Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 25 z 25

Temat: Alfa przestała odpalać nawet na plaka

  1. #21
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2020
    Mieszka w
    Chorzów
    Auto
    AR 147 1.9jtd 8v
    Postów
    13

    Domyślnie

    WOW super rzeczowa odpowiedź dla odmiany
    Dziękuję bardzo za wyjaśnienie

    - - - Updated - - -

    Z ciekawostek do przeanalizowania w wolnym czasie znalazłem coś takiego:

    "... Wprowadzenie IMA kodów do sterownika jest bardzo ważne. Jego poprawność jest zabezpieczona sumą kontrolną. Sterownik nie przyjmie kodu z błędnymi znakami. IMA wpływa na pracę silnika pod względem ekologii, zużycia paliwa, osiągów oraz kultury pracy. Nie wszystkie wtryskiwacze wymagają kodowania.
    W przypadku wtryskiwaczy piezoelektrycznych Bosch ostatnia litera IMA kodu oznacza tzw. kod ISA, który opisuje napięcie progowe, określające najmniejsze napięcie, przy jakim wtryskiwacz osiąga pełną charakterystykę pracy. Oznaczenie kodu ISA jest opisane od litery A do L, a skok między kolejnymi literami wynosi 4 V. Zakres napięcia pracy we wtryskiwaczach piezoelektrycznych wynosi od 110 V do 150 V. Kod ISA ma na celu ustalenie jak najmniejszych napięć potrzebnych do prawidłowej pracy wtryskiwacza, a co za tym idzie – maksymalną redukcję straty energii do tego potrzebnej."
    Link do pełnego artykułu: https://warsztat.pl/artykuly/kody-im...bmkvb2xlamUvMg

    Oraz coś takiego:

    "Sterowanie elektryczne elektromagnetycznego wtryskiwacza w momencie jego załączania jest podzielone na kilka faz.

    Faza prądu otwierania
    W celu ułatwienia szybkiego otwarcia zaworu elektromagnetycznego prąd musi najpierw wzrosnąć według stromej, dokładnie zdefiniowanej krzywej do wartości ok. 20 A. Aby uzyskać małe tolerancje oraz dużą powtarzalność, napięcie zasilające wtryskiwacz zostaje chwilowo zwiększone do ok. 50 V. Napięcie jest podwyższane w sterowniku i gromadzone w kondensatorze. Po przyłożeniu tego podwyższonego napięcia do zaworu elektromagnetycznego prąd narasta bardziej stromo, niż w przypadku przyłożenia napięcia akumulatora.

    Faza prądu przyciągania
    W fazie prądu przyciągania zawór elektromagnetyczny jest zasilany napięciem akumulatora. Prąd przyciągania jest ograniczony przez układ regulacji do ok. 20 A.

    Faza prądu podtrzymania
    Podczas fazy prądu podtrzymania prąd sterujący zmniejsza się do ok. 13 A w celu ograniczenia strat mocy w sterowniku i we wtryskiwaczu. Spadek wartości prądu przyciągania do wartości prądu podtrzymania związany z ograniczeniem prądowym, powoduje wyzwalanie energii elektromagnetycznej gromadzonej na kondensatorze.

    Wyłączanie
    Podczas wyłączania prądu w celu zamknięcia zaworu elektromagnetycznego powstaje przepięcie indukcyjne, a uzyskana w ten sposób energia elektromagnetyczna jest gromadzona w kondensatorze sterownika systemu CR.

    Doładowanie kondensatora
    Doładowanie kondensatora odbywa się za pośrednictwem wzmacniacza napięcia wbudowanego w sterowniku. Już na początku fazy prądu przyciągania energia pobrana z kondensatora podczas fazy otwierania zaczyna być uzupełniana. Proces ten trwa aż do uzyskania początkowej wartości energii niezbędnej do otwarcia zaworu elektromagnetycznego.

    •Warunki przeprowadzenia pomiarów wtryskiwacza CR
    –Zapiąć krokodylki - czerwony na klemę plusową a czarny na klemę minusową akumulatora.
    –Podłączyć żółtą końcówkę pomiarową kanału CH1 do styku sygnałowego na złączu elektrycznym wtryskiwacza elektro-magnetycznego lub na odpowiedni styk na wtyczce sterownika silnika.
    –Podłączyć niebieską końcówkę pomiarową kanału CH1 do masy pojazdu.
    –Zapiąć cęgi prądowe 30A na przewodzie zasilającym lub sterującym wtryskiwacza elektromagnetycznego."
    Link do pełnego artykułu: http://wtryskiwacz.com.pl/a_elektrom...mmon_rail.html

    Wnioski z powyższych:
    Istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy prądem sterującym daną cewkę elektromagnetyczną wtryskiwacza a klasą tolerancji.
    Sterowanie prądowe wtryskiwaczy nie jest tak banalne jak plus z akumulatora i masa przez ECU.
    Co prawda nie znalazłem konkretnych wartości prądów dla poszczególnych klas wtrysków w 1.9JTD ale podejrzewam, że jest to kwestia kilku godzin poszperania w googlach.
    Ostatnio edytowane przez Krukol ; 14-11-2020 o 14:24

  2. #22
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2020
    Auto
    Alfa 147 JTD 8V
    Postów
    174

    Domyślnie

    Dużo z podrzuconych przez Ciebie materiałów dotyczy wtryskiwaczy piezo elektrycznych, które w 1.9 JTD(m) nie występowały.
    Sterowanie piezoelektrykiem nie jest już tak proste jak konwencjonalnym wtryskiem.

  3. #23
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2020
    Mieszka w
    Chorzów
    Auto
    AR 147 1.9jtd 8v
    Postów
    13

    Domyślnie

    Cały drugi artykuł jest o sterowaniu wtryskiwaczem elektormagnetycznym.

  4. #24
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2020
    Auto
    Alfa 147 JTD 8V
    Postów
    174

    Domyślnie

    https://markstammersdiagnostics.com/...sel-injectors/

    Tu znalazłam rewelacyjne wykresy obrazujące prace wtryskiwaczy CR. Wiedziałam, że są "peak and hold" ale wykresy mnie trochę zaskoczyły...

  5. #25
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2020
    Mieszka w
    Chorzów
    Auto
    AR 147 1.9jtd 8v
    Postów
    13

    Domyślnie

    Rzeczywiście bardzo dobre, aż sobie zapisze

Podobne wątki

  1. [159] Alfa przestała przyśpieszać i odpalać
    Utworzone przez Daro0905 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 17-02-2020, 15:54
  2. Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 01-09-2018, 20:18
  3. Alfa przestała odpalać
    Utworzone przez Tomaj84 w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 13-12-2014, 17:15
  4. Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 20-05-2013, 22:47
  5. pomocy od dwóch dni bella przestała odpalać
    Utworzone przez mariokol33 w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 25-11-2011, 10:13

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory