Strona 141 z 144 PierwszyPierwszy ... 4191131132133134135136137138139140141142143144 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1,401 do 1,410 z 1436

Temat: “Motor Control System Failure” - co z tym zrobić

  1. #1401
    Użytkownik Świeżak Avatar Jaareeek
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.6 TS 105 KM
    Postów
    32

    Domyślnie

    Ja odebrałem nie dawno zakupioną Alfę z serwisu, wymieniono masę rzeczy. Po przejechani 100 KM zaświecił się Check. Kupiłem sobie interfejs diagnostyczny za 30 zeta, podłączyłem do smartfona i wywala błąd P0420 Katalizator. Czytałem masę wątków na ten temat, to może być sonda Lambda, może Katalizator, albo to i to. Błąd skasowałem, narazie git. Mam tylko pytanie, czy przez ten błąd może być zawyżone spalanie? pali mi 13,5L benzyny, warto w to inwestować czy olać sprawę? Czytałem, że mimo wymiany sond i katalizatora ten błąd potrafi się pojawić na nowo.
    Ostatnio edytowane przez Jaareeek ; 01-08-2019 o 08:47

  2. #1402
    Użytkownik Pasjonat Avatar @sdero
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    RAV4 / Ducati Diavel Carbon
    Postów
    3,133

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaareeek Zobacz post
    Ja odebrałem nie dawno zakupioną Alfę z serwisu, wymieniono masę rzeczy. Po przejechani 100 KM zaświecił się Check. Kupiłem sobie interfejs diagnostyczny za 30 zeta, podłączyłem do smartfona i wywala błąd P0420 Katalizator. Czytałem masę wątków na ten temat, to może być sonda Lambda, może Katalizator, albo to i to. Błąd skasowałem, narazie git. Mam tylko pytanie, czy przez ten błąd może być zawyżone spalanie? pali mi 13,5L benzyny, warto w to inwestować czy olać sprawę? Czytałem, że mimo wymiany sond i katalizatora ten błąd potrafi się pojawić na nowo.
    Może być zawyżone jeśli sonda działa nie prawidłowo ale jeszcze w granicach widełek. Nie powoduje jeszcze błędu ale oscyluje w granicy ubogiej mieszanki. Będzie wtedy zamiast błędu sondy błąd wydajności katalizatora. Zaloguj korektę krótko i długotrwałą.
    Chip tuning, EGR off , DPF off, SCR off, Lambda off , modyfikacja dawki startowej oraz inne.

    Więcej informacji: www.conmir.pl, lub Fanpage na FACEBOOK
    Trochę o korektach - > Motoblog - wpływ korekt pod obciążeniem
    Trochę o DPF - > Motoblog - co warto wiedzieć o DPF

  3. #1403
    Użytkownik Świeżak Avatar Jaareeek
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.6 TS 105 KM
    Postów
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał @sdero Zobacz post
    Zaloguj korektę krótko i długotrwałą.
    Rozumiem , że to należy zrobić jakimś programem i na czym konkretnie to polega? Dopiero sie wszystkiego uczę, stąd tyle pytań. Czyli 13,5 l benzyny w miescie bez korków to zbyt wysokie spalanie prawda?

  4. #1404
    Użytkownik Znawca Avatar Mongoose
    Dołączył
    04 2013
    Auto
    156 Sportwagon 2.0 JTS
    Postów
    1,326

    Domyślnie

    Jeździłem 1.6 w 147 przez kilka lat, zrobiłem nią 120tys przebiegu. Nigdy nie spaliła mi więcej jak dychę. W 1.6 nie ma tam kosztów. Jak ledwo co kupiłeś auto, jest w dobrym stanie, nie pali oleju i chcesz nim pojeździć to ja bym wymienił katalizator, sondy i jeździł spokojnie
    Ostatnio edytowane przez Mongoose ; 02-08-2019 o 08:39

  5. #1405
    Użytkownik Świeżak Avatar Jaareeek
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.6 TS 105 KM
    Postów
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mongoose Zobacz post
    Jeździłem 1.6 w 147 przez kilka lat, zrobiłem nią 120tys przebiegu. Nigdy nie spaliła mi więcej jak dychę. W 1.6 nie ma tam kosztów. Jak ledwo co kupiłeś auto, jest w dobrym stanie, nie pali oleju i chcesz nim pojeździć to ja bym wymienił katalizator, sondy i jeździł spokojnie
    Kupiłem ledwo co , ale zainwestowałem 4 k w to auto (rozrząd, miska olejowa, wachacze, linki, tarcze, klocki) :/ I myślę co z tym spalaniem, przesada te 13 litrów, ale pytanie jaki koszt jest wymiany kata i sondy, orientuejsz się?

  6. #1406
    Użytkownik Pasjonat Avatar @sdero
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    RAV4 / Ducati Diavel Carbon
    Postów
    3,133

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaareeek Zobacz post
    Rozumiem , że to należy zrobić jakimś programem i na czym konkretnie to polega? Dopiero sie wszystkiego uczę, stąd tyle pytań. Czyli 13,5 l benzyny w miescie bez korków to zbyt wysokie spalanie prawda?
    Programów, które pozwolą ci odczytać te parametry jest wiele. W przypadku Alfy najlepiej jest zastosować MES lub AlfaOBD. W diagnozowanych parametrach należy zalogować STFT i LTFT, czyli korektę krótko i długotrwałą w momencie gdy sonda działa w pętli zamkniętej ( CL ). Jeśli w MES przełączysz się na tryb wykresu, to oprócz obserwowania parametrów w katalogu gdzie zainstalowany jest MES utworzony zostanie plik *.scv Taki plik nadaje się do analizy np w Excel. Od razu zaznaczam, że robienie screenów na ogół jest bezsensowne i nie nadające się do analizy.
    Co do samych parametrów, to należy analizować nie same parametry ale korelację między nimi. Samo stwierdzenie, że np. LTFT jest zbyt wysokie lub zbyt niskie nie odzwierciedla faktycznego stanu. Na przykład LTFT poniżej -25% będzie na pewno powodem wywołania błędu zbyt bogatej mieszanki ale dopiero obserwacja STFT wskaże nam to co należy w następnym kroku obserwować aby określić podzespół, który jest faktycznie problemem (nieszczelności układu wydechowego, dolotowego, MAF, MAP, wtryski). Może się tak też zdarzyć, że LTFT nie przekroczy granicy wywołania błędu ale w korelacji z innymi parametrami będzie wskazywał na problem z którymś z podzespołów osprzętu lub z samym silnikiem.

    Spalanie na tym poziomie, co podajesz jest zdecydowanie za duża. Ale błąd P0420, który mówi tylko o niewydajności katalizatora na ogół nie wpływa na spalanie. Prawdopodobnie problem jest gdzie indziej, a tylko jego skutkiem jest zły odczyt z sondy diagnostycznej. Oczywiście nie wykluczam, że jednak katalizator jest w stanie złym. Jego diagnostyka odbywa się w trakcie jazdy, gdy warunki są stabilne. Więc błąd P0420 pojawi się gdy np. jedziesz dłuższy czas ze stałą prędkością obrotową i na wyższym biegu gdy dawkowanie paliwa jest w miarę stałe. I w takich warunkach należałoby wykonywać logowanie.

    Niestety zagadnienie korekt w silnikach benzynowych i wpływu na nie jest dużo bardziej skomplikowana niż w silnikach diesla Więc sorry za taki "poemat" ale i to jest tylko wierzchołkiem góry lodowej.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Mongoose Zobacz post
    ja bym wymienił katalizator, sondy i jeździł spokojnie
    Jest jeszcze opcja, że wymieni obie rzeczy, a sprawcą będzie np. któraś uszczelka kolektora wydechowego powodująca zmianę składu spalin. Z doświadczenia wiem, że sam P0420 nie powoduje zawyżenia spalania. Swoja drogą sondy z przebiegiem powyżej 100kkm, to na ogół już złom powodujący różne efekty bez wywoływania błędów diagnostycznych.
    A jak jest ze stabilnością obrotów ?
    Chip tuning, EGR off , DPF off, SCR off, Lambda off , modyfikacja dawki startowej oraz inne.

    Więcej informacji: www.conmir.pl, lub Fanpage na FACEBOOK
    Trochę o korektach - > Motoblog - wpływ korekt pod obciążeniem
    Trochę o DPF - > Motoblog - co warto wiedzieć o DPF

  7. #1407
    Użytkownik Świeżak Avatar Jaareeek
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.6 TS 105 KM
    Postów
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał @sdero Zobacz post
    Jest jeszcze opcja, że wymieni obie rzeczy, a sprawcą będzie np. któraś uszczelka kolektora wydechowego powodująca zmianę składu spalin.
    Coś w tym może być, bo mechanik wymieniał mi właśnie kolektor wydechowy

  8. #1408
    Użytkownik Pasjonat Avatar @sdero
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    RAV4 / Ducati Diavel Carbon
    Postów
    3,133

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaareeek Zobacz post
    Coś w tym może być, bo mechanik wymieniał mi właśnie kolektor wydechowy
    Oglądnij więc układ wydechowy dokładnie. Być może gdzieś jest nieszczelność.
    Chip tuning, EGR off , DPF off, SCR off, Lambda off , modyfikacja dawki startowej oraz inne.

    Więcej informacji: www.conmir.pl, lub Fanpage na FACEBOOK
    Trochę o korektach - > Motoblog - wpływ korekt pod obciążeniem
    Trochę o DPF - > Motoblog - co warto wiedzieć o DPF

  9. #1409
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gorzyczki okolice Wodzisławia Śląskiego
    Auto
    Same ALFICE
    Postów
    4,445

    Domyślnie

    Pany a co na taki przypadek.
    okolice 2.5 - 3.0 rpm dostaje zadyszki powyżej daje kopa. Silnik poczciwa jednostka 1.9jtd 115km. Wymieniony overbost, gdyż stary stał i wywalało błąd przy mocniejszym przyduszaniu.
    Najlepsze jest to, że zmienna geo chodzi lekko ruszając ją ręką.
    To dzieje się tylko na 3 i 4 biegu.
    Spalanie bez zmian.
    egr zaślepiony całkowicie.
    Czuć jakby ciągnął przyczepke od 2.5 rpm
    Na 1 i 2 biegu pali gume, ale w trasie to ma takie przymuły.... chwilowe braki mocy. po czym następuje taki strzał aż do 5.2rpm.

  10. #1410
    Użytkownik Pasjonat Avatar @sdero
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    RAV4 / Ducati Diavel Carbon
    Postów
    3,133

    Domyślnie

    Wiesz co można zrobić ręką ?
    Zrób poprawnie logi doładowania i wrzuć je tutaj , bo ja jednak obstawiam, że tu jest problem.
    Chip tuning, EGR off , DPF off, SCR off, Lambda off , modyfikacja dawki startowej oraz inne.

    Więcej informacji: www.conmir.pl, lub Fanpage na FACEBOOK
    Trochę o korektach - > Motoblog - wpływ korekt pod obciążeniem
    Trochę o DPF - > Motoblog - co warto wiedzieć o DPF

Podobne wątki

  1. Motor Control System Failure w 2.0 JTS
    Utworzone przez podo w dziale 156
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 29-11-2017, 18:30
  2. Motor control system failure
    Utworzone przez DawidSu w dziale 156
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 04-12-2015, 11:34
  3. Motor Control System Failure - co oznacza? co z tym zrobić?
    Utworzone przez Szczepan w dziale 147
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 10-01-2012, 23:18
  4. Motor Control System Failure
    Utworzone przez korzen w dziale 147
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18-01-2011, 23:27
  5. motor control system failure
    Utworzone przez chinczykmg w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 16-04-2010, 10:06

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory