Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Dziwny dźwięk silnika

  1. #1
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Lublin Chmiel
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8 TS 140KM, sedan
    Postów
    165

    Domyślnie Dziwny dźwięk silnika

    Witam. To znowu ja.. niestety.

    Trzy miesiące temu kupiłem 156 2.0 JTS 166KM, 2002r, po lifcie wnętrza.
    Chodziła ładnie, nic nie stukało nie było problemów. Po jakimś miesiącu słyszalny był odgłos z silnika (dokładnie z rozrządu) mianowicie taki dziwny, niskotonowy pisk. Nie wiem jak mogę to dokładnie opisać, może tak jakby coś o coś delikatnie ocierało. Z czasem pisk zamienił się w chrupot, dosłownie tak jakbym słyszał łożysko w pedale roweru Zdjąłem pasek alternatora, odpaliłem silnik i stwierdziłem, że niestety chrupot dochodzi spod osłony rozrządu. ALE!: Przysłuchując się stwierdziłem, że chrupie coś niżej (tak jak by przy kole zamachowym LUB pasku balansującym). Jest to możliwe ? Jak wszystko jest złożone i po prostu patrzę na silnik z góry, to słyszę tak jak by coś w okolicach wariatora. Wstawiam filmik otóż:
    w niczym nie przypomina to tego dźwięku :
    https://www.youtube.com/watch?v=J1uYCaXq_G8

    A jest tak (ciężko to uchwycić, nasłuchujcie takich pyknięć, dość nieregularnych)

    https://youtu.be/lmqzizvWe34

    najlepiej słychać w 25s.

    Możliwe, że to wariator? Mój mechanik powiedział, że to prawdopodobnie uszkodzenie koła zmiennych faz rozrządu (miał na myśli wariator?) Gdzieś czytałem, że takie hałasy lubi robić mechanizm balansujący (prawdopodobne?)
    Ostatnio edytowane przez marieczko ; 08-05-2015 o 19:44

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Ewidentnie jakieś łożysko w rolce lub w pompie płynu, albo na zawieszeniu wałka wyrównoważającego - rechocze dość mocno, więc nie radzę z tym jeździć tylko natychmiast rozbierać i robić, bo jak się rozsypie i zablokuje rozrząd albo balans, to będziesz remontował silnik.
    Przy okazji można też wymienić wariator, bo chyba już nie jest najlepszy, z tego co słyszę na pierwszym filmie, ale to może być mylące, bo to tylko nagranie.
    Ostatnio edytowane przez SG0240 ; 08-05-2015 o 20:06

  3. #3
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Lublin Chmiel
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8 TS 140KM, sedan
    Postów
    165

    Domyślnie

    Cytat Napisał SG0240 Zobacz post
    Ewidentnie jakieś łożysko w rolce lub w pompie płynu, albo na zawieszeniu wałka wyrównoważającego - rechocze dość mocno, więc nie radzę z tym jeździć tylko natychmiast rozbierać i robić, bo jak się rozsypie i zablokuje rozrząd albo balans, to będziesz remontował silnik.
    Przy okazji można też wymienić wariator, bo chyba już nie jest najlepszy, z tego co słyszę na pierwszym filmie, ale to może być mylące, bo to tylko nagranie.

    Nie nie. Pierwszy film nie jest mój. To z yt dźwięk zepsutego wariatora. Mój jest ten drugi. Czyli wychodzi na to, że z wariatorem wszystko ok. Zmienię mechanika chyba. Dobrze mówisz, to ewidentnie łożysko bo tak strzela, wariator by recholił na zimnym motorze a tu nie ma różnicy czy zimny czy ciepły.
    Wiem wiem, alfa stoi w garażu jak narazie. Myślisz, że do mechanika dojadę (ok 15km) czy lepiej nie ryzykować?

    Zrobię rozrząd i to coś, co szwankuje, bo budżet mi na razie nie pozwala na wariator, gdyż muszę jeszcze oddać maglownicę do regeneracji.

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    No tak - na drugim filmiku wariata nie słychać, więc być może jest dobry.
    Ja bym się obawiał jechać z tym silnikiem 15 km. Może lepiej wziąć go na linkę za nieduże pieniądze, niż ryzykować kosztowny remont silnika.
    Z tym mechanikiem to nie takie proste.
    Jeśli to coś w rozrządzie to musisz znaleźć kogoś, kto umie robić rozrządy w JTS i posiada odpowiednie narzędzia, w szczególności blokady i czujnik zegarowy.
    Pierwszy lepszy warsztat nie zrobi dobrze rozrządu w Twoim silniku, tym bardziej, że masz JTS i mało kto ma do tego blokady.
    Jak już będziesz robił to najlepiej porządnie, więc trzeba kupić nową pompę płynu, napinacz i rolkę paska rozrządu oraz napinacz paska balansowego + oba paski.
    No chyba, ze masz pewność co i kiedy było wymieniane, więc wtedy można z czegoś zrezygnować.

  5. #5
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Lublin Chmiel
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8 TS 140KM, sedan
    Postów
    165

    Domyślnie

    Mam kogoś takiego. Robił mi już rozrząd (z tym, że w ts). Miał zegar i blokady, robi profesjonalnie.. tylko termin najbliższy za dwa tygodnie..
    Ale jasna sprawa poczekam. Nie będę ryzykował po "warsztatach". Tak jak mówię silnik pracował ładnie, nawet na zimnym żadnych niepokojących dźwięków z silnika. Potem coś delikatnie wyło (tak jakby łożysko), no a teraz już chrupocze co znaczy, że się kończy. Wezmę go na lawetę mam kumpla więc spoko. Nie będę ryzykował No i jasna sprawa, że jak zrobię rozrząd to z pompą itd. tylko bez wariata. Możesz mi podać linka albo podać orientacyjny koszt paska i rolek (ogólnie kompletu) tego ustrojstwa balansującego czy jak to się tam zwie ? to drugie co jest pod pokrywą rozrządu oprócz niego samego. Dzięki

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    A rozrząd kompletny po kupnie wymieniłeś? - jeśli nie, to nie ma co tu deliberować co chrupie tylko wymienić i tyle w temacie...
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Tu jest właśnie aukcja allegro z kompletem do balansu, tzn. pasek+napinacz - pasek jest specyficzny bo ma zęby po obu stronach.
    http://allegro.pl/rozrzad-balans-alf...270283360.html
    Jeśli jesteś z okolic Wrocławia to mogę Ci zrobić ten rozrząd, tylko musiałbyś mieć blokady do jts, bo tego akurat nie posiadam, resztę narzędzi mam.

  8. #8
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Lublin Chmiel
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8 TS 140KM, sedan
    Postów
    165

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek-156 Zobacz post
    A rozrząd kompletny po kupnie wymieniłeś? - jeśli nie, to nie ma co tu deliberować co chrupie tylko wymienić i tyle w temacie...
    To fakt. Wymienie rozrząd i balans. Tylko rozumiesz, chodziło mi o to, czy aby to nie wariator bo rozrząd i tak i tak bym zrobił a na rozrząd + balans + wariator mnie obecnie nie stać. Taka sytuacja :/ potem w razie jak się posypie wariator to go zrobie będzie robota będzie hajs


    Niestety kolego Lublin także odpada :/

    Dzięki wam za zainteresowanie i rozwianie moich wątpliwości.

    Maciek-156 - i tak wszelkie wątpliwości rozwieje mechanik, a ja pytam tutaj żeby wcześniej mieć jakiś pogląd na sytuacje i żeby się zwyczajnie nie dać oje##ć z kasy ^^
    Jeśli 140 konna, z motorem 1.8 alfa dyma 150 konne e36 i e46, to pomyślcie co robi GTA... Wiem, niektórzy wiedzą, ja też chcę !

  9. #9
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Lublin Chmiel
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8 TS 140KM, sedan
    Postów
    165

    Domyślnie

    Zrobiłem. Wymieniony rozrząd, balans, płyny, filtry. 1350 z robocizną. A rozrząd był wymieniany, sam pasek haha. I brzęczała rolka. Wariator zostawiłem w spokoju bo się nie odzywa. Wymieniony rozrząd,balans, olej, filtr oleju, płyn chłodzący, filtr powietrza i cały samochód przebadany. Do wymiany maglownica i. Będzie latać.
    Jeśli 140 konna, z motorem 1.8 alfa dyma 150 konne e36 i e46, to pomyślcie co robi GTA... Wiem, niektórzy wiedzą, ja też chcę !

Podobne wątki

  1. [159] 3.2 JTS dziwny dźwięk z silnika
    Utworzone przez explorer1406 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 26-02-2016, 11:43
  2. 156 2.4 JTD dziwny dźwięk silnika
    Utworzone przez Rybeńka w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-04-2013, 11:18
  3. Dziwny dźwięk silnika V6
    Utworzone przez Pfourul w dziale 166
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-04-2011, 18:34
  4. [145] dziwny dźwięk silnika
    Utworzone przez wilczasty w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27-03-2009, 06:55
  5. Dziwny dźwięk z silnika
    Utworzone przez adihash w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 12-03-2009, 18:06

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory