Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Potrzebuję pomocy w wyborze silnika w alfie .

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2020
    Mieszka w
    Bytom
    Auto
    Alfa Romeo 147
    Postów
    2

    Domyślnie Potrzebuję pomocy w wyborze silnika w alfie .

    Witam.
    Mam dylemat, jestem przed zakupem swojej pierwszej Alfy, jedno co wiem na pewno zakupie alfe 147 z silnikiem Diesla.
    Niestety nie wiem ,który silnik wybrać..
    1.9 JTD 8v(115KM) Czy 1.9 JTDM (140KM)
    Czytalem troche na różnych forach internetowych o obu silnikach i martwia mnie klapy wirowe w silniku 1.9 JTDM 16v,lecz nie znalazłem jakiś konkretnych informacji.
    Dlatego zwracam sie do was z prośbą o udzielenie informacji na temat tych silników ,który z nich jest mniej awaryjni i tańszy w eksploatacji, na co zwrocic uwagę przy zakupie itd.
    Z góry dziękuję

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Stiopa
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Gorzów Wielkopolski
    Auto
    AR 147 1.9 JTD
    Postów
    383

    Domyślnie

    1.9 jtd 8v to najprostsza konstrukcja commonrail. Wymieniając rozrząd robisz to tylko na znaki bez blokad. Silnik CF3 to brak możliwości sprawdzenia korekty wtrysków ale robisz "próbę przelewową" i możesz sprawdzić czy wytryski do regeneracji lub wymiany - plusem jest to, że nie musisz Kosowa nowych wtrysków, więc łatwa wymiana. Tu masz tylko egr z dodatków "ekologicznych", moc tego silnika możesz lekko skorygować samą nową mapą, jak chcesz więcej to już modyfikacja układu dolotowego -zamiast fabrycznego IC wstawiasz FMIC z największym rdzeniem, dolot z kwaski i mapa na 160KM.
    Jeśli chodzi o awaryjność to silnik bezproblemowy. U mnie przy 300 tys. km wymieniłem komplet sprzegło+dwumasa (ok. 2500zł), przy 340tys. wymieniłem pierścienie bo już dużo oleju brała i turbo miało luzy (600zł pierścienie i uszczelki, turbo z małym przebiegiem miałem za darmo od bravo 16v).

    Wysłane z mojego Mi A2 przy użyciu Tapatalka
    "You cannot be a true petrolhead until you've owned one... it's like having really great sex that leaves you with an embarrassing itch." Jeremy Clarkson o Alfa Romeo

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Klapy wirowe to nie problem we wspomnianym 1,9 16V 140 KM . Nie każde 1,9 16V je ma. W 147 są to głównie roczniki po FL.
    W kwestii mocy nie ma tutaj jakiejś kolosalnej różnicy bo można spokojnie zrobić 140 KM ze zdrowej wersji 115. Moim zdaniem ważniejsza jest kwestia skrzyni 5 biegowej.
    Dla przykładu 156 SW 115 KM spalała mi prawie litr więcej niż 156 SW 16V/150 KM przy jeździe autostradą z prędkościami rzędu 140-170 km/h.
    1,9 8V jest nieco lżejszy od 16V i przez to auto lepiej się prowadzi w ciasnych zakrętach, co szczególnie odczujesz zimą i zawieszenie też mniej dostaje w kość. Ale to dla niektórych różnice niezauważalne.
    Ostatnio edytowane przez Belfer ; 08-01-2020 o 11:43

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2020
    Auto
    147 1.9 JTDm 937 A3.000
    Postów
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Belfer Zobacz post
    Klapy wirowe to nie problem we wspomnianym 1,9 16V 140 KM . Nie każde 1,9 16V je ma. W 147 są to głównie roczniki po FL.
    W kwestii mocy nie ma tutaj jakiejś kolosalnej różnicy bo można spokojnie zrobić 140 KM ze zdrowej wersji 115. Moim zdaniem ważniejsza jest kwestia skrzyni 5 biegowej.
    Dla przykładu 156 SW 115 KM spalała mi prawie litr więcej niż 156 SW 16V/150 KM przy jeździe autostradą z prędkościami rzędu 140-170 km/h.
    1,9 8V jest nieco lżejszy od 16V i przez to auto lepiej się prowadzi w ciasnych zakrętach, co szczególnie odczujesz zimą i zawieszenie też mniej dostaje w kość. Ale to dla niektórych różnice niezauważalne.
    Z ciekawości jaka różnica średniego spalania między wersją 5 i 6 biegową? Moja 1.9 8V z 5 biegami ostatnio wykazała 6.5l/100km dla jazdy z prędkością 130-140km/h.

    A wracając do tematu, jestem świeżym użytkownikiem JTD, i lekko przeraża mnie ilość jak i charakterystyka usterek, które użytkownicy zgłaszają z tą jednostką ze wszystkimi jej odmianami. (i które mojego egzemplarza też niestety nie ominęły) Wydaje się że wszystko zdrowe, a problemy są i nie wiadomo co z nimi robić, w temacie Alfy 159 jest 22 strony wątku, gdzie tylko jeden użytkownik zgłaszał sukces w eliminacji tej usterki, poprzez regenerację zdrowej turbiny i wszystkich czujników dookoła za jedyne 17 stówek bodajże i to nie wiem, czy po paru miesiącach nie napisał, że znowu dzieje się to samo. Więc... mam mieszane uczucia delikatnie mówiąc, szczególnie że kupując auto byłem przekonany o rzekomej pancerności tych silników (jedyny problem to klapy wirowe mówili...)

  5. #5
    Użytkownik Alfista Avatar lesio146
    Dołączył
    12 2006
    Mieszka w
    SZAMOTULY(PYRLANDIA)
    Auto
    159 JTDm ; 156 V6 Qsystem
    Postów
    4,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał AndrzejB Zobacz post
    Z ciekawości jaka różnica średniego spalania między wersją 5 i 6 biegową? Moja 1.9 8V z 5 biegami ostatnio wykazała 6.5l/100km dla jazdy z prędkością 130-140km/h.

    A wracając do tematu, jestem świeżym użytkownikiem JTD, i lekko przeraża mnie ilość jak i charakterystyka usterek, które użytkownicy zgłaszają z tą jednostką ze wszystkimi jej odmianami. (i które mojego egzemplarza też niestety nie ominęły) Wydaje się że wszystko zdrowe, a problemy są i nie wiadomo co z nimi robić, w temacie Alfy 159 jest 22 strony wątku, gdzie tylko jeden użytkownik zgłaszał sukces w eliminacji tej usterki, poprzez regenerację zdrowej turbiny i wszystkich czujników dookoła za jedyne 17 stówek bodajże i to nie wiem, czy po paru miesiącach nie napisał, że znowu dzieje się to samo. Więc... mam mieszane uczucia delikatnie mówiąc, szczególnie że kupując auto byłem przekonany o rzekomej pancerności tych silników (jedyny problem to klapy wirowe mówili...)
    JTD to najmniej usterkowe diesle.A przynajmniej jedne najmniej.Mam drugiego JTD,pierwszy 8v przejechal u mnie od cos okolo 80tys.Sprzedany znajomemu który jezdzil nim do dzisiaj i nic nie robil przy silniku.159 kupione z Francji z urwanymi klapami.Zregenerowana glowica oraz turbo .Po naprawie przejechane okolo 60 tys.Tylko zmana olejow i filtrow.Problemow zero..
    Były inne wcześniej. Teraz 159 i 156 oraz 155 do sprzedania.

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Po pierwsze, jeśli ktoś nie ma problemów z silnikiem to nie pisze tego na forum, zakładając tematy powielające się Dlatego nie widać tych tysięcy zadowolonych ludzi, którzy długi czas jeżdżą bezawaryjnie.
    Po drugie, jak czytam niektóre wątki to mam wrażenie, że ich autorzy mają tysiące km do mechanika a metr do komputera i klepią posty zamiast ruszyć z tematem we właściwe miejsce.
    Po trzecie nawet mechanicy z sekty VAG przyznają, że JTD to silniki, które swego czasu wyznaczały standardy i były najmniej awaryjne wśród Diesel'i.
    Po czwarte w końcu, często naprawy opisywane na tym forum i nie tylko, są robione na pół gwizdka przez cięcie kosztów lub z innych nie znanych powodów. Ja przez 19 lat miałem kilkanaście AR z tymi silnikami i tylko raz miałem awarię, która zatrzymała auto na drodze i to jeszcze za czasów, gdy nie miałem zbyt dużo wiedzy w tym temacie a wina okazała się zaniedbaniem mechanika.

    Oczywiście hasło, "Jak dbasz, tak masz" ma tutaj też swoje zastosowanie i wystarczy tylko kupić auto po kimś, kto miał luźne podejście do serwisowania i inwestowania w auto a problemy na wejściu gotowe.
    Ostatnio edytowane przez Belfer ; 09-01-2020 o 20:06

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2020
    Auto
    147 1.9 JTDm 937 A3.000
    Postów
    30

    Domyślnie

    No dla mnie to nowość, nawet jeśli problemy z moim autem to jakieś pierdoły. Wcześniej jeździłem benzyną, i problemów z silnikiem nie miałem w ogóle, stąd moje lekkie rozczarowanie, co nie wyklucza że "jak na standardy diesela" jest dobrze czy nawet bardzo dobrze.

  8. #8
    Użytkownik Alfista Avatar lesio146
    Dołączył
    12 2006
    Mieszka w
    SZAMOTULY(PYRLANDIA)
    Auto
    159 JTDm ; 156 V6 Qsystem
    Postów
    4,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał AndrzejB Zobacz post
    No dla mnie to nowość, nawet jeśli problemy z moim autem to jakieś pierdoły. Wcześniej jeździłem benzyną, i problemów z silnikiem nie miałem w ogóle, stąd moje lekkie rozczarowanie, co nie wyklucza że "jak na standardy diesela" jest dobrze czy nawet bardzo dobrze.
    Tak z ciekawości.Znasz przebieg?Ile ma setek tysiecy za sobą?
    Były inne wcześniej. Teraz 159 i 156 oraz 155 do sprzedania.

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2019
    Auto
    Alfa Romeo 147 GTA
    Postów
    2

    Domyślnie

    3,2 busso

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2020
    Auto
    147 1.9 JTDm 937 A3.000
    Postów
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał lesio146 Zobacz post
    Tak z ciekawości.Znasz przebieg?Ile ma setek tysiecy za sobą?
    W sensie moja? Kupiłem z przebiegiem 74tys., obecnie ma 80tys. przebiegu dlatego trochę smutłem trafiając teraz na jakieś usterki EGR'a czy co to tam może być. Bo niby pierdoła a auto muli solidnie. Suma sumarum, gdy nic jej nie dolega, jestem zadowolony z osiągów, jak na 120 koni jedzie bardzo ładnie. W planach miałem może jakąś mapę podbijającą moc i moment, ale na obecną chwilę muszę się dogadać z ekologią, żeby mieć podstawę do czegokolwiek.

Podobne wątki

  1. Potrzebuję pomocy w wyborze zakupu pierwszej Alfy ! ! !
    Utworzone przez BlackThundeRrr w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 27-09-2016, 09:05
  2. Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 08-10-2011, 08:13
  3. Potrzebuję pomocy
    Utworzone przez groszek w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 21-11-2008, 09:46

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory