Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 40

Temat: Posiadacz alfy od 5 miesięcy. Kilka niepokojących rzeczy. Pytanie.

  1. #1
    olek-147
    Gość

    Domyślnie Posiadacz alfy od 5 miesięcy. Kilka niepokojących rzeczy. Pytanie.

    Witam serdecznie.

    Od 5 miesięcy jestem posiadaczem alfy romeo 147 2004 rok, 1.9 jtd 105 km, przebieg 114 tys.
    Od kupna w aucie wymienione zostały : 2 wahacze górne, przepływomierz, rozrząd, wszystkie płyny.

    Kilka rzeczy po tym czasie zaczęło mnie zastanawiać tzn :

    1. Spalanie - autko pali mi po mieście 9-10 litrów/ 100 km ;/ ( zazwyczaj jest to jazda do pracy i z powrotem ) więc silnik jest nie dogrzany. Chyba to nie jest normalny wynik prawda? Nie sprawdzałem tego z komputerem tylko lałem do pełna i robiłem 100 km, następnie dolewałem.

    2. Przy ostrym hamowaniu mam takie jakby uderzenie takie puknięcie.

    3. Zauważyłem że na odmie mam trochę oleju nie wiem czy taki pocenie to norma czy nie?
    Jakiś miesiąc po kupnie zauważyłem że mam olej na przewodach pod
    przepustnicą, troszeczkę się tego zebrało tam i okazało się że mam nie
    dokręconą tą objemę, jednak czy olej powinien się tam znaleźć w trochę
    większej jak dla mnie ilości?

    Jak jest u was z braniem oleju? Jtd lubi go trochę pochlać?

    4. Po jakim czasie u was silniczek osiąga 90 stopni ( po ili km albo po jakim czasie )? Bo u mnie to trochę zajmuje.

    5. To już taka drobnostka, słuchając muzyki z płyty, głośność - 40, wibrują
    plastiki w tylnich drzwiach i trochę jest to irytujące czy u was też występuje coś podobnego? Nie mam nagłośnienia bose.

    Będę wdzięczny za odpowiedzi, pozdrawiam serdecznie Olek.
    Ostatnio edytowane przez olek-147 ; 30-10-2010 o 17:54

  2. #2
    demon7791
    Gość

    Domyślnie

    Moja nigdy jeszcze nie osiagnela 90stopni po wymianie chlodnicy i termoststu. Mam jakies 75 i osiagam po 4 km przy temp na zewnatrz ok. 0st. A o dieslach to generalnie nie mam pojecia. Aaa!!, jak auto bierze olej to dobry znak bo to znaczy ze ciagle tam jest.

  3. #3
    Użytkownik Romeo Avatar cuoreventi
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Alfa 156 2.0 JTS 16v
    Postów
    4,198

    Domyślnie

    Cytat Napisał olek-147 Zobacz post
    Od kupna w aucie wymienione zostały : przepływomierz,

    1. Spalanie - autko pali mi po mieście 9-10 litrów/ 100 km ;/ ( zazwyczaj jest to jazda do pracy i z powrotem ) więc silnik jest nie dogrzany.
    A przepływomierz to na pewno oryginalny wstawiony? Czy jakiś zamiennik by przyoszczędzić?

    Cytat Napisał olek-147 Zobacz post

    2. Przy ostrym hamowaniu mam takie jakby uderzenie takie puknięcie.
    ABS??

    Cytat Napisał olek-147 Zobacz post
    3. Zauważyłem że na odmie mam trochę oleju nie wiem czy taki pocenie to norma czy nie?
    Jakiś miesiąc po kupnie zauważyłem że mam olej na przewodach pod
    przepustnicą, troszeczkę się tego zebrało tam i okazało się że mam nie
    dokręconą tą objemę, jednak czy olej powinien się tam znaleźć w trochę
    większej jak dla mnie ilości?

    Jak jest u was z braniem oleju? Jtd lubi go trochę pochlać?
    Olej przy przepustnicy pochodzi najprawdopodobniej od turbiny.
    Jeśli przepustnica jest lekko zaolejona a nie zaklejona to wystarczy czyszczenie. Jeśli tego oleju jest więcej to spodziewaj się że turbina może już niedomagać. JTD a zwłaszcza MultiJet'y nie zwykły brać oleju. Mój przez już prawie 8 tyś km nie wypił ani kropli.

    4. U mnie 90 stopni wymaga przejechania ok 5 kilometrów albo ok 8 minut drogi.

  4. #4
    Miss Alfaholicy 2011 Pirat drogowy Avatar Victoria
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    Alfa Romeo 147 1,9 JTD TI
    Postów
    223

    Domyślnie

    Spalanie - przy jeździe "mieszanej" jaką mam do pracy, czyli 40%miasto+60%trasa moj JTD bierze średnio 5,0 zimą -6,5 latem.
    Tylko po mieście (ze wskazań komutera) wychodzi 7,5-8,5.

    Olej - od czasu wymiany oleju po kupnie nie musiałam dolewać. Zrobiłam w tym czasie ok 13 tys km.

    Temperatura silnika - do 90st. dochodzi obecnie po ok. 10-15 km jazdy.
    Z Alfą jak z kobietą - trzeba wiedzieć jak się z nią obchodzić

  5. #5
    wojtekml
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał Victoria Zobacz post
    Spalanie - przy jeździe "mieszanej" jaką mam do pracy, czyli 40%miasto+60%trasa moj JTD bierze średnio 5,0 zimą -6,5 latem.
    Tylko po mieście (ze wskazań komutera) wychodzi 7,5-8,5.

    Olej - od czasu wymiany oleju po kupnie nie musiałam dolewać. Zrobiłam w tym czasie ok 13 tys km.

    Temperatura silnika - do 90st. dochodzi obecnie po ok. 10-15 km jazdy.
    1 - mam podobnie tylko faktyczne spalanie wg moich obliczeń wynosi ok 6,5-7 litrów ropy. Po chipie nie sprawdzałem ale zapewne zrobię to wkrótce. Komp pokazuje identycznie jak u Ciebie Victoriu.
    2 - olej raz zalany nie ubywa, stan ciągle taki sam, przejechane ok 11 tyś.
    3 - przy temperaturze otoczenia ok 6-8 stopni temperatura silnika wg wskaźnika waha się pomiędzy 70 a 80 stopni (jazda na emeryta ) oraz 90 stopni bo butach i porządnym nagrzaniu silnika.

    Cytat Napisał olek-147 Zobacz post
    2. Przy ostrym hamowaniu mam takie jakby uderzenie takie puknięcie.

    3. Zauważyłem że na odmie mam trochę oleju nie wiem czy taki pocenie to norma czy nie?
    Jakiś miesiąc po kupnie zauważyłem że mam olej na przewodach pod
    przepustnicą, troszeczkę się tego zebrało tam i okazało się że mam nie
    dokręconą tą objemę, jednak czy olej powinien się tam znaleźć w trochę
    większej jak dla mnie ilości?
    ad2. To może być wszystko, jakiś luz, należałoby podjechać na szarpaki i sprawdzić stan zawieszenia/wahaczy. Zależy też czy masz to samo podczas ruszania czy tylko przy hamowaniu. Jednak obstawiałbym coś z zawieszeniem.
    ad3. Przeczyścić cały układ dolotowy, sprawdzić filtr powietrza (im bardziej zatkany tym więcej zaciąga oleju z odmy), jeśli olej nadal zbiera się w nadmiarze i ubywa oleju z silnika to prawdopodobnie turbo do regeneracji bo puszcza olej. Przy takim stanie rzeczy alfa powinna kopcić na niebiesko.
    Jednak niewielka ilość oleju w rurach dolotu jest sprawą normalną.
    Ostatnio edytowane przez wojtekml ; 31-10-2010 o 12:16

  6. #6
    olek-147
    Gość

    Domyślnie

    Witam.

    Cuoreventi - Przepływka jest oryginalna boscha.

    Dzisiaj pojechałem zatankować, ( po równych 100 km ) i spalił mi 10l ;(, powiedzcie czy to jest możliwe? Zazwyczaj jeżdżę na niedogrzanym silniku gdyż do pracy mam jakieś 15 min jazdy z czego 10 to stanie w korkach.

    Jeśli to nie możliwe to co może być przyczyną tak dużego spalania?
    Pomóżcie bo już mi się cierpliwość kończy a żona już mi gada " mówiłam nie kupuj alfy " heh.

    Wojtekml - to stuknięcie jest tylko przy hamowaniu i to takim ostrym.

    Wojtek a myślisz że zapchany układ dolotowy ma jaki kolwiek wpływ na spalanie ropy?

    Pozdrawiam serdecznie.

  7. #7
    wojtekml
    Gość

    Domyślnie

    Myślę że ma wpływ gdyż turbo potrzebuje powietrza którego może mniej zasysać bo filtr jest niedrożny na przykład. Druga sprawa to powinieneś jechać na dobrą diagnozę belli i wtedy dobry diagnosta powie ci co jest nie tak. Tak na odległość możemy jedynie gdybać. Wiele czynników może mieć wpływ na spalanie, niedogrzanie silnika również. Jednak niedogrzanie jest tylko na samym początku, po przejechaniu paru km powinien już normalnie spalać. To że nie osiąga 90stopni w tak krótkim czasie raczej jest normalne, różne są w JTD termostaty o niższych temperaturach otwarcia. Autko należy porządnie "zbutować" żeby osiągnąć przy tych temperaturach 90 stopni. Druga sprawa nie sugerowałbym się wskaźnikiem w samochodzie. Prawidłową temperaturę pokaże Ci komputer i wskazania ECU.

    Cytat Napisał olek-147 Zobacz post
    Witam.
    Wojtekml - to stuknięcie jest tylko przy hamowaniu i to takim ostrym.
    Prawdopodobnie zaczyna coś stukać z zawieszenia, nie powiem ci na 100% co to może być bo nie jestem jasnowidzem, jedynie szarpaki. Myślę że ABS nie ma z tym stukaniem nic wspólnego, ale to tylko moja teoria.
    Ostatnio edytowane przez wojtekml ; 31-10-2010 o 16:05

  8. #8
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    12 2008
    Mieszka w
    Ostrów Wielkopolski
    Auto
    Seat Leon FR
    Postów
    618

    Domyślnie

    U mnie jak ostro hamowałem to też pukało diagnoza ? Do wymiany wahacze dolne.

  9. #9
    olek-147
    Gość

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za pomoc, ale jak myślisz czy ten silnik może spalić 10l jeśli było by z nim wszystko ok?

    W przyszłym tygodniu pojadę do mechanika i niech dochodzi co to może być..

    Dzięki wielkie jeszcze raz.

  10. #10
    wojtekml
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał olek-147 Zobacz post
    Dzięki wielkie za pomoc, ale jak myślisz czy ten silnik może spalić 10l jeśli było by z nim wszystko ok?

    W przyszłym tygodniu pojadę do mechanika i niech dochodzi co to może być..

    Dzięki wielkie jeszcze raz.
    Myślę że to za duże spalanie.

Podobne wątki

  1. Kilka rzeczy do AR 155 2.0 16v
    Utworzone przez pawel9116 w dziale Sprzedam części
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 15-05-2012, 12:01

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory