Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Temat: 147 pasek klinowy

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2023
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.6 Twin Spark
    Postów
    4

    Domyślnie 147 pasek klinowy

    Cześć wszystkim. Wiem, że na forum są już podobne tematy lecz potrzebuję jednoznacznej pomocy. Otóż zabieram się po Niedzieli do wymiany rozrządu Alfa 147, 1.6 TS 105Km, rok produkcji 2003 lecz brakuje mi jeszcze paska klinowego. Otóż podczas próby zakupu pojawiło się kilka rozmiarów pasków do wyboru i teraz mam dylemat jaką długość i jaki pasek dokładnie zamówić? Auto posiada klimę manualną. Żeby już nie zaśmiecać forum zadam tutaj jeszcze jedno pytanie: Jedni mówią, że przed zdjęciem paska rozrządu cofamy koła rozrządu a drudzy twierdzą, że tą czynność wykonuje się wyłącznie z silnikami posiadającymi Wariator. Jak jest w końcu z tym cofaniem kół rozrządu w tym silniku który Ja posiadam? Może i oddałbym to do warsztatu lecz mieszkam w Niemczech i niestety tutaj ceny są kosmiczne za taką usługę (600€+części). Druga sprawa jak dzwonię do warsztatu z zapytaniem o cenę i jak ktoś mi się pyta czy silnik 1.6.TS to benzyna czy Diesel? Sorry ale strach takiemu oddać auto do naprawy. Rozrząd, pompa wody, czujnik zegarowy, blokady rozrządu już kupione,, został do kupienia jedynie ten nieszczęsny pasek klinowy.
    Proszę o konkretną poradę
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
    Ostatnio edytowane przez Defendu ; 04-02-2023 o 19:54

  2. #2
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2022
    Auto
    Alfa Romeo GT 2.0 JTS 2006 rok
    Postów
    3

    Domyślnie

    Cześć,
    jeśli chodzi o pasek najlepiej podać VIN sprzedawcy lub zamawiać przez sklep internetowy i tak samo podać VIN jeśli jest taka możliwość lub po prostu zadzwonić i zapytać. Można też odczytać numery ze starego paska ale podejrzewam, że są starte po latach. Albo zdemontować pasek i zmierzyć, wiadomo po latach mógł się trochę rozciągnąć.

    Jeśli chodzi o rozrząd, należy ustawić silnik w GMP (powinny być znaki na kole od wału korbowego i na jednym kole rozrządu w głowicy, na drugim chyba nie ma, (bo i tak trzeba założyć blokady). Przy ustawieniu w GMP blokady powinny pasować. Jeśli nie pasują ale niewiele trzeba by wpasować tj. max 5 stopni, (jeden do półtora ząbka na pasku rozrządu) może być przestawiony rozrząd bez szkód. Większe przestawienie może skutkować uszkodzeniem silnika. Choć polecam zrobić to jak najdokładniej i bardzo ostrożnie, przed uruchomieniem delikatnie obrócić silnikiem w prawo i sprawdzić czy nie ma oporu.
    Pod żadnym pozorem nie kręcić silnikiem w lewo przy wymianie rozrządu, jeśli się przekręci za daleko obracać dalej w prawo lub obrócić dalej w lewo tak aby przy ponownym obrocie w prawo mieć pewność, że wszystkie luzy są skasowane. (Kręcąc w lewo można spowodować dodatkowe luzy, które później przy obrocie w prawo mogą spowodować błąd fazy rozrządu). Tak samo bardzo uważać przy kręceniu wałem korbowym ze zdjętym paskiem rozrządu gdyż można uszkodzić zawory.

    Wariator działa tylko jeśli jest odpowiednie ciśnienie oleju to znaczy odpowiednio wysokie i wtedy przestawia fazy, rozrząd wymienia się jak w każdym innym zwykłym silniku. Wymieniłem rozrząd w 2.0 JTS z blokadami ale bez tego specjalistycznego szpeja do napinania i bez czujnika zegarowego i chodzi, ma szfunks i mało pali, także sądzę, że 1.6 TS też będzie chodził.
    Koła rozrządu w głowicy mogą być regulowane jeden ząbek w przód i w tył przy założonych blokadach na wałki ale to dotyczy raczej prac związanych z demontażem wałków także sądzę, że przy wymianie paska, kół, napinacza i pompy raczej się to nie przyda ale można użyć jeśli pasek by nie pasował.
    Ostatnio edytowane przez Wojteusz ; 07-02-2023 o 19:01

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2023
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.6 Twin Spark
    Postów
    4

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc, jutro zabieram się do roboty.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Defendu ; 08-02-2023 o 22:39

Podobne wątki

  1. [145] Pasek klinowy
    Utworzone przez Stricken w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 24-01-2019, 16:57
  2. Pasek Klinowy 2.4 jtd
    Utworzone przez enzo_pl w dziale 156
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 12-02-2011, 19:21
  3. pasek klinowy
    Utworzone przez atanek1970 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26-11-2010, 19:35
  4. [156] pasek klinowy wielorowkowy
    Utworzone przez CIAMILL156 w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26-03-2008, 20:15
  5. Pasek klinowy.
    Utworzone przez csscss w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-11-2007, 21:19

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory