Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: 147 GTA - Relokacja ECU

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2021
    Auto
    147 GTA
    Postów
    11

    Domyślnie 147 GTA - Relokacja ECU

    Witam,
    Czy ktos przerabial w praktyce zmiane polozenia sterownika silnika w AR 147 GTA lub innym 3.2 Busso?
    Chodzi o ewentualne uszkodzenie ECU przez przegrzanie. Znalazlem dwa sposoby tj. izolowanytermicznie box i relokacje do blotnika (nie moge dodawac pelnych linkow):

    alfaowner.com/threads/147-gta-ecu.1105201
    147gta.ch/mein-gta

    Ewentualnie czy ma sens flashowanie steronika silnika tj. w przypadku awarii ulatwi to wgranie do nowej czesci?
    Z gory dzieki!
    Ostatnio edytowane przez Czu ; 03-03-2021 o 22:27

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Są firmy, które zrobią Ci hybrydę na podstawie Flash'a. Mi będzie prawdopodobnie takie coś robił Godula w mojej GTA. Już się zaczęły pojawiać błędy i jestem zmuszony to zrobić. Wówczas ECU dasz w dowolne i korzystne miejsce.

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    Sprawa nie jest taka prosta bo:
    -ECU jest przykręcone do obudowy kolektora ssącego, która w czasie pracy chłodzona jest zasysanym powietrzem, -brak jest izolacji termicznej między ECU a tą obudową- zapewne dlatego że chodzi o efekt chłodzenia
    -Temperatura w czasie pracy silnika wcale nie jest w tym rejonie taka duża (ok. 45 stopni) wzrasta znacznie na postoju (do ponad 90 stopni). Pewnym rozwiązaniem jest zrobienie przegrody między ECU a gorącym kolektorem wydechowym (pokazałem coś takiego w dziale "Zrób to sam", mierzyłem też temperaturę- przegroda spowodowała jej spadek w rejonie alternatora (też narażony na przegrzanie) o kilkanaście stopni, ale że moderacja zaczęła dopuszczać w wątku głupie komentarze, więc przestałem tutaj rozwijać ten temat)
    -ECU tez oddaje ciepło i izolowanie go nie jest zbyt dobrym pomysłem.
    Ostatnio edytowane przez alfist ; 07-03-2021 o 14:00

  4. #4
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,464

    Domyślnie

    To może dołożyć radiatory do obudowy z wentylatorem sterowanym czujnikiem temperatury?
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    ECU w tym aucie zabijają zmienne warunki działania. Tam jest płytka "podwójnie drukowana", która właśnie w miejscach niedostępnych zazwyczaj się uszkadza/utlenia itp. Naprawa nieopłacalna a często niemożliwa. To po części przez zmiany temperatury i wilgoć, której nawet niewielka ilość szkodzi temu układowi. Rozbierałem już kilka takich ECU i zawsze coś było utlenione (mimo rzekomej hermetyczności obudowy). Także najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie ECU w inne miejsce poza komorą silnika.
    W obecnych czasach zrobienie klona/hybrydy jest dużo bardziej dostępne i tańsze. Można się bawić w izolację cieplną i przenosić oryginał ale najpierw trzeba sprawdzić stan fizyczny ECU.

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    Ja natomiast gdzieś czytałem że zamiast lutowania stosowany jest tam specjalny klej przewodzący prąd- jego wytrzymałość mechaniczna jest mniejsza. Ktoś też pisał że dłuższe przewody mogą spowodować zmiany oporu i wielkości sygnałów. Warto też wspomnieć o tym że innym czynnikiem zabijającym ECU jest za niskie napięcie akumulatora.

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    Ja natomiast gdzieś czytałem że zamiast lutowania stosowany jest tam specjalny klej przewodzący prąd- jego wytrzymałość mechaniczna jest mniejsza. Ktoś też pisał że dłuższe przewody mogą spowodować zmiany oporu i wielkości sygnałów. Warto też wspomnieć o tym że innym czynnikiem zabijającym ECU jest za niskie napięcie akumulatora.
    Klej jest na łączeniu płytek. To jednak "zimne luty" najczęściej są winne za te anomalia. Długość kabli nie będzie tutaj miała znaczenia. Gdybyśmy przedłużyli o 2-3 metry to owszem. Wiązka seryjna jest na tyle długa, że da się ją pociągnąć w inne miejsce pod maską albo zaraz za ścianą grodziową. Aku faktycznie lubi dobić ECU oraz inne elementy elektroniki ale łatwiej akumulator przypilnować niż poprawić błędy fabryki

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Alex_L
    Dołączył
    09 2018
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Alfa GT 3.2 Busso
    Postów
    19

    Domyślnie

    To zrobiłeś przegrodę czy przenosiłeś ECU w końcu? Czy można w Lublinie na żywo zobaczyć jak to wygląda?

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    Ja robiłem przegrodę termiczną między widocznymi rurami wydechu a oddalonym o ok. 35 cm ECU (w oryginale niczego nie ma między odsłoniętymi rurami wydechu a obudową ECU). To co pisze Piotriix będzie stabilizowało temperaturę ECU, choć nie każdy da radę zrobić coś takiego. ECU podczas jazdy ma niską temperaturę- ok. 40 stopni, nagrzewa się dopiero na postoju- gdy przestanie dopływać zimne powietrze do kolektora ssącego, które też pośrednio schładza ECU i ustanie prąd powietrza z przednich wlotów i wentylatorów (chłodzi on też barany i wędruje dalej w dół komory) , a ciepło z głowicy i bloku przechodzi na kolektor i ECU, pewnym rozwiązaniem byłoby też przedłużenie pracy wentylatorów chłodnicy o kilka minut, po wyłączeniu nagrzanego silnika.

Podobne wątki

  1. Relokacja/ekwiwalent fabrycznego subwoofera
    Utworzone przez marek230482 w dziale Car Audio
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 09-02-2018, 18:31

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory