Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: 1.6 105km - problem po naprawie głowicy

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar konrad53
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Oświęcim
    Auto
    147 FL
    Postów
    875

    Domyślnie 1.6 105km - problem po naprawie głowicy

    Cześć. Kilka tygodni temu w mojej alfie 147 FL była robiona głowica z powodu wypalonego zaworu wydechowego. Głowica była oddana do firmy zajmującej się ich naprawami, później wszystko składał mechanik. Oczywiście nowa uszczelka pod głowicą itd. Po tej naprawie zaczął mi się gromadzić w zbiorniczku płynu chłodzącego olej, na korku oraz w środku zbiorniczka był majonez. Na korku oleju nic nie było. Zgłosiłem to mechanikowi, stwierdził, że wypłukało układ po poprzedniej robocie i wszystko co miało wyjść to poszło do zbiorniczka. Wypłukał mi sam zbiorniczek, jednak po tygodniu problem wraca. Co prawda oleju w płynie nie widać, tyle co ostatnio, ale kremowa maź już jest (nie na korku, a w środku zbiorniczka). Dodatkowo dzisiaj pojawił się majonez na korku oleju.

    A żeby tego było mało, to od czasu ostatniego odbioru od mechanika auto się baaaardzo wolno dogrzewa (podczas mrozu 90 stopni było dopiero po 30km a to jednak przesada), teraz mrozów nie ma a i tak to trwa dłużej niż zawsze wcześniej. Dodatkowo po osiągnięciu 90 stopni spada podczas jazdy do 80, więc przypuszczam termostat.

    Wiem, że UPG to jedna z możliwości ale jednak głowica była dopiero robiona, a test na spaliny w układzie chłodzenia nic nie wykazuje. Płynu raczej nie ubywa, oleju nie przybywa. Dlatego też chciałbym wyeliminować inne rzeczy. Majonez na korku oleju można by wytłumaczyć termostatem, skoro auto się nie dogrzewa. Ale jak mam to wszystko zweryfikować? Macie jakieś pomysły, co tam się może dziać?

    PS. zdjęcia wrzucone poprawnym formacie, obracają się po dodaniu do posta

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-9402.jpg
Wyświetleń:	0
Rozmiar:	99.0 KB
ID:	276310

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-9405.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	82.5 KB
ID:	276311

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-8463.jpg
Wyświetleń:	0
Rozmiar:	92.4 KB
ID:	276312

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-9406.jpg
Wyświetleń:	0
Rozmiar:	58.3 KB
ID:	276313
    Ostatnio edytowane przez konrad53 ; 18-02-2021 o 19:15

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    147
    Postów
    48

    Domyślnie

    Wypłukać układ (nie sam zbiorniczek) i obserwować przez ~100-200km - zapewne nie wypłukali układu chłodzenia po ściągnięciu głowicy a nalało się tam trochę oleju. Jak znów to samo to reklamować naprawę bo coś spartaczyli, może złe dokręcili głowicę, wadliwa uszczelka (zdarza się czasem) albo tylko powiedzieli i skasowali za planowanie głowicy a wymienili tylko zawory (ile sama regeneracja głowicy kosztowała ?).

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Lancia Thesis :)
    Postów
    83

    Domyślnie

    Miałem podobnie jak kolega kilka miesięcy temu wypalony zawór wydechowy. Bo dziecko grzało 160 a2 z Poznania do Zielonej Góry. Szybciej się nie dało. Aż się zdupcylo. No i ojcie, czyli ja, musiał sobie robotę dać i zrobić głowicę. Robiłem wszystko sam, czyli rozbieranie i skręcanie, ale planowanie głowicy dałem do magików w Przeźmierowie pod Poznaniem. I to już któraś głowica, która im dawałem i nie ma lipy. Sam złożyłem, ustawiłem i nic się nie dzieje. Ale dałem nowe uszczelki, śruby do ściągnięcia głowicy, nowe napinacz i cały rozrząd. I nie ma prawa nic się dziac. To co pokazujesz to albo syfex po awarii albo wróżba nowej awarii. Tak jak przedmówca napisał - wypuść cały płyn, skorzystaj z pomocy i niech ktoś na chwilę odpali a Ty lej wodę w układ tak, by druga rura wyciekł. Przepluczesz wtedy rzeczywiście cały układ a nie tylko spuścisz to co jest na górze. Syf jak był tak będzie.
    Trochę zabawy i kombinowania jest, ale da rade.

    Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar konrad53
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Oświęcim
    Auto
    147 FL
    Postów
    875

    Domyślnie

    Układ został kilkukrotnie wypłukany i zalany płynem. Na razie jeździłem dwa dni i nic się nie pojawiło w zbiorniczku, więc na razie jest okej. Mam jednak inny problem - również od tego czasu, na zimnym silniku podczas dodawania gazu słyszę bulkanie wody w środku samochodu. Dzisiaj zauważyłem, że ubyło dość sporo płynu. To jednorazowy przypadek, wcześniej nic nie ubywało. Domyślam się, że układ się zapowietrzył po płukaniu, powinienem go odpowietrzyć czy jak już ubyło płynu i uzupełniłem to powinno być okej? Jeśli nie, to jak go najłatwiej skutecznie odpowietrzyć?

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Lancia Thesis :)
    Postów
    83

    Domyślnie

    Układ sam się odpowietrza. Wprawdzie ja kontrolnie na rozgrzanym silniku odkręcam zaworek na wężu przy kabinie i wypuszczam w świat trochę płynu, ale to tylko taka profilaktyka.
    Jak Ci ubyło jednorazowo, uzupełniłeś, to będzie ok. Sprawdź czy działa ogrzewania na full.
    No i jak mówi stara maksyma mechanika - jeździć i obserwować.
    Jakby co - pytaj. Będziemy pomagać.

    Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar konrad53
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Oświęcim
    Auto
    147 FL
    Postów
    875

    Domyślnie

    Problem ustąpił, nic nie bulka, w zbiorniczku nie pojawił się syf. Wygląda więc na to, że były to resztki oleju w układzie.

    Mam za to inny problem, który zauważyłem dopiero na autostradzie. Jadąc około 120km/h i lekko muskając gaz (stała prędkość) z wydechu wydobywają się dźwięki jakby coś falowało. Nie jest to płynny dźwięk, tylko równomiernie głośniej, ciszej, głośniej, ciszej. Przy niższej prędkości nic takiego nie występuje. Co to może być? Myślałem żeby na początek pozbyć się katalizatora bo i tak miałem taki zamiar, a nuż byłby zapchany i wydawał takie dźwięki. Jednak to chyba mało możliwe...

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Lancia Thesis :)
    Postów
    83

    Domyślnie

    Konrad, masz tempomat? Jeśli tak to ustaw na jakąś prędkość i nie ruszaj gazu. Obserwuj co się zadzieje. Być może jest to związane z muskaniem gazu, czyli podajesz większą ilość paliwa i stąd wahania i dźwięki z wydechu. Obroty nie rosna?

    Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar konrad53
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Oświęcim
    Auto
    147 FL
    Postów
    875

    Domyślnie

    Nie mam tempomatu. Ale dokładnie - jest to związane z muskaniem gazu. Z tym, że jak dam tego gazu dużo więcej to już brzmi płynnie. Obroty trzymają równo jeżeli nie przyspieszam, mimo ze dźwięk faluje.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Podobne wątki

  1. [159] 2.4 jtdm problem z kopceniem po zmianie głowicy
    Utworzone przez bartcze w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 18-04-2019, 13:51
  2. [147 1,6 16v 105KM] Problem z silnikiem
    Utworzone przez ziober w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-07-2016, 08:54
  3. Problem z rozrusznikiem 1.9 JTD 105KM
    Utworzone przez kerni w dziale 156
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 02-08-2013, 19:16
  4. problem jtd 105km
    Utworzone przez demonobiker w dziale 156
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 19-03-2013, 10:44
  5. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19-05-2011, 22:15

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory