Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Temat: [156] Regulacja temperatury nawiewu tylko max ciepło / max zimno

  1. #1
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar qbiczysko
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Zabrze
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.0 ts 2000r.
    Postów
    140

    Domyślnie [156] Regulacja temperatury nawiewu tylko max ciepło / max zimno

    Witam, alfa 156 z klima tzw półautomatyczną. Gdy skręcę temp maksymalnie w lewo leci zimne powietrze a gdy przekręcę w prawo chociażby o jeden ząbek to robi się już max gorąco. Dostałem się do siłowników (nastawników/regulatorow) i widać doskonale, że ten odpowiedzialny za temp kręci się do oporu po przestawienia pokrętła. Wykonałem reset klimy - dalej to samo, podłożyłem dwa inny regulatory - na każdym te samo zachowanie, pożyczyłem zestaw pokręteł nawiewów - podłączyłem i.. dalej to samo. Jest tam jakiś przekaźnik po drodze co się może przywieszać? Co jeszcze mogę sprawdzić.

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2015
    Auto
    Alfa Romeo 156 2,4JTD 136KM 2000r
    Postów
    69

    Domyślnie

    Pozwolę zaporzyc sobie cytat kolegi z forum ' Koledzy, widać nie wiecie, jak działa climatronik w samochodzie (u nas niepełny, bo sprężarkę i obieg zamknięty trzeba ręcznie włączać). Temperatura zawsze jest sterowana automatycznie, niezależnie od ustawienia pokrętła siły nawiewu. System jest tak zaprogramowany, żeby po nagrzaniu się silnika do określonej temperatury włączyć nawiew najcieplejszego powietrza tak, aby najszybciej nagrzać wnętrze. Moment odpalenia grzania na max widać dobrze po ustawieniu pokrętła nawiewu na auto,w pewnym momencie zaczyna mocno dmuchać. Moment ten jest uzależniony od temperatury zewnętrznej, temperatury w aucie i temperatury silnika - generalnie chodzi o to, żeby silnik jak najkrócej działał na tzw. ssaniu, czyli żeby szybko osiągnął temperaturę roboczą. Potem dopiero grzejemy w środku

    Słowem - tak ma być, że silniczek nie rusza się co krok, ale w pewnym momencie jedzie na max. Układ ma za zadanie jak najszybciej nagrzać wnętrze auta, dlatego wieje gorącym powietrzem. Odnośnie "za gorąco" - dajcie nawiew na szybę i na nogi, otwórzcie jedną kratkę nawiewu z tyłu. Temperatura będzie się rozkładać po aucie i będzie ok. Uczucie gorąca jest przy włączeniu nawiewu na "twarz", największe przy otwarciu dodatkowo dużej środkowej kratki w "domku" xD'
    Ogólnie chodzi o to ze w trybie auto niezależne od tego jaką sobie tam ustawisz temperaturę, czy na połowę skali, czy tylko na jeden ząbek czyli 18 stopni, to układ będzie dążył do jak najszybszego wyrównania temperatury wnętrza auta względem temperatury zewnętrznej i temperatury roboczej silnika. Sprawny układ powinien działać w ten sposób ze przy temperaturze zewnętrznej 10 stopni i temperatury silnika 80 stopni, układ będzie chciał jak najszybciej ogrzać wnętrze auta i nie Dotykajac pokrętła, z każdą chwilą gdy w aucie temperatura będzie wzrastać, z nawiewu powinno lecieć chłodniejsze powietrze. Jeżeli u Ciebie jest inaczej to szukalbym problemu w czujniku temperatury wewnętrznej lub samym silniczku sterującym klapami.pozdrawiam

  3. #3
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar qbiczysko
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Zabrze
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.0 ts 2000r.
    Postów
    140

    Domyślnie

    Bardzo ładny cytat, z tym że nie na temat. Wszystko co opisałem dzieje się u mnie w pozycjach pokrętła siły nawiewu na 1,2,3,4. Wydaje mi się ze w tej opcji, kolejne stopnie pokrętła temp. powinny mieć odzwierciedlenie 1:1 siłownika regulacji klapa mieszalnika. A tak u mnie nie jest - wystarczy, że o jeden ząbek podniosę pokrętło - siłownik jedzie do końca i robi gorące powietrze.

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2015
    Auto
    Alfa Romeo 156 2,4JTD 136KM 2000r
    Postów
    69

    Domyślnie

    Szkoda ze nie napisałeś tego tematu tydzień wcześniej to bym sprawdził jak to dokładnie działa u mnie w aucie. Ale z przyczyn losowych rozbieram samochód na części i na obecnym etapie rozbiórki, niestety już nie jestem w stanie tego sprawdzić :-)

  5. #5
    Użytkownik Ogier Avatar dStan
    Dołączył
    06 2014
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.5V6 LPG
    Postów
    169

    Domyślnie

    qbiczysko - trzeba sprawdzić czy tak na pewno jest. Ja mogę zobaczyć u siebie ale dopiero po 19 będę w aucie.
    Za to Ty spróbuj ustawić pokrętło na np. 16st. Powinno wg. Twoich opisów na początku wiać gorącym powietrzem, ale sprawdź czy po jakimś czasie, po nagrzaniu wnętrza, nie zaczyna wiać chłodniejszym powietrzem. Sprawdź i na auto i ręcznym ustawieniu siły nawiewu.
    Poza tym, masz kabelek? Możnaby od tego zacząć i sprawdzić na kompie czy wszystko jest ok.
    Obecnie: Alfa Romeo 156 2.5V6 Rosso Proteo
    Wcześniej: Alfa Romeo 156 2.0TS Blu Cosmo

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar Aster156
    Dołączył
    08 2011
    Auto
    Ford Ka MKII, Citroen C3 II
    Postów
    838

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbiczysko Zobacz post
    Wydaje mi się ze w tej opcji, kolejne stopnie pokrętła temp. powinny mieć odzwierciedlenie 1:1 siłownika regulacji klapa mieszalnika.
    I tu masz rację. Skoro podmieniałeś elementy i było tak samo, to może wina leży po stronie czujników temperatury?

    Jest 156 2,0 TS, miała być GTV V6 2,0 TB, a jest ... kolejna 156 V6

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar z4boj4d
    Dołączył
    10 2012
    Mieszka w
    Działdowo / Gubin
    Auto
    156 1.8 TS LPG, 156 SW 1.9 16v,145 1.9 jtd
    Postów
    476

    Domyślnie

    Hm u mnie z kolei podczas deszczu paruja szyby wszystkie , zeby sie pozbyc ogrzewanie musi byc na high w najmocniejszym natezeniu ;/ jest to do niewyrobienia w obecnej temperaturze powietrza , a gdy ustawiam na 25-27 nic to nie daje a czasami sie tak zdarzy ze z takiej temp zapoda zimne powietrze i w zwykly dzien zaparuje mi wszystkie szyby , tak sie tez dzieje gdy wlacze obieg tylko w aucie ;p bez zasysania pow z zewnatrz;p

  8. #8
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar qbiczysko
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Zabrze
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.0 ts 2000r.
    Postów
    140

    Domyślnie

    Cytat Napisał dStan Zobacz post
    qbiczysko - trzeba sprawdzić czy tak na pewno jest. Ja mogę zobaczyć u siebie ale dopiero po 19 będę w aucie.
    Za to Ty spróbuj ustawić pokrętło na np. 16st. Powinno wg. Twoich opisów na początku wiać gorącym powietrzem, ale sprawdź czy po jakimś czasie, po nagrzaniu wnętrza, nie zaczyna wiać chłodniejszym powietrzem. Sprawdź i na auto i ręcznym ustawieniu siły nawiewu.
    Poza tym, masz kabelek? Możnaby od tego zacząć i sprawdzić na kompie czy wszystko jest ok.
    We wnętrzu przed liftem chyba nie da się połączyć z BCM. wyposazylem się w termometr i grzecznie czekałem w zapalonym aucie i moje obserwacje:
    -nawet w pozycji pokrętła siły nawiewu 1,2,3,4 system dąży do osiągnięcia temu ustawionej na pokrętle temu
    -biorąc pod uwagę temu na zewnątrz (ok 4 stopnie) system ustawia mieszalnik na max ciepło żeby jak najszybciej osiągnąć temu - to co pisał Maniek
    -po nagrzaniu wnętrza siłownik zaczyna zamykac Klapę mieszalnik
    -uważam ze bardzo to kuleje przynajmniej u mńie bo zaraz po buchu ciepła nagle jest chłodne powietrze
    -pozycja auto służy tylko do dodatkowego osiągnięcia temu poprzez auto regulacje siły nawiewu
    -przy okazji wymieniłem żarówki heh

  9. #9
    Użytkownik Ogier Avatar dStan
    Dołączył
    06 2014
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.5V6 LPG
    Postów
    169

    Domyślnie

    Da się, ja mam alfe z 99r. i w MES łącze się z "Harrison Climate Control" (bodajże). Pokazuje temp zewnętrzną, wewnętrzną i wszystko inne co może być Ci potrzebne Choć z tego co piszesz nawiew działa Ci chyba poprawnie. Ale możesz np sprawdzić odczyt czujnika temperatury wewnętrznej, może on powoduje takie dziwne działanie.
    Obecnie: Alfa Romeo 156 2.5V6 Rosso Proteo
    Wcześniej: Alfa Romeo 156 2.0TS Blu Cosmo

  10. #10
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar qbiczysko
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Zabrze
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.0 ts 2000r.
    Postów
    140

    Domyślnie

    Z tego co kojarzę w FESie jest tylko engine, abs, airbag ale nie omieszkam jutro sprawdzić

Podobne wątki

  1. Regulacja temperatury nawiewu
    Utworzone przez Raiden w dziale 166
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-09-2022, 21:08
  2. Regulacja temperatury z nawiewu
    Utworzone przez marcinc w dziale 156
    Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 30-08-2021, 00:26
  3. Regulacja temperatury nawiewu
    Utworzone przez zenek2562 w dziale 166
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 03-12-2013, 10:58
  4. Regenaracja silniczka nawiewu/klapy ciepło zimno
    Utworzone przez Amadi w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-03-2012, 10:42
  5. Wentylacja głupieje, raz ciepło, raz zimno
    Utworzone przez Etnic w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 08-09-2009, 10:46

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory