Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Nierówna praca silnika

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 jtd 150 km
    Postów
    52

    Domyślnie Nierówna praca silnika

    Witam.

    Chciałbym się was poradzić drodzy alfaholicy. Od jakiegoś czasu borykam się z nierówna pracą silnika na zimnym. Opiszę może objawy. Gdy odpalam nie ma problemu z rozruchem. Po odpaleniu 2, 3 sekundy i pojawia się minimalne odchylenie wskazówki obrotomierza. Obroty faluja między 800 a 900. Gdy stoi to falowanie jest coraz szybsze i w koncu zwalnia. Po solidnym przegazowaniu albo po rozgrzaniu jednostki falowanie ustępuje. Zrobiłem pomiar korekt wtryskow oraz ciśnienia doładowania(obydwa pomiary na rozgrzanym silniku). Przedstawia się to następująco.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190728_154032.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	71.2 KB
ID:	260718
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190728_154111.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	70.5 KB
ID:	260717
    Teraz pytanko do was. Czy wtryski na druim i trzecim cylindrze wymagają regeneracji/wymiany? Czy zmierzona wartość ciśnienia doładowania sugeruje nieszczelność bądź uszkodzenie czujnika ciśnienia doładowania? I czy któraś z tych "usterek" może powodować nierówna pracę silnika?

    Z góry dziękuję za wasze odpowiedzi. Pozdrawiam, Knurlax

    Silnik to 1.9 jtdm 16v 150km

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar Zenonzlasu
    Dołączył
    02 2015
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Były: AR 156 JTD, AR 156 1.8 TS 144 KM | Zostało Reno, PT Cruiser i Lancia Thesis .
    Postów
    1,019

    Domyślnie

    A co ty. Korekty są spoko i tu bym się nie martwił. Przy oczekiwanej i zmierzonej masie powietrza bardzo często są drobne rozbieżności, tu tez jest spoko. (Gdy masz zaślepiony EGR, wtedy zmierzona masa powietrza będzie nawet sporo większa od oczekiwanej). Co do ciśnienia doładowania, to tu się nie wypowiem.
    Możesz sobie jeszcze zobaczyć oczekiwane i zmierzone ciśnienie paliwa, może tam coś będzie skakać. Dolot masz szczelny?

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 jtd 150 km
    Postów
    52

    Domyślnie

    Nie wiem jak sprawdzić szczelność dolotu. Byłbym bardzo wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki. Jeśli chodzi o masę to pomiar robiłem na rozgrzanym silniku. Zrobię jeszcze pomiar na zimnym i zobaczę co wyjdzie.
    PS. Nie dawno (2 misiace temu miałem ) miałem awarie w układzie dolotowym. Mianowicie miałem dziurę w przewodzie między turbosprezarka a intercoolerem. Szybko się z tym problemem uporalem ale nierówna praca silnika byla juz wczesniej. Może jednak to ma jakieś znaczenie.

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Stiopa
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Gorzów Wielkopolski
    Auto
    AR 147 1.9 JTD
    Postów
    383

    Domyślnie

    Cytat Napisał knurlax Zobacz post
    Nie wiem jak sprawdzić szczelność dolotu. Byłbym bardzo wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki. Jeśli chodzi o masę to pomiar robiłem na rozgrzanym silniku. Zrobię jeszcze pomiar na zimnym i zobaczę co wyjdzie.
    PS. Nie dawno (2 misiace temu miałem ) miałem awarie w układzie dolotowym. Mianowicie miałem dziurę w przewodzie między turbosprezarka a intercoolerem. Szybko się z tym problemem uporalem ale nierówna praca silnika byla juz wczesniej. Może jednak to ma jakieś znaczenie.
    Szczelność dolotu sprawdzisz na słuch czy coś nie syczy, nie ma dźwięku jakby piasku sypanego na blachę, najlepiej podczas obciążenia czyli po prostu jazdy. Ciśnienie doładowania najlepiej sprawdzać kompem na drodze ekspresowej w eLearn masz opisana procedurę jak to zrobić i jakie powinny być wartości ciśnienia.

    Wysłane z mojego Mi A2 przy użyciu Tapatalka
    "You cannot be a true petrolhead until you've owned one... it's like having really great sex that leaves you with an embarrassing itch." Jeremy Clarkson o Alfa Romeo

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 jtd 150 km
    Postów
    52

    Domyślnie

    Dziś miałem dziwną przypadłość. Jak chciałem odpalić i pojechać, włączyłem zapłon, poczrkalem kilka sekund na rozgrzanie świec poczym chciałem odpalić a tu rozrusznik kręci i tak jakby zalapywal i przestawal, zalapywal i cofal i tak kilka razy podczas jednego kręcenia aż w końcu zapaliła się kontrolka vdc system failure i żadna inna tylko ta. Po ponownym włączeniu zaplonu i zakreceniu samochód normalnie odpalił. Vdc to chyba ogólnie od systemu kontroli trakcji więc nie wiem czemu silnik nie chciał zapalić. Pierwszy raz coś takiego mi się przytrafiło. Spotkał się może ktoś z czymś takim?

    PS. Zapomniałem dodać że odziwo silnik pracował równo po takim odpaleniu. Dziwna ta moja alfa. Żadnych błędów nie pokazuje na kompie a jakieś swoje kaprysy ma
    Ostatnio edytowane przez knurlax ; 29-07-2019 o 17:57

  6. #6
    Użytkownik Znawca Avatar Zenonzlasu
    Dołączył
    02 2015
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Były: AR 156 JTD, AR 156 1.8 TS 144 KM | Zostało Reno, PT Cruiser i Lancia Thesis .
    Postów
    1,019

    Domyślnie

    Prawdopodobnie podczas kręcenia rozrusznikiem spadło napięcie na akumulatorze, i stąd to VDC failure - Alfy są wrażliwe na niskie napięcie, wywalają wtedy randomowe błędy.
    Zobacz MES-em zmierzone i oczekiwane ciśnienie paliwa podczas uruchamiania - najlepiej będzie to widać na wykresie.

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Stiopa
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Gorzów Wielkopolski
    Auto
    AR 147 1.9 JTD
    Postów
    383

    Domyślnie

    Sprawdź też klemy czy są dobrze do słupków dokręcone bo to ma wpływ na odpalanie.

    Wysłane z mojego Mi A2 przy użyciu Tapatalka
    "You cannot be a true petrolhead until you've owned one... it's like having really great sex that leaves you with an embarrassing itch." Jeremy Clarkson o Alfa Romeo

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 jtd 150 km
    Postów
    52

    Domyślnie

    Witajcie. Dziś miałem chwilę i podpiąłem auto pod FES'a. Odczyt ciśnienia paliwa(na zimnym silinku i podczas nierównej pracy) pokazywał wachania +- 10 maksymalnie do oczekiwanego. Zobaczyłem jeszcze jedną rzecz. Tuż po odpaleniu na zimnym z rury poleciał najpierw niebieski dymek, potem przez chwilę szarawo biały a potem się ustabilizowało. Podobno niebieski dymek może oznaczać EGR więc zaniedługo się za to zabiorę. Przy okazji rozrząd będę wymieniał. Wracając do ciśnienia doładowania jest ono chyba powyżej normy. Jak otworzyłem maskę i zbliżyłem ucho bliżej turbosprężarki było ewidentnie słychać że nierówno wdmuchiwała powietrze(falowała) więc może to to. Odrazu wypnę czujnik i zobaczę, sprawdzę filtr powietrza oraz cały układ dolotowy. Dam znać jak coś znajdę. Pozdrawiam, Piotrek

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 jtd 150 km
    Postów
    52

    Domyślnie

    Witam wszystkich drodzy miłośnicy 147. Chciałbym się podzielić dobrymi nowinami. Udało mi się uporać z nierówną pracą silnika po wielu godzinach roboty i poszukiwań. Opiszę dokładnie co robiłem. Otóż zacząłem od wymiany rozrządu i nic nie pomogło. Wyczyściłem egr bo był trochę brudny i kolektor na tyle ile mogłem. Nic nie pomogło. Poodpinałem czujniki i poczyściłem styki oraz przejrzałem uklad dolotowy czy nie ma nieszczelności i nic nie znalazłem a auto dalej nie równo pracowało na zimnym. Wkońcu zacząłem podejrzewać uszczelkę pod głowicą ale ani oleju ani płynu mi nie ubywało/przybywało więc nie wiedziałem o co kaman. Wczoraj wpadłem na pomysł że mogą to być ŚWIECE ŻAROWE i nie myliłem się. Po przytrzymaniu na zapłonie przez ok. 30s auto odpaliło na strzał i silnik równiutko pracuje aż miło. Prawdopodobnie któraś świeca już nie dogrzewa dobrze i auto nie odpala poprawnie na wszystkie gary. Do wszystkich którzy mają podobny problem. Najpierw sprawdźcie świece jeśli wasz silnik nie równo pracuje po nocnym postoju. Być może unikniecie kosztownych często nie potrzebnych napraw na które naciąga większość mechaników. Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie. Trzymajcie się zdrowo oraz życzę wam żeby wasze alfy również były zdrowe, piękne i nie kaprysiły tak jak to mają w zwyczaju.

    TEMAT DO ZAMKNIĘCIA, pozdro, knurlax
    Ostatnio edytowane przez knurlax ; 06-08-2019 o 00:17

Podobne wątki

  1. nierówna praca silnika
    Utworzone przez franus20 w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 13-07-2011, 20:23
  2. [156] Nierówna praca silnika
    Utworzone przez wwodnik w dziale 156
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 04-07-2010, 16:42
  3. [156] NIERÓWNA PRACA SILNIKA 1.8 TS
    Utworzone przez vr6 w dziale 156
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 05-12-2008, 16:54
  4. [166] nierówna praca silnika
    Utworzone przez doktorek w dziale 166
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 07-10-2008, 22:53

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory