Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: 1,9 JTD 16V 140KM zerwany pasek..

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Toruń
    Auto
    Stilo 1,9 JTD 16V
    Postów
    76

    Domyślnie 1,9 JTD 16V 140KM zerwany pasek..

    Witam.

    Na początek zaznaczę, że nie mam Alfy, jednak moje autko ma to samo serducho - 1,9 JTD 16V 140KM. Szukałem pomocy na forum Fiata, ale kiepsko to idzie

    Opiszę mój problem w nadziei, że znajdzie się ktoś zorientowany w temacie i podpowie co i jak..

    Przy 100km/h na 6 biegu zerwał mi się pasek rozrządu..

    Autko jest już u mechanika - diagnoza na dziś - jeden krzywy zawór na bank + 11 pękniętych dźwigienek zaworowych - wobec takiej ilości popękanych dźwigienek mechanik zalecił jednak otwarcie głowicy i sprawdzenie jak to wygląda od środka (gdyby były pęknięte np 3 dźwigienki możnaby się pokusić o założenie nowych i pomiary sprężania).

    Już na dzień dzisiejszy naprawa wygląda tak - 500 pln za dźwigienki, jakieś 500 pln za planowanie, nową prowadnicę krzywego zaworu, test szczelności głowicy itp, mechanik 350pln, nowy rozrząd z pompą wody 410pln.

    Wobec powyższego - jutro będę wiedział jak wygląda sprawa z zaworami i co gorsza - jak wyglądają tłoki.. Jeśli któryś tłok jest ruszony myślę, że bardziej opłacalną formą naprawy będzie kupno używanego silnika i przełożenie osprzętu + nowy rozrząd..

    I teraz mój problem..

    Mam silnik 1,9 JTD 16V 140KM, w Alfie występował taki sam od 2003 roku. Mało jest jednak takich silników - a jeśli już są - trochę strach kupować 7 letni motor o przebiegu niby 45 tys km (bo przecie sprzedawcy się zarzekają, że tyle właśnie te silniki mają ).

    Informacja jaką chciałbym uzyskać to ta, czy nowsze wersje silników - JTD 16V 150KM podpasują do mojego osprzętu? (Chciałbym kupić sam słupek, no chyba, że będzie komplet w dobrej cenie) Z tego co przeszukałem internet to różnica jest podobno jedynie w programie - uszczelki pod głowicę, kolektory (sprawdzone w sklepie internetowym) są te same. Jedynie rozrząd jest inny - i nie wiem gdzie tutaj leży różnica..

    Jedno co mnie zastanawia to fakt umieszczenia bagnetu sprawdzania poziomu oleju. U mnie bagnet ten jest od środka (bliżej kabiny) - w nowszych silnikach (np. od Fiata Croma 1,9 16V 150KM czy Opla Vectra 1,9 CDTI 16V 150KM) bagnet ten jest od strony czoła samochodu (bliżej chłodnicy) - czy jest to jakaś przeszkoda w montażu?

    Z góry dzięki za wszelkie sugestie i podpowiedzi.

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Toruń
    Auto
    Stilo 1,9 JTD 16V
    Postów
    76

    Domyślnie

    Ok..

    Wszystko już wyjaśniłem - i wnoszę, że jeśli nikt nie wiedział to może napiszę ku potomności

    Głowice w alfach/fiatach/oplach 1,9 16V są takie same.

    Dzisiaj porównywałem moją głowicę wraz z wałkami do tego samego kompletu od Opla Vectry 1,9 CDTI 150KM 2008 rok.
    Wszystko jest takie same - jedynie Vectra miała dwa otwory w pokrywie wałków więcej na uchwyty trzymające pokrywe silnika (tam jest na wciski).

    Ale teraz... Kolejna sprawa..

    Po podniesieniu wałków okazało się, że pękło 11 dźwigienek zaworowych.
    Zawory wyglądały na proste, ale zdecydowałem się podnieść głowicę - wprawdzie słyszałem, że po pęknięciu rozrządu w tych silnikach i pękniętych 2-3 dźwigienkach ludzie zakładali dźwigienki i wszystko było ok - ale to jednak aż 11 dźwigienek i pomyślałem, że warto jest sprawdzić jak wyglądają tłoki i zawory.

    Okazało się, że na tłokach nie ma śladu po kolizji z zaworami - tak jak i na samych zaworach - wszystko proste, zawory ładnie przylegają do gniazd, poruszają się bez wyczuwalnych oporów (oczywiście młoteczkiem )..

    Wiem, że kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie szczelności i takie tam - ale.... zobaczcie sami - czy naprawdę jest taka potrzeba, żeby tracić kasę na kolejne testy i badania?:dziura:

    Może się wypowie ktoś z większym doświadczeniem.

    Zdjęcia:

    - ogólne

    http://allefree.pl/galleries/74405/D...gro_74405.html

    - zawory z boku

    http://allefree.pl/galleries/74407/D...gro_74407.html

    - zawory z góry

    http://allefree.pl/galleries/74408/D...gro_74408.html

    - zawory od trzonków

    http://allefree.pl/galleries/74409/D...gro_74409.html

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Jak na tłokach nie ma sladu to dlaczego połamały sie dźwigienki??? Kolego już "zaoszczędziłes" na wymianie na czas rozrządu to teraz po kolizji nie oszczedzaj na testach i naprawie...
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar Krajcok
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Oberschlesien
    Postów
    785

    Domyślnie

    Mam 16V 150 i bagnet mam tez blisko sciany grodziowej.

    Co do rozrzadu: z ePera wynika, ze walki i kola zebate w 140 i 150 sa identyczne. Rozrys ukladu rolek tez swiadczy o tym samym rozmieszczeniu. Inny jest natomiast sam pasek rozrzadu i kola zebate napedzajace.

    Zadzwon do ASO lub lepiej tam, gdzie robia Alfy i zapytaj o swap silnika. A moze wystarczy sam 'tuning' napedu rozrzadu?
    Krajcok
    GT JTD Q2 Rosso Scuderia 205 PS (historia)
    XKR 4.0 V8 kompressor

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Toruń
    Auto
    Stilo 1,9 JTD 16V
    Postów
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek-156 Zobacz post
    Jak na tłokach nie ma sladu to dlaczego połamały sie dźwigienki???
    Może dlatego, że dźwigienki pękły od razu? Fakt jest faktem - na tłokach, jak i na zaworach śladów kolizji brak.

    Zresztą widzisz zdjęcia - czy masz tam jakiś ślad?

    W końcu ktoś mądry pomyślał i najtańszym elemencie rozrządu umieścił zabezpieczenie przed takimi właśnie akcjami - nie jest to mój wymysł, znam silniki, gdzie specjalnie się nacina dźwigienki zaworowe, żeby pękły w razie spotkania tłoka z zaworem.

    Cytat Napisał Maciek-156 Zobacz post
    Kolego już "zaoszczędziłes" na wymianie na czas rozrządu to teraz po kolizji nie oszczedzaj na testach i naprawie...
    Kupiłem już takie autko.

    Na noc zalałem kanały dolotowe i wylotowe głowicy naftą - rano zobaczę czy będzie jakiś ślad przecieku - co by świadczyło o nieszczelności pary grzybek-gniazdo.
    Jeśli śladu nie będzie - raczej skuszę się na kupno samych dźwigienek.

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar -BamBosZek-
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    156 3.0 24v
    Postów
    2,281

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzesiekwisnia Zobacz post
    Już na dzień dzisiejszy naprawa wygląda tak - 500 pln za dźwigienki, jakieś 500 pln za planowanie, nową prowadnicę krzywego zaworu, test szczelności głowicy itp, mechanik 350pln, nowy rozrząd z pompą wody 410pln.

    hmmm 500pln planowanie? a to beda jakas zlota powloke dodatkowo nanosic? bo z mojego doswiadczenia za planowanie nie zaplacilem wiecej jak 60-70zl...

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Toruń
    Auto
    Stilo 1,9 JTD 16V
    Postów
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał -BamBosZek- Zobacz post
    hmmm 500pln planowanie? a to beda jakas zlota powloke dodatkowo nanosic? bo z mojego doswiadczenia za planowanie nie zaplacilem wiecej jak 60-70zl...
    Pod pojęciem planowanie miałem na myśli sprawdzenie szczelności, splanowanie, dotarcie gniazd i dobór uszczelek.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Toruń
    Auto
    Stilo 1,9 JTD 16V
    Postów
    76

    Domyślnie

    Już sobie postanowiłem.

    Zaworki zalane płynem o wysokiej zdolności penetrującej. 14 szczelnych - dwa skrajne puściły ale podejrzewam, że jest to winą nieodpowiedniego dociśnięcia zaworu (przed zalaniem ruszyłem te dwa zaworki i powoli je zamknąłem).

    Głowica idzie teraz do sprawdzenia szczelności, bez planowania.

    Jutro jadę na zakupy - 11szt dźwigienek i sprawdzę jeszcze popychacze - jeśli któryś puścił to jeszcze to trzeba będzie dokupić, uszczelki itp i jeśli wszystko pójdzie ok to do złożenia.

    Teraz jeszcze jedno pytanie - jaką uszczelkę dać pod głowicę? Nominał? Głowica i blok przede mną nieruszane.. Pytałem znajomego mechanika i powiedział, żebym kupił jak dla III szlifu - bo to i tak nie szkodzi.. Co będzie z moją mocą?

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2019
    Auto
    Stilo 1.9 JTDm 140KM
    Postów
    17

    Domyślnie

    Podłączę się pod ten temat. Pasek osprzętu zaczął się u mnie strzępić, kawałek tego paska dostał się do rozrządu, rozrząd na tym przeskoczył i doszło do kolizji.

    Wszystkie dźwigienki się złamały, zawory wyglądają na proste, ale mam dylemat, czy wymieniać same dźwigienki czy założyć, że zawory też dostały...
    Co sądzicie?

  10. #10
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Manometr i wpusć ciśnienie do cylindra. Jak będzie coś nie tak to wyjdzie na teście.

    Wysłane z mojego Mi A1 przy użyciu Tapatalka
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

Podobne wątki

  1. Zerwany pasek 3.0 v6
    Utworzone przez hubizx w dziale 166
    Odpowiedzi: 55
    Ostatni post / autor: 30-09-2015, 11:44
  2. zerwany pasek
    Utworzone przez żółty87 w dziale 156
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 09-01-2013, 22:48
  3. zerwany pasek klinowy
    Utworzone przez grzegorz113 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 25-07-2011, 19:13
  4. [156] zerwany pasek rozrzadu
    Utworzone przez Klocek w dziale 156
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 24-05-2008, 10:39
  5. [164] Zerwany pasek rozrzadu
    Utworzone przez tytus_w w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 15-01-2008, 20:33

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory