Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Opony zimowe 195/65 R15 vs 185/65 R15.

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2022
    Auto
    Alfa 147 1.6 120KM 2007
    Postów
    1

    Domyślnie Opony zimowe 195/65 R15 vs 185/65 R15.

    Cześć,

    Mam mały dylemat. Od zawsze miałem opony 185/65 R15 czy to letnie czy zimowe. Zastanawiam sie nad kupnem zimowych i chciałbym wiedzieć czy 195/65 R15 będą pasowały? Jeżeli tak to jaka jest różnica w jeździe pomiędzy tymi dwoma "rozmiarami"?

    Dzięki z góry,
    Pozdrawiam,

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    05 2016
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 jtd 16V
    Postów
    609

    Domyślnie

    Będą pasowały, koło będzie nieco wyższe, na necie są kalkulatory, które Ci wyliczą ile. Poza tym żadnej różnicy nie czuć.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2016
    Auto
    147 1.9JTD 150KM 2005r
    Postów
    79

    Domyślnie

    Rozmiar jest +2% (13mm) względem 185. W takim rozmiarze WR D4 u mnie sprawują się bardzo dobrze.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2021
    Mieszka w
    ZGR
    Auto
    AR 159 SW 2.4JTDm Q-tronic
    Postów
    37

    Domyślnie

    Ja osobiście bym wziął 185/60/15, bo mniejsze przekłamania będą. Fakt że na tamtych też nie są ąz tak duże ale jeśli się trzymać zaleceń to 185/65 różnią się o ponad 2%, a dopuszczalna różnica zamiennika jest do 2%.

  5. #5
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,549

    Domyślnie

    Cytat Napisał MasterYoda Zobacz post
    Ja osobiście bym wziął 185/60/15, bo mniejsze przekłamania będą. Fakt że na tamtych też nie są ąz tak duże ale jeśli się trzymać zaleceń to 185/65 różnią się o ponad 2%, a dopuszczalna różnica zamiennika jest do 2%.
    Dopuszczalna wg jakiej normy?

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2021
    Mieszka w
    ZGR
    Auto
    AR 159 SW 2.4JTDm Q-tronic
    Postów
    37

    Domyślnie

    Jeśli już chcesz tak dokładnie to auto posiada swój rozmiar homologowany lub rozmiary i wg nich powinno się dobierać zamienniki w zakresie od -2% do +1,5% względem rozmiaru homologowanego. I zapewne wiesz, że rozmiar opon ma wpływ na wskazania prędkościomierza, a co za tym idzie i drogomierza. Jeśli znajdziesz gorliwego policjanta albo nazbyt namiętnie się będziesz wykłócać przy kontroli (w najlepszym wypadku) to i do tego się może doczepić, że posiadasz auto z niewłaściwym rozmiarem opon i podciągnie to pod fałszowanie albo ingerencje we wskazanie drogomierza, a przy wypadku i ubezpieczyciel się może do tego doczepić i uznać za powód do niewypłacenia.

  7. #7
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,549

    Domyślnie

    Cytat Napisał MasterYoda Zobacz post
    Jeśli już chcesz tak dokładnie to auto posiada swój rozmiar homologowany lub rozmiary i wg nich powinno się dobierać zamienniki w zakresie od -2% do +1,5% względem rozmiaru homologowanego.
    Ale ja pytam jaka norma definiuje ten zakres od -2% do +1,5%?
    Gdzie, w jakim dokumencie są zawarte te liczby?

    Cytat Napisał MasterYoda Zobacz post
    I zapewne wiesz, że rozmiar opon ma wpływ na wskazania prędkościomierza, a co za tym idzie i drogomierza. Jeśli znajdziesz gorliwego policjanta albo nazbyt namiętnie się będziesz wykłócać przy kontroli (w najlepszym wypadku) to i do tego się może doczepić, że posiadasz auto z niewłaściwym rozmiarem opon i podciągnie to pod fałszowanie albo ingerencje we wskazanie drogomierza, a przy wypadku i ubezpieczyciel się może do tego doczepić i uznać za powód do niewypłacenia.
    Fałszowanie wskazań drogomierza albo ingerencja we wskazania? Tu już popłynąłeś po całości, podciągać, to sobie można spodnie tudzież majtki, jak masz za luźną gumkę, a nie przepisy na drodze

    Ale skoro już takie rzeczy piszesz to proszę, podaj kilka rzeczy:
    - podstawę prawną takiego działania funkcjonariusza policji w trakcie kontroli (a par. 12 Rozporządzenia jasno określa co może zrobić w jej trakcie, a art. 306a KK, dotyczy celowej modyfikacji wskazań drogomierza lub sposobu zliczania kilometrów),
    - w jakim dokumencie policjant ma sprawdzić jakie opony zostały "homologowane" do Twojego modelu samochodu, skoro nie ma wglądu do żadnego dokumentu homologacyjnego? Nie, w CEPiKu nie ma tej informacji

    W odniesieniu do ubezpieczenia to niestety też powtarzasz "urban legend".
    Po w przypadku OC, to ustawa określa, kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, a nie ubezpieczyciel. Dlatego też ubezpieczyciel musi udowodnić, że niewłaściwy rozmiar opon przyczynił się do zwiększenia rozmiaru szkody, tyle, że... od określenia winnego kolizji/wypadku nie jest ubezpieczyciel, a odpowiednie organy - policja lub sąd.
    Po drugie, jeśli jesteś sprawcą i korzystasz z AC, to podobnie jak w pierwszym przypadku to ubezpieczyciel musi udowodnić, że niewłaściwy rozmiar opon, przyczynił się do spowodowania szkody bądź zwiększenia jej rozmiaru. Tu oczywiście należy jeszcze sprawdzić OWU w przypadku AC, bo tam ubezpieczyciel może wpisać niemal co mu się podoba.

    I na koniec, mała ciekawostka - zgodnie z instrukcją do AR159 homologowany rozmiar to 205/55 R16 oraz 235/45 R18.
    Zgodnie z Twoim twierdzeniem mając samochód, który wyszedł na oponach w rozmiarze 205/55 R16, nie możesz zastosować kół 235/45 R18, bo różnica w ich średnicach wynosi 36,8mm, co daje 5,5%!
    Zatem zgodnie z Twoimi teoriami marka AR naraża Cię na odpowiedzialność karną za fałszowanie wskazania drogomierza!

    I co, myślisz, że jak wychodziła na mniejszych kołach to były jakieś zmiany w sterowniku, żeby liczyło prawidłowy przebieg?

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2016
    Auto
    147 1.9JTD 150KM 2005r
    Postów
    79

    Domyślnie

    Trochę racji w wypowiedzi kolegi MasterYoda jest. Jeżeli masz auto zarejestrowane w Niemczech to możesz mieć nieprzyjemności za parametry opon i felg odbiegające od tego co producent montował seryjnie. Przynajmniej parę ładnych lat wstecz tak było.

    U nas teoretycznie jak ze wszystkim wolna amerykanka. Po prostu ma mieć homologację i nie być rzeźbione.

  9. #9
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,549

    Domyślnie

    Cytat Napisał mlody1432 Zobacz post
    Trochę racji w wypowiedzi kolegi MasterYoda jest. Jeżeli masz auto zarejestrowane w Niemczech to możesz mieć nieprzyjemności za parametry opon i felg odbiegające od tego co producent montował seryjnie. Przynajmniej parę ładnych lat wstecz tak było.

    U nas teoretycznie jak ze wszystkim wolna amerykanka. Po prostu ma mieć homologację i nie być rzeźbione.
    Po pierwsze to o ile dobrze zrozumiałem, to nie rozmawiamy o Niemczech, a o Polsce?
    Dlatego poprosiłem o podanie podstaw prawnych na te wszystkie twierdzenia, niestety, do dziś nie dostałem ani jednej, która by mogła podeprzeć słowa MasterYoda. A to akty prawne są podstawą jakiegokolwiek działania, a nie czyjeś "wydaje mi się" i zasłyszane Urban legend

    Druga sprawa to ile się dobrze orientuje (a w tym przypadku bazuję na wiedzy pozyskanej z różnych źródeł, więc jeśli ktoś wie lepiej to proszę o korektę) to w Niemczech to wystarczy z takim "niefabrycznym" kompletem jechać na TUV i dokonać wpisu w dokumenty i po problemie.


    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez FXX ; 21-12-2022 o 14:40

Podobne wątki

  1. sprzedam koła,opony zimowe do 156 lub 147 Opony Dunlop
    Utworzone przez emcio w dziale Łódzkie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20-09-2018, 09:18
  2. [146] Opony zimowe
    Utworzone przez nebeu w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 29-10-2011, 13:11

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory