Strona 8 z 10 PierwszyPierwszy 12345678910 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 93

Temat: jaki olej do skrzyni biegów??

  1. #71
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    Wiem że tak zrobiono w Mercedesach, bo te z lat 80-90 były tak trwałe, że brak serwisowania przynosił poważne straty. Ale Alfy raczej do tak trwałego segmentu nigdy nie należały, czyżby i tu producent też chciał tak robić? Przecież właśnie ta marka walczy ze stereotypem usterkowości.
    Ja natomiast wyciągam wnioski z eksploatacji jednej z moich Alf- pedantycznie stosuję to co zaleca producent- Selenia 20K Alfa Romeo i do tej pory mam sprawny wariator (przebieg ok. 185000), ten sam,który był w chwili zakupu (a o awariach panewek tu się dopiero dowiedziałem).

  2. #72
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar Czarek GTV
    Dołączył
    07 2017
    Mieszka w
    Rawa Mazowiecka
    Auto
    GTV V6 TB-jest, Spider 2 TS - jest, 159 1,9 JTDm 16V 2006r - sprzedam, 156 2,5 - jest. 147, 1,6 LPG
    Postów
    223

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo. Zobacz post
    Czytanie i stosowanie się do zaleceń instrukcji może doprowadzić do poważnej awarii w dzisiejszych czasach niestety.
    Dlaczego, otóż dlatego:
    - nie zaleca się wymiany oleju, chyba, że dolewki - bzdura na resorach, jakby olej w skrzyni się nie zużywał
    - do skrzyń biegów M32 (159, itp.) jest zalecana za mała ilość oleju, oraz olej zbyt kiepski jakościowo, również wg. instrukcji nie należy go wymieniać, co w efekcie daje nap plagę poważnych/kosztownych napraw
    - w skrzyniach 156/147/GT/itp nawet zalanie odpowiedniej ilości na bagnecie nie ochroni nas przed zatarciem łożysk 5/6 biegu, ponieważ stojąc w korkach górne łożyska nie są smarowane
    - do skrzyń biegów z Q2 producent zaleca taki sam olej jak do skrzyni bez torsena, a powinno zalewać się oleje ze specyfikacją LS

    mam pisać więcej bzdur jakie zaleca instrukcja ???

    Pozdrawiam.
    Pablo, Twoja wypowiedz jest konkretna i rzetelna ale większość odpowiedzi w temacie to...ja leje xxx.aja yyy. Każdy leje co chce lub "lekarz od włoszki" czyli na przykład Ty powie co zalać, gdzie i ile a najlepiej jak zrobi to fachowiec znający niuanse Naszych włoszek. Moja wypowiedz nie była skierowana w Twoją stronę a wybuchłeś.. Dziś Walentynki, wieczorem się Wszyscy odprężymy Miłego wieczorka i stosunkowo udanej nocki.

  3. #73
    Użytkownik Pasjonat Avatar Pablo.
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    pablogarage.pl
    Auto
    Kilka włoskich szrotów ;)
    Postów
    3,392

    Domyślnie

    Cytat Napisał Czarek GTV Zobacz post
    Pablo, Twoja wypowiedz jest konkretna i rzetelna ale większość odpowiedzi w temacie to...ja leje xxx.aja yyy. Każdy leje co chce lub "lekarz od włoszki" czyli na przykład Ty powie co zalać, gdzie i ile a najlepiej jak zrobi to fachowiec znający niuanse Naszych włoszek. Moja wypowiedz nie była skierowana w Twoją stronę a wybuchłeś.. Dziś Walentynki, wieczorem się Wszyscy odprężymy Miłego wieczorka i stosunkowo udanej nocki.
    Lubię To !
    www.pablogarage.pl - Serwis, części, holowanie

    > > >SKLEP < < < - nie znalazłeś produktu, którym jesteś zainteresowany ? Napisz do Nas, a na pewno dobierzemy odpowiednią ofertę.

  4. #74
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar Czarek GTV
    Dołączył
    07 2017
    Mieszka w
    Rawa Mazowiecka
    Auto
    GTV V6 TB-jest, Spider 2 TS - jest, 159 1,9 JTDm 16V 2006r - sprzedam, 156 2,5 - jest. 147, 1,6 LPG
    Postów
    223

    Domyślnie

    Pablo

  5. #75
    jersey
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo. Zobacz post
    - w skrzyniach 156/147/GT/itp nawet zalanie odpowiedniej ilości na bagnecie nie ochroni nas przed zatarciem łożysk 5/6 biegu, ponieważ stojąc w korkach górne łożyska nie są smarowane
    - do skrzyń biegów z Q2 producent zaleca taki sam olej jak do skrzyni bez torsena, a powinno zalewać się oleje ze specyfikacją LS
    Pytania od lamera z ciekawości do tych punktów:
    - dotyczy też skrzyń ze 166? I jeżeli tak, to jaki powinien być poziom oleju? Czy zacierania 5/6 nie da się uniknąć ze względu na wadliwą konstrukcję?
    - jak kupowałem Quaife do swojej skrzyni to pytałem jaki olej zalać ludki z Quaife (nie z warsztatu, ale od producenta) odpisali, że konstrukcja przewiduje stosowanie standardowych olejów i nie ma potrzeby stosować olejów do LSD. teraz pytanie: Quaife kłamie czy są LSD których można bez obaw używać ze standardowymi olejami? I jeżeli to drugie to może Q2 też do nich należy?

  6. #76
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Cytat Napisał jersey Zobacz post
    Pytania od lamera z ciekawości do tych punktów:
    - dotyczy też skrzyń ze 166? I jeżeli tak, to jaki powinien być poziom oleju? Czy zacierania 5/6 nie da się uniknąć ze względu na wadliwą konstrukcję?
    - jak kupowałem Quaife do swojej skrzyni to pytałem jaki olej zalać ludki z Quaife (nie z warsztatu, ale od producenta) odpisali, że konstrukcja przewiduje stosowanie standardowych olejów i nie ma potrzeby stosować olejów do LSD. teraz pytanie: Quaife kłamie czy są LSD których można bez obaw używać ze standardowymi olejami? I jeżeli to drugie to może Q2 też do nich należy?
    Zgadza się, Quaifie wyraźnie podaje że nie zmieniamy oleju, taki jak z otwartym dyferencjałem zalecają stosować, dają przy tym dożywotnią gwarancję (inna sprawa jak ją egzekwować ) . Q2 skoro ma budowę zasdę zbliżoną - też się pewnie zadowoli standardowym olejem.
    Co innego o ile wiem płytkowe LSD - tu jest cały galimatias olejowy, spotkałem się z opiniami, że jak dobrze dobierzemy olej do szpery, to niekoniecznie będzie on dobry dla skrzyni i odwrotnie, plus wpływ oleju na działanie szpery, plus producenci niektórzy nakazują stosowanie mineralnego oleju (Kaaz), inni jakieś dodatki dolewają. A mechanik bywający na GSMP gdzie wszyscy płytkowe mają dziwi się i mówi że leją coś 90W140 czy jakoś tak, i tak rozgrzewa się wszystko wcześniej. A ja myślę ze zanim olej czemukolwiek tam zaszkodzi, to 3 razy zmienią te skrzynie z innych powodów

    W każdym razie - mam w 156 Quaifie na oleju zwykłym (Tutella jak z instrukcji, nie pamiętam która) od coś 4 czy 5 lat i około 50-60tys przebiegu i jest ok wszystko. W 166 od niedawna Q2, tak samo ze zwykłą lepkością oleju (trochę musiałem przekonywać serwis bo już chcieli jakiś xxW140 wlewać) i myślę że będzie również ok. Akurat skrzynie to w 147Q2 chyba nie rozlatują się?

    Co do Selenii wspomnianej i wariatora - zaczynał kle kle robić przy 50tys przy stosowaniu Selenii 20K for AR właśnie, przy czym pierwsza zmiana po 4 czt 5 tys, później co 10. To AR, tu nie ma reguł

    Instrukcja podaje też wymianę rozrządu w TS przy 120tys, czasem się uda pewnie...

  7. #77
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    Już skorygowali w instrukcji termin wymiany rozrządu na 60.000 km, a i olej też już zalecają nieco inny. Ciekawe, skąd się takie rozbieżności biorą co do wariatora, chyba pilnowałeś właściwego poziomu oleju? U mnie był zawsze na max , kiedyś gdy było mniej, odezwał się na chwile wariator przy zapalaniu, muszę też przyznać że zamontowano mi zaworek zwrotny oleju w głowicy.

  8. #78
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Oleje najpierw polecali Agip, później Selenia, później Selenie inne gdy się pojawiały. Transakcja wiązana po prostu.

    Co do wariatorów - była jakaś zmiana konstrukcyjna , możliwe że mimo że miałem 156 z końcówki produkcji i powinien był mieć zmiany zapobiegajce spływaniu oleju, to może wsadzili co było pod ręką, jak to Włosi.
    Albo po prostu TSy mają różne wydolności pomp oleju, rozrzut jakości składania silnika skutkujący w jednych dobrym , w innych za niskim przewlekle ciśnieniem ? nie wiem .
    Może to że uznałem pojedyncze dieslowskie odzywki przy zapłonie jako zwiastun bliskiego jego końca ? (ale nie, jednak nie pójdę tą drogą, nie ma kleknąć nawet raz skoro nie kleknąl przez 50 tys, bo dojdę do tego że przytarte wałki rozrządu to norma, no bo się muszą zużywać bo pracują )

    Wszystko po prostu się składa na ogromny rozrzut jakości i "dokładności" w AR . Drugi wariator jeździł do przebiegu prawie 200 tys (choć Selenii już ten silnik nie zaznał, ale nie wiązałbym tych faktów).

    Poziom oleju ? Poziomu to nie sprawdzam w Maździe, w Alfach co chwilę.

  9. #79
    Użytkownik Pasjonat Avatar Pablo.
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    pablogarage.pl
    Auto
    Kilka włoskich szrotów ;)
    Postów
    3,392

    Domyślnie

    Rozmawiałem przy pierwszym montażu Q2 z kilkoma osobami, które zajmowały się tym przede mną zawodowo, i wszyscy polecili zalanie Valvoline Durablend 75w90 LS.
    W tamtych czasach nie było jeszcze tak rozwiniętych forów tematycznych.
    www.pablogarage.pl - Serwis, części, holowanie

    > > >SKLEP < < < - nie znalazłeś produktu, którym jesteś zainteresowany ? Napisz do Nas, a na pewno dobierzemy odpowiednią ofertę.

  10. #80
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo. Zobacz post
    Rozmawiałem przy pierwszym montażu Q2 z kilkoma osobami, które zajmowały się tym przede mną zawodowo, i wszyscy polecili zalanie Valvoline Durablend 75w90 LS.
    W tamtych czasach nie było jeszcze tak rozwiniętych forów tematycznych.
    Z tymi opiniami to problem jest taki, że jak auto w sporcie, to wcześniej coś innego się rozleci, czy cały wóz skasują czy się znudzi i nie ma dość danych żeby widzieć czy i na co jakiś olej ma wpływ. Moooże w bardzo poważnych zespołach na światowym poziomie, to pewnie tak.
    Zresztą to samo w cywilu - ludzie kupują auta na rok-dwa-trzy i usiłują jakieś wnioski na tej podstawie chwilki z nimi wyciągać.
    Dlatego jednak producentowi Quaifie bardziej można myślę zaufać. 75W90 to chyba się mieści w tym co Alfa zaleca do skrzyni, albo blisko, więc pewnie ok całkiem.

    Z drugiej strony wspomniana płytlkowa szpera Kaaz - dumam nad nią, i czytam że oni tylko "ich" olej zalecają - koniecznie mineralny co ciekawe, 80W90 . I kropka. Trochę głupio bo dość drogi jest, a przecież Kaaz raczej oleju nie produkuje, tylko w puszki wlewa jakiś zwykły pewnie (30 funtów 2 litry (!) ) . Są i inne mineralne 80W90 ale problem j.w. - znajdź tu opinię wiarygodną.

Podobne wątki

  1. Jaki olej do skrzyni biegów? (selespeed)
    Utworzone przez tb1337 w dziale 147
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 23-09-2018, 20:43
  2. [146] jaki olej do skrzyni biegów 1.6 boxer
    Utworzone przez Tomek w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 11-05-2014, 21:59
  3. [146] Jaki olej w skrzyni biegów 2.0 TS
    Utworzone przez zbaqany w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-09-2013, 09:11
  4. [GTV] [GTV] - Olej w skrzyni biegów - jaki? ile? 2.0 TS
    Utworzone przez kobielczak w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 28-10-2011, 22:16
  5. [156] olej do skrzyni biegów jaki ? i ile ?
    Utworzone przez banita w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19-11-2008, 16:06

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory