Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: wymiana oleju w skrzyni 1.9 jtd

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar przemoo2701
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    ostrzeszów
    Auto
    147 jtd 2008r.
    Postów
    49

    Domyślnie wymiana oleju w skrzyni 1.9 jtd

    witam, wie ktos moze przy jakim przebiegu nalezaloby wymienic olej w skrzyni biegow manualnej ar 147 1,9jtd. i jakie sa objawy zuzytego lub malego poziomu w skrzyni???

  2. #2
    Użytkownik Ogier Avatar wube
    Dołączył
    10 2012
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Alfa Romeo 145 boxer
    Postów
    176

    Domyślnie

    Jak jest mało to biegi mogą cieżko wchodzić. W JTD chyba jest szabelka i można sprawdzić stan oleju w skrzyni.
    Łączy ludzi trawa, dzieli ludzi siano​

  3. #3
    Administrator ds. gadżetów Maniak resoraków Avatar flatbeet
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Świdnica
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    876

    Domyślnie

    a ja się jeszcze dołączam do pytania - jak go wymienić?

    korek wylewowy od dołu znalazłem ale nigdzie nie mogłem znaleźć od góry wlewowego :/
    mi chodzi konkretnie o AR 147 1.9 JTD 8v więc czekam na opinię kolegów z dokładnie tym samym silnikiem /bo w każdym jest inaczej/ którzy może już mają za sobą taką wymianę

  4. #4
    klekot ™ gorol Quadrifoglio Verde Avatar bocian
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    SD ( Dąbrowa Górn. )
    Auto
    156 1.6 TS , GT 1.9 JTD ,159 SW Ti 2.0 jtdm , Volvo 4.4 V8 , Jeep GC WK2 5.7 Hemi
    Postów
    14,782








  5. #5
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gorzyczki okolice Wodzisławia Śląskiego
    Auto
    Same ALFICE
    Postów
    4,445

    Domyślnie

    Do wymiany potrzebujemy oleju w ilości 1,8l - trzeba zakupić 2l, bo inaczej nie sprzedają.
    Olej musi być pełnym syntetykiem w klasie lepkości 75W80 gl5. Tak przynajmniej podaje instrukcja obsługi Alfy 156 1.9jtd 116km z 2002r. Niektórzy leją 75W90 gl5, ale zimą biegi chodzą ciężej, oraz nie ma co ukrywać na pewno łożyska na tym oleju w mroźne dni są wolniej w pełni smarowane, gdyż olej ten jest po prostu gęściejszy niż 75W80.
    Warto sprawdzić co tam nam pisze w instrukcji. Lecz z doświadczenia powiem, że w przypadku jtd warto lać dobry, w pełni syntetyczny olej 75w80 gl4-5 (akurat ja zalałem Fuchs Titan Sintofluid - olej spełnia wymagania gl4 oraz gl5 co ma wpływ na żywotność synchronizatorów. Warto poptyać użytkownika Pablo o opinie na temat gl4 oraz gl5 - niektóre oleje w specyfikacji gl5 są po prostu za agresywne do synchronizatorów co może się przyczyniać do ich szybszego zużycia, a co za tym idzie gorszej zmiany biegów).
    Warto również sprawdzić jak wygląda skrzynia biegów od spodu tj. czy niema z niej nadmiernych wycieków.
    Stan oleju w przypadku tych skrzyń badamy bagnetem umieszczonym w mechaniznie różnicowym - dostęp ciężki, ale można go wyjąć od góry. Warto sobie poświecić mocną latarką na "tyły" skrzyni od strony grodzi i zobaczyć, gdzie ten bagnet jest.
    Olej spuszczamy w dwóch miejscach. Miejsce pierwsze to korek spustu oleju z mechanizmu różnicowego. Drugie miejsce to korek spustowy już z samej skrzyni. Oba umieszczone są od spodu skrzyni.
    Miejscem do wlania oleju jest owy bagnet. Do tego celu będziemy potrzebowali ok. 50 cm przewodu gumowego (najlepiej przeźroczystego) + lejek na który owy przewód nasadzimy, a drugi koniec wepchniemy do otworu w miejsce bagnetu.

    - - - Updated - - -

    Moja była bella

    Faktycznie w ww. opisie maciek zmodyfikował jedno ze zdjęć na których nie widać korka spustowego z mechanizmu róznicowego, gdyż jak to widać wymianę robiłem dosłownie na podwórku Bez kanału. Oczywiscie korek został odkręcony i olej wylany z tych dwóch miejsc.

    Jak ktoś ma problemy to zapraszam do mnie - wymienimy ten olej za piwo

    Jeszcze ważna informacja to przed zlaniem oleju skrzynia musi być dobrze rozgrzana, aby cały olej mógł sobie spłynąć swobodnie.

  6. #6
    Użytkownik Fachowiec Avatar sleyer3
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    alfa romeo 147 1.9jtdm 150KM 2006r.
    Postów
    2,053

    Domyślnie

    Ja właśnie wymieniałem w mojej 147-emce ten olej mam silnik 1.9 z 6-cio biegową skrzynią i tam 2l to zdecydowanie za mało potrzeba ok 2.3l oleju mam lekki wyciek z uszczelniacza półosi i żeczywiście biegi słabo wchodzą już przy małym ubytku. W sklepie w edług katalogu do brali mi olej 75w90

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar przemoo2701
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    ostrzeszów
    Auto
    147 jtd 2008r.
    Postów
    49

    Domyślnie

    dzięki za Info co do instrukcji wymiany, a jeszcze chciałbym wiedzieć przy jakim przebiegu należałoby go wymienić????

  8. #8
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gorzyczki okolice Wodzisławia Śląskiego
    Auto
    Same ALFICE
    Postów
    4,445

    Domyślnie

    Teoretycznie producent nie podaje, czy też nie przewiduje wymiany oleju. Wiadomo, później jak te skrzynie chodzą po 10 latach bez wymiany oleju. Każdy olej się starzeje nawet ten przekładniowy. Myślę, że jak już ktoś chce na tym elemencie oszczędzić, to taką wymiane warto przeprowadzić na dobrym oleju co 60-80tkm.

  9. #9
    Administrator ds. gadżetów Maniak resoraków Avatar flatbeet
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Świdnica
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    876

    Domyślnie

    Dzięki Waszym postom udało sie namierzyć bagnet, rzeczywiście dostęp nie łatwy ale udało sie na bagnecie stan oleju idealnie w połowie między min a max, myślałem że będzie gorzej bo skrzynia od spodu trochę mi sie poci. może przy okazji jakiegoś ciepłego dnia wjadę u siebie na kanał i wymienię skoro to takie proste
    Dzięki !

  10. #10
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar Weron
    Dołączył
    10 2011
    Mieszka w
    Wierzbice
    Auto
    Ford Fusion U.S.A 2.3 Benzyna
    Postów
    495

    Domyślnie

    Ja wymieniałem w zeszłym roku,najtrudniej było zlokalizować bagnet żeby przez niego wlać olej,potem było już ok. Operacja trwała kilka minut. Na nowym oleju czuć minimalna różnice.Choć stary olej wygladał jak nowy:-)

    Wysłane z mojego C5303 przy użyciu Tapatalka

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Wymiana oleju w skrzyni TCT
    Utworzone przez axion80 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 147
    Ostatni post / autor: 08-07-2023, 11:00
  2. Wymiana oleju w skrzyni
    Utworzone przez SilverV6 w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 05-05-2012, 09:51
  3. Wymiana oleju w skrzyni
    Utworzone przez piter1984 w dziale 166
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 28-12-2010, 23:09
  4. [146] Wymiana oleju w skrzyni
    Utworzone przez macminik w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15-12-2009, 19:09
  5. Wymiana oleju w skrzyni
    Utworzone przez szyby1 w dziale 147
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 17-07-2009, 14:47

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory