Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: Błąd P0420 - sonda lambda, wtryskiwacze czy katalizator ?

  1. #1
    Administrator ds. gadżetów Maniak resoraków Avatar flatbeet
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Świdnica
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    876

    Domyślnie Błąd P0420 - sonda lambda, wtryskiwacze czy katalizator ?

    Witam,

    Wiem że temat był wałkowany na forum kilka razy ale pojawił mi się błąd P0420 i chciałbym kilka rzeczy ustalić zanim zacznę kosztowne naprawy związane z wymianą katalizatora.

    Chodzi o samochód żony, który przygotowujemy do sprzedaży i nie chciałbym sprzedać bubla. Auto to AR 147 1.6, 76 KW, 105 KM, przebieg 189 tyś.

    Błąd wyskakuje w zasadzie tylko na dłuższych trasach jak silnik sie rozgrzeje i żona przyciśnie mocniej. Zapala się wtedy kontrolka silnika ale świeci, nie mruga. MES opisuje ten błąd jako Katalizator 1 chociaż z tego co wyczytałem to wcale nie musi być wina katalizatora. Jak jeżdżę po mieście tym autem to raczej nie odczuwam spadku mocy. Może to też być winda sondy lambda i tu moje pytanie - czy w tym modelu auta jest tylko 1 sonda przed katalizatorem? Bo tak by mi wynikało ze zdjęć na ePER.



    Jeśli jest tylko 1 sonda to mógłbym ją profilaktycznie wymienić ale najpierw podłączę auto do MES i pozgrywam wykresy do analizy. Później je tu wrzucę.

    Spotkałem się też na innym forum z podobnym problemem kolegi Karol147 (ten sam temat był tez u nas na forum) i tam kolega chyba 3x wymieniała kata na nowego bez powodzenia a finalnie okazało się że pomogło czyszczenie wtryskiwaczy. Czy wtryski mogą mieć faktycznie coś wspólnego z tym błędem? Czy za pomocą MES mogą jakoś zdiagnozować wtryskiwacze?
    Ostatnio edytowane przez flatbeet ; 28-12-2020 o 13:14

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar esco1982
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    AR 166 3.0 V6 99r.,AR 147TI 1.6 TS 06r.
    Postów
    758

    Domyślnie

    Tak w tej wersji TS'a (105KM) jest jedna sonda regulacyjna przed katalizatorem. Wtrysk jak najbardziej może powodować taki błąd - może dawać za dużo paliwa lub za mało w określonym czasie otwarcia. Jeżeli chodzi o żywotność katalizatora to Ja w swojej 147 mam 207kkm nabite i kataliztory oryginalne - zero błedów. Poprawnego działania wtryskiwacza nie sprawdzisz mes'em, musiałbyś wysłąć wszystkie wtryski do firmy która zajmuje się ich regeneracją. Możesz też dodac do paliwa jakiś dobry preparat do czyszczenia wtrysków - może pomóc.
    Ostatnio edytowane przez esco1982 ; 28-12-2020 o 13:49
    AR 146 1.4 BOXER, AR 147TI 1.6 TS, AR 166 3.0 V6

  3. #3
    Administrator ds. gadżetów Maniak resoraków Avatar flatbeet
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Świdnica
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    876

    Domyślnie

    Z tego co się orientuję to wtryski są Bosch'a, dzwoniłem do lokalnego autoryzowanego serwisu i powiedzieli mi że regenerują tylko do diesla i ogólnie to nie słyszeli o regeneracji wtrysków do benzyny. Zasugerowali kupno nowych wtrysków ale jak poszukali w systemie tego modelu to on widnieje jako wycofany z oferty (Bosch 0280155769, OEM 60667012) więc stanęło na tym że może być problem z kupnem nowego.

    Poszperałem trochę w necie i wygląda na to że wtryski do benzyny nie są jakoś specjalnie skomplikowane, widziałem na filmach jak ludzie czyścili te wtryski w myjkach ultradźwiękowych i tak się zastanawiam czy to nie jest dobry pomysł ? Demontaż takiego wtrysku to chyba nie jest nic skomplikowanego a myjka ultradźwiękowa raczej nie powinna go uszkodzić. Zakup takiej myjki to koszt ok. 100zł więc jeśli za stówkę mogę sobie sam wtryski przeczyścić to może to jest dobry pomysł na początek? Plus profilaktycznie wymiana sondy lambda.
    A taka myjka w domu się na pewno przyda

    Tak jak mówię - auto ma iść na sprzedaż więc nie bardzo mi się uśmiecha inwestowanie w auto które sprzedam pewnie za 2500zł

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar esco1982
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    AR 166 3.0 V6 99r.,AR 147TI 1.6 TS 06r.
    Postów
    758

    Domyślnie

    To mało wiedzą panowie z serwisu Wpisz sobie w Google regeneracja wtryskiwaczy benzynowych i poczytaj jest tam też mowa o błędzie, który u Ciebie występuje.
    AR 146 1.4 BOXER, AR 147TI 1.6 TS, AR 166 3.0 V6

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    05 2016
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 jtd 16V
    Postów
    609

    Domyślnie

    Cytat Napisał flatbeet Zobacz post
    Z tego co się orientuję to wtryski są Bosch'a, dzwoniłem do lokalnego autoryzowanego serwisu i powiedzieli mi że regenerują tylko do diesla i ogólnie to nie słyszeli o regeneracji wtrysków do benzyny. (...)
    Poszperałem trochę w necie i wygląda na to że wtryski do benzyny nie są jakoś specjalnie skomplikowane, widziałem na filmach jak ludzie czyścili te wtryski w myjkach ultradźwiękowych i tak się zastanawiam czy to nie jest dobry pomysł ? Demontaż takiego wtrysku to chyba nie jest nic skomplikowanego a myjka ultradźwiękowa raczej nie powinna go uszkodzić. Zakup takiej myjki to koszt ok. 100zł więc jeśli za stówkę mogę sobie sam wtryski przeczyścić to może to jest dobry pomysł na początek? (...)
    http://wtryskiwacz.com.pl/wtryskiwac..._tsi_tfsi.html
    Nie wiem co mieli na myśli mówiąc o regeneracji, ale sprawdzenie i czyszczenie jest wykonywane np. w tym serwisie w Krakowie (link).
    Z tego co piszą to używają myjki ultradźwiękowej, może można spróbować na własną rękę, ale nigdy tego nie robiłem.

  6. #6
    Administrator ds. gadżetów Maniak resoraków Avatar flatbeet
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Świdnica
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    876

    Domyślnie

    Żona wczoraj jechała w dłuższą trasę i ponownie zaświeciła jej się kontrolka silnika, obroty zmierzone ok 3500. Tym razem jednak błędy były inne - P0300 (usterka zapłonu) oraz P0303 i 304 (wypadanie zapłonów na cylindrze 3 i 4). Z tego co czytam to powinienem zacząć od świec ale w kontekście poprzedniego błędu z katalizatorem postanowiłem zacząć od wtrysków. One mogą mieć dużo wspólnego ze wszystkimi błędami. Zakupiłem używaną listwę wtryskową z 4 wtryskami oraz myjkę ultradźwiękową i spróbuje 4 wtryski umyć na własną rękę. Jest trochę w filmów na YT więc niczym chyba nie ryzykuję

    Tutaj gościu myje w myjce ultradźwiękowej i dodatkowo podłącza zasilanie tak aby wtrysk pracował w trakcie mycia
    https://www.youtube.com/watch?v=jvwREBM-0Ec

    Ja co prawda nie mam takiego zasilacza ale na kolejnym filmiku gościu uruchamia wtryskiwacz na zwykłej baterii 9V więc i ja tak spróbuje, może też podepnę strzykawkę i zaleje wodą żeby domowym sposobem sprawdzić czy wtrysk rozpyla prawidłowo
    https://www.youtube.com/watch?v=RoLmrJwfGZc

    Potem całość zamontuję do listwy wtryskowej i MESem sprawę po kolei każdy wtrysk (przed wpięciem w blok silnika) bo tam jest taka opcja manualnego uruchomienia wtrysków. Mam nadzieję ze to rozwiąże problem.

    Ja wczoraj pokasowałem błędy i przejechałem sie jeszcze raz zapisując wykresy w MES które wrzucę potem. Ogólnie jednak auto odpala bez problemu, nie sprawia wrażenia zamulonego ale faktycznie za którymś razem jak rozpędziłem sie ponad stówę to przy 4000 obrotów wyskoczyły mi te same błędy z zapłonem i cewkami co żonie.

    Wydaje mi się że gdyby to był świece to byłby problem z odpaleniem auta a tutaj jest raczej OK.

    Błędy wyskakują na rozgrzanym silniku, przy wysokich obrotach i przy dużych prędkościach. O czym to świadczy??

    A mam jeszcze pytanie - jak sie liczy cylindry? 1 jest od lewej czy od prawej ? Muszę namierzyć który to 3 i 4.

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar esco1982
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    AR 166 3.0 V6 99r.,AR 147TI 1.6 TS 06r.
    Postów
    758

    Domyślnie

    Ja na Twoim miejscu bym wymontował listwę z wtryskiwaczami nie odłączając przewodu paliwowego i poprosił drugą osobę żeby próbowała odpalić auto, może wtedy zobaczysz czy któryś wtryskiwacz słabiej podaje paliwo (jest przypchany). 1 cylinder masz od strony rozrządu. Jeżeli wszystkie wtryski dobrze pracuja to wtedy trzeba sprawdzić świece i ewentualnie cewki (jeżeli masz oryginalne to napewno mają już mikro pęknięcia na obudowie). Co do mycia w myjce ultradźwiękowej to może się coś udać ale trzeba mieć dobrą myjkę i dobry płyn.
    AR 146 1.4 BOXER, AR 147TI 1.6 TS, AR 166 3.0 V6

Podobne wątki

  1. Niekończący się błąd P0420 - katalizator
    Utworzone przez Karol147 w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 17-04-2016, 14:45
  2. Błąd P0420-katalizator-ZNOWU!
    Utworzone przez Karol147 w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 17-01-2016, 12:08
  3. [147 1.6TS] Błąd P0420, wymiana sondy lambda?
    Utworzone przez M@ReK w dziale 147
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 18-05-2011, 15:09
  4. katalizator a sonda lambda
    Utworzone przez areyoufine w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27-02-2011, 18:01

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory