Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Problem z plywajacym tylem, luz na tulejce laczacej tylne wahacze

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2018
    Auto
    147 JTD
    Postów
    16

    Domyślnie Problem z plywajacym tylem, luz na tulejce laczacej tylne wahacze

    2 tyg temu kupilem pierwsza Alfe w rodzienie i w zasadzie jest z nia jeden glownym problem. Slabe prowadzenie auta, plywanie. Poprzedni wlasciciel wymianil amortyzatory ze sprezynami i twierdzil, ze nie zrobil geometrii. Raczej ciezko w to uwierzyc, po co ktos laduje kase w zawieszenie, a nie robi geometrii za 100zl, no coz Przegladajac zawieszenie uwage moja zwrocil wyrazny LUZ na tulei/srubie przechodzacej przez amortyzator, dolne laczenie wahaczy. Nie wiem jak sie fachowo nazywa. Po podniesieniu, kolo ma luz jakies ~2mm z obu stron no boki (do srodka i na zewnatrz).
    Tak jak zaznaczone na obrazku nizej. Co z tym fantem zrobic? Czy tę srube z tulejka dystansowa i reszta elementow mozna kupic?

    Podglad:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	30849370_1680051035453896_1026487815_o.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	47.6 KB
ID:	244458
    Ostatnio edytowane przez alexr ; 24-04-2018 o 19:56

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Ludvigus
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    Trzebownisko, Rzeszów, PL
    Auto
    Giulia 2.0TB, 147 1.6 TS
    Postów
    761

    Domyślnie

    Cytat Napisał alexr Zobacz post
    Co z tym fantem zrobic? Czy tę srube z tulejka dystansowa i reszta elementow mozna kupic?
    Wszystko da radę kupić. Generalnie żółte amorki to chyba jakieś sportowe są, może Bilstein? Nie wiem, czy przypadkiem nie będzie Ci na nich zbyt twardo.
    A wracając do zawieszenia - za pływanie AR147/156/GT odpowiadają najczęściej zużyte wahacze wzdłużne/wleczone -> https://www.google.com/search?q=alfa...=lnms&tbm=isch
    oraz tuleje zwrotnicy tylnej, do której przykręcony jest owy wahacz wzdłużny -> https://www.google.com/search?q=alfa...=lnms&tbm=isch

    Poza tym do sprawdzenia są oczywiście łączniki stabilizatora tył(one wybijają się bardzo wolno) oraz poduszki pod stabilizatorem, a na deser wszystkie gumy w 4 wahaczach poprzecznych tylnych (po 2 pary na stronę - te które idą od długiej śruby na amorku do środka do długich śrub mimośrodowych na środkowej belce(tzw. sanki) aluminiowej -> https://www.google.com/search?q=alfa...=lnms&tbm=isch

    ps. jakakolwiek regulacja tzw. "zbieżności" tylnego zawieszenia w AR147 jest właśnie śrubami mimośrodowymi pośrodku auta na tej dużej belce pod autem - śruby te często są w okropnym stanie, mocno skorodowane, powyginane, nienadające się do jakiejkolwiek regulacji - stąd często nie da się nimi nic wyregulować - ale spokojnie można dostać używki ze szrotu albo nowe.

    Generalnie polecam ogarniętego mechanika, który sprawdzi Ci stan luzów na wszystkich tylnych wahaczach i potem pozostaje tylko zakup i wymiana - polecam wymienić parami, żeby zamknąć problem na lata.

    Pozdrawiam,
    L.
    Ostatnio edytowane przez Ludvigus ; 25-04-2018 o 11:04

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar esco1982
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    AR 166 3.0 V6 99r.,AR 147TI 1.6 TS 06r.
    Postów
    758

    Domyślnie

    Poprzedni właściciel mógł nie zrobić geometrii ze względu na skorodowane, zniszczone śruby mimośrodowe o których pisze kolega wyżej. Śruby można kupić w ASO i najlepiej u nich zrobić geometrię/zbieżność. Śrubę i tulejke dystansową też dostaniesz w ASO bez problemu. Ja 3 lata temu wymieniłem komplet wahaczy i amorki i do tej pory spokój (przejechane 30k km).
    AR 146 1.4 BOXER, AR 147TI 1.6 TS, AR 166 3.0 V6

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2018
    Auto
    147 JTD
    Postów
    16

    Domyślnie

    Dziekuje Panowie za informacje, tak z tylu mam zolte amory mts, a z przodu pomarczonowe koni, sprezyny Vogtland.
    Okazalo sie, ze sruba o ktorej pisalem - laczaca wahacze nie byla dokrecona. Ktos, kto robil tylny zawias - a jest wymienione wszystko oprocz wahaczy wzdluznych, zapomnial dociagnac te sruby.
    Wykonalem 3 pelne obroty dokrecajac, 2 na podnosniku i jeszcze obrot dociagjac na podlewarowanym wahaczu na zabie.Jutro jade na geometrie i zobaczymy co dalej.
    Druga sprawa to halas podczas jazdy, jakby lozysko, tymczasem wszystkie kola sa sztywne w pionie, bez wyczuwalnego luzu.
    Mam nadzieje, ze to szum opon z powodu zlej geometrii i szerokiej opony (225/45)
    Ostatnio edytowane przez alexr ; 25-04-2018 o 17:59

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2015
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    147 FL 1.9 150KM 3d
    Postów
    18

    Domyślnie

    U mnie było podobnie podczas jazdy na prawie łysych letnich. Po zmianie na zimówki w normalnym stanie problem w 90% zniknął Podejrzewam, że mogą to być jeszcze gumy na wahaczach wleczonych.

  6. #6
    Użytkownik Znawca Avatar sedici
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    OPL & (ANsbach) DE
    Auto
    Bravo1,6Mj , Astra J
    Postów
    1,912

    Domyślnie

    za pływanie również odpowiadają małe tujelki w zwrotnicach tylnych , i gumy na drążku stabilizatora , poza tym proszę pamiętać w wielowahaczach najpierw ustawiamy zbieżność z tyłu , następnie dopiero przód , u dobrego fachowca , wtedy jeździ jak po szynach w każdych warunkach ;


    BTW z tyłu w alfach jest pierdylion śmieci odpowiedzialnych za dobre prowadzenie , uf , dobrze że już wyrosłem z alfy , przerobiłem to wszystko niegdyś
    Ostatnio edytowane przez sedici ; 26-04-2018 o 18:56
    this is my truth tell me yours
    "Polityka została wymyślona po to, aby kłamstwo brzmiało jak prawda." G.Orwell
    http://www.youtube.com/watch?v=liSxjtd16xQ - bastard

Podobne wątki

  1. [159] Tylne wahacze?
    Utworzone przez Pierre w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 01-03-2014, 16:31
  2. wahacze tylne - skrzywienia
    Utworzone przez jaro1984 w dziale 147
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 13-05-2013, 11:02
  3. [GTV] Wahacze GTV tylne
    Utworzone przez Slepecci w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 03-03-2012, 23:19
  4. [145] tylne wahacze
    Utworzone przez czopas88 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-04-2009, 09:02

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory