Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: Układ klimatyzacji - zbyt duże ciśnienie w układzie?

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar Damiano94
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 TS Distinctive
    Postów
    44

    Domyślnie Układ klimatyzacji - zbyt duże ciśnienie w układzie?

    Witam Szanowne Grono, niestety mam kolejny problem w swojej Belli i jestem zmuszony prosić Was o radę.

    Mianowicie - jakieś dwa miesiące temu nabiłem klimatyzację w samochodzie, wszystko było OK, aż dwa tygodnie temu klima zaczęła słabo chłodzić, aż w pewnym momencie przestała chłodzić całkiem. Nie uruchamiała się sprężarka ani wentylator chłodniczki, przekaźnik nie cykał.

    W związku z tym podpiąłem ją pod ELM, MES w Marelli Body Computer wyrzucił mi błąd B1973 - Sprężarka Klimatyzatora.

    Profilaktycznie wymieniłem przekaźnik, sprawdziłem bezpieczniki i niestety, dalej nic. Podjechałem do majstra żeby rzucił na to okiem - okazało się, że w układzie prawie nie ma czynnika.

    Nieszczelność układu można raczej wykluczyć, przed nabiciem zostało wszystko dokładnie sprawdzone - najpierw nabito mi układ hydrogenem i czymś w rodzaju czujnika sprawdzono, czy nigdzie to nie ucieka. Ciśnienie przez pół godziny trzymania hydrogenu w układzie ani trochę nie spadło, samo posprawdzanie czujką też nie dało żadnych rezultatów, więc można wnioskować, że układ jest szczelny.

    Obstawiliśmy same zaworki do nabijania - w celu ich sprawdzenia nalaliśmy w te "dołki" w zaworkach taką ciecz, która w przypadku nieszczelności "pokazuje" pianę. Jednak to dłuższym czasie stania tej cieczy w zaworkach nie zauważyliśmy ani jednego pęcherzyka, więc zaworki też można uznać za szczelne.

    Ciężko stwierdzić, co było przyczyną "ucieknięcia" czynnika - najbardziej prawdopodobna przyczyna to fakt, że ciśnienie w układzie zbyt bardzo wzrosło i czynnik uszedł, żeby nie rozsadziło mi układu.

    Przypuszczalną przyczyną tego mógłby być niesprawny drugi bieg wentylatora - jednak posprawdzałem przekaźniki, bezpieczniki, wszystko było w porządku.


    Mimo wszystko wczoraj klimatyzacja została nabita ponownie - działała, aż do teraz...

    Pobieżnie przejrzałem forum i znalazłem informację, że przyczyną takiego zachowania może być presostat - czyli urządzonko regulujące ciśnienie w układzie, jednak nie znalazłem żadnych dodatkowych informacji na ten temat.

    Jeżeli to był presostat, to by tłumaczyło, dlaczego hipotetycznie mogłoby mi nadmiernie rosnąć ciśnienie w układzie, co z kolei powodowałoby ujście czynnika.

    Pytanie - czy ktoś miał do czynienia z podobnym zachowaniem w swoim samochodzie i czy słusznie obstawiam presostat, czy winny jest gdzieś indziej?


    W każdym razie na 99% w układzie nadmiernie rośnie ciśnienie i z tego powodu ucieka czynnik. Zastanawiam się tylko, jaka jest przyczyna tego zbyt dużego wzrostu ciśnienia.

    Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Ucieka Tobie czynnik to na pewno. Twoj majster od klimy jest cienkim bolkiem i wmawia Tobie bzdury

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar Damiano94
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 TS Distinctive
    Postów
    44

    Domyślnie

    To że ucieka to wiem. Tylko zastanawiam się, jaka jest tego przyczyna i czy nie jest to zbyt duży wzrost ciśnienia

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Cytat Napisał Damiano94 Zobacz post
    To że ucieka to wiem. Tylko zastanawiam się, jaka jest tego przyczyna i czy nie jest to zbyt duży wzrost ciśnienia
    Presostat jest zabezpieczeniem przed zbyt wysokim ciśnieniem.

    Jakie to jest wysokie ciśnienie wg Ciebie? Co pokazały manometry?

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar Damiano94
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 TS Distinctive
    Postów
    44

    Domyślnie

    Wysokie ciśnienie to ciśnienie wyższe, niż te, które normalnie powinno być w układzie klimatyzacji - to mam na myśli. Z tego co znalazłem w internecie ciśnienie pracy układu klimy to 10 bar, przy 24 bar klimatyzacja powinna się wyłączać z powodu przerostu ciśnienia, więc obstawiam więcej niż 24 bary.

    Manometry pokazywały ciśnienie w normie, jednak samochód stał w miarę chłodnym miejscu, klimatyzacja nie chodziła zbyt długo, więc układ nie miał szansy się zbytnio nagrzać i siłą rzeczy ciśnienie nie wzrosło aż tak bardzo.

    Uczepiłem się tego ciśnienia, bo układ wygląda na szczelny. Zatem jeżeli wyeliminujemy jeden z powodów uciekania czynnika (nieszczelność właśnie) pozostaje podejrzewać, że ciśnienie w układzie z jakichś przyczyn robi się zbyt wysokie i zawór bezpieczeństwa musi upuścić czynnik, żeby nie doszło do żadnych uszkodzeń.

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Zadnego upuszczania czynnika nie ma. Jak jest za duze cisnienie to odlacza sprezarke. I bys slyszal jak sprzeglo zapina/odpina.

    Przyczyna jest prozaiczna - nieszczelnosc

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Ludvigus
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    Trzebownisko, Rzeszów, PL
    Auto
    Giulia 2.0TB, 147 1.6 TS
    Postów
    761

    Domyślnie

    Hej, nie będę się wymądrzał, bo na temat klimy wiem tylko tyle ile udało mi się na przestrzeni ostatnich lat zaobserwować i pogadać z mechanikami.
    Jest coś takiego, jak za duże ciśnienie w układzie klimatyzacji - właśnie po to jest presostat, żeby pozwalać pracować sprężarce i całemu układowi tylko wtedy, gdy ciśnienie jest pomiędzy pewnymi widełkami - załóżmy między 10 a 20 bar (być może widełki są inne). No i do czego dążę.... ano do tego, że jak pojechałem z moją AR*9 do serwisu klimy rok temu, zapytałem jak wyglądają parametry układu, ciśnienia po nabiciu, bo w AR159 jest taki częsty odgłos - dźwięk jakby metalicznej "wiertarki" narastający wraz z obrotami silnika cyklicznie raz na kilka rozprężeń czynnika.
    No i ku mojemu zdziwieniu, gościu po spuszczeniu czynnika, testu próżni/ciśnienia i załadowaniu czynnika i oleju, po włączeniu silnika i pracy klimy stwierdził, że skraplacz jest raczej do wymiany, bo ciśnienie podczas pracy dochodzi do 16 bar, a nie powinno - powinno się trzymać niżej.
    Nie wiem czy to prawda, ale powoli przymierzam się do wymiany skraplacza, bo ten jest od nowości (12 lat).

    Reasumując: nie wiem ile Twoja Alfa ma lat, ile godzin pracy i w jakich warunkach pracował układ klimy, ale raz na 6-10 lat skraplacz klimy należy wymieniać (rzem z osuszaczem), bo z wiekiem czasu traci swoje idealne parametry i po prostu się zużywa, jak inne amortyzujące się części samochodu.

    Szerokości!

    L.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar Damiano94
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 TS Distinctive
    Postów
    44

    Domyślnie

    Alfa ma 15 wiosenek.
    Nie mam pojęcia, kiedy i czy było to wymieniane. Jednak możesz mieć sporo racji, ponieważ Alfa miała wymieniana silnik, cały układ klimatyzacji był rozpięty, skraplacz był odsłonięty (a z tego co wiem nie można go wystawiać na działanie świeżego powietrza na długi czas).

    Przynajmniej wiem, gdzie dodatkowo mogę szukać przyczyny i to co mówisz w sumie jest bardzo prawdopodobne. Dzięki wielkie

Podobne wątki

  1. [159] Zbyt duże ciśnienie oleju
    Utworzone przez Spinii w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 08-11-2019, 20:10
  2. [159] Wysokie ciśnienie w układzie chłodzenia 2.4 jtdm Q4 210 km
    Utworzone przez Szopek w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 29-10-2018, 23:47
  3. Zbyt duże ciśnienie na rozdzielaczu paliwa 1.9 JTD
    Utworzone przez Siwy w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 30-03-2014, 22:22
  4. klima się nie włącza. wysokie ciśnienie w układzie.
    Utworzone przez Artursdz w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 07-09-2013, 15:47
  5. Ciśnienie w układzie klimy, a załączanie wentylatora
    Utworzone przez september w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-07-2010, 13:03

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory