Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Zmiana gwintu na standard

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    147 1.9 JTD 16v 140 km 159 SW 1.9 JTDm 150km
    Postów
    77

    Domyślnie Zmiana gwintu na standard

    Witam.

    Mam w aucie zawieszenie gwintowane + rozpurkę. Dokładnie nie wiem jaki bo tak go kupiłem. W papierach jest, że jest to Bilstein B16, ale nigdzie nie widzę regulacji twardości, więc może jest błąd i faktycznie jest np. B14. Nie wiem jakie są sprężyny. Ogólnie chciałem to zmieniać zaraz po zakupie (2 lata temu), ale tak przeciagałem i przeciągałem i stwierdziłem, że pojeżdzę jeszcze trochę i nie będę robił nic, a teraz na wiosne planowałem kupić 159. Plany moje z grubsza upadły, bo otworzyłem firmę i kasa, która miała pójść na 159 poszła na rozwój firmy i stwierdziłem, że pojeżdzę 147 jeszcze ze 2 lata.

    Pytanie moje jest teraz takie: czy da się zawieszenie jakoś ucywilizować, żeby zyskać na komforcie, ale żeby nie trzeba było wszystkich amortyzatorów i spręzyn wymieniać? Oczywiście całość musi być bezpieczna, a nie żeby strach było przez zakręt przejeżdzać.

    Ogólnie szkoda mi ten gwint wywalać, bo wszystkie amortyzatory po ok. 50 tys mają jeszcze ponad 70% sprawności i jak jest równa droga to po zakrętach można przyszaleć, ale nie bardzo uśmiecha mi się, żeby kolejne 2 lata mnie tak trzęsło na dziurach, tym bardziej, że często wożę dość delikatne przedmioty i nie chcę żeby mi na każdej dziurze one fruwały.

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar sleyer3
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    alfa romeo 147 1.9jtdm 150KM 2006r.
    Postów
    2,053

    Domyślnie

    Na początek zdejmij tę rozpórkę, stracisz na prowadzeniu w zakrętach i zmniejszysz sztywność zawieszenia.

  3. #3
    Użytkownik Znawca Avatar Intruz
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    147 2.0 TS, 159 2.0 Jtdm SW
    Postów
    1,189

    Domyślnie

    ja się chętnie wymianie za moje komfortowe zawieszenie

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar SebaM
    Dołączył
    11 2014
    Mieszka w
    BTM
    Auto
    GT 3.2
    Postów
    542

    Domyślnie

    Podnieś auto, zawieszenie powinno "zmięknąć"

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    147 1.9 JTD 16v 140 km 159 SW 1.9 JTDm 150km
    Postów
    77

    Domyślnie

    [MENTION=48092]SebaM[/MENTION] Auto jest już podniesione.
    [MENTION=17843]Intruz[/MENTION] Przykro mi, ale to dla mnie nienajlepszy interes, żeby wymieniać używany chodź w super stanie gwint z wysokiej półki na używaną serię.

    @sleyer A nie rozwalę przy tym zawieszeniu auta? Z tego co wiem to jak jest gwint to musi być rozpórka, żeby się karoseria niepoodkształcała. Poza tym przód jest jako tako... Bardziej chodzi mi żeby ucywilizować tył, bo jak jest dziurawy zakręt to trzeba uważać.

  6. #6
    Użytkownik Fachowiec Avatar sleyer3
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    alfa romeo 147 1.9jtdm 150KM 2006r.
    Postów
    2,053

    Domyślnie

    Nie jestem specem od tuningu, ale skoro masz podniesione auto to nie widzę powodu czemu miałbyś uszkodzić zawieszenie. Co do tyłu to nie widzę opcji poprawy sytuacji bez wymiany amorów i sprężyn. Oczywiście wymiana samego tyłu też spowoduje że auto będzie się prowadzić conajmniej kiepsko i nieprzewidywalne.

  7. #7
    Użytkownik Romeo Avatar SebaM
    Dołączył
    11 2014
    Mieszka w
    BTM
    Auto
    GT 3.2
    Postów
    542

    Domyślnie

    Pozostaje chyba tylko wymiana zawieszenia ;/

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    147 1.9 JTD 16v 140 km 159 SW 1.9 JTDm 150km
    Postów
    77

    Domyślnie

    @sleyer Chyba nie do konca się zrozumieliśmy. Chodzi mi o to, że jak jest sztywne zawieszenie to rozpórka jest konieczna, bo trzyma wszystko sztywno i naprezenia nie przenoszą sie na karoserie (przynajmniej tak gdzies wyczytałem) i w sumie by sie zgadzało bo znajomy jezdził na gwincie bez rozpórki i kielich pękł, a dookoła były pofałdowania blachy. Poza tym jak juz zmienie to przod i tył. Generalnie przód by był ok, bo twardość mogę porównać do tego co jest np. w seatach (może ciut twardziej jest u mnie), ale dupa na każdej hopce, jezeli jade wiecej niż 5km/h fruwa, wiec musze uwazac na zakretach jak sa nierówne, bo czasami trzeba kontrować.
    Jak jest równa droga to bajka, bo brat ma 159 i na kretej drodze nie ma szans, ale jak to u nas wiekszosc rowna nie jest i kolejne 50-70tys średnio mi sie uśmiecha tak jezdzić, chodz nie powiem porównując ze znajomymi co mają gwinty to mój i tak jest bardzo komfortowy.

    Myśle, żeby zostawić te sprężyny, zeby auto nie wygladało jak na szczudłach (jeżdze na 17 profil 45). Jest to mądre czy sie zabije?

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    09 2015
    Mieszka w
    Uć, Wwa, okolice
    Auto
    AR 147 1.6 TS
    Postów
    52

    Domyślnie

    Albo mi się wydaje, albo szukasz problemu tam, gdzie go nie ma. Jeśli obecne zawieszenie gwintowane jest dla Ciebie za twarde/sztywne to wymień je na nowe seryjne, a to sprzedaj. Pełna seria lub seryjne amortyzatory ze sprężynami Eibach będą ok, miękkie i komfortowe.

    Jeśli jednak chcesz zostawić sobie to zawieszenie gwintowane, które masz to przestań na nie narzekać, jeśli tył jest w opcji najbardziej 'miękkiej' to już go zmienisz, nie będzie jeszcze bardziej miękkie.

    Tył podskakuje nie tylko dlatego, że zawieszenie jest sztywne, ale dlatego, że nie ma z tyłu praktycznie w ogóle masy. Każde auto o podobnym rozkładzie masy będzie się zachowywało podobnie. Wiadomo, że mięciutkie zawieszenie trochę to złagodzi.

    Co do uciekania tyłu na zakrętach to ewidentnie zawieszenie jest źle zestrojone, albo zbieżność, albo kąty nachylenia kół, albo jakieś tuleje są do wymiany, albo po prostu za szybko jedziesz w stosunku do możliwości tylnych opon.

    Sprężyny do zawieszeń gwintowanych są zazwyczaj innych wymiarów niż sprężyny dedykowane do jakiegoś seryjnego zawieszenia (wysokość, średnica i przede wszystkim twardość), dlatego zastosowanie tych co masz do seryjnych amortyzatorów być może nawet nie będzie możliwe.

Podobne wątki

  1. rozmiar i skok gwintu
    Utworzone przez polo811 w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-03-2014, 20:47
  2. Naprawa zerwanego gwintu zestawem naprawczym ???
    Utworzone przez sebawroc w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 05-06-2013, 06:13
  3. [155] Rozmiar gwintu w świecach zapłonowych
    Utworzone przez korbi15 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 19-11-2010, 18:36

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory