Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: Montaż Bose Alfa Romego 156 SW

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2018
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V 140 km
    Postów
    22

    Domyślnie Montaż Bose Alfa Romego 156 SW

    Cześć,

    Na wstępie prosiłbym o nie pisanie postów w stylu "po co, na co i dlaczego?" Zastosowałem takie rozwiązanie w poprzedniej Alfie 147 i sprawdziło mi się bardzo dobrze [emoji846]

    Przechodząc do meritum, czy ktoś ma może dostęp do tego jak podłączony jest ów zestaw? Przy montażu do 147 nie miałem żadnego problemu, bo trafiłem na świetny poradnik: https://www.forum.alfaholicy.org/zro...dio_bose_.html

    Miałem nadzieję, że w 156 będzie on przebiegał podobnie, ale chyba się przeliczyłem. Do zestawu mam dołączony przewód i byłbym wdzięczny, gdyby ktoś wskazał, gdzie te kostki powinny być wpięte.

    Z góry dziękuję Wam za pomoc
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20210729_195304.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	43.0 KB
ID:	279911   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20210729_195237.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	116.1 KB
ID:	279912  
    Ostatnio edytowane przez gacek1234 ; 29-07-2021 o 20:23

  2. #2
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2018
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V 140 km
    Postów
    22

    Domyślnie

    Po części doszedłem już co i jak, natomiast zastanawiają mnie złącza wtyczki nr 1 (subwoofer 1+), 2 (subwoofer 1-), 14 (subwoofer 2+), subwoofer 2-). Do czego to powinno być podpięte i czy w ogóle, może mają postać luźne?

    Wysłane z mojego SM-G780F przy użyciu Tapatalka

  3. #3
    Użytkownik Znawca Avatar ArturR_1975
    Dołączył
    06 2011
    Mieszka w
    Chełmża kole Torunia
    Auto
    Alfa 156 2.5 V6 24V CF3 Progression FL 2005 Vialle LSi: Była AR 156 1.6/1.8 T.S 98/2005r LPi Vialle
    Postów
    1,935

    Domyślnie

    Może pomoże

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bosewzm1.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	76.3 KB
ID:	279928Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bosewzm2.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	63.9 KB
ID:	279929

    Jutro sprawdzę wtyczkę we wzmacniaczu bo mam zapasowy z oryginalną wtyczką i dam ci znać.
    Ostatnio edytowane przez ArturR_1975 ; 30-07-2021 o 21:50

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2020
    Mieszka w
    Okolice Kielc
    Auto
    Alfa 147 2.0ts 2002r. I alfa 156sw 2.0ts 2000r. Alfa GT 2.0 jts 2004r.
    Postów
    99

    Domyślnie

    U siebie dokladalem bose.. te piny o ktorych mowisz sa puste.. przynajmniej u mnie tak bylo.. z orginalnej wiazki nie wychodzily przewody z tych pinow..

  5. #5
    Użytkownik Znawca Avatar ArturR_1975
    Dołączył
    06 2011
    Mieszka w
    Chełmża kole Torunia
    Auto
    Alfa 156 2.5 V6 24V CF3 Progression FL 2005 Vialle LSi: Była AR 156 1.6/1.8 T.S 98/2005r LPi Vialle
    Postów
    1,935

    Domyślnie

    Zgadza się. Tych pinów opisanych przez autora postu nie ma. Zresztą nawet schemat ich nie uwzględnia.

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2018
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V 140 km
    Postów
    22

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc, udało się i wszystko gra

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2018
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V 140 km
    Postów
    22

    Domyślnie

    Natomiast po przewertowaniu kilkudziesięciu różnych stron postanowiłem stworzyć mini poradnik, jak zamontować BOSE w 156SW:

    Elementy potrzebne przy montażu (jeśli mamy dostępną wiązkę):
    1. Śrubokręty: gwiazdka i płaski
    2. Kombinerki
    3. Obcinaczki
    4. Nożyk
    5. Ok 8m przewodu o przekroju 4mm2 – najlepiej w kolorze czerwonym i tzw. linka, żeby łatwiej było przeprowadzić je przez cały samochód
    6. Ok 8m przewodu o przekroju 0,75mm2 – również najlepiej w lince
    7. 3 bezpieczniki na przewód:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Załcznik 1.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	3.9 KB
ID:	279965

    8. Koszulki termokurczliwe
    9. Taśma izolacyjna (najlepiej biała, żeby można było po niej pisać)
    10. Pisak do płyt CD, lub inny artykuł piśmienniczy, za pomocą którego będzie można pisać po taśmie
    11. Elementy, żeby połączyć przewody ze sobą (w zależności od preferencji): kostki, złączki Wago, lutownica

    Dodatkowe elementy potrzebne przy montażu (gdy nie mam wiązki przewodów do głośników):
    1. Przewody o długości ok 7m, przekroju 1mm2 najlepiej tzw. linka, żeby łatwiej było prowadzić je przez cały samochód– 16 takich odcinków (najlepiej w 8 różnych kolorach, czyli wyjdą nam np. 2 przewody o długości 7m w kolorze czarnym, 2 przewody o długości 7m w kolorze białym itd.)
    2. Wtyczki ISO: męską i żeńską, do głośników:

    Wtyk (żeńska):

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Załcznik 2.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	5.0 KB
ID:	279966

    Wtyk (męska):

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Załącznik 3.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	10.0 KB
ID:	279967

    3. Konektorki na przewód 1mm2:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Załącznik 4.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	3.8 KB
ID:	279968

    MONTAŻ:

    Jeśli nie mamy gotowej wiązki to pierwszym krokiem powinno być jej przygotowanie.

    Konieczne jest przygotowanie dwóch wiązek po 8 przewodów każda, jedna z nich wychodzi bezpośrednio z radia i łączy się ze wzmacniaczem subwoofera, druga wraca z subwoofera i łączy się
    z głośnikami w naszej Alfie.

    Zaczynając od wtyku żeńskiego, nasze 7-mio metrowe przewody (w 8 różnych kolorach) łączymy kolejno z przewodami wychodzącymi z wtyczki. Zazwyczaj na przewodach jest napisane, który przewód jest od którego głośnika, jeśli nie (lub niezgodne z pinami w Alfie), to podłączenie wygląda następująco (UWAGA wtyczka musi być trzymana w taki sam sposób jak na rysunku):

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Załącznik 5.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	73.8 KB
ID:	279969

    W nawiasach podane są oznaczenia, które są używane na opisie wtyczki subwoofera.
    Po złożeniu wiązki, opisujemy każdy z przewodów (na luźnych końcach) wg oznaczeń subwoofera, czyli: RR+, FR+ itd. Opis przewodu musi być zgodny z tym na wtyczce (np. jeśli z pinu nr 1 prowadzimy przewód koloru pomarańczowego, to koniec pomarańczowego przewodu opisujemy jako RR+)
    Analogicznie wykonujemy wtyczkę męską, wg oznaczeń (jeśli nie ma ich na przewodach od wtyczki, bądź są inne):

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Załącznik 6.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	74.4 KB
ID:	279970

    Dla ułatwienia można zastosować te same kolory co przy wtyczce pierwszej – żeńskiej (np. przy pierwszej wtyczce – żeńskiej dla pinu pierwszego użyliśmy pomarańczowego przewodu, więc przy łączeniu wtyczki drugiej – męskiej do pinu nr 1 również należy zastosować przewód pomarańczowy)

    Po zmontowaniu przewodów owijajmy je co jakiś czas taśmą izolacyjną, aby kabel miał w miarę jednolitą strukturę (unikamy sytuacji w której przewody będą luźno, bo ich przeciągniecie będzie bardzo utrudnione).

    W przypadku, gdy wiązka jest dostępna, ale bez wtyczek, to wtyczki trzeba połączyć tak samo jak wyżej.

    Jeśli wiązka posiada wtyczki ISO, to przed montażem należy opisać końce przewodów wg powyższych opisów wtyczek – czyli np. patrzymy jakiego koloru przewód wychodzi z pinu nr 1 i na jego końcu umieszczamy informację RR+.
    Po złożeniu i opisaniu (bądź tylko opisaniu) przewodów.

    Kolejnym etapem jest demontaż tapicerki.

    Wyjmujemy radio, zdejmujemy osłonę bezpieczników, demontujemy wszystkie plastikowe nakładki na próg od strony kierowcy, maskownice pasów (na słupku), następnie boczek między oparciem fotela, a karoserią, odkręcamy poszycie z lewej strony bagażnika (musimy dostać się do gołej blachy), plastik na klapie bagażnika, potem przechodzimy pod maskę i demontujemy plastiki pod szybą (operacja ta wiąże się z odkręceniem wycieraczek).

    Następnie przechodzimy do przeciągnięcia przewodów.

    Zaczynamy od przeprowadzenia przewodu zasilającego wzmacniacz (ten o przekroju 4mm2). Ja osobiście przepchnąłem go do kabiny używając otworu, którym poprowadzony jest przewód spryskiwacza – znajduje się on pod podszybiem, po prawo od silniczka wycieraczek (wchodzi w taką gumowa osłonę), następnie za skrzynką bezpieczników i następnie wzdłuż progu.

    Do przeprowadzenia przewodu z kabiny do bagażnika wykorzystałem otwór, który znajduje się zaraz za tylnymi drzwiami (między tylną kanapą a karoserią - korzystając z tej opcji należy pamiętać, aby ostre krawędzie otworu zabezpieczyć jakąś uszczelką, w moim przypadku był to przecięty na pół gumowy wężyk), przewody przeszły nad nadkolem.

    Kolej na przewody od głośników.

    Przed przystąpieniem do przeciągania przewodów głośnikowych warto przyczepić do jednej z wiązek przewód 0,75mm2 – on również musi łączyć radio ze wzmacniaczem.

    Kolejną rzeczą, która warto zrobić, to opisać całe wiązki (które powinny być dwie – tak najłatwiej będzie się później połapać co i jak). Wiązkę z wtyczką żeńską należy opisać „WEJŚCIE SUBWOOFERA”, a wiązkę z wtyczką męską „WYJŚCIE SUBWOOFERA”

    Końce wiązek z wtyczkami wkładamy w miejsce radia, od strony pedałów. Po tej czynności w miejscu radia powinny wystawać następujące wtyczki + antena (proszę nie sugerować się pinami, zdjęcie czarnej wtyczki pochodzi z Alfy 147, te wtyczki lekko różnią się rozmieszczeniem pinów):

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Załącznik 7.JPG
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	26.6 KB
ID:	279971

    Wiązki głośników przeciągamy za pedałami, a następnie tak samo jak tą zasilającą – pamiętając o dodatkowym przewodzie 0,75mm2, który na tym etapie powinien być połączony z jedną z wiązek, jeden z jego końców zostaje w komorze radia.

    Podłączenie subwoofera

    Gdy wszystkie przewody mamy już w bagażniku, można przejść do podłączenia wzmacniacza subwoofera wg poniższego schematu (to jest złącze na subwooferze, jeśli spojrzymy na nie w takim kierunku jak na rysunku, to piny będą tak samo rozmieszczone):

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Załącznik 8.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	59.3 KB
ID:	279972

    Teraz w zależności od tego, czy dostępna jest oryginalna wtyczka, czy też nie, zależy sposób połączenia.

    Jeśli wtyczka jest dostępna, to przewody z wiązek i ten jeden dodatkowy (0,75mm2) należy połączyć z przewodami wystającymi z wtyczki (jak będziemy patrzeć na wtyczkę od strony przewodów ich układ będzie taki jak na powyższym schemacie.
    Jeśli wtyczka nie jest dostępna, wtedy na każdym przewodzie montujemy izolowany konektor (izolacja koniecznie musi być na całej długości konektora) i wpinamy je po kolei w piny na wtyczce wzmacniacza zamontowanego na subwooferze.
    Tak wygląda wtyczka na subwooferze, ustawiona tak jak powyżej:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Załącznik 9.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	53.0 KB
ID:	279973

    Najpierw podłączamy zasilanie, do pinów 12 i 13. Za pomocą konektorów podpinamy przewody o przekroju 4mm2, następnie do tych dwóch przewodów podłączamy bezpieczniki na przewodzie i oba przewody z bezpieczników łączymy z przewodem zasilającym prowadzonym od akumulatora.

    Następnie wiązkę oznaczoną „WEJŚCIE SUBWOOFERA” podłączamy kolejno wg schematów do pinów 3 – 10 (na zielono w tabeli), a wiązkę „WYJŚĆIE SUBWOOFERA” do pinów 16 – 23 (na niebiesko w tabeli)

    Do pinów 11 i 24 również za pomocą konektorów podpinamy przewód 4mm2 i podpinamy do karoserii samochodu (ja użyłem do tego lewego haczyka do zabezpieczenia bagażu – bliżej klapy bagażnika, przewód położyłem pod haczykiem i dokręciłem śrubą)

    Na końcu do pinu 25 podłączamy przewód 0,75mm2

    Piny 1, 2, 14, 15 pozostają niepodłączone

    Następnie podłączamy zasilanie pod wzmacniacz.

    W tym celu wracamy pod maskę i do końca przewodu 4mm2 podłączamy bezpiecznik na przewodzie, a drugi przewód bezpiecznika podłączamy pod + akumulatora i umieszczamy w gniazdach bezpieczniki: przy akumulatorze 20A, przy wzmacniaczu 2x15A.

    Kolejnym etapem jest podłączenie radia.

    W tym celu potrzebna jest mała przeróbka oryginalnej wtyczki, a mianowicie trzeba ją przeciąć na pół:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Załącznik 10.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	23.9 KB
ID:	279974

    Gdy wtyczki są rozdzielone podłączamy następujące wtyczki do radia + antenę:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Załącznik 11.JPG
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	31.9 KB
ID:	279975

    Następnie z żółtej wtyczki z tyłu odcinamy przewód, który wychodzi z tego pinu:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Załącznik 12.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	38.5 KB
ID:	279976

    Odpowiada on temu pinowi na schemacie radia:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Załącznik 13.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	35.1 KB
ID:	279977

    I łączymy go z przewodem 0,75mm2, który został dołożony – to połączenie „informuje” wzmacniacz, kiedy powinien się włączyć, a kiedy wyłączyć.

    A tą wtyczkę:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Załącznik 14.JPG
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	20.0 KB
ID:	279978


    I cieszymy się głosem z zestawu BOSE

    - - - Updated - - -

    W przypadku, gdy chcemy podłączyć niefabryczne radio najprostszym rozwiązaniem będzie zakup przejściówki ISO odpowiedniej dla danego modelu radia:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Załącznik 15.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	39.3 KB
ID:	279980

    I w zależności od tego na którym przewodzie pojawia się zasilanie po przekręceniu kluczyka
    (w zielonym lub czerwonym kółku) tam podłączamy przewód 0,75mm2.
    Najlepiej sprawdzić, który to przewód korzystając z próbnika 12V, jeden koniec przykładamy do masy i na wyłączonej stacyjce sprawdzamy w którym przewodzie (czy tym w zielonym, czy w tym czerwonym kółku) jest prąd (żarówka, bądź dioda powinna się zaświecić), następnie przy przekręconej stacyjce (włączony zapłon) sprawdzamy na którym przewodzie pojawi się napięcie i do tego przewodu podłączamy przewód 0,75mm2 idący od wzmacniacza subwoofera
    Ostatnio edytowane przez gacek1234 ; 03-08-2021 o 09:10

Podobne wątki

  1. Montaż zestawu Bose
    Utworzone przez beg w dziale GT
    Odpowiedzi: 170
    Ostatni post / autor: 16-03-2024, 20:12
  2. [156] Montaż subwoofera Bose - da się?
    Utworzone przez matezoma w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 13-09-2011, 18:56

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory