Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Temat: Alfa 147 czy warto?

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    10 2019
    Auto
    Jeszcze nie Alfa
    Postów
    4

    Domyślnie Alfa 147 czy warto?

    Witam, z góry przepraszam jeżeli zły dział, ale w poradach zakupowych post podobnej treści nie przeszedł.

    Noszę się z zamiarem zmiany samochodu. Mój wybór miał paść na Alfę 159, ale finansowo może mi to nie wyjść. Z tego powodu zacząłem rozważać Alfę 147 w wersji FL (ta przed liftem jakoś mi się nie podoba). W związku z tym mam parę pytań:

    1. Jak pod względem awaryjności wygląda 147 FL? Czy jest dużo gorzej w stosunku do Alfy 159? Czy wgl polecacie kupować teraz ten egzemplarz czy może lepiej odpuścić sobie Alfy, skoro ciężko o budżet na 159.
    2. Czym różni się wersja FL od przed liftu poza światłami i zegarami w tubach?
    3. Z uwagi na złą sławę silników benzynowych, wybór mój padł na 1.9 JTD 150 KM. Szukałem czegoś żwawego, czy jest natomiast jakaś jednostka benzynowa, którą polecacie? Czy silnik diesla psuje się od częstej jazdy po mieście (na odcinkach 5-15 km)? Wyższe spalanie przeżyje.

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar micorl
    Dołączył
    08 2012
    Mieszka w
    Siewierz/Mierzęcice
    Auto
    Alfa Romeo 147 FL JTDM 16v TI Q2 - była,Alfa Romeo 159SW JTDM 16v TI,Alfa Romeo 147 FL 1.6 T.S
    Postów
    848

    Domyślnie

    Pewnie, że warto! Pomimo już kilku lat na karku model nadal wyróżnia się swoją sylwetką na drodze i może konkurować wyglądem z dużo młodszymi przedstawicielami z tego segmentu. Z resztą jest to zaletą każdej Alfy. 147 ma swoje wady, ale jeśli odpowiednio zatroszczysz się o nią to nie będziesz na nią narzekać. Ważne jest na pewno poszukanie egzemplarza, który będzie dobrym punktem wyjścia do ewentualnych dalszych prac. Kupno zamęczonej sztuki szybko Cię zniechęci. Jakość wykonania 147 vs. 159 jest mocno zauważalna zarówno w jakości wykonania jak i techniki, ale nie są to modele, które w takim porównaniu powinny wystąpić...Różnica pomiędzy FL a przed FL to oprócz tego, co wymieniłeś jeszcze inne scudetto i inna struktura materiału wykorzystanego do wykonania deski rozdzielczej. Z benzynowych silników najbezpieczniej poszukać spokojnej wersji 105 KM. 150 KM w dieslu to już zupełnie coś innego i dynamika jest tutaj naprawdę ok, ale te dystanse do przejechania, o których piszesz mogą być problemem...

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    10 2019
    Auto
    Jeszcze nie Alfa
    Postów
    4

    Domyślnie

    Od miesięcy szukam dla siebie idealnego auta i najczęściej po nocach śni mi się Alfa Tylko te silniki... jestem dużo w stanie przeżyć jeżeli o diesla chodzi, ale jeżeli ma mi się psuć od częstej jazdy po mieście, no to nawet taka mini obsesja nie może wygrać z rozsądkiem.

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    147 FL JTD to dobry wybór, jeśli....

    - Sprzęgło (głównie łożysko) i dwumas jest w dobrym stanie. Nie trudno to zdiagnozować podczas jazdy próbnej a teraz z racji niskich temperatur diagnoza jest dużo łatwiejsza.
    - Progi przednie oraz błotniki tylne są wolne od rdzy, jeśli wychodzi na wierzch to pod spodem już będzie fatalnie
    - Turbina i DPF są w dobrym stanie i nie wymagają regeneracji/wymiany.
    - Zawieszenie nie jest w rozsypce i nie skrzypi oraz nie tłucze się.

    Reszta bolączek typu:

    - Urwane mocowania klamki zewnętrznej
    - Schodząca powłoka z plastików drzwi.
    - Strzelające ograniczniki drzwi.
    - Urywające się mocowanie daszków przeciwsłonecznych
    - Wiszące lub zablokowane linki ręcznego
    - Schodząca powłoka z logo na masce/klapie
    - Połamane przyciski sterowania szybami
    Oraz jeszcze kilka innych o których teraz zapomniałem, są w sumie szczegółami i nie kosztują dużo, jeśli trzeba je naprawić.

    Jeżdżąc po mieście i "zamulając" silnik w korkach oraz na krótkich dystansach możesz mieć jedynie problemy z DPF i wspomnianym sprzęgłem. Więc najlepiej kupić tańszą z padniętym sprzęgłem i zrobić po swojemu. Koszt wymiany to 1000-1500 zł w zależności od ceny zestawu oraz robocizny. Dwumas to dodatkowo 700- 1200 zł.

    Rozrząd i inne rzeczy to w sumie pikuś. Warto podczas zmiany rozrządu sprawdzić szczelność pompy wysokiego ciśnienia. Jej uszczelnienie jest wtedy łatwiejsze a koszt uszczelek to 40-80 zł. Oczywiście o ile się poci lub leje z niej paliwo.

    Aktualnie mam jedną 147 JTD 150 KM FL na sprzedaż ale jest to model 3 drzwiowy i podejrzewam, że szukasz 5D.

    Różnice między wersjami przed FL i po są nieco większe a odczujesz to np szukając części typu, światła, błotniki przednie, maska, i zderzaki oraz klapa tylna. Są droższe i rzadsze. We wnętrzu są nowe rodzaje tapicerki i materiały nieco lepsze (inna struktura materiału deski i boczków oraz nowe kolory foteli i pokryć). Zegary też się różnią. Poza tym wersje po 2007 mają listwę CAN ale to nie jest jakoś szczególnie uciążliwe.
    Ostatnio edytowane przez Belfer ; 27-11-2019 o 09:43

Podobne wątki

  1. alfa 159 2.4 ti q4 - warto?
    Utworzone przez melelele w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27-09-2019, 19:24
  2. Co warto obejrzeć w Poznaniu lub gdzie warto przysiąść?
    Utworzone przez Pietia w dziale Wielkopolskie
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 08-12-2011, 15:18

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory