Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Turbina nie ładuje na zimnym silniku

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar eternal_slavo
    Dołączył
    06 2011
    Mieszka w
    Kłodzko
    Auto
    156 SW '02 1.9 JTD 115 KM
    Postów
    228

    Domyślnie Turbina nie ładuje na zimnym silniku

    Cześć, mam taki problem, że od mniej więcej tygodnia (przy 280k przebiegu), przy odpaleniu samochodu na zimno, prawdopodobnie turbina nie ładuje. Samochód nie ma mocy i ledwo się rozpędza. Po przejechaniu ok 2-2.5 km samochód dostaje kopa (tak jakby turbina się załączała) i jedzie już normalnie. Po ponownym odpaleniu ponownie jest krótka chwila zacięcia i zaraz się odmula.

    Dodam, że rok temu przy ok 267k samochód notorycznie wchodził w tryb awaryjny. Przejrzany był cały układ doładowania, rurki od podciśnienia, turbina była wyjęta i przejrzana (zmienna geometria niezapieczona), przeczyszczony EGR i ostatecznie okazało się, że to tylko czujnik ciśnienia doładowania był do wymiany. W tym roku jak tylko pojawiła się ta awaria, to ponownie wymieniłem ten czujnik, ale tym razem zero poprawy.

    Spotkał się ktoś z podobną usterką?

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar AdamKarlino
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Karlino
    Auto
    AR 156FL 1,9 jtd 16v 140KM
    Postów
    344

    Domyślnie

    Podmień na próbę zawór overboost.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2020
    Auto
    Alfa 147 JTD 8V
    Postów
    174

    Domyślnie

    Sprawdź czy nie masz "zabetonowanej" zmiennej geometrii w turbinie nagarem. Bardzo często zdarza się, że pod wpływem temp nagar troche "miekknie" i zmienna geometria w ograniczonym zakresie, ale pracuje i jakoś tam kontroluje boosta. Szczególnie jeśli miałeś błąd MAP range/performance to moze oznaczać, że doładowanie przekraczało zakres pomiarowy czujnika.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak Avatar eternal_slavo
    Dołączył
    06 2011
    Mieszka w
    Kłodzko
    Auto
    156 SW '02 1.9 JTD 115 KM
    Postów
    228

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdamKarlino Zobacz post
    Podmień na próbę zawór overboost.
    Wymieniałem na początku 2018 na oryginalny Boscha. Szansa, że już się wysrał?

    Cytat Napisał Karolina147 Zobacz post
    Sprawdź czy nie masz "zabetonowanej" zmiennej geometrii w turbinie nagarem. Bardzo często zdarza się, że pod wpływem temp nagar troche "miekknie" i zmienna geometria w ograniczonym zakresie, ale pracuje i jakoś tam kontroluje boosta. Szczególnie jeśli miałeś błąd MAP range/performance to moze oznaczać, że doładowanie przekraczało zakres pomiarowy czujnika.
    Jak pisałem w pierwszej wiadomości, turbina była rozbierana rok temu - brak nagaru i zmienna geometria niezapieczona. Dziennie robię 45-50 km dosyć agresywnym stylem jazdy, więc szansa, że nagle nagar się zebrał jest chyba dosyć nikła?

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2020
    Auto
    Alfa 147 JTD 8V
    Postów
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał eternal_slavo Zobacz post
    Jak pisałem w pierwszej wiadomości, turbina była rozbierana rok temu - brak nagaru i zmienna geometria niezapieczona. Dziennie robię 45-50 km dosyć agresywnym stylem jazdy, więc szansa, że nagle nagar się zebrał jest chyba dosyć nikła?
    Na dużą ilość nagaru na pewno jest nikła szansa. To prawda. Ale czasami jak np z uszczelnienia na turbinie lekko cieknie olej to potrafi tez "przybetonowac" zmienna geometrie.
    Po prostu na zimnym silniku odepnij cięgno aktuatora i sprawdz czy dzwigienka od zmiennej geometrii lużno chodzi.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak Avatar eternal_slavo
    Dołączył
    06 2011
    Mieszka w
    Kłodzko
    Auto
    156 SW '02 1.9 JTD 115 KM
    Postów
    228

    Domyślnie

    Ok, będę musiał tak zrobić. A jeszcze pytanie. Z takich szybkich rzeczy, które mogę zrobić od góry nie uwalając się zbytnio, to czy np. zaślepienie EGR może mieć jakikolwiek wpływ na to?

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar AdamKarlino
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Karlino
    Auto
    AR 156FL 1,9 jtd 16v 140KM
    Postów
    344

    Domyślnie

    Cytat Napisał eternal_slavo Zobacz post
    Wymieniałem na początku 2018 na oryginalny Boscha. Szansa, że już się wysrał?
    Pisałeś, że wymieniłeś czujnik ciśnienia doładowania. Czyli rozumiem, że czujnik wkręcany w kolektor dolotowy. I on faktycznie oryginalnie jest Boscha. Ja mowię o zaworze overboost, czyli o zaworze sterującym zmienną geometrią. Jest przypięty na przednim pasie, oryginalnie to Pierburg.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar eternal_slavo
    Dołączył
    06 2011
    Mieszka w
    Kłodzko
    Auto
    156 SW '02 1.9 JTD 115 KM
    Postów
    228

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdamKarlino Zobacz post
    Pisałeś, że wymieniłeś czujnik ciśnienia doładowania...
    Mnie się kompletnie zawór overboost pomylił nie z czujnikiem ciśnienia doładowania, a z czujnikiem, czy tam regulatorem ciśnienia paliwa - ten czujnik na pierwszy montaż był Boscha i to jego wymieniłem w 2018. Sorry za tę pomyłkę.

    W każdym razie wracając do tematu, to wymieniłem dzisiaj zawór overboost, ale nadal awaria pozostała.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar Marcino_14
    Dołączył
    07 2019
    Auto
    Alfa Romeo 147 FL 1.6
    Postów
    188

    Domyślnie

    Ja bym na Twoim miejscu podpiął się pod kompa i sprawdził na zimnym: przepływ powietrza oczekiwany i zmierzony, ciśnienie doładowania oczekiwane i zmierzone, inne czujniki (możesz porównywać logi do innego zdrowego jtd albo do Twojego silnika kiedy jedzie dobrze). Będziesz wiedział czy to faktycznie turbo czy np jakiś czujnik.
    I jeszcze bym sprawdził przepływomierz.

  10. #10
    Użytkownik Świeżak Avatar eternal_slavo
    Dołączył
    06 2011
    Mieszka w
    Kłodzko
    Auto
    156 SW '02 1.9 JTD 115 KM
    Postów
    228

    Unhappy

    Cytat Napisał Marcino_14 Zobacz post
    Ja bym na Twoim miejscu podpiął się pod kompa...
    Taki był plan na dzisiaj, ale nagle bez żadnego ostrzeżenia akumulator wyjechany do zera po weekendzie. Do tej pory nie okazywał żadnych oznak zużycia, a alfa paliła od strzała. Ręce mi opadły

Podobne wątki

  1. Turbina - Głośny gwizd na zimnym silniku + czarny dym
    Utworzone przez Truez w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-06-2017, 05:57
  2. [159] Boost - turbina ładuje jak szalona
    Utworzone przez anAlfaBeta w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 23-10-2015, 10:23
  3. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 02-01-2015, 20:49
  4. Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 15-01-2012, 23:17
  5. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 08-06-2011, 11:58

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory