Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: 1.9 JTD 115KM - nie jedzie do 2200 obr/min i kopci na wys. obrotach

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Fiat Stilo 1.9 JTD 8v 115KM
    Postów
    94

    Domyślnie 1.9 JTD 115KM - nie jedzie do 2200 obr/min i kopci na wys. obrotach

    Panie Panowie jaka może być przyczyna, że auto nie za bardzo chce jechać do około 2200 obr/min? Po przekroczeniu tej wartości nagle wbija w fotel i idzie jak przecinak, ale jednocześnie zaczyna dymić na szaro/czarno. Poniżej tych 2200 obr/min gdy nie jedzie nie dymi wcale.

    Ten silnik powinien teoretycznie mieć maksymalny moment przy równo 2000 obr/min, więc chyba coś jest nie tak. Ogólnie jak kupiłem auto było dość zaniedbane technicznie, nie jechało w ogóle i kopciło jak parowóz. Moc wróciła po zaślepieniu EGR (zaślepka z grubej blachy), natomiast dymienie zmniejszyło się znacznie po wyczyszczeniu czujnika ciśnienia doładowania w kolektorze. Choć sam czujnik nie był w sumie brudny, natomiast dziurka w kolektorze zarosła od wewnątrz jakimś oleistym syfem. Pewnie cały kolektor jest do czyszczenia, ale zanim umorusam się po same ramiona chcę jeszcze wykluczyć inne ewentualności.

    Jeździłem trochę z laptopem i co zauważyłem:
    - przepływka podaje wartości nieco wyższe niż oczekiwane, na wolnych i wysokich obrotach
    - gdy próbuję zmusić go do jazdy poniżej 2200 obr/min odczyt z przepływki jest sporo niższy niż oczekiwany
    - odczyt z czujnika ciśnienia doładowania pokrywa się z oczekiwanym, nawet wtedy gdy nie chce jechać

    Skoro przepływka przekłamuje na plus, to może przelewa go paliwem i stąd ten dym na wysokich obrotach? Jazdą z odłączoną przepływką nie zmienia wiele, robi się jedynie większy muł na wyższych obrotach i bardziej kopci. Na wolnych obrotach jest lekki czarny dymek z wydechu, trzeba zaświecić latarką po ciemku żeby to zobaczyć, ale spaliny nie są idealnie czyste. Tak ma być w dieslu czy to oznaka np. lejących wtrysków? Nie ma problemu z paleniem zarówno na zimno jak i ciepło, pali nawet bez świec na zimno (wyjmowałem bezpiecznik na próbę). W kompie brak błędów, okazjonalnie jest błąd zapisany (bez checka) dotyczący czujnika ciśnienia doładowania i EGR. Gdzie powinienem szukać problemu? To mój pierwszy diesel i jestem trochę zielony.
    Ostatnio edytowane przez Dale ; 15-05-2022 o 02:41

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar aarti7
    Dołączył
    07 2013
    Mieszka w
    Miechów Małopolska
    Auto
    159 1.9jtdm 136km
    Postów
    108

    Domyślnie

    Przepływka przekłamuje bo pewnie masz egr zaślepiony i tak będzie.

    - - - Updated - - -

    Ja bym sprawdził najpierw turbo i zawór sterujący turbo.

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Silesia
    Auto
    Alfa 145 2.0 Limited Edition 500 (Zender packet) ,Alfa 147 JTDm TI (GTA packet)
    Postów
    4

    Domyślnie

    Propozycja diagnostyki :
    - zweryfikować EGR o ile już nie jest zmodowany
    - zweryfikować poziom doładowania / stan turbiny
    - wąż sterujący gruszką lubiał parcieć i się urywać
    - sprawdzić świece żarowe ,jeśli pojawia ci się podczas jazdy ikona grzania świec to może
    to oznaczać usterkę . Taka sytuacja może prowadzić do wprowadzenia samochodu w tryb awaryjny
    i przez to tak zamula.
    - sprawdzić czy nie ma żadnych problemów z pompą
    - czujnik w przepływce ,najlepiej podstawić inną.


    1.9 JTD 8 zaworów to bardzo wdzięczna jednostka i dosyć prosta w diagnostyce.

    Odnośnie dymienia, na wstępie sprawdź powroty i drożność przewodu powrotu do zbiornika.
    Ostatnio edytowane przez Dallas Wolf ; 19-05-2022 o 22:16

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Fiat Stilo 1.9 JTD 8v 115KM
    Postów
    94

    Domyślnie

    Problem mulenia rozwiązany. Ustąpił dopiero po wymianie kolektora ssącego na drugi czysty. Dodatkowo przestał w ogóle szarpać, dymienie obniżyło się o jakieś 2/3, spadło spalanie, wrócił dół, a co jeszcze ciekawsze turbina przestała gwizdać (co wcześniej było dość głośne i bałem się że to jej końcówka). Wróciło ze 30% mocy, teraz na dwójce na mokrym potrafi zerwać przyczepność. Pozostało trochę szarego dymu przy pełnym bucie, ale to już pewnie lejące wtryski (cała reszta została przejrzana przed wymianą kolektora).

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    05 2016
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 jtd 16V
    Postów
    609

    Domyślnie

    Niesamowite, ile potrafi popsuć zasyfiony kolektor. Nie mogłeś wyczyścić swojego? (Ty lub mechanik).

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Fiat Stilo 1.9 JTD 8v 115KM
    Postów
    94

    Domyślnie

    Mój był zabity fest bo poprzednikami byli jacyś wirtuozi jazdy i obserwacji, no i tak sobie jeździli z zaciętym egr w pozycji otwartej. Akurat na alledrogo upolowałem za 20zł drugi kolektor w stanie niemal idealnym. Wymianę robiłem sam pod blokiem i zajęło mi to parę dni. Najdłużej zeszło z wykreceniem szpilek od kolektora, bo się pozapiekały a nie miałem miga pod ręką żeby cyknąć do nich nakretki, trzeba było kombinować. Ale dzięki temu uniknąłem zwalania dodatkowo rozrządu, alternatora i stelaża pod pompą cr.

    Niemniej wracam bo zauważyłem że nie zniknął inny niepokojący objaw. Otóż jak się depnie przy obrotach poniżej 1800, to zanim turbo wstanie ostro zadymi. A ostatnio taka sytuacja: dwójka, toczenie 20km/h w gęstym ruchu, obroty jakoś 1200 i nagła potrzeba ustąpienia miejsca ambulansowi. Wcisnąłem mocniej gaz a auto zamiast zacząć jechać zaczęło bardzo ledwo nabierać prędkości, jednocześnie robiąc z tyłu zasłonę dymną. Obawiam się że turbo już nie wstaje jak powinno, ale z drugiej strony przy 1200 obr nawet nowe nie zrobi boostu, obroty po prostu za niskie. Więc skąd ten cholerny dym, gorszy nawet niż przy pełnym bucie na wysokich obrotach?

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2022
    Auto
    Crosswagon
    Postów
    4

    Domyślnie

    Miałem podobny problem u siebie, brak mocy przy niskich obrotach i dym jak z lokomotywy,
    rok z tym walczyłem, a winowajcą okazał się wałek ssący,
    jakimś cudem był przestawiony względem wydechowego i wyrzucało kompresję ze spalinami do dolotu,
    ustawiłem te wałki i auto nie do poznania

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Fiat Stilo 1.9 JTD 8v 115KM
    Postów
    94

    Domyślnie

    115KM to 8-zaworówka i ma jeden wałek na wszystko. A co do dalszej części mojego problemu z dymem i brakiem mocy z dołu, to moc wróciła chyba w pełni po zmianie przepływki na nową NTY. Teraz turbo wstaje dużo szybciej i auto jedzie zamiast zamulać. Podejrzewam jeszcze problemy z ciśnieniem paliwa, niby oczekiwane i rzeczywiście się zgadza, ale nie wiem czy czujnik nie przekłamuje. Bo jest taki dziwny samoistny skok obrotów gdy przekraczają one 1,2 tyś, nie da się płynnie dodać gazu. Jedyne co w tym momencie się zmienia to ciśnienie paliwa z 300 bar na 350 bar. Więc albo wtryski leją i za dużo paliwa idzie w cylindry gdy wzrasta ciśnienie, albo ciśnienie rośnie zbyt mocno, a czujnik zaniża. Wyczyszczę niedługo czujnik i regulator albo podmienie i poinformuję czy coś się poprawiło.

Podobne wątki

  1. [159] Kopci pali i nie jedzie
    Utworzone przez elelmo w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 03-08-2017, 18:34
  2. Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 11-09-2015, 11:26
  3. Kopci na wysokich obrotach :(
    Utworzone przez degus w dziale 156
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 26-03-2013, 11:25
  4. 1.9 JTD kopci i jedzie dopiero po 2-2500 tys/obrotów
    Utworzone przez Ramzes82 w dziale 156
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 14-04-2011, 23:16
  5. [159] 1,9 jtdm czkawka przy obrotach 2200
    Utworzone przez SBB w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 03-03-2011, 19:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory