Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Temat: A turbinę to samemu można wymienić?

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2014
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm
    Postów
    344

    Domyślnie A turbinę to samemu można wymienić?

    Czy ktoś to już robił? Zdolności mechaniczne mam ale boję się, że upitolę jakąś zapieczoną śrubę. Podobno najlepiej wyciągnąć z katalizatorem.

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Lukas-182
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.0JTDm 552k DuckPower
    Postów
    464

    Domyślnie

    Jak masz zdolności manualne i lubisz grzebać przy aucie to da radę samemu, ja wielokrotnie wyjmowałem Najłatwiej wyciągnąć z kolektorem i katalizatorem i dopiero potem na stole rozkręcać. Jak to nie było nigdy ruszane to najgorzej będzie odkręcić śruby łączące turbo z kolektorem (4 sztuki). No i z kanałem/podnośnikiem najwygodniej za to się zabierać. Zacząć od zdjęcia osłon termicznych, odpiąć dolot chłodniczki EGR, zdemontować rury dolotu i rurę do IC, następnie odkręcić i podwiązać rurę wydechową, potem odkręcić spływ oleju i zasilanie turbo w olej i dopiero przejść do odkręcania śrub kolektora (tutaj przydaje się przegubowa końcówka do nasadek, zwłaszcza do dwóch dolnych, środkowych śrub kolektora). Cały zestaw kolektor turbo i katalizator wyciągać oczywiście dołem. Nie zapomnieć o odpięciu wężyka przy gruszce turbo przed demontażem .

    Oczywiście do montażu zaopatrzyć się w nowy zestaw uszczelek i najlepiej nowy zestaw szpilek kolektora - stare lubią się ukręcić, mi tak raz się przydarzyło ;/ To chyba wszystko jakby co pytaj

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar AdamKarlino
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Karlino
    Auto
    AR 156FL 1,9 jtd 16v 140KM
    Postów
    344

    Domyślnie

    Ja przechodziłem operację zrzucania turbosprężarki trzy razy. Czynności tak jak pisze Kolega na górze. Ja też z kolektorem i katalizatorem zrzucałem. Jak leżysz pod samochodem, to uważaj, bo zestaw tych elementów trochę waży, a wyciągniętymi do góry rękami się kiepsko manewruje. Ja najwięcej się namęczyłem z odkręcaniem kolektora. Dość ciężko w te śruby trafić.
    Uważaj na dokręcanie śruby od zasilania oleju. Ja raz ukręciłem. W ASO nie mieli, ale dokupiłem w hurtowni rolniczej za 4zł, śruba drążona M12 bodajże. I dobrze dokręć kolektor, no niedokręcona uszczelka wydaje z siebie dźwięki świstania i gwizdania

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2014
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm
    Postów
    344

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc.
    Spróbuję najpierw czy te nakręki daja się ruszyć. Niestety nie mam kanału, ale leżenie pod alfą to nie pierwszyzna dla mnie.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-05-2012, 20:46
  2. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 23-03-2012, 09:14
  3. Czy można wymienić wariator...
    Utworzone przez ryzy39 w dziale 156
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 05-06-2011, 14:41
  4. Czy można wymienić tylko 1 oponę na osi??
    Utworzone przez mrt57 w dziale 147
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 12-04-2011, 11:08
  5. [145] Przekręcona panewka 1.6 box Czy można wymienić na 1.7
    Utworzone przez shemek w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 23-07-2008, 15:32

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory