Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: [156 1.8 TS] - Hałas przy prędkości powyżej 80 km/h

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Kaj0X
    Dołączył
    12 2018
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8 T.S.
    Postów
    13

    Domyślnie [156 1.8 TS] - Hałas przy prędkości powyżej 80 km/h

    Witam,

    AR 156 1.8 TS / 2000 r. [benzyna+gaz]

    Kupiłem z kolejnej ręki. Niestety przed tygodniem gruba awaria - urwane poduszki silnika, wymiana sprzęgła. I przed i po został duży problem (?) - samochód jest głośny jak samolot kiedy osiąga obroty rzędu 3000 i wyżej.

    Dodaję film - przy wejściu na 3000 obrotów w środku jest bardzo głośno. Do 80 km/h nie ma takich kłopotów.

    Celowo piszę o tym, że samochód wrócił od mechanika, który wg. mnie dość kompleksowo się zajął się sprawdzeniem silnika. To co mnie zastanawia i proszę o radę to dwie kwestie

    1) Głośne Huczenie o którym napisałem powyżej - opony są szerokie [205 55 R16] - tutaj sam się zastanawiam czy może nie są wyząbkowane i czy zmiana opon nie rozwiąże problemu ?

    2) Niemoc (?) samochodu - zobaczcie na filmie, że w 100-120 km h samochód wchodzi dopiero przy 3000+ obrotów (piąty bieg). Trzeba go mocno docisnąć żeby poszło na 140 km/h i wyżej. To normalne w tym modelu czy coś jest nie tak?




    Z góry dzięki za rady!

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar Zenonzlasu
    Dołączył
    02 2015
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Były: AR 156 JTD, AR 156 1.8 TS 144 KM | Zostało Reno, PT Cruiser i Lancia Thesis .
    Postów
    1,019

    Domyślnie

    Na filmiku nie słychać dobrze; czy huczenie narasta wraz z obrotami, czy raczej prędkością? 205/55 R16 to jest standardowa opona dla 156-tki. Tak na szybko, to zamień opony miejscami przód-tył, i zobacz. Buczenie czy jęczenie wzrastające wraz z prędkością to też często sprawka łożysk w piaście.

    Jeśli jedziesz na piątce koło 100 kmh i chcesz szybko przyspieszyć, to nie tutaj . To silnik wolnossący, więc nie ma kopa od turbiny, dodatkowo wysokoobrotowy, więc poniżej 3 tys. obrotów przymula (wariator przełącza się w okolicach 2500 obr.). Twin Sparki, szczególnie 1.6 i 1.8 trzeba kręcić, żeby szły. Odwdzięczają się wtedy większym zużyciem paliwa .


    Silnik 1.8 to silnik ,,kwadratowy", stosunek średnicy cylindra (82 mm) do skoku tłoka (82,7 mm) to 0,99 więc on jest taki pośredni jeśli chodzi o stosunek mocy do momentu obrotowego. TS 2.0 ma średnicę 83 a skok tłoka 91 (podkwadratowy), więc ma już więcej momentu obrotowego, więc powinien lepiej przyspieszać z niskich obrotów. 1.8 trzeba trochę ciągnąć za uszy . W moim drugim aucie tę różnicę czuć. Mimo, że to dwulitrówka o mocy 135 koni (vs 144 KM z TSa), a samo auto jest większe i cięższe, to wyraźnie lepiej idzie z dołu - ma skok tłoka jest o ponad 10 milimetrów większy od średnicy (93,0 x 82,7 mm), co przekłada się na większy moment.

    Choć jeśli czujesz, że za bardzo zamula, to zobacz, czy będzie jakaś różnica na benzynie i LPG. Może masz instalację gazu rozkalibrowaną.
    Ostatnio edytowane przez Zenonzlasu ; 05-05-2019 o 12:09

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Kaj0X
    Dołączył
    12 2018
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8 T.S.
    Postów
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zenonzlasu Zobacz post
    Na filmiku nie słychać dobrze; czy huczenie narasta wraz z obrotami, czy raczej prędkością? 205 to jest raczej standardowa szerokość. Tak na szybko, to zamień opony miejscami przód-tył, i zobacz. Buczenie czy jęczenie wzrastające wraz z prędkością to też często sprawka łożysk w piaście.
    Huczenie narasta wraz z prędkością - przy 140 km/h jest podobnie jak w startującym samolocie. Czyli wszystko wskazuje na koła ?

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar Zenonzlasu
    Dołączył
    02 2015
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Były: AR 156 JTD, AR 156 1.8 TS 144 KM | Zostało Reno, PT Cruiser i Lancia Thesis .
    Postów
    1,019

    Domyślnie

    Nie powiem Ci, że ,,wszystko", bo wiesz, jak to jest z diagnozowaniem przez Internety - ale moim zdaniem, bardziej na koła, niż na silnik.

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Kaj0X
    Dołączył
    12 2018
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8 T.S.
    Postów
    13

    Domyślnie

    rano wymieniam opony na prawilne letnie continentale (były założone zimowe bieżnikowane) - zobaczę czy to koniec problemu

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    Ja miałem podobny problem w identycznym aucie, wymiana opon pomogła, stare były minimalnie wyząbkowane i to one tak hałasowały. Po wymianie opon ustawiono także prawidłowo geometrię kół- auto prowadzi się po tym zabiegu sporo lepiej.

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Kaj0X
    Dołączył
    12 2018
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8 T.S.
    Postów
    13

    Domyślnie

    Potwierdzam jest sporo lepiej.

    Dalej mnie zastanawia jednak jednak rzecz którą widać na filmie - teraz pytanie czy tak ma być

    1) 110-120 km/h na 3000 obrotów - to normalne ? Myślałem że przy 144 KM radzi sobie z tym na mniejszych obrotach ? (140 km/g osiągnął przy prawie 4000 obrotów)
    2) No dobra jest lepiej ale przy 120-140 km jest jeszcze trochę głośno Mam podbitkę tj. wygłuszenie maski silnika ale zastanawiam się czy da się to jeszcze jakoś bardziej wygłuszyć ?

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar Zenonzlasu
    Dołączył
    02 2015
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Były: AR 156 JTD, AR 156 1.8 TS 144 KM | Zostało Reno, PT Cruiser i Lancia Thesis .
    Postów
    1,019

    Domyślnie

    1. Tak ma być. Tam jest skrzynia piątka, przy 140 kmh masz właśnie prawie 4000 obrotów. Tu nie chodzi o konie, a o stopniowanie skrzyni biegów. Na autostradę zdecydowanie przydałby się szósty bieg. No i też - jest to silnik benzynowy, a one kręcą się wyżej. W 156 z dieslem na piątym biegu jest 3000 obrotów przy 140 km/h i jest ciszej.

    2. No jest głośno, dlatego zwykle nie jadę więcej, niż 120 km/h jeśli mam dłuższą trasę, bo hałas męczy.

    Nie wiem, może jakieś dodatkowe uszczelki w drzwiach? No i jeśli masz skórzane fotele i boczki, to pewnie będzie w środku głośniej, niż przy welurowych fotelach i obiciach, bo skóra nie pochłania dźwięku tak dobrze, jak miękka tkanina.

    Ech, welur.... tęsknię za granatowym welurem, skóra jest głupia, a welurek w 156 był super.
    Ostatnio edytowane przez Zenonzlasu ; 06-05-2019 o 22:37

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Kaj0X
    Dołączył
    12 2018
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8 T.S.
    Postów
    13

    Domyślnie

    Tak, mam skórzane fotele i boczki - wszystko się w takim razie zgadza i dzięki za wyjaśnienie

Podobne wątki

  1. [159] Sportwagon - wyczuwam drgania przy powolnym przyśpieszaniu przy prędkości 20-30 km/h
    Utworzone przez axel40 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 18-08-2023, 16:40
  2. Hałas przy skręcie
    Utworzone przez dawid221 w dziale 156
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 11-06-2016, 22:34
  3. [159] [2.4] Hałas przy puszczaniu sprzęgła
    Utworzone przez Lich w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 16-11-2015, 11:58
  4. hałas przy skręcaniu
    Utworzone przez areyoufine w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27-02-2010, 01:00
  5. Hałas przy przełączaniu wstecznego.
    Utworzone przez ideally w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22-07-2009, 09:24

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory