Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: Niekasowalne błędy po wymianie czujnika MAP - 1.9JTDm, 150KM

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2020
    Auto
    Ford Fusion '07
    Postów
    3

    Domyślnie Niekasowalne błędy po wymianie czujnika MAP - 1.9JTDm, 150KM

    Serdecznie witam!
    Około półtora miesiąca temu zakupiłem Alfę 147 1.9 w stanie wskazującym na zużycie. W profesjonalnym serwisie zrobiłem jej gruntowny remont - wyczyszczony został m. in. EGR i wymienione kompletne zawieszenie (choć to akurat nieistotne dla wątku). Alfa sprawowała się akceptowalnie, jednak przy większym obciążeniu pojawiał się błąd P0235, a po pewnym czasie wystąpił spadek mocy na niskich obrotach. Wobec tego zdecydowałem się oddać samochód do tego samego serwisu, gdzie wymieniono czujnik ciśnienia doładowania w kolektorze (ten, z którym związany jest błąd P0235), a także wyczyszczono przepływomierz. Jednak przy odbiorze auta poinformowano mnie, że auto po serwisowaniu nabyło niekasowalne błędy powodujące permamentne pozostawanie auta w trybie awaryjnym - panowie w warsztacie rozkładają ręce twierdząc, że nie są w stanie z tym nic zrobić i kierują mnie do innego serwisu - oczywiście na mój koszt. Pomijając to, że z pewnością będę probował złożyć reklamację, może mielibyście pomysł na to, co mogło pójść nie tak podczas ich pracy? Obecne błędy to poprzedni P0235, a także P0401 (niewystarczająca recyrkulacja spalin, co wskazywałoby na robiony wcześniej EGR) i P0095.
    Z góry dziękuję za pomoc i oczywiście z chęcią dostarczę dodatkowe informacje.

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2020
    Auto
    Alfa 147 JTD 8V
    Postów
    174

    Domyślnie

    P0095 i P0235 można ze sobą powiązać - MAP sensor wyposażony jest czujnik temperatury, MAP i IAT mają wspólną masę, wiec sprawdź czy przypadkiem nie jest uszkodzona wtyczka lub wiązka przy wtyczce.
    Jeśli masz MES'a to warto odczytać jakie masz wartości dla MAP sensor voltage oraz Air Temperature Voltage.

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2020
    Auto
    Ford Fusion '07
    Postów
    3

    Domyślnie

    Serdeczne dzięki za odpowiedź, jutro postaram się to sprawdzić.

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2020
    Auto
    Ford Fusion '07
    Postów
    3

    Domyślnie

    Okej, podsumowując temat: winne okazało się być okablowanie, a w trakcie napraw wyszło także na jaw, że poprzedni właściciel zrobił nieudany remapping i wyprogramował EGR (o czym w żadnym momencie mnie nie poinformował). Teraz wszystko jest już skorygowane - trochę to kosztowało, ale koniec końców się cieszę, bo mógłbym dalej jeździć bez świadomości niespełniania norm spalania - a wtedy odrobina pecha podczas wycieczki do Niemiec mogłaby skończyć się bardzo przykrym mandatem.

    Jako ciekawostkę dopowiem, że po 3 dniach od naprawy auto zgasło mi w drodze i przestało odpalać - winowajcą tym razem również okazał się EGR, ale tym razem doszło do jego fizycznego zablokowania (pomimo wymiany zaledwie kilka tygodni temu). Na szczęście część jest wciąż na gwarancji, także powinienem na dniach uzyskać zwrot kosztów.

    Jeszcze raz serdeczne dzięki [MENTION=85773]Karolina147[/MENTION] za pomoc!

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2020
    Auto
    Alfa 147 JTD 8V
    Postów
    174

    Domyślnie

    W sumie to cieszę się, że pomogłam... albo w sumie próbowałam pomóc, bo jakoś tak cała historia nie skleja mi sie w jedną calość. Kompletnie mi sie to nie łączy w jendą całość.
    Ok nieudany remap.. to co było tam źle? Usunięcie EGR w EDC16 to rzecz tak prosta, że nie bardzo widzę możliwość zrobienia czegoś tam źle. Ok no chyba, że ktoś grzebał w mapach otwarcia zaworu EGR i żadanej masy powietrza, ewentualnie nakombinował coś w matrycy błędów. Zablokowany EGR? Spoko ECU powinno wyrzucić błąd P0404, no chyba, że to uszkodzenie elektryczne to P0405.
    Nie wierzę, że nieodpalające auto to wina zabkolowanego EGR. EGR i jego recyrkulacja spalin nie będzie miałą nic wspólnego z odpaleniem samochodu. Możesz odpalić JTDm ze zdjętym kolektorem dolotowym, EGR puszczonym w powietrze, a auto odpali pięknie i utrzyma praktycznie perfekcyjny woly obrót.
    A co do norm emisji... i badania składu spalin "na drodze" wsadź między bajki możliwość wykrycia zabkolowanego EGR przy prostej analizie spalin na drodze. Tutaj wiekszy wpływ będzie miało "dymienie" silnika spowodoane jego żużyciem (uszczelniacze zaworowe, pierścienie tłokowe, nieszczelna sprężarka - głównie na części gorącej, czy lejące wtryskiwacze) niż sam EGR.

Podobne wątki

  1. [159] Alfa 159 1.9JTDm 120km błąd czujnika ciśnienia różnicowego P2453
    Utworzone przez 20danielb w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 18-08-2020, 20:49
  2. [MiTo] Błąd czujnika ABS + Błędy hill holder, asr, abs itd.
    Utworzone przez depson w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 15-06-2019, 14:35
  3. 110 stopni po wymianie czujnika
    Utworzone przez Bladyy w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 04-05-2012, 08:48
  4. Silnik 1.9jtdm 16v 140 a 150km
    Utworzone przez majster w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 05-05-2011, 11:35

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory