Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Temat: Alfa 147 cieżko pali na zimnym 1.9 JTDm 150km

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 jtd 150 km
    Postów
    52

    Domyślnie Alfa 147 cieżko pali na zimnym 1.9 JTDm 150km

    Dzień dobry,

    silnik: 1.9 JTDm 150km

    Od jakichś dwóch tyg jak spadły temperatury do okolic 0 st pojawił się problem przy rozruchu na zimnym. Auto musi kręcić od 4 do 8s i dopiero odpali. Jak odpali i zgaszę to następne odpalenie na dotyk. Jak postoi dłużej np. przez noc to musi kręcić, żeby zapalił. Latem wymieniane były świece żarowe, usunięte klapy wirowe, 1,5 roku temu wymieniłem akumulator. Świeci się check ale to przez EGR (błąd P0403 - Exhaust Gas Circulation - Circuit malfunction) ale to raczej przez to, że kostka nie łączy - raz już ją poprawiałem, kasowałem błąd ale po ok. miesiącu dalej to samo wyskoczyło, więc dałem sobie z tym spokój. Podczas kręcenia rozrusznikiem z rury nie leci żaden dym, dopiero jak odpali to poleci biały dym przez chwilę i potem już jest ok. Czy ktoś kiedyś spotkał się z takim problemem? Dodam, że jeszcze dziś przy kręceniu błąd świec wyrzuciło ale zgasł chwilę po tym jak auto odpaliło.

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar pablito8212
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Szamotuły
    Auto
    Alfa Romeo 166 2,4JTD 20V Sporttronic
    Postów
    546

    Domyślnie

    Na moje czujnik położenia wału lub wałka. Łapie wilgoci i swiruje...

    Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 jtd 150 km
    Postów
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablito8212 Zobacz post
    Na moje czujnik położenia wału lub wałka. Łapie wilgoci i swiruje...

    Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
    Ale gdyby to był jeden z tych czujników to objaw byłby raczej taki, że rozgrzany motor było by ciężko zapalić. A on na rozgrzanym bardzo dobrze pali.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 jtd 150 km
    Postów
    52

    Domyślnie

    Podłączyłem przed chwilą do mesa. Na zapłonie (kluczyk w pozycji MAR) pokazało oczekiwane ciśnienie paliwa 270 barów. Przy kręceniu rozrusznikiem ciśnienie wzrasta do niecałych 500 barów. Pompa momentalnie tyle wykręca, ale czy to przypadkiem nie jest coś z regulatorem ciśnienia paliwa? przecież w trakcie rozruchu nie powinno oczeikiwane ciśnienie rosnąć chyba.

    Dodatkowo pokazało błąd p0683 - Centralka podgrzewania świec - signal low.

    Teoretycznie świece miałem wymieniane niedawno, więc możliwe, że z okablowaniem tego modułu coś siadło? Ewentualnie sam moduł?
    Ostatnio edytowane przez knurlax ; 11-12-2021 o 12:17

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    05 2016
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 jtd 16V
    Postów
    609

    Domyślnie

    Może to być zepsuty moduł.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 jtd 150 km
    Postów
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maxi Zobacz post
    Może to być zepsuty moduł.
    Jakie powinno być napięcie na przewodach od świec? 12V?

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    147
    Postów
    48

    Domyślnie

    Cytat Napisał knurlax Zobacz post
    Podłączyłem przed chwilą do mesa. Na zapłonie (kluczyk w pozycji MAR) pokazało oczekiwane ciśnienie paliwa 270 barów. Przy kręceniu rozrusznikiem ciśnienie wzrasta do niecałych 500 barów. Pompa momentalnie tyle wykręca, ale czy to przypadkiem nie jest coś z regulatorem ciśnienia paliwa? przecież w trakcie rozruchu nie powinno oczeikiwane ciśnienie rosnąć chyba.

    Dodatkowo pokazało błąd p0683 - Centralka podgrzewania świec - signal low.

    Teoretycznie świece miałem wymieniane niedawno, więc możliwe, że z okablowaniem tego modułu coś siadło? Ewentualnie sam moduł?
    Ciśnienie wygląda ok, sprawdź jeszcze w ten sposób że pare razy przekręć stacyjkę (czekaj aż pompa przestanie pracować), chodzi o wyelimonowanie sytuacji że przyczyną jest cofające się paliwo (winna tego stanu rzeczy może być pompa CR lub filtr/obudowa filtra).

    Co do świeć, powinieneś mieć napięcie ok 0,5V mniejsze niż napięcie akumulatora. Świece możesz sprawdzić też miernikiem, przełącz go na omomierz i sprawdź dotykając jednym przewodem miernika do świecy a drugim do bloku silnika lub - akumulatora. Powinna być wartość ok 1.5 - 3 Ohm (dużo zależy od jakości miernika), ale jak będzie to wartość powiedzmy 20Ohm w górę to świece walnięte.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 jtd 150 km
    Postów
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rino Zobacz post
    Ciśnienie wygląda ok, sprawdź jeszcze w ten sposób że pare razy przekręć stacyjkę (czekaj aż pompa przestanie pracować), chodzi o wyelimonowanie sytuacji że przyczyną jest cofające się paliwo (winna tego stanu rzeczy może być pompa CR lub filtr/obudowa filtra).

    Co do świeć, powinieneś mieć napięcie ok 0,5V mniejsze niż napięcie akumulatora. Świece możesz sprawdzić też miernikiem, przełącz go na omomierz i sprawdź dotykając jednym przewodem miernika do świecy a drugim do bloku silnika lub - akumulatora. Powinna być wartość ok 1.5 - 3 Ohm (dużo zależy od jakości miernika), ale jak będzie to wartość powiedzmy 20Ohm w górę to świece walnięte.
    Sprawdziłem świece, każda ma 1 ohm, czyli wyglądają na sprawne. Zmierzyłem napięcie na fajkach i było 0V. Wyjąłem moduł świec, przekaźnik wygląda w porządku. Po włożeniu modułu bez obudowy obserwowałem jak się zachowa, za pierwszym razem kliknął (zamknął obwód), każde następne już nie. Kostki podłączane do tego modułu nie miały zasilania na żadnym pinie. Sprawdziłem bezpiecznik koło akumulatora i przejście ma. Ten gruby, czarno-czerwony kabel dochodzący z plusowej klemy podaje zasilanie na skrzynkę bezpieczników koło aku. Nie wiem już co może być nie tak. Czy to może być uszkodzona wiązka? Czy uszkodzony ECU?

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    147
    Postów
    48

    Domyślnie

    Cytat Napisał knurlax Zobacz post
    Sprawdziłem świece, każda ma 1 ohm, czyli wyglądają na sprawne. Zmierzyłem napięcie na fajkach i było 0V. Wyjąłem moduł świec, przekaźnik wygląda w porządku. Po włożeniu modułu bez obudowy obserwowałem jak się zachowa, za pierwszym razem kliknął (zamknął obwód), każde następne już nie. Kostki podłączane do tego modułu nie miały zasilania na żadnym pinie. Sprawdziłem bezpiecznik koło akumulatora i przejście ma. Ten gruby, czarno-czerwony kabel dochodzący z plusowej klemy podaje zasilanie na skrzynkę bezpieczników koło aku. Nie wiem już co może być nie tak. Czy to może być uszkodzona wiązka? Czy uszkodzony ECU?
    Moduł jak nie ma podpiętych świec może nie dawać napięcia na wyjścia. Te moduły też czasem padały i nie był to problem zimnych lutów, mógłbyś podesłać fote wnętrza ? Próbowałeś zrobić test świec z poziomu MESa (lub innego interfejsu) ?
    Ostatnio edytowane przez Rino ; 31-12-2021 o 12:31

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 jtd 150 km
    Postów
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rino Zobacz post
    Moduł jak nie ma podpiętych świec może nie dawać napięcia na wyjścia. Te moduły też czasem padały i nie był to problem zimnych lutów, mógłbyś podesłać fote wnętrza ? Próbowałeś zrobić test świec z poziomu MESa (lub innego interfejsu) ?
    Cześć,

    Wracam po dłuższej przerwie z odpowiedzią. Sorki, że dopiero teraz. Problem chyba rozwiązany. Przyczyny u mnie były dwie. Zużyte wtryski i spalony moduł świec żarowych. Wtryskiwacze zrobiłem na początku stycznia z myślą, że odpalanie się poprawi. Wszystkie miały zwiększony przelew na powrót, dodatkowo na 4 cylindrze lał mocno dosyć do komory spalania. We wszystkich wymieniono końcówki, nakrętki i wyszlifowano zaworki. Parametry wtrysków wróciły do normy i kultura pracy silnika jest o wiele lepsza. Ale problem z odpalaniem pozostał (dłużej kręcił z rana i puszczał białego bąka). Nie dochodził prąd na świece. Zakupiłem nowy moduł, dzisiaj wymieniłem i napięcie na świece wróciło. Po podgrzaniu świec odpalił na dotyk. Także problem chyba rozwiązany. Trzeba poczekać na większe mrozy i wtedy się okaże czy na prawdę. Mam nadzieję, że komuś pomoże ten wątek. Postaram się zmontować jakiś filmik jak odpalał przed i po + wymiana modułu i podesłać wam link.

    Kolego Rino. Specjalnie dla Ciebie fotki wnętrza starego, spalonego modułu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220204_165021.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	52.9 KB
ID:	282525
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220204_165029.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	50.6 KB
ID:	282526
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220204_165036.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	51.0 KB
ID:	282527
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220204_165040.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	55.7 KB
ID:	282528
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220204_165047.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	49.5 KB
ID:	282529
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220204_165146.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	59.5 KB
ID:	282530
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220204_165208.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	61.7 KB
ID:	282531

Podobne wątki

  1. [159] Cieżko Pali na ciepłym silniku ... Alfa 159
    Utworzone przez delvil12316 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 22-08-2020, 11:53
  2. [159] Cieżko pali na ciepłym silniku !!
    Utworzone przez Glowcio24 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 17-12-2018, 15:53
  3. [159] Alfa 159 1.9 jtdm 150km niebieski dymek przy odpaleniu na zimnym, dużo zrobione! HELP
    Utworzone przez rbl w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 03-03-2018, 08:37
  4. [159] 1.9 JTDM Słabo pali na zimnym silniku, POMOCY !!
    Utworzone przez kosi w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 21-06-2014, 18:33
  5. cieżko odpala na zimnym silniku i strzela...
    Utworzone przez yareck1 w dziale 166
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 19-10-2009, 23:06

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory