Strona 6 z 10 PierwszyPierwszy 12345678910 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 51 do 60 z 93

Temat: jaki olej do skrzyni biegów??

  1. #51
    Użytkownik Pasjonat Avatar Masa625
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Auto
    166 2,4 JTD `99
    Postów
    3,517

    Domyślnie

    Bardzo dobry olej kolego. Śmiało możesz brać

    wysłane z WC
    [C

  2. #52
    Użytkownik Świeżak Avatar Osek
    Dołączył
    09 2015
    Mieszka w
    Katowice
    Auto
    AR 156 SW 1.9JTD 16V 140KM
    Postów
    36

    Domyślnie

    w kwestii doboru oleju do skrzyni w 1.9 JTD 16v i nie tylko, bo wg mojej książki poza V6 wszędzie jest zalecany TUTELA CAR ZC 75 Synth (75W80) GL5.
    Większość, albo i wszystkie tu polecane oleje innych marek(Valvoline, Motul, Mobil itd.) to PÓŁSYNTETYKI, a w/w TUTELA jest olejem w pełni syntetycznym.
    Ja wałkując temat rok temu znalazłem odpowiednik zalecanej TUTELI, a więc pełny syntetyk, 75W80, GL5 w postaci oleju FUCHS TITAN SINTOFLUID 75W80 i z tego co pamiętam, ale głowy nie dam sobie uciąć była to jedyna alternatywa o tych własnościach, a na pewno jedyna dostępna i nie droższa od TUTELI, choć tania też nie jest, a wcześniej markę FUCHS uważałem za raczej tanią.
    Przed wymianą oleju biegi na ciepłym silniku chodziły dobrze, ale na zimnym, zwłaszcza w niższych temperaturach jedynka i dwójka haczyły.
    Po wymianie na w/w olej Fuchs biegi na zimnym silniku i w niskich temperaturach zaczęły chodzić zdecydowanie lepiej.

  3. #53
    Użytkownik Pasjonat Avatar Pablo.
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    pablogarage.pl
    Auto
    Kilka włoskich szrotów ;)
    Postów
    3,392

    Domyślnie

    Cytat Napisał Osek Zobacz post
    w kwestii doboru oleju do skrzyni w 1.9 JTD 16v i nie tylko, bo wg mojej książki poza V6 wszędzie jest zalecany TUTELA CAR ZC 75 Synth (75W80) GL5.
    Większość, albo i wszystkie tu polecane oleje innych marek(Valvoline, Motul, Mobil itd.) to PÓŁSYNTETYKI, a w/w TUTELA jest olejem w pełni syntetycznym.
    Ja wałkując temat rok temu znalazłem odpowiednik zalecanej TUTELI, a więc pełny syntetyk, 75W80, GL5 w postaci oleju FUCHS TITAN SINTOFLUID 75W80 i z tego co pamiętam, ale głowy nie dam sobie uciąć była to jedyna alternatywa o tych własnościach, a na pewno jedyna dostępna i nie droższa od TUTELI, choć tania też nie jest, a wcześniej markę FUCHS uważałem za raczej tanią.
    Przed wymianą oleju biegi na ciepłym silniku chodziły dobrze, ale na zimnym, zwłaszcza w niższych temperaturach jedynka i dwójka haczyły.
    Po wymianie na w/w olej Fuchs biegi na zimnym silniku i w niskich temperaturach zaczęły chodzić zdecydowanie lepiej.
    Zalej sobie skrzynię Millersem TRX Synth, i dopiero zobaczysz różnicę
    www.pablogarage.pl - Serwis, części, holowanie

    > > >SKLEP < < < - nie znalazłeś produktu, którym jesteś zainteresowany ? Napisz do Nas, a na pewno dobierzemy odpowiednią ofertę.

  4. #54
    Użytkownik Rowerzysta Avatar LuKe93
    Dołączył
    05 2016
    Mieszka w
    Chorzów
    Auto
    Alfa Romeo 159 TI 2.4 300Km/600Nm
    Postów
    297

    Domyślnie

    A jak olej drodzy koledzy polecacie do skrzyni w 2.5 V6? ; ) mam na mysli producenta oraz klasę lepkości ; )

  5. #55
    Użytkownik Świeżak Avatar Osek
    Dołączył
    09 2015
    Mieszka w
    Katowice
    Auto
    AR 156 SW 1.9JTD 16V 140KM
    Postów
    36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo. Zobacz post
    Zalej sobie skrzynię Millersem TRX Synth, i dopiero zobaczysz różnicę
    dzięki, nie skorzystam. Nie jestem użytkownikiem ślepo patrzącym na wytyczne producenta, ale jednak staram się zachować choć podstawowe zalecane parametry przy doborze produktów zamiennych. Ten Millers jest olejem 75W90, a nie jak producent wskazuje 75W80.
    Z mojej wiedzy najczęściej jest tak, że w olejach poprawiając własności zachowania się oleju w wyższych temperaturach (tutaj "80" na "90") jednocześnie obniża się własności oleju w niskich temperaturach(mimo, że ogólne oznaczenie jest takie same: tutaj "75W"). Można to zaobserwować na olejach tego samego producenta o klasach np 5W30 oraz 5W40. Olej 5W30 ma lepsze własności w niskich temp. niż olej 5W40, mimo, że oba mają oznaczenie "5W".
    A ponieważ moim celem była poprawa parametrów pracy oleju w niskich temperaturach bezcelowe jest stosowanie oleju o lepszych własnościach w wysokich temperaturach, zwłaszcza z uwagi na powyższą zależność i fakt, że nie jeżdżę jakoś ekstremalnie szybko.
    Pokusiłem się o porównanie własności fizycznych obu olejów:

    MILLERS 75W90/ FUCHS 75W80

    Lepkość kinematyczna przy 100C… 14,77 cSt / 9,4 mPas (lepsza wyższa)
    Lepkość kinematyczna przy 40C… 90,6 cSt / 49,8 mPas (zależy od konstrukcji)
    Indeks lepkości… 171 / 175 (lepsza wyższa=>oznacza mniejsze zmiany własności oleju przy zmianach temp. pracy)
    Temperatura krzepnięcia… -48C / -48C
    Temperatura zapłonu… 200C / 190C
    Lepkość przy -40 C... (wg.Brukfield'a)138,000 cP / 37000 mPas(lepkość dynamiczna) (lepsza niższa) ( w tym parametrze są różne jednostki, które są sobie równe, ale prawdopodobnie oznaczają różne metody badań i zagadką jest przecinek w wartości 138,000. Wynik wg metody Brookfield'a powinien oscylować w tysiącach, a wiec przecinek prawdopodobnie nie oznacza rozdzielenia jedności od części jak to jest oznaczone wyżej przy lepkości, ale z drugiej strony zastanawia słaby wynik 138000 cP)

    Co do jednostek:
    1cSt=1mPas
    1cP=1mPas

    Millers lepiej smaruje przy wyższych temp., choć pytanie brzmi jaką lepkość przewidział konstruktor w optymalnych temp. pracy, bo nie koniecznie wyższa musi być lepsza dla danej konstrukcji.
    W niskich temp. zaś wszystkie oleje mają niekorzystną lepkość i im mniejsza tym lepiej i tu wygląda na to, że Fuchs jest lepszy, choć nie do końca wiem, czy dobrze porównuje lepkość przy temp. -40st.C dla obu olejów, ale na pewno FUCHS mniej zmienia swoje własności przy zmianie temp(indeks lepkości 175)


    PS. Widzę, że Millers ma też olej TRX 75W80 i taki wskazuje do Alfy JTD na stronie WWW w zakładce doboru oleju, ale poza wyższą temp zapłonu słabiej smaruje w wysokich temp. i jest gęściejszy w niskich od FUCHSA 75W80, a więc produkt słabszy niemal na całej lini.
    O kurcze teraz patrzę, że może miałeś na myśli ten 75W80, a nie jak na początku błędnie założyłem 75W90, bo taki mi się wyśwetlił w wyszukiwarce po nazwie: .TRX Synth.
    Ale nic to. W papierach olej FUCHS 75W80 jest zdecydowanie lepszy od Millersa TRX Synth 75W80 zarówno w wysokich temp., jak i w niskich(tu różnica wygląda na bardzo dużą), tak więc zastanawia mnie skąd Twoja pewność, że jest to SUPER olej.
    Ostatnio edytowane przez Osek ; 30-09-2016 o 15:15

  6. #56
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Ktoś pisał, że olej w skrzyni 75W90 w zimie pogorszył zmianę biegów i po zmianie na 75W80 wszystko wróciło do normy.
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  7. #57
    Użytkownik Świeżak Avatar Osek
    Dołączył
    09 2015
    Mieszka w
    Katowice
    Auto
    AR 156 SW 1.9JTD 16V 140KM
    Postów
    36

    Domyślnie

    Cytat Napisał LuKe93 Zobacz post
    A jak olej drodzy koledzy polecacie do skrzyni w 2.5 V6? ; ) mam na mysli producenta oraz klasę lepkości ; )
    dla manualnej skrzyni producent zaleca pełny syntetyk 75W85 , GL4. (Alfowski to TUTELA CAR MATRYX), Wchodzi 2litry.

    Na prędce znalazłem Castrola Syntrans 75W85 GL4 o parametrach:

    Lepkość:
    Kinematyczna: 64.6 mm2 /s (64.6 cSt) przy 40°C
    Kinematyczna: 11.9 mm2 /s (11.9 cSt) przy 100°C
    Temperatura krzepnięcia -60 °C
    Temperatura zapłonu Tygla otwartego: 214°C
    Niestety nie ma lepkości przy -40stC, ale bardzo niska temp krzepnięcia wróży dobrze w zimie, choć te dwa parametry nie zawsze idą ze sobą w parze.
    Ostatnio edytowane przez Osek ; 30-09-2016 o 15:35

  8. #58
    Użytkownik Pasjonat Avatar Pablo.
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    pablogarage.pl
    Auto
    Kilka włoskich szrotów ;)
    Postów
    3,392

    Domyślnie

    Cytat Napisał Osek Zobacz post
    W papierach olej FUCHS 75W80 jest zdecydowanie lepszy od Millersa TRX Synth 75W80 zarówno w wysokich temp., jak i w niskich(tu różnica wygląda na bardzo dużą), tak więc zastanawia mnie skąd Twoja pewność, że jest to SUPER olej.
    Moja pewność jest z kilku lat stosowania tego oleju i porównywania z wieloma innymi na przykładzie kilkudziesięciu samochodów, do których wlewam oleje na co dzień.
    Dla uwiarygodnienia tego co piszę, to nawet 20 aut przepuszczamy tygodniowo przez warsztat.
    www.pablogarage.pl - Serwis, części, holowanie

    > > >SKLEP < < < - nie znalazłeś produktu, którym jesteś zainteresowany ? Napisz do Nas, a na pewno dobierzemy odpowiednią ofertę.

  9. #59
    Użytkownik Świeżak Avatar Osek
    Dołączył
    09 2015
    Mieszka w
    Katowice
    Auto
    AR 156 SW 1.9JTD 16V 140KM
    Postów
    36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo. Zobacz post
    Moja pewność jest z kilku lat stosowania tego oleju i porównywania z wieloma innymi na przykładzie kilkudziesięciu samochodów, do których wlewam oleje na co dzień.
    Dla uwiarygodnienia tego co piszę, to nawet 20 aut przepuszczamy tygodniowo przez warsztat.
    To zapytam z innej strony. Czy porównywałeś TE oleje przekładniowe? Bo ja np. osobiście nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z Fuchs'em jak zapewne większość na forum, a akurat ten ich produkt zdecydowanie polecam, bo u mnie wyraźnie poprawił pracę skrzyni, zwłaszcza na zimnym silniku i w niższych temperaturach, a tutaj Millers jest dużo bardziej gęsty, a nie sądzę, że posługują się sfałszowanymi danymi.

  10. #60
    Użytkownik Pasjonat Avatar Pablo.
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    pablogarage.pl
    Auto
    Kilka włoskich szrotów ;)
    Postów
    3,392

    Domyślnie

    Cytat Napisał Osek Zobacz post
    To zapytam z innej strony. Czy porównywałeś TE oleje przekładniowe? Bo ja np. osobiście nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z Fuchs'em jak zapewne większość na forum, a akurat ten ich produkt zdecydowanie polecam, bo u mnie wyraźnie poprawił pracę skrzyni, zwłaszcza na zimnym silniku i w niższych temperaturach, a tutaj Millers jest dużo bardziej gęsty, a nie sądzę, że posługują się sfałszowanymi danymi.
    A jaki olej miałeś wlany wcześniej ? i kiedy był poprzednio wymieniany ?
    www.pablogarage.pl - Serwis, części, holowanie

    > > >SKLEP < < < - nie znalazłeś produktu, którym jesteś zainteresowany ? Napisz do Nas, a na pewno dobierzemy odpowiednią ofertę.

Podobne wątki

  1. Jaki olej do skrzyni biegów? (selespeed)
    Utworzone przez tb1337 w dziale 147
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 23-09-2018, 20:43
  2. [146] jaki olej do skrzyni biegów 1.6 boxer
    Utworzone przez Tomek w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 11-05-2014, 21:59
  3. [146] Jaki olej w skrzyni biegów 2.0 TS
    Utworzone przez zbaqany w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-09-2013, 09:11
  4. [GTV] [GTV] - Olej w skrzyni biegów - jaki? ile? 2.0 TS
    Utworzone przez kobielczak w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 28-10-2011, 22:16
  5. [156] olej do skrzyni biegów jaki ? i ile ?
    Utworzone przez banita w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19-11-2008, 16:06

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory