Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: AR 147 JTD - przegub, skrzynia czy coś jeszcze innego?

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2017
    Auto
    Alfa Romeo 147 FL JTD
    Postów
    38

    Domyślnie AR 147 JTD - przegub, skrzynia czy coś jeszcze innego?

    Alfa 147 1,9 JTDm 8V, IC centralny i chyba jeszcze program, w każdym razie dość mocny, ja nie mam wiedzy co było dokładnie robione. Jest taki stuk zmianie biegów z 1 na 2 i z 2 na 3. Po wciśnięciu sprzęgła jest puk i przy puszczaniu też. Tylko w tych dwóch przypadkach, da się to zrobić bez tego, np. przy wysokich obrotach albo bardzo delikatnie. Ponadto bije przy przyśpieszaniu. Nie wiem czy po długiej jeździe czy jak, ale też delikatnie czuć takie jakby strzelanie, nie wiem jak to opisać. Ale to po 2 godzinach jazdy autostradą. Przy wrzucaniu biegu 2 i 3 czuć jakby zgrzytnęło albo bez odgłosu zgrzytnięcia. Czasami dwójka ciężko wychodzi. Takie mam objawy i się zastanawiam czy to przeguby czy skrzynia, a może koła, może wszystko na raz W każdym razie nie wiem czy to robić czy olać, czy np. jest sens brać używane przeguby (półosie). Samochód ma 15 lat, nie jest zły, musi dużo jeździć, tak ok. 40 tys rocznie, więc dobrze, żeby był sprawny. Ale nie chcę za dużo w niego ładować. Jakieś rady, może ktoś by mógł obejrzeć, mieszkam w Katowicach.

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar GGienek
    Dołączył
    05 2020
    Mieszka w
    Trzebnica
    Auto
    159 sw 2.4 jtdm 210km 2009
    Postów
    149

    Domyślnie

    Kolego daj znać jak się uporasz z tym stukaniem przy zmianie biegow, mi puka nawet przy wrzucaniu biegu zanim jeszcze puszcze sprzeglo, wymieniłem nawet mechanizm różnicowy na nowy i nic nie dało, przegub zewnetrzny i wewnętrzny na tani zamiennik który jak dla mnie ma luz jak przytrzymam i ruszam tarcza ale nie wiem na ile może tam powinien być luz. Poza tym teoretycznie przy wciśniętym sprzęgle chyba nie powinno nic oddziaływać na półoś

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2017
    Auto
    Alfa Romeo 147 FL JTD
    Postów
    38

    Domyślnie

    Mi też tak dziwnie puka. Jeden mechanik powiedział, że to mechanizm różnicowy skrzyni. Nie chciał tego robić, a ja ogólnie nie mam mechanika, do którego mógłbym pojechać.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2016
    Auto
    147 1.9JTD 150KM 2005r
    Postów
    79

    Domyślnie

    Proponowałbym zrzucenie skrzyni ale bez dzwonu i mechanizmu różnicowego. Możliwe, że kończą się łożyska. A nie ma problemów z wrzuceniem wstecznego?

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar GGienek
    Dołączył
    05 2020
    Mieszka w
    Trzebnica
    Auto
    159 sw 2.4 jtdm 210km 2009
    Postów
    149

    Domyślnie

    Cytat Napisał mlody1432 Zobacz post
    Proponowałbym zrzucenie skrzyni ale bez dzwonu i mechanizmu różnicowego. Możliwe, że kończą się łożyska. A nie ma problemów z wrzuceniem wstecznego?
    Możesz jaśniej? Jak to zrzucic skrzynie bez mechanizmu różnicowego? I jakie lozyska?

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2016
    Auto
    147 1.9JTD 150KM 2005r
    Postów
    79

    Domyślnie

    Odkręcasz półoś, poduszkę skrzyni, rozłączasz przewód sprzęgła, linki dźwigni zmiany biegów i odkręcasz tylną część skrzyni od dzwonu. Od razu masz dostęp do jej wnętrza i możesz zobaczyć co jest uszkodzone.

Podobne wątki

  1. sprzęgło czy skrzynia? a może coś innego? 2.0 ts
    Utworzone przez brill7 w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-08-2013, 19:32
  2. Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 31-03-2012, 14:57
  3. [145] Przegub,lozysko ? a moze cos innego
    Utworzone przez Kamciooo w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 19-10-2009, 00:38
  4. Czy to jest jeszcze Alfa Romeo, czy może już coś innego?
    Utworzone przez Hammer w dziale Inne modele, historyczne i prototypy
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 30-06-2009, 08:48
  5. Przepływka, silniczek krokowy czy może jeszcze coś innego ?
    Utworzone przez MARIN w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13-09-2007, 00:38

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory