Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Temat: Alfa 147 06' 165kkm 1.9 JTD 150KM - Trzęsie samochodem przy przyspieszaniu - pomocy

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar zimny
    Dołączył
    02 2014
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 150 KM
    Postów
    25

    Domyślnie Alfa 147 06' 165kkm 1.9 JTD 150KM - Trzęsie samochodem przy przyspieszaniu - pomocy

    Witam,

    Piszę, ponieważ wracałem w ubiegłym tygodniu z nad morza z Gdańska. Jechałem autostradą ok. 140km/h i nagle poczułem że zaczęło trząś samochodem tak jakby z przodu. Nie było to jakieś gwałtowne ale jadąc już jakieś 2 godziny autostradą bez problemu od pewnego momentu wyczułem dziwne drgania. Tak jakbym jechał na krzywej feldze, albo jakby padało łożysko w którymś z przednich kół. Zwolniłem i tak dojechałem do domu jadąc ok 90km/h. Jak wróciłem w pierwszej kolejności wymieniłem koła (opony z felgami) na zimowe, by mieć pewności że to nie felgi lub opony. Po wymianie bez zmian. Pojechałem na stację diagnostyczną; wyszarpali mi auto na wszystkie strony i twierdzili jedynie łącznik stabilizatora z przodu z lewej strony do wymiany, ale on nie może dawać takich objawów. Zacząłem robić testy.

    1. jak wsiadam rano do samochodu i jest temperatura ok 1 stopnia ruszam, jadę kilka kilometrów i wszystko jest OK - tak jakby do czasu rozgrzania żadnych drgań nie czuć. Po kilku kilometrach zaczyna się znowu.
    2. Największe szarpanie samochodem na boki/ wyraźnie przodem samochodu wyczuwam przy przyspieszaniu i przy przyspieszaniu na zakrętach (nawet delikatnym przyspieszaniu)
    3. Rozpędziłem samochód do ok. 70 km/h i wszedlem w zakręt trzymając lekko wciśnięty gaz - szarpało. Zrobiłem to samo na luzie - zero szarpania
    4. Jak rozpędze samochód i jadę na biegu, ale bez wciśniętego gazu również nie czuć wstrząsów.
    5. Nie jest to bicie na kierownicy takie jak sie czuje przy kończących tarczach/klockach, ale wstrząsy wyraźnie na boki jakbym jechał na bardzo krzywych felgach z przodu.
    6. W momencie wstrząsów jak położe rekę na skrzyni to czuć, że drążek od skrzyni biegów drga znacznie bardziej niż jak jade na biegu bez wciśniętego gazu.
    7. Robiłem test dwumasa - ruszałem z dwójki i nie szarpie (robiłem test rano jak przez kilka kilometrów nie ma szarpania, bo tak to przy każdym przyspieszaniu czuć trzepanie na boki)




    Jak rozmawiałem z mechanikiem i wszystko opisałem stwierdził, że albo półoś, albo mechanizm różnicowy skrzyni biegów, ale musi rozebrać i sprawdzić. Obecnie nie ma mojego zaufanego mechanika i boję się, że ktoś mnie naciągnię

    Panowie prosze o pomoc. Dodam, ze ostatnio wymieniłem komplet sprzęgła, wszystkie klocki i tarcze hamulcowe. od czasu wymiany przejechałem ok. 3 tysiące kilometrów.

    Jak myślicie co może być przyczyną?

    Jest jeszcze jedne objaw, który pojawił się duuużo wczesniej przed pojawieniem sie wstrząsów - stukanie na dziurach - odgłos jakby jakis plastik stukał w przednim zawieszeniu. Może nie mieć związku ze wstrząsami i może to być spowodowane np. łącznikiem stabilizatora, który jest do wymiany - tak przynajmniej sugerował mi diagnosta.

    Z góry dziękuję za sugestie

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Przeguby do sprawdzenia. Raczej te wewnętrzne.

    Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  3. #3
    Użytkownik Znawca Avatar wiedzmaak
    Dołączył
    05 2010
    Mieszka w
    Zabrze
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD M-Jet 16V------------------------ Alfa Romeo 159 2.0 JTDm 170 km
    Postów
    1,735

    Domyślnie

    Tak jak jaboleq prawi przeguby do sprawdzenia. Może to zrobić dźwigając auto i szarpać półosią na "boki" promieniowe. Musi ona ciasno siedzieć w kielichu także minimalny luz jest dopuszczalny.

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Sebek2442
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Mistrzewice
    Auto
    147 1.9 JTD
    Postów
    807

    Domyślnie

    Lub bez dźwigania auta do góry, 3 bieg dodaj gazu odpuść i znów pedał w podłodze jeśli usłyszysz pukanie, szarpniecie, uderzenie to przegub prawy wewnętrzny
    No i 400 zł będziesz lżejszy

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar zimny
    Dołączył
    02 2014
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 150 KM
    Postów
    25

    Domyślnie

    Dzięki Panowie za sugestie Sebek2442 zrobię dzisiaj test o którym pisałeś. Natomiast jeszcze jedno dzisiaj rano zauważyłem. Jechałem obwodnicą ok.70km/h i na drodze są takie koleiny ale poprzeczne (podnoszą auto góra-dół). W momentach w których auto wpadało w dół koleiny i przez to cały samochód był dociskany do drogi słyszałem taki dźwięk jak przy padającym łożysku koła i na samochodzie również dało sie to wyczuć. Może to wam jeszcze coś podpowie i miałem wrażenie, że było to wyczuwalne od strony przedniego koła od kierowcy.

  6. #6
    Użytkownik Fachowiec Avatar sleyer3
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    alfa romeo 147 1.9jtdm 150KM 2006r.
    Postów
    2,053

    Domyślnie

    Mam to samo, okazało się że miałem walniętą felgę i oponę po wymianie drgania ustąpiły (wcześniej wymieniłem obie kompletne półosie) od niedawna drgania powróciły. Symptomy mam identyczne jak Ty i dziwne bo u mnie także zaczęły się po wymianie sprzęgła i dwumasy. Mechanik także sugerował dyfer bo już nic tak naprawdę oprócz poduszek pod silnikiem do wymiany nie zostało. Może u Ciebie będzie więcej szczęścia, ale pamiętaj dobrze najpierw zdiagnozuj zanim coś wymienisz bo ja już wywaliłem 2k na to bujnie a to powróciło. Daj znać jeszcze z jakiego jesteś miasta może ktoś podpowie fachowca.

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Cytat Napisał sleyer3 Zobacz post
    Mam to samo, okazało się że miałem walniętą felgę i oponę po wymianie drgania ustąpiły
    Napisał, że zmieniał koła na zimowe na testy.



    Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  8. #8
    Użytkownik Fachowiec Avatar sleyer3
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    alfa romeo 147 1.9jtdm 150KM 2006r.
    Postów
    2,053

    Domyślnie

    Dobra, ale napisałem że drgania i tak powróciły. Czyli koła były trefne ale poza nimi jest jeszcze coś nie tak. U mnie pozostał jeszcze dyfer i poduchy ale szkoda mi już kasy na experymenty a nie ma mądrej głowy co zdiagnozuje to na 100%.
    Ostatnio edytowane przez sleyer3 ; 03-10-2015 o 15:13

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar zimny
    Dołączył
    02 2014
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 150 KM
    Postów
    25

    Domyślnie

    Wykonałem ten test o którym pisał Sebek2442 i wyczułem, że na 3 biegu odrobinę bardziej szarpie przy przyspieszaniu. Przy czym jak wciskam gaz w podłogę to trochę mniej trzęsie niż przy wolniejszym przyspieszaniu.

    Nic już nie wiem. Umówiłem się ze znajomym mechanikiem mojego ojca i zobaczymy co on zdiagnozuje. Musze do niego jechać 250km ale ja już miałem różne przejścia z mechanikami. Skoro mojego nie ma to pojadę do innego zaufanego.

    Dam znać w przyszłym tygodniu jak sprawa wygląda i czy udało się naprawić.

    Dzięki wszystkim za sugestie

  10. #10
    Użytkownik Fachowiec Avatar sleyer3
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    alfa romeo 147 1.9jtdm 150KM 2006r.
    Postów
    2,053

    Domyślnie

    Zauważyłem pewne objawy nie wiem czy bezpośrednio związane z bujaniem. Na postoju w pewnym zakresie obr czuć wibracje na karoserii, podczas jazdy czuć wibracje na pedałach nie są jakieś bardzo duże ale je czuć najbardziej na pedale sprzęgła i zanikają po delikatnym wciśnięciu. Bujanie czuć gdy obciążenie silnika jest duże, zanika gdy obroty się wyrównają. Po odpaleniu silnika słyszę stukot od strony skrzyni nawet na postoju nieco cichnie po przejechaniu kilku kilometrów. Powoli zastanawiał się czy sprzęgło może dawać taki efekt lub dwumasa bo kłopoty zaczęły się po ich wymianie.

Podobne wątki

  1. Trzęsie przy przyspieszaniu
    Utworzone przez lubo89 w dziale 156
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 10-08-2013, 17:50
  2. Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 23-02-2012, 13:31
  3. Trzęsie samochodem przy odpalaniu - dziwna zależność.
    Utworzone przez patryk147 w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 11-07-2011, 15:14
  4. Trzęsie przy przyspieszaniu
    Utworzone przez sonic64 w dziale 166
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 25-06-2011, 09:15
  5. Alfa trzęsie się przy przyspieszaniu
    Utworzone przez ponton26 w dziale 166
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 11-09-2010, 18:29

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory