Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Alfa 147 błąd P1206 - wyczyść lub wymień filtr cząstek stałych

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar maras14
    Dołączył
    04 2016
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9JTDm 16V
    Postów
    96

    Domyślnie Alfa 147 błąd P1206 - wyczyść lub wymień filtr cząstek stałych

    Witam,

    Ostatnimi czasy borykam się z problemem P1206 w mojej Alfie 147 1.9 jtdm 150KM. Auto przechodzi w tryb awaryjny po wyskoczeniu błędu, max 3k obrotów - objawy znane z innych tematów. Próbowałem wymusić wypalanie filtra przez Multiecuscan, procedura przechodzi poprawnie - ale o dziwo przeglądając inne posty/filmiki za krótko. Trwa góra minutę, auto wprowadza na obroty ok 2,5k trzyma z 30sekund i schodzi, po czym komunikat, że wypalanie udane.

    Co robiłem przed/po wyskoczeniu błędu :

    1. Ok 2 miesiące temu ( ~2,5k kilometrów temu ) wyczyszczony i zaślepiony częściowo egr + wyczyszczona przepustka. Auto kupiłem pare miesięcy temu i egr był kompletnie zapieczony, nagaru od groma + błąd check engine. Tak nawiasem to widziałem sporo syfu po odkręceniu przepustki w dolocie - w planach wyczyszczenie ( wiem, że mogło to spowodować zapchanie dpf? )

    2. Po wywaleniu błędu DPF sprawdziłem czujnik temperatury spalin - ten który jest wkręcany w dpf. Wyglądał całkiem ok, przeczyszczony, ale niestety problemu nie rozwiązał. Na czas testów odłączyłem kostke od czujnika różnicy ciśnień - wyskoczył od razu błąd, więc reakcja jest.

    Problem bliźniaczy z Alfą 159 ( w końcu Alfa 147 z dpf to jakiś unikat ).

    Poniżej screeny z programu z danymi.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dpf1.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	52.7 KB
ID:	205600Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dpf2.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	109.3 KB
ID:	205601Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dpff.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	109.1 KB
ID:	205602

    Jak widać zatkanie 90%, po uruchomieniu testu Postęp Regeneracji cały czas wskazuje 0% ( tak jakby się nie przeprowadził )

    Pytanie do Was co pozostaje zrobić. Wycięcie DPF w ostateczności. Co jeszcze sprawdzić? Czy da się jakoś ręcznie go wyczyścić ( np. po wykręceniu ? ). Z góry wielki dzięki za pomoc i Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez maras14 ; 14-07-2016 o 18:53

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar maras14
    Dołączył
    04 2016
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9JTDm 16V
    Postów
    96

    Domyślnie

    Update:

    Nie tracąc czasu skoczyłem do sklepu po preparat do czyszczenia filtra DPF firmy K2 za 42zł. Wpuściłem cały środek przez czujnik tak jak zaleca procudent, odpaliłem i pochodził 15min na wolnych obrotach. Później załączyłem procedurę regeneracji dpf w multiecuscan i o dziwo włączyła się 3,5k obrotów przez ~10min, kominy czerwone jak rak i procedura pomyślnie przeszła. Zapchanie filtra spadło z ponad 90% do 79%. Przejechałem się zaraz ok 20km i błąd nie wyskoczył, tylko martwi mnie, że stan zatkania jest nadal wysoki. Co radzicie w tym wypadku? Jeśli troche się odetkał, to jak go przegonie - powinno być tylko lepiej?

    Pozdrawiam

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznan
    Auto
    Alfa Romeo 1,9 jtd 140km Ti
    Postów
    522

    Domyślnie

    Może spróbuj zrobić ponownie czyszczenie...

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar maras14
    Dołączył
    04 2016
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9JTDm 16V
    Postów
    96

    Domyślnie

    W tak krótkim czasie orać go drugi raz? Chyba trochę słabo.. Gdzieś wyczytałem, że ten poziom 70-80% może być spowodowany tym, że w zakresie tych % może być włączone wypalanie dynamiczne czyli podczas jazdy, a powyżej only force. Prawda to ?

  5. #5
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Jest: Skoda Superb 2.0 TDI. Było: 159 SW 1,9 JTD AR 147 1.9 JTD 16V 170 KM 2003 r. Passatto B5 1.8
    Postów
    1,268

    Domyślnie

    Panie, jedź w trasę i przepal filtr ( o ile da radę - wnioskuję że jest w stanie agonalnym, czyli zwalony sadzą ) albo go wytnij, a to już niestety będzie kosztowało. Ale z tego co piszesz obstawiam że albo wymiana, albo wycięcie fizyczne i programowe.

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    09 2014
    Auto
    147 FL 1.9 150 KM
    Postów
    25

    Domyślnie

    Po wypalaniu często jest wysoki poziom zapchania ale po lekkim przegonieniu powinien spaść do ok 30 40%. Ja w 147 jak mi check wyskoczył dwa razy to usuwalem błąd i w trase 20 km i na dłuższy czas spokój. Wypalanie wymuszone kompem nie jest najzdrowsze i po trzeba olej obowiązkowo wymienic

  7. #7
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Jest: Skoda Superb 2.0 TDI. Było: 159 SW 1,9 JTD AR 147 1.9 JTD 16V 170 KM 2003 r. Passatto B5 1.8
    Postów
    1,268

    Domyślnie

    Ehh Pany. DPF nie jest do diesla używanego w mieście / na krótkich dystansach. Samochód z DPF trzeba zabrać na trasę i przepalić, bo później wychodzą takie kwiatki jak zapchany DPF w 90 %. Mój mechanik ma 159 z DPF, do warsztatu jedzie z trasy i max co ma to 10 % ( mieszka za miastem )

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2015
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Alfa Romeo 147
    Postów
    111

    Domyślnie

    Z tym zapytaniem nie jest chyba tak do końca jak piszecie. Temat szeroko przerabiam na fiacie Bravo.
    Zatkanie filtra obliczane jest matematyczne na podstawie danych z czujnika różnicy ciśnień ilości wypaleń przejechanych kilometrów i kondycji silnika. Zatkanie filtra zmienia się z każdym przejechany dystansem. Zwykła jazda nie spowoduje zmniejszenia zatkania filtra. W standardowym użytkowaniu zatkania wzrasta do około 90-110 % i następuje regeneracja wymuszona. Jeśli zaraz po regeneracji zatkanie jest powyżej 50% to z filtrem jest nie najlepiej.
    Kolego [MENTION=69491]maras14[/MENTION] twój filtr jest raczej w dobrej kondycji średnie wypalanie co około 500km. Jedynie co widzę to zbyt krótki czas regeneracji. Prawdopodobnie robisz zbyt krótki trasy i mogłeś przerwać regenercje wymuszoną. Stąd błąd o wyczyszczeniu filtra.
    Środki typu piana do filtra rozpuszczaja tylko sądzę, ale popioły dalej zalegają. U ciebie mogło to pomoc, gdyż problem był raczej z wyruszeniem procedury wypalania i zalegającą sądzą.
    Pojeździj do następnej regeneracji wymuszonej i zobacz jaki masz procent zatkania.
    Sprawdz jeszcze odczyty z czujnika różnicy ciśnień: na zapłonie, na wolnych obrotach i przy około 2000 obr. na biegu jałowym to można oszacować stan filtra.
    Mi po regeneracji serwisowej również wzrosło zatkanie filtra do około 70% jednak po regeneracji wymuszonej spadło do 19%.

    Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta Avatar maras14
    Dołączył
    04 2016
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9JTDm 16V
    Postów
    96

    Domyślnie

    Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Z tymi trasami to się zgadza, bo robię do pracy ok 25km w jedną stronę tak 65/35 trasa/miasto, ale to krajowka jest i przeważnie jakiś jelop jedzie 70km/h więc ciężko się bujnac nawet. Spróbuję go przegonic na autostradzie i zbadam odczyty. Tutaj kolega wyżej napisał o obowiązku wymiany oleju po wymuszonym wypalaniu - czy aż tak to degraduje olej? Zalany 3k km temu swiezutki liqui moly top tec do silników z dpf,przed wymuszeniem multiecuscan jakość oleju wskazywal na 85% (po nie sprawdzałem powiem szczerze).

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta Avatar maras14
    Dołączył
    04 2016
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9JTDm 16V
    Postów
    96

    Domyślnie

    Update2:

    Tak jak wspomniałem wyżej, wypalanie dpfa wymuszone zrobione, zjechało do tych 79%. Po tym zrobione ok 50km ( z przerwą czyt. wyłączeniem silnika w połowie ), wracam, sprawdzam stan i?... Zapchanie filtra na poziomie 20%, ostatnia procedura wypalania ok 20km temu ( czyli w trakcie powrotu do domu ).

    Podsumowując sprawdziło się w 100% to co napisał kolega [MENTION=56022]moris10[/MENTION] za co serdecznie dziękuje ( już zacząłem szukać warsztatu, który mi to ustrojstwo wytnie ).

    Kilka faktów dla ludzi, którzy będą mieli podobny problem z zatkanym dpf w Alfie 147:

    - w moim przypadku nie chciała się uruchomić procedura wymuszonego wypalania dpf, dopiero po zastosowaniu środka do czyszczenia w spray ( poziom zatkania był na poziomie 90% )
    - alfa przechodziła w tryb awaryjny, czyt. brak mocy i max 3k obrotów ( ciężko było się bujnąć ze świateł )
    - próba "przegnania" alfy nie skutkowała ( trzymanie obrotów 3-3,5k przez ~20km x2 ) - możliwe dlatego, że zaraz sypał błędem i przechodził w tryb awaryjny i temp. spalin była za mała
    - po wymuszonej procedurze poszła w trasę 2x 25km, nie muszę chyba pisać, że nie zamulałem
    - jak zauważyć, że dpf się wypala? akurat dzisiaj jak wracałem, to dość skakało spalanie chwilowe i co jakiś czas śmierdziało spalinami w środku ( na początku myślałem, że jedzie jakiś złom przede mną, ale po sprawdzeniu stwierdzam w 100%, że to było wynikiem wypalania ).

Podobne wątki

  1. [156?, 147, GT] DPF - filtr cząstek stałych
    Utworzone przez Krajcok w dziale 147
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 10-12-2016, 10:23
  2. Filtr cząstek stałych DPF ALfa Romeo GT Kraków
    Utworzone przez Anlezja w dziale Małopolskie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 15-04-2015, 14:32
  3. [Brera] Filtr cząstek stałych.
    Utworzone przez drizzzt w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 15-04-2011, 14:10
  4. Filtr cząstek stałych
    Utworzone przez Darek68 w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 30-08-2009, 09:19

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory