Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: 1.9jtd 16V - przegrzewanie się silnika

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Lukas-182
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.0JTDm 552k DuckPower
    Postów
    464

    Question 1.9jtd 16V - przegrzewanie się silnika

    Przeszukałem forum pod kątem mojego problemu i w żadnym temacie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na nurtujący mnie problem Mianowicie problem występuje od ok. 2 tygodni. Objawy: Wzrost temperatury silnika pod obciążeniem. Dzieje się to w momencie przyspieszania, np. przy wyprzedzaniu na trasie. Temperatura rośnie w zaskakująco szybkim tempie (normalnie wskazówka temperatury podczas spokojnej jazdy stoi pośrodku kresek 70-90 - prawidłowo, FES pokazuje mi przy takim wskazaniu temperaturę ok. 87st), przy wciśnięciu pedału przyśpieszenia temperatura momentalnie rośnie i wskazówka wędruje powyżej kreski 90. Wskazówka temperatury, przynajmniej mam takie wrażenie, że w tym momencie szybciej się porusza niż wskazówka prędkościomierza . To samo się dzieje, w przypadku dynamicznego ruszenia spod świateł - momentalnie temperatura rośnie. Po odpuszczeniu pedału przyśpieszenia, temperatura wraca na swoją wyjściową pozycję. Stojąc w korku przy ostatnich temperaturach bliskich 30stC temperatura, tzn. wskazówka ani drgnie, to samo jak jest włączona klimatyzacja, mogę stać w korku ile tylko mogę i wskazówka ani drgnie. Ale jak tylko silnik dostanie obciążenia to dzieje się jak powyżej, czy to z klimatyzacją czy bez. Wentylatory działają poprawnie, testowane FES i też słychać je podczas stania w korku z włączoną klimatyzacją.

    Proszę o potwierdzenie moich obaw: padł wirnik pompy układu chłodzenia ewentualnie uszczelka pod głowicą, na samym końcu obstawiam chłodnicę. Rozrząd ma przejechane ok. 45k km, w lipcu zamierzałem go wymienić. Chłodnica chyba działa poprawnie, bo stojąc w korku, układ po załączeniu się wentylatorów utrzymuje stała temperaturę, co do uszczelki to nie zaobserwowałem spadku mocy, masełka pod korkiem, oleju od wymiany do wymiany dolewam ok. 200ml (wymiana co 12k km). Zaobserwowałem tylko ubytek płynu chłodniczego, jak zawsze był na poziomie 50% skali, to teraz jest jakieś pół centymetra poniżej dolnego poziomu, więc ubyło nie dużo, może 0,5l. Za tydzień mam umówiona wizytę u mechanika na wymianę uszczelniaczy chłodnicy oleju (cieknie na króćcach) i dumam czy nie zlecić od razu wymiany rozrządu.

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Wieruszów
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.0 JTS LPG 2002r po LF
    Postów
    1,982

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukas-182 Zobacz post
    przy wciśnięciu pedału przyśpieszenia temperatura momentalnie rośnie i wskazówka wędruje powyżej kreski 90. Wskazówka temperatury, przynajmniej mam takie wrażenie, że w tym momencie szybciej się porusza niż wskazówka prędkościomierza . To samo się dzieje, w przypadku dynamicznego ruszenia spod świateł - momentalnie temperatura rośnie. Po odpuszczeniu pedału przyśpieszenia, temperatura wraca na swoją wyjściową pozycję.
    Opis raczej wskazuje na problem z elektryką lub wskaźnikami a nie problem z realną temperaturą silnika.
    Moja Bella

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Lukas-182
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.0JTDm 552k DuckPower
    Postów
    464

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz156 Zobacz post
    Opis raczej wskazuje na problem z elektryką lub wskaźnikami a nie problem z realną temperaturą silnika.
    Dzisiaj przejadę się z kompem i sprawdzę czy FES pokazuje wzrost temperatury pod obciążeniem. Piszesz, że problem z elektryką? To wtedy gdzie szukać? Co do mojego opisu to może zbyt przekoloryzowałem ten ruch wskazówki temperatury, chciałem zaznaczyć, że dzieje się to bardzo szybko, oczywiście wskazówka ma pewną bezwładność po wciśnięciu i odpuszczeniu pedału przyśpieszenia, ale ruch wskazówki jest dynamiczny i nie da się nie zauważyć, że jest coś nie tak . W poprzedniej Alfie miałem problem z temperaturą, ale tam rosła zarówno podczas obciążenia jak i stojąc w korku - uszkodzony rezystor na wentylatorze chłodnicy. Tutaj różnica jest taka, czy spokojna jazda, czy też długie stanie w korku i temperatura stoi, lekkie, dynamiczne przyspieszenie i już wskazówka rozpoczyna wędrówkę powyżej 90 na skali i zapewne szła by dalej gdyby nie strach i odpuszczanie obrotów silnika w tym momencie

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Lukas-182
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.0JTDm 552k DuckPower
    Postów
    464

    Domyślnie

    Dla potomnych: problemu de facto nie ma, podłączyłem FES'a, przegoniłem kilka razy autko pod nielegalne prędkości i temperatura na wskaźniku przy obciążeniu leci ciutkę pod kreskę 90, w tym samym czasie FES wskazuje maksymalne temperaturę silnika 92,7stC, także wzorowo. Po odpuszczeniu pedału przyspieszenia i spokojniej jeździe temperatura silnika w FES ok. 88stC, na wskaźniku wskazówka w 1/3 przedziału między 70 - 90, także po raz kolejny wychodzi na to, że wskaźnik w desce AR156 to tylko informacja z grubsza, że układ chłodzenia jako tako działa

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2022
    Auto
    156
    Postów
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukas-182 Zobacz post
    Dla potomnych: problemu de facto nie ma, podłączyłem FES'a, przegoniłem kilka razy autko pod nielegalne prędkości i temperatura na wskaźniku przy obciążeniu leci ciutkę pod kreskę 90, w tym samym czasie FES wskazuje maksymalne temperaturę silnika 92,7stC, także wzorowo. Po odpuszczeniu pedału przyspieszenia i spokojniej jeździe temperatura silnika w FES ok. 88stC, na wskaźniku wskazówka w 1/3 przedziału między 70 - 90, także po raz kolejny wychodzi na to, że wskaźnik w desce AR156 to tylko informacja z grubsza, że układ chłodzenia jako tako działa
    To ja mam to samo co ty tylko ze jak temp przekroczy 130 na wyswietlaczu to komp obcina mi moc i nie moge przyspieszyc ew jak sie schlodzi ciut to moc wraca, dodatkowo zauwazylem ze sie czesto zapowietrza chlodnica i musze ja odpowietrzac.

Podobne wątki

  1. Przegrzewanie silnika 2.0 TS
    Utworzone przez Danielos w dziale 166
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 16-11-2014, 13:53
  2. [145] Przegrzewanie się silnika 1.6 T.S
    Utworzone przez pwwkla w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 12-06-2013, 23:03
  3. Przegrzewanie silnika + drobne problemy 2.4 JTD 136HP 99'
    Utworzone przez Prezess w dziale 156
    Odpowiedzi: 65
    Ostatni post / autor: 16-07-2011, 09:27
  4. Przegrzewanie silnika 2,5
    Utworzone przez yaro38 w dziale 166
    Odpowiedzi: 58
    Ostatni post / autor: 05-12-2010, 21:07
  5. [75]Przegrzewanie silnika, wentylator wariuje 1,8IE
    Utworzone przez romski w dziale Transaxle
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27-05-2010, 22:34

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory