Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: (Nie)typowy problem z poborem oleju AR 147 1.6 TS

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar Marcino_14
    Dołączył
    07 2019
    Auto
    Alfa Romeo 147 FL 1.6
    Postów
    188

    Domyślnie (Nie)typowy problem z poborem oleju AR 147 1.6 TS

    Witam wszystkich Forumowiczów.
    Postanowiłem tutaj opisać swój problem z niedawno zakupioną AR 147 z silnikiem 1.6 TS 105 KM (z LPG) ponieważ po zakupie z silnikiem pojawiły się problemy z dużym poborem oleju (1.5-2.0 l / 1000km); a sam mam wątpliwości co do twierdzeń poprzedniego Właściciela, w związku z czym chciałem się upewnić czy wada samochodu została ukryta przez Sprzedającego.
    Zaczynając więc od samego początku:
    Końcem sierpnia b.r. trafiłem na w dobrym stanie (moim zdaniem) egzemplarz AR 147 z końcówki 2006r, salon polska, w posiadaniu tego samego Właściciela przez ostatnie 5 lat,
    początkowo samochód użytkowany przez Niego, później przez jego Żonę.
    Przed zakupem wiedziałem że TS'u lubią palić olej, dlatego na ten fakt zwracałem uwagę przy zakupie.
    Sprzedający twierdził, że samochód brał znikome ilości oleju tzn. około 1-1.5 l od wymiany oleju do następnej wymiany (tj. wg Niego około 10 k km). Przed zakupem samochód został sprawdzony na stacji diagnostycznej, również sprawdzono zawartość spalin po rozgrzaniu silnika: HC na poziomie ok. 60-70 ppm (norma to do 100 ppm) więc również nic nie wskazywało na wysoki pobór oleju.
    Silnik pracował cicho i równo, nie kopcił, ogólnie nie miałem uwag.
    Pod koniec gdy zapytałem czy było coś naprawiane w silniku dowiedziałem się że silnik jest po urwanym pasku rozrządu (ponoć gdy samochód ledwo się toczył przy wjeździe do garażu) ale zle ze względu że silnik miał nie brać oleju a naprawa była wykonana ponad 25 k km od momentu zakupu stwierdziłem że z silnikiem wszystko ok (dostałem do wglądu fakturę za naprawę).
    Samochód zakupiłem, wyszło że jest termostat do wymiany, przejechałem niecała 1k km po czym zostały wykonane podstawowe czynności serwisowe tj: wymiana oleju (Selenia StAR 5w40), płukanka silnika (olej wyleciał mocno przepalony), wymiana filtrów i wymiana termostatu.
    I tutaj pierwsza niespodzianka: wlałem książkowe 4,4 l oleju a tu na bagnecie sucho, dolałem jeszcze ok. 100 ml i dalej to samo więc już zostawiłem, bo stwierdziłem ktoś przy wymianie kupił bagnet o niewłaściwej długości.
    Bagnetu nie zdążyłem wymienić, a po przejechaniu nie całe 1 k km zaświeciła się kontrolka oleju na ostrym zakręcie - byłem zdziwiony ale olej dolałem, wymieniłem bagnet, świeżo wymieniony olej już na tym etapie wydawał się czarny i przepalony. Dodam, że użytkuję samochód w trasie, prędkości (100-140 km/h). Silnika nie katuję, w szczególności gdy nie jest rozgrzany obchodzę się z nim delikatnie.
    Do tego czasu jeszcze przytrafiła mi się awaria z rozerwaną świecą zapłonową ale ogólnie obeszło się bez uszkodzeń silnika.
    Po wymianie bagnetu kontrolowałem poziom oleju, dolewki już robiłem praktycznie co tankowanie.
    Sprawdziłem kompresje na cylindrach, wyszło 1- 11.5; 2 - 12.5; 3 - 13.0; 4 - 11.0. Po próbie olejowej po 14 na każdym, diagnoza: pierścienie, być może tuleje cylindryczne.
    W między czasie silnik zaczął klekotać (dźwięk wskazywał na popychacz zaworowy).
    Decyzja padła że trzeba rozebrać silnik, po rozebraniu i oględzinach okazało się:
    -wytarta jedna krzywka wałka rozrządu, wytarta tuleja popychacza (stąd klekotanie);
    - krytyczny luz na zamkach pierścieni uszczelniających (pierwszych) ok 4 mm;
    - rysy na cylindrach 1 i 4 wyczuwalne paznokciem;
    - stożek i próg na gładzi cylindra wyczuwalny paznokciem, brak siateczki po honowaniu u góry;
    - moim zdaniem panewki i wał wydają się ok ale trzeba pomierzyć,
    - tłoki bez pęknięć, minimalne ślady po kolizji zaworów i tłoków.
    Remont silnika wyceniam na około 4-5 k zł.
    Od zakupu zrobiłem ok 7 k km, moim zdaniem takie zużycie silnika nie jest możliwe przez tak krótki okres użytkowania a wada podczas zakupu została ukryta, ale jest to moja opinia.
    Kontaktowałem się ze Sprzedającym - nie poczuwa się do winy, twierdzi jak wyżej że dolewał 1-1.5 l od wymiany do wymiany.
    Sprawdziłem w CEPIK'u - przez ostatni rok Alfa zrobiła 6 k km, a od początku Jego użytkowania tj. przez pięć lat przejechała 31 k km więc niewiele, prawdopodobnie samochód robił krótkie trasy, pewnie był niedogrzewany, olej na jakim jeździł to Shell 10W40.
    I tutaj pytanie czy Waszym zdaniem była to wada ukryta, a Sprzedający mnie oszukał czy mógł być tego faktu nieświadomy.
    Ja osobiście czuję się oszukany ale jestem człowiekiem i jeżeli rzeczywiście poprzedni Właściciel mógł być nie do końca świadomy brania oleju to nie chcę z Niego robić oszusta.
    Bardzo proszę o opinie i pomoc w ww kwestii.
    Przy okazji chciałem zwrócić się z zapytaniem, bo może ktoś z Forumowiczów posiada na sprzedaż sprawdzony, w dobrym stanie silnik 1.6 TS 105, 120 KM lub 2.0 TS. Wymiana silnika jest bardziej opłacalna pod warunkiem że jest w dobrym stanie technicznym.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Marcino_14 ; 02-12-2019 o 18:18

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar esco1982
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    AR 166 3.0 V6 99r.,AR 147TI 1.6 TS 06r.
    Postów
    758

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcino_14 Zobacz post
    I tutaj pytanie czy Waszym zdaniem była to wada ukryta, a Sprzedający mnie oszukał czy mógł być tego faktu nieświadomy.
    Ja osobiście czuję się oszukany ale jestem człowiekiem i jeżeli rzeczywiście poprzedni Właściciel mógł być nie do końca świadomy brania oleju to nie chcę z Niego robić oszusta.
    Moim zdaniem poprzedni właściciel dobrze wiedział ile ten silnik pali oleju. Z Twojego opisu wychodzi na to że olej to był tylko dolewany a nie wymieniany - zrobiłeś płukankę i po 1kkm był czarny? cos tu nie tak. Ja robię płukankę co drugą wymianę i do 4kkm olej jest czysty. jezeli to była osoba prywatna to nic nie jestes w stanie mu zrobić bo on w świetle prawa nie musi sie znać na tym i może twierdzić że dla niego było ok i tyle. Ja w tym roku też wymieniałem silnik jak strzeliła mi świeca i znaleźć pewny silnik nie jest łatwo ale mi się udało. Musisz uzbroić się w cierpliwość albo zgłoś się do uzytkownika TomTomGaraż - zmieniał ostatnio 1.6 na 1.8 w swojej 147 może ma jeszcze te 1.6 na sprzedaż.
    Ostatnio edytowane przez esco1982 ; 02-12-2019 o 08:12
    AR 146 1.4 BOXER, AR 147TI 1.6 TS, AR 166 3.0 V6

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Jeśli masz jeszcze ten stary olej, który wylałeś po zakupie samochodu, to dobrze byłoby zbadać, czy nie był tam dolany jakiś zagęstnik typu moto - doktor. Moim zdaniem nie jest możliwe, aby silnik bez tak nagle zaczął brać olej. Z tego, co napisałeś to wygląda po prostu na naturalne zużycie i silnik jest po prostu do remontu.

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar esco1982
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    AR 166 3.0 V6 99r.,AR 147TI 1.6 TS 06r.
    Postów
    758

    Domyślnie

    A tak z ciekawości jaki przebieg?
    AR 146 1.4 BOXER, AR 147TI 1.6 TS, AR 166 3.0 V6

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar Marcino_14
    Dołączył
    07 2019
    Auto
    Alfa Romeo 147 FL 1.6
    Postów
    188

    Domyślnie

    Cytat Napisał esco1982 Zobacz post
    Z Twojego opisu wychodzi na to że olej to był tylko dolewany a nie wymieniany - zrobiłeś płukankę i po 1kkm był czarny? cos tu nie tak.
    Wymieniłem olej raz po ok 1 k km od zakupu + płukanka. Ale dodam że olej był taki czarny że przepłukałem go jeszcze raz gorszej jakości olejem (a więc był stary olej po zakupie, wlałem płukankę przed wylaniem starego oleju, całość zlałem, następnie czynność powtórzyłem na świeżym olejem Shell, znowu wszystko zlałem i potem już do pustego silnika poszła Selenia StAR 5W40 4.4 l). Później tylko dolewki.
    Cytat Napisał esco1982 Zobacz post
    Musisz uzbroić się w cierpliwość albo zgłoś się do uzytkownika TomTomGaraż - zmieniał ostatnio 1.6 na 1.8 w swojej 147 może ma jeszcze te 1.6 na sprzedaż.
    Dzięki na namiary, będę pytał. Wiem że znaleźć silnik w dobrym stanie jest trudno dlatego sceptycznie podchodzę to tego rozwiązania. Można kupić silnik wyrzucić kupę pieniędzy a trafisz na taki sam albo gorszy i i tak trzeba remontować. A tak nawiasem oprócz tego poboru oleju to samochód mnie oczarował i nie mam ochoty go zmieniać...

    Cytat Napisał SG0240 Zobacz post
    Jeśli masz jeszcze ten stary olej, który wylałeś po zakupie samochodu, to dobrze byłoby zbadać, czy nie był tam dolany jakiś zagęstnik typu moto - doktor. Moim zdaniem nie jest możliwe, aby silnik bez tak nagle zaczął brać olej. Z tego, co napisałeś to wygląda po prostu na naturalne zużycie i silnik jest po prostu do remontu.
    Pytanie jaki to są koszty zbadania tego oleju. Poza tym, czy to cokolwiek zmieni? Silnik gruz. Teraz zwróciłem uwagę to czasem przy dłuższej zjeździe z górki przykopci delikatnie ale nawet po przegazowaniu nie dymi. Byłem na przeglądzie na analizatorze dalej nic nie wyszło. Konsultowałem się z rzeczoznawcą, też uważa że było coś dolane ale po oleju oprócz tego że był czarny to konsystencje miał min zdaniem podobną do zwykłego oleju. Silnik w środku też jakoś mega mocno zalepiony nie był.
    Cytat Napisał esco1982 Zobacz post
    A tak z ciekawości jaki przebieg?
    Obecnie ma 163 k km.

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Koszty zbadania nie są duże. Możesz to zrobić we własnym zakresie. Wystarczy zastosować dwie cienkie rurki szklane i małe kulki od łożyska, umocowane i uszczelnione np. między dwoma płaskownikami. Do jednej rurki wlewasz czysty olej np. 10W40, a do drugiej stary olej. Jeśli kulka w starym oleju będzie opadała znacznie wolniej, niż w nowym to znaczy, że coś było kombinowane. Pewnie, że to nic nie zmieni, bo poprzedni właściciel od razu powie, że sam coś dolałeś, ale będziesz miał odpowiedź na swoje pytanie o jego uczciwość.

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar esco1982
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    AR 166 3.0 V6 99r.,AR 147TI 1.6 TS 06r.
    Postów
    758

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcino_14 Zobacz post
    A tak nawiasem oprócz tego poboru oleju to samochód mnie oczarował i nie mam ochoty go zmieniać...
    Zostałeś zarażony virusem AR
    AR 146 1.4 BOXER, AR 147TI 1.6 TS, AR 166 3.0 V6

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar Marcino_14
    Dołączył
    07 2019
    Auto
    Alfa Romeo 147 FL 1.6
    Postów
    188

    Domyślnie

    Cytat Napisał SG0240 Zobacz post
    Wystarczy zastosować dwie cienkie rurki szklane i małe kulki od łożyska, umocowane i uszczelnione np. między dwoma płaskownikami. Do jednej rurki wlewasz czysty olej np. 10W40, a do drugiej stary olej. Jeśli kulka w starym oleju będzie opadała znacznie wolniej, niż w nowym to znaczy, że coś było kombinowane.
    Nie wpadłem na to, a w zasadzie na tym polega badanie lepkości Olej jest ale była tam wlana płukanka więc muszę rozeznać czy jest sens próbować, żeby nie okazało się że ten olej jest mniej lepki niż czysty.
    Cytat Napisał esco1982 Zobacz post
    Zostałeś zarażony virusem AR
    Niewątpliwie

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Jeśli była dolewana płukanka, to nie ma co eksperymentować.

Podobne wątki

  1. Problem z czujnikiem oleju
    Utworzone przez Krwiaczek w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 16-01-2017, 11:31
  2. 147 2.0 ts. problem z ciśnieniem oleju.
    Utworzone przez drq777 w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 03-03-2015, 10:25
  3. [146] Problem z ciśnieniem oleju
    Utworzone przez scyzorsw w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 04-11-2010, 20:04
  4. Problem z doborem oleju ...
    Utworzone przez badylek_4 w dziale 156
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 03-03-2010, 18:55
  5. [155] problem z ciśnieniem oleju
    Utworzone przez Nicolo w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 01-03-2010, 18:28

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory