“Motor Control System Failure” - co z tym zrobić

Witam,

Zgodnie z sugestiami Macka-156 udałem sie do znajomego speca od alf, ktory przeczyscil czujnik doladowania, wyczyscil zawor EGR (podobno zasyfiony byl strasznie), zostal sprawdzony zawor elektromagnetycznu (overboost) i wszystko z nim ok (sztanga cofa się dynamicznie), wiec jak mniemam i kierownice zmiennej geometrii turbiny tez raczej nie sa zapieczone.
Jednak po wyjechaniu na obwodnice i po kilku kilometrach meczenia alfy (silne dodanie gazu na wysokim biegu - 4-ce lub 5-ce) problem pojawil sie dwukrotnie (alarm znika dopiero po wylaczeniu i wlaczeniu silnika).

Dzis zamierzam jeszcze wlozyc zaslepke zaworu EGR no i spojrze na stan gumowych wezykow podcisnienia, ale jak rozumiem szansa na to, ze to pomoze jest niewielka. Jesli bedzie jakas poprawa to wrzuce to info na grupe.

Problem mam juz od 2 lat, czyli od zakupu samochodu - jednak ostatnio wystepuje coraz czesciej i zaden spec nie moze sobie z tym poradzic. Za wszelka pomoc i sugestie z gory bardzo dziekuje.

Pozdrawiam,
Andrzej

A zrobiliście z tym specem testy dynamiczne, po podpięciu FES-a? Bo to mogłoby dużo wyjaśnić - trzeba wziąć auto na przejażdżkę i obserwować zadane i mierzone ciśnienie doładowania i parametry wtrysku.
 
Taki poradnik w skrócie, bo nie mogę już czytać że ktoś coś sprawdza , a inne rzeczy pomija i dalej kręci się jak g... w betoniarce. Wszystkie usterki układu sterowania silnikiem powodują bład MCSF, więc jednemu pomoże kosmetyka, a innemu tylko wymiana. Główne przyczyny wystapienia MCSF to:
1) PRZEŁADOWANIE, spowodowane może być:
-zanieczyszczony/uszkodzony czujnik ciśnienia doładowania
-nieszczelność dolotu powietrza (węże i opaski)
-żle działająca zmienna geometria turbiny (overboost + wężyki do wymiy, ewentualnie pompa podcisnieniowa nie wytwarza odpowiedniego podcisnienia) i nie ma znaczenia, że sztanga się porusza, bo robi to zbyt wolno
-zapieczone kierownice zmiennej geometrii w turbinie
-uszkodzona turbina
-źle wyregulowana długość cięgna od zmiennej geometrii (częste po tzw. regeneracji)
2) NIEWŁAŚCIWE CIŚNIENIE PALIWA NA LISTWIE WTRYSKOWEJ, spowodowane może być:
-zalanie kiepskiego paliwa
-zanieczyszczony/uszkodzony regulator ciśnienia paliwa
-zanieczyszczony filtr paliwa
-uszkodzona pompa wtryskowa (nie daje odpowiedniego ciśnienia)
-uszkodzony czujnik cisnienia paliwa na listwie wtryskowej
-"lejący" wtryskiwacz
3)UKŁAD RECYRKULACJI SPALIN (EGR), spowodowane może być:
-uszkodzony/nieszczelny zawór EGR (często zabity sadzą "staje" a elektromagnes ulega spaleniu)
-zaslepienie całkowite EGR tam gdzie tego nie wolno robić (zaślepka musi być dedykowana do silnika)
-wymiana EGRa lub jego zaślepienie ale bez dokładnego czyszczenia kolektora (zanieczyszczenia i tak zostaja w kolektorze i uszkadzają czujnik cisnienia doładowania)
4) USZKODZONY PRZEPŁYWOMIERZ
5) NIEWŁAŚCIWA TEMPERATURA SILNIKA, spowodowane może być:
-uszkodzony termostat
-uszkodzony czujnik teperatury (ktoś "zaoszczędził" podczas wymiany i wymienił sam termostat bez czujnika)
-nieszczelny układ chłodzenia
6) USZKODZONY CZUJNIK POŁOŻENIA KĄTOWEGO WAŁU KORBOWEGO LUB WAŁKA ROZRZĄDU

PORADY JAK USUNĄĆ USTERKI W DZIALE "ZRÓB TO SAM"
 
Ostatnia edycja:
Czy może ktoś ostatecznie potwierdzić jakiej średnicy wężyki mają być zamontowane do overboosta?
Możecie napisać jaka średnica gdzie idzie?
Tutaj znalazłem silikonowy 4mm
http://moto.allegro.pl/przewod-wezyki-podcisnienia-silikonowe-saab-i1745812456.html
Ale są też dostępne o średnicy 3,5mm
http://moto.allegro.pl/przewod-wezyki-podcisnienia-silikonowe-saab-3-5x2-i1772602644.html

P
rzy okazji czy wie ktoś może jaki wężyk powinien iść do gruszki sterującej przepustnicą? U mnie ten wężyk niestety spadł przez co auto w ogóle nie jeździło a wszedł wyjątkowo lekko więc może nie siedzieć dobrze.

Ps. Czy to normalne, że zawór overboost mocno się nagrzewa nawet podczas pracy silnika na wolnych obrotach? Wczoraj chciałem odpiąć z niego wtyczkę i ciężko było go trzymać taki był gorący.
 
Ostatnia edycja:
Zawór masz do wymiany, a wężyki mają wewnętrzną średnicę 3 i 4 mm
 
Witam, komunikat motor control system failure pojawil sie kiedy chcialem zlokalizowac spalony bezpiecznik tylnej wycieraczki,
moze wiecie ktory z bezpiecznikow jest opowiedzialny za ten komunikat. Nie zaobserwowalem spadkow mocy, ani innych skutkow ubocznych wiec licze (moze troche naiwnie:)) ze wystarczy wymiana bezpiecznika
Z gory dzieki za pomoc
 
Spalony bezpiecznik to raczej nie wywołał tego komunikatu.... Podepnij komputer
 
Witam
mój problem z MCSF chwilowo przynajmniej mogę uznać za rozwiązany, oczywiście dzięki informacją wycyztanym na forum :)
Jednak od odebrania auta z warsztatu, towarzyszą mi "świerszcze" :cool: które słychać tak do 2k obrotów,
powyżej tej granicy pojawia się dzwięk jakby świszczącego powietrza.
Wczytałem na forum, że to zapewne ucieka powietrze z rur do turbiny.
Nie wiem niestety gdzie dokładnie szukać miejsc nieszczelności - słabo znam się na konstukcji silnika.
Dodatkowo te świerszcze. Stojąc z otwartą maską w zasadzie ich nie słychać, dopiero w trakcie jazdy.
A i jeszcze mam takie syknięcie przy odpuszczaniu sprzęgła, głośne i wyraźne.
Sporo mam tych efektów dzwiękowych :-/ i nie chce ich naprawiać włączając radio :stop:
Poradźcie jak te dźwięki zlokalizować??
Z góry dzięki za wszelką pomoc.
 
sorry ze dalej trzymam sie tych bezpiecznikow, ale wiecie moze ktory odpowiedzialny jest za EGR?
 
błąd przepływu powietrza

Witam, posiadam alfę pół roku. Jakiś miesiąc temu padł alternator. Wymieniłam na nowy i od tego momentu zaczęły się kłopoty. Po przejechaniu 30 km wyskoczył błąd motor control system failure. Pali się czły czas. Nie gaśnie nawet po odłączeniu aku. Byłam u elektryka sprawdził wymienił jakieś wężyki 2 i było ok. Ale na chwile bo znów po jakichś 100 km zapalił się i nie zgasł. Moc ma taką samą bez zmian. Jedzie normalnie. Znów u elektryka wymienił jakiś zaworek z przodu silnika nie wiem jak się nazywa. Po 20 km błąd znów się zapalił. Czy może ktoś powiedzieć co to może być na kompie cały czas wyskakuje błąd przepływu powietrza. Z góry dziękuję za info i pomoc.
 
To wymień przepływomierz... ale nie wydaje mi się że to ten błąd podaj nr błędu
 
Nie pamiętam numeru błędu, ale jutro jadę do elektryka i zobaczymy, może to ten przepływomierz właśnie do niego dzwoniłam i mówił że też o tym myślał więc zobaczymy, na razie dziękuję za pomoc, odezwę się po diagnozie.
 
Mcsf

:( pwnie wiecie wszycy w czym juz problem ale ja jestem młodym posiadaczem alfy i dopadł mnie pewien problem w czasie jazdy pojawił mi sie MCSF i jako dobry uzytkownik samochodu tego samego dnia skontaktowałem sie z mechanikiem i on usunął mi bład z komputera mowiac ze to złe paliwko wiec pojechalem dalej w swoja droge ale po około 50-70 km znow sie pojawil czy to znow paliwo oczywiście tankuje na Orlenie :| i czy to moze być wina właśnie taka i czy komunikat sam zniknie czy znow musze jechac i kasowac a dodam ze nie mineło nawet 2 dni i znow musze jechac do mechanika :( tydzien temu robiłem zawieszenie tez czyli podsumowujac w ciagu bierzacego tygodnia odwiedziłbym mojego mechanika 3 razy czy to nie jest przesada nawet jak na Alfe :(. Dodam jeszcze ze to 147 silnik 1.6 twin spark 120 km :)
dziekuje pozdrawiam :)
 
jako młody użytkownik alfy polecam zaopatrzyć się w kabel diagnostyczny.Kosztuje niewiele a dowiesz się co boli alfę bo wątpię aby chodziło o słabe paliwo...ale niech się wypowiedzą mądrzejsi ode mnie.
 
tylko wiesz ni podpieli mi sie pod kompa i wszystkie sondy sprawne a bład był właśnie w sondzie lambda wykasowali i powiedzieli ze prawdopodobnie paliwko... nie wiem nie wiem może macie jakieś tego typu doświadczenia :) każda pomoc i kazde słowa coś rozjasniaja :)
 
Dawno nie miałem benzyniaka ale z tego co pamiętam warto zaopatrzyć się w miernik z omomierzem i zmierzyć opór sondy na poszczególnych obrotach... prawdopodobnie lambda do wymiany. Częsta niegroźna usterka. Chyba że w TS-ie jest inaczej ...?
 
Amortyzatory
Powrót
Góra