Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Temat: 147 1.9 JTD brak mocy od czasu do czasu

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2020
    Auto
    147 1.9 JTDm 937 A3.000
    Postów
    30

    Question 147 1.9 JTD brak mocy od czasu do czasu

    Witam szanownych forumowiczów. Pierwszy post i niestety problem.

    Moja Alfa cierpi na dziwną przypadłość - okazjonalne braki mocy objawiające się ... Brakiem mocy w przedziale 0-2000 obrotow. Problem mocno dokuczliwy , gdyż czasami nie idzie normalnie ruszyć ze świateł. Po przekroczeniu poziomu 2000obr/min zauważalnie czuć że turbina się załącza i samochód jedzie. Czasami problem się pogłębia i turbinę czuć dopiero przy 3000 obrotów a codzienna jazda wygląda tak, że na 3 biegu samochód zwalnia zamiast przyspieszać. Żeby było ciekawiej , bywają momenty, że samochodowi nic nie doskwiera i jeździ normalnie. Moje podejrzenia to:

    1) parafina
    2) filtr paliwa
    3) przepływomierz

    Jakie są wasze sugestie?

    Pozdrawiam!

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Pruszków
    Auto
    159 2.4 jtdm
    Postów
    54

    Domyślnie

    Egr.

    Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Parafina? Co masz na myśli? Jeśli idziesz w kierunku złego paliwa to raczej ślepy zaułek. Filtr paliwa też.

    Błędów żadnych nie ma?

    Jeśli nie ma, to zrób logi w Fiat Ecu Scan lub Mulit Ecu Scan uwzględniając faktyczne ciśnienie turbo i żądane oraz faktyczny przepływ powietrza i żądany, także położenie zaworu EGR. Jeśli nie masz FES/MES'a to ściągnij darmową wersję demo. Tam możesz analizować 4 parametry jednocześnie. Więc musisz zrobić 2 razy logi.
    Możesz mieć padniętą przepływkę ale nie powodującą błędów. Również może być zapieczona geometria turbo i łopatki się ustawiają w pozycji na wyższe obroty lub wspomniany EGR źle steruje pracą turbo. W zasadzie tam może być też zawór sterujący turbo (ten na pasie przednim), lub zacina się gruszka przy turbinie. Ale to tylko kilka tez...

    Bez diagnozy komputerem będzie ciężko trafić przyczynę.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2020
    Auto
    147 1.9 JTDm 937 A3.000
    Postów
    30

    Domyślnie

    Dzięki za szybką odpowiedź!

    Samochód ma ledwo 80 tyś. przebiegu, czy z takim przebiegiem EGR może już cierpieć na jakieś przypadłości ?

    Pisząc o parafinie miałem na myśli złe paliwo, ostatnie jakie tankowałem to takie na stacji przed przejściem granicznym Świecko , dużo tańsze niż te autostradowe i może odbija się to właśnie na jakości .

    Jeśli chodzi o turbinę , to czy ta z mojej wersji miała w ogóle zmienną geometrię ? (937 A3.000 120km) Strona zimna wyglądała ładnie , zero luzów, łopatki w dobrym stanie. Alarmujące było to, że wypluwała jednak trochę oleju właśnie w stronę filtra powietrza i przepływomierza.

    Na dniach powinien przyjść kabel, to sprawdzę na komputerze co i jak. U mechanika podczas diagnozy jakiś tydzień temu zero błędów.

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Paliwo złej jakości lub wytrącająca się parafina, dawały by inne objawy.

    Masz geometrię.

    Od zawsze tak masz czy nagle się tak stało?

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2020
    Auto
    147 1.9 JTDm 937 A3.000
    Postów
    30

    Domyślnie

    Samochód kupiłem z przebiegiem 73tys km , moje pierwsze wrażenia były takie - dół słaby ale na wyższych prędkościach ładnie nabiera rozpędu. Porównanie miałem z Focusem II w dieselu 1.6 który dół miał zauważalnie lepszy a górę zauważalnie słabszą. Wtedy stwierdziłem że ten model może tak ma. Problem się nasilił gdzieś w okolicy 76tys. przebiegu, lub wraz z nadejściem niższych temperatur. Teraz mam 80tys i nowością jest dla mnie że auto czasami ma taki humor że dopiero od 3000 obrotów zaczyna jechać. Nie wiem czy mi się wydaje czy nie, ale nie raz odniosłem wrażenie że problemy pojawiają się gdy silnik się nagrzewa, na zimnym często jedzie fajnie i nic bym mu nie zarzucił.
    Ostatnio edytowane przez AndrzejB ; 06-01-2020 o 21:31

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2017
    Mieszka w
    Chorzów
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD 2004
    Postów
    60

    Domyślnie

    Odepnij przepływomierz i się przejedź. Jeżeli nie będzie różnicy to wyczyść lub zaślep EGR

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2020
    Auto
    147 1.9 JTDm 937 A3.000
    Postów
    30

    Domyślnie

    Czekam na kabelek i jak już będę miał możliwość skasowania ew. Błędu, to będę próbował bez przeplywki się przejechać.

    Sztanga przy turbinie chyba pracuje ok , poniżej filmik:

    (youtu.be/6wy6pftQ8mg)

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    To może być też czujnik położenia wały, który czasem właśnie po nagrzaniu daje nieco inne od normy parametry lub też czujnik powietrza przy przepływomierzu.
    Ale opcji jest tyle, że najpierw poczekaj na kabelek

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał goral9000 Zobacz post
    Odepnij przepływomierz i się przejedź. Jeżeli nie będzie różnicy to wyczyść lub zaślep EGR
    Różnica będzie. Komputer uśrednia wtedy parametry i będzie miał od razu błąd na desce. Zresztą przeczytaj co napisałeś a sam zobaczysz, że brak w tym logiki.

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2020
    Auto
    147 1.9 JTDm 937 A3.000
    Postów
    30

    Domyślnie

    Mała aktualizacja - po podpięciu komputera okazało się że jest błąd EGR. Czyścić, kupić nowy? W zaślepienie wolałbym się nie bawić.

    No i czy ktoś z was spotkał się z sytuacją żeby po wybraniu modelu samochodu program wołał o wybranie innego wariantu? Mam niby 8V, tymczasem program prosi o wybranie wersji 16V, czyta mniej więcej obie, z tym że przy kodzie błędu 8V pokazuje jakiś dziwny przebieg 176k km, (auto na liczniku ma ok 80k), po wybraniu 16V stanu licznika nie pokazuje całkiem, ale czyta parametry pracy silnika (w 8V mnie chce ruszyć)

    No i może macie jakieś rady i sugestie odnośnie zawieszania się połączenia po paru minutach, nie da się parametrów sprawdzić w czasie rzeczywistym. Bo po wybraniu interesujących mnie opcji, monitoring trwa kilka sekund a później cisza.
    Ostatnio edytowane przez AndrzejB ; 09-01-2020 o 16:08

Podobne wątki

  1. [Brera] Brak mocy po upływie czasu.
    Utworzone przez Demoore w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 28-11-2019, 16:11
  2. 156 jtd, gaśnie nagle (od czasu do czasu)
    Utworzone przez andrzejbst w dziale 156
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 29-01-2016, 13:07
  3. Zmiana czasu/godziny
    Utworzone przez konrad53 w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-03-2015, 17:39
  4. Brak reakcji z strony alarmu do czasu...
    Utworzone przez Dariush w dziale 166
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 20-01-2010, 18:57
  5. Ustawienie czasu w 166
    Utworzone przez Sławek w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 17-11-2008, 09:05

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory