Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: Usuniecie EGR w JTDM na EDC16

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2018
    Auto
    147 JTD
    Postów
    16

    Domyślnie Usuniecie EGR w JTDM na EDC16

    1.9 JTDM 16v 140ps bez klap wirowych z 2003
    EGR zaślepiony przy silniku oraz poźniej przy wyjściu na kolektorze, zaślepki z dziurkami.
    Początkowo jeździł wyraznie lepiej, z czasem jakby gorzej (bez efektu wciskania w fotel od 2000rpm, co przecież ten silnik potrafi).
    Odczytalem wiec bledy i one niestey,aktualnie dosc szybko wracaja:
    P1238 - ilość powietrza - niski sygnał - błąd krytyczny
    P0101 - przepływomierz - wysoki sygn - błąd zapisany nieaktywny
    Po skasowaniu bledow zwykle wraca wigor, roznica w przyspieszeniu jest znaczna. W momencie jak nie bylo mocy, zrobilem pomiar masy zasysanego powietrza, które było 2x wieksze, niz masa oczekiwana. Podobno to normalna sprawa przy niedroznym EGR i blad P1238 to wlasnie tego przyczyna. Ktos potwierdzi?
    P1238 zaczal pojawiac sie w momencie zaslepienia dolu blaszka z 2 otwaorami. EGR w mesie jest wtedy zamkniety na 1% (jakas forma trybu awaryjnego). Blad przeplywki mam wracajacy juz od kupna, czyscienie pomoglo na 2-3 mce.
    Wczoraj zdjalem wiec egr z ciekawosci, i .. musze powiedziec, ze dramat, wlot przy silniku za egr niemal caly zalepiony suchym "popiolem". Tak jak na zdjeciu. Zdecydowalem sie calkowcie go zaslepic, ale obawiam sie, ze w EDC16 mimo sterowania podcisnieniowego trza bedzie oddac auto do tunera na wyrzucenie go z oprogramowania, bo inaczej komp swiruje, mimo, ze check nie swieci.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	egr.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	27.4 KB
ID:	252876

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar LukaSS
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Biała Podl./Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo 147 JTD 16V 140KM; Yamaha XTZ 800 Super Tenere
    Postów
    2,540

    Domyślnie

    Mam ten sam silnik. Tylko oznaczenie jest JTD a nie JTDm, coś mylisz. Mam uszkodzony elektromagnes w EGR (cewka w obudowie metalowej a nie plastikowej. Miałem ją wymienić ale nie chce mi się. Zaślepiłem całkowicie EGR od strony kolektora. Błędu na desce nie pokazuje. Po podłączeniu laptopa ukazuje się jakiś błąd (numeru już nie pamiętam) ale nie ma to wpływu na jazdę czy zachowanie się silnika. Zdejmowałeś klapę gaszącą i pod nią czyściłeś wejscie do kolektora? Tam jest często pełno smoły.

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2018
    Auto
    147 JTD
    Postów
    16

    Domyślnie

    Wydaje mi sie, ze nie masz racji. jtd 16v z 2003 to juz multijet z CR II generancji. To po pierwsze. Po drugie odczytalem bledy, nie pisalem nic o check engine. Klape gaszaca oczywiscie zdjemowalem, bylo w miare czysto, w porownaniu do wlotu egra. Zaslepilem całkowicie EGR na dole i na gorze. Moc wrocila. W moim poscie chcialem jedynie potwierdzenia, czy blad:

    P1238 - ilość powietrza - niski sygnał - błąd krytyczny

    w edc16 jest spowodowany zaslepieniem EGR. To, ze auto bedzie jezdzilo z tym bledem, i bez checka, to wiem. Interesuje mnie, czy normalne jest w tej sytuacji, ze MES pokazuje mi blisko 2x wieksza mase powietrza otrzymana, od zadanej.

  4. #4
    Użytkownik Fachowiec Avatar LukaSS
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Biała Podl./Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo 147 JTD 16V 140KM; Yamaha XTZ 800 Super Tenere
    Postów
    2,540

    Domyślnie

    Odślep całkiem i będziesz miał odpowiedź.

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar s_virus
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    Zmywakowo
    Auto
    GT QV 170 Scarlet
    Postów
    12

    Domyślnie

    ECU nie mierzy masy gazu jaka dostaje się do silnika via EGR tylko ją szacuje na podstawie otwarcia tegoż zaworu. Na bazie tych szacunków ECU stwierdza czy masa gazu dostarczona do silnika via MAF jest w zadanych widełkach. Dalej, w momencie w którym wywaliło Ci błąd za dużej masy powietrza w MAF ECU przechodzi w tryb awaryjny i nie oddbiera sygnału z MAF , stąd moim zdaniem masz 2x za dużo masy powietrza w odczytanym błędzie.

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar motodoktor1
    Dołączył
    12 2012
    Mieszka w
    RZESZÓW
    Auto
    ALFA 159 SW 2.4JTDm 210KM/250 KM by Weloo i 3200GT 2001 375KM V8
    Postów
    545

    Domyślnie

    Zaślep całkowicie i usuń z kompa i będziesz miał spokój,auto bedzie golić i nie będzie dalej odkładać syfu w kolektorze.Pozdrawiam

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2018
    Auto
    147 JTD
    Postów
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał s_virus Zobacz post
    ECU nie mierzy masy gazu jaka dostaje się do silnika via EGR tylko ją szacuje na podstawie otwarcia tegoż zaworu. Na bazie tych szacunków ECU stwierdza czy masa gazu dostarczona do silnika via MAF jest w zadanych widełkach. Dalej, w momencie w którym wywaliło Ci błąd za dużej masy powietrza w MAF ECU przechodzi w tryb awaryjny i nie oddbiera sygnału z MAF , stąd moim zdaniem masz 2x za dużo masy powietrza w odczytanym błędzie.
    czyli jesli wylacze w sofcie otwieranie sie egra zerujac 4 histerezy dla edc16c8, bedzie on dla ecu caly czas zamkniety, wiec nie bedzie bral pod uwage masy gazu, ktora do tej pory po zaslepeniu dalej bierze pod uwage, tak? wtedy blad p1238 nie powinien sie pojawiac? a przy odpietej wtyczcce egr'a, odlaczeniu fizycznym nie jest on caly czas w pozycji zamknietej?

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    147 FL 1.6 TS ECO 105KM
    Postów
    8

    Domyślnie

    Tak, po wyzerowaniu histerezy od temperatury błąd p1238 nie pojawi się. Zrobiłem tak w swojej poprzedniej alfie, JTD 140KM. Co do EGR, wtyczka elektryczna musi być podłączona, bo inaczej wyskoczy błąd obwodu elektrycznego EGR. Po wyzerowaniu histerezy możesz zawór zaślepić.

Podobne wątki

  1. Moduł EDC16 i ELM327
    Utworzone przez nightexx w dziale GT
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18-03-2016, 13:28
  2. Wykasowanie EGR stilo 1,9 jtd 140km EDC16
    Utworzone przez kodran w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 31-03-2015, 07:59
  3. EDC16 identyfikacja map
    Utworzone przez krzysdro w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-04-2014, 07:56
  4. Możliwości 1.9JTD 8V (EDC16)
    Utworzone przez cinek_ w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20-03-2010, 22:08

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory