Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 26

Temat: Przegub Wewnętrzny

  1. #11
    bocik_156
    Gość

    Domyślnie

    Kolego SG0240 ja posiadam silnik 1.8 TS w swojej alfie i wiem dobrze że jest tam podpora półosi, bo wymieniałem łożyso w niej. Sądzę że w każdym TSie w alfie 156 jest podpora pólosi, wynika to z konstrukcji całego przedniego zawieszenia samochcodu (wózka). Tam nie może być jednej długiej półosi, tylko półośka podzielona na dwie. Na tak zwaną sztywną i ruchomą, z czego sztywna z jednej strony siedzi w skrzyni biegów, a z drugiej wspierna sie na owej podporze półosi i z tego miejsca dopiero odchodzi przegób wewnętrzny.
    Z tewgo co widze na allegro JTD 1.9 czy 2.4 też ma podporę, bo musi ją mieć ze wzglęgu na budowę zawieszenia, bo jest przeciez identyczne jak w TSie.
    Pozdrowienia.

  2. #12
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Cytat Napisał bocik_156 Zobacz post
    Kolego SG0240 ja posiadam silnik 1.8 TS w swojej alfie i wiem dobrze że jest tam podpora półosi, bo wymieniałem łożyso w niej. Sądzę że w każdym TSie w alfie 156 jest podpora pólosi, wynika to z konstrukcji całego przedniego zawieszenia samochcodu (wózka). Tam nie może być jednej długiej półosi, tylko półośka podzielona na dwie. Na tak zwaną sztywną i ruchomą, z czego sztywna z jednej strony siedzi w skrzyni biegów, a z drugiej wspierna sie na owej podporze półosi i z tego miejsca dopiero odchodzi przegób wewnętrzny.
    Z tewgo co widze na allegro JTD 1.9 czy 2.4 też ma podporę, bo musi ją mieć ze wzglęgu na budowę zawieszenia, bo jest przeciez identyczne jak w TSie.
    Pozdrowienia.
    Nie wiem o jakiej podporze piszesz.
    Niedawno wymieniałem przegub wewnętrzny i demontowałem całą półoś (z obydwoma przegubami) z prawej strony - od skrzyni biegów, aż do koła - i żadnej podpory nie mam - mój silnik to 1,6 TS.
    Może masz jakieś fotki lub schematy bo to trzeba koniecznie wyjaśnić, żeby nie było nieporozumień.

  3. #13
    bocik_156
    Gość

    Domyślnie

    Witam

    Już śpiesze z przedstawieniem owej podpory. Aktualnie jestem w pracy i pozwoliłem sobie na lekkie wg. pracodawcy marnotrawienie czasu, wiec moge jedynie pokazac zdjęcia z allegro, aczkolwiek 100% zgodne z rzeczywisrtością. Pierwsze zdjęcie przedstawia ośkę sztywną z podporą z silnika 1.6, ale chyba tego starszego, z metalowym małym deklem, bo ta oska jest chuda i ma dodatkowo odważnik. Drugie zdjęcie przedstawia całą półoś prawą z taką jak ja mam sztywną ośką (gruba) z podpora i ośką ruchomą. Cały czas mówimy o stronie prawej. W tej podporze jest łożysko mocowane przy pomocy dużej blokującej podkładki trzema śrubami od strony wewnętrzej. Info jak wymienic łożysko w podporze tutaj:

    http://www.alfaholicy.org/zrob-to-sa...ory-poosi.html

    jest tam kilka ciekawych zdjęc, choć trzeba by to poprawić, bo mi tak łatwo nie poszło z tą wymianą jak to jest opisane, cóż nowe doświadczenie Jeżeli bedzie potrzeba to wrzucę jeszcze kilka zdjęć z własnego demontażu i jak "ktoś" (właśnie nie wiem kto) udostepni to dodam parę cennych uwag do tego "przebiegu operacji"

  4. #14
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    No to już wszystko jasne.
    A ja cały czas myślałem, że mowa jest o jakiejś podporze między przegubami i za nic nie mogłem zaskoczyć o co chodzi.
    Przepraszam, jeśli wprowadziłem kogoś w błąd.

  5. #15
    laminiarz
    Gość

    Domyślnie

    Po przeczytaniu tego wątku mam aż zgagę...

    1. Przeguby wewnętrzne powinny być identyczne z lewej i prawej. Rację ma też Cin1 że były montowane chaotycznie i nie da się tego ustalić na podstawie VIN, ale z fabryki wyjeżdżały zawsze identyczne z prawej i lewej. W mojej pierwszej kappie też jakiś fachmajster zrobił przeróbki i z prawej była inna półoś (i przegub) niż z lewej - teraz jest już normalnie, ale musiałem załatwić całą półoś.
    2. Półosie są łożyskowane na podporach (inaczej rozpadłyby się w trakcie jazdy).
    3. Półosie podzielone są na półosie (wiem że to nielogiczne). ??? Co to jest półoś? Cała oś to rura (wałek) od koła do koła. Półosią nazywamy element napędowy od skrzyni biegów do jednego koła, ALE... półoś zazwyczaj jest podzielona na dwie części zwane półosiami. Ze skrzyni biegów wystaje półoś (nazwijmy ją wewnętrzną) i jest ona ułożyskowana w podporze półosi. W stosunku do skrzyni biegów może lekko się odchylać od prostopadłego do skrzyni położenia w czasie pracy. Zaraz za podporą jest do niej przymocowana na sztywno obudowa przegubu wewnętrznego. Z przegubu wychodzi teraz półoś ( nazwijmy ją zewnętrzną). Ta zewnętrzna półoś może w trakcie pracy być przekrzywiona w stosunku do wewnętrznej nawet pod dość dużym kątem.
    I dopiero zewnętrzna półoś wchodzi do przegubu zewnętrznego którego obudowa jest połączona na sztywno z kołem. Z tego wynika następny wniosek, że długości półosi wewnętrznych z prawej i lewej mogą być różne, natomiast typy przegubów i półosi zewnętrznych powinny być takie same po obu stronach dla zachowania symetrii i właściwości trakcyjnych.
    4. Nie trzeba kupować całej półosi, wystrczy sam przegub. Adres dobrego sklepu podałem już w wątku link warto ten link sprawdzić bo są tam i dokładne zdjęcia i precyzyjne wymiary (choć tylko trzech modeli przegubów) .
    5. Koncern na przestrzeni kilkudziesięciu lat stosował zaledwie kilka różnych modeli przegubów (myślę o osobówkach), więc znalezienie zamiennika nie jest trudne polecam do wyszukiwania wpisać frazę "przegub wewnętrzny alfa"

    Przerabiałem ten temat już raz przy kappie a teraz okazało się, że w moim AR ( i chyba Waszych) jest dokładnie tak samo.

  6. #16
    you
    Gość

    Domyślnie

    Czy możliwe,że przegub wewnętrzny jest za długi?
    Kupiłem nowy i mechanik mi dzwonił, że przegub jest za długi o 4mm :|

  7. #17
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar Łysy0800
    Dołączył
    05 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD 2002r.
    Postów
    349

    Domyślnie

    Znawcą przegubów jest TaniFiat z Allegro.

  8. #18
    laminiarz
    Gość

    Domyślnie Przeguby wewnętrzne foto

    Cztery podstawowe modele przegubów wewnętrznych (zdjęcia za zgodą sklepu www.anthecar.pl) :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fiat-alfa-lancia-krzyzak-do-przegubu-wewn-t26.jpg
Wyświetleń:	1017
Rozmiar:	19.8 KB
ID:	21773
    26 zębów, krzyżak przegubu wewnętrznego, obudowa z blachy w kształcie krzyżaka (cecha charakterystyczna)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fiat-alfa-lancia-przegub-wew-homokinetyczny-25z.jpg
Wyświetleń:	2571
Rozmiar:	26.8 KB
ID:	21774
    Starszy model 25 zębów, do silników małej mocy, średnica przegubu wewnętrznego fi=98 mm (cecha charakterystyczna)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fiat-alfa-lancia-przegub-wew-krzyakowy-34z.jpg
Wyświetleń:	657
Rozmiar:	25.1 KB
ID:	21775
    "słynny" 34 zębowy krzyżak, do silników dużej mocy i z dużym momentem obrotowym, obudowa fi=108 mm, grubość przegubu wewnętrznego 4,7cm (cecha charakterystyczna)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	alfa-romeo-przegub-wewnetrzny-28-zebow-zwykly.jpg
Wyświetleń:	2533
Rozmiar:	30.7 KB
ID:	21776
    najczęściej występujący homokinetyk stosowany do końca XX wieku (?), 28 zębów, Fi=108mm, grubość przegubu wewnętrznego 3,2 cm ( cecha charakterystyczna)

    Dokładniejsze wymiary podane są na stronach tego sklepu (sam u nich brałem, a na hasło jestem z klubu - nawet dostałem zniżkę...)

    Bez demontażu, na podstawie podanych cech charakterystycznych łatwo można ustalić, jaki mamy przegub w naszym aucie.

    Jest jeszcze kilka odmian przegubów, ale nie znalazłem zdjęć do nich ( albo nie uzyskałem zgody autorów).

  9. #19
    xDusterx
    Gość

    Domyślnie

    Jak mierzyć przegub wewnętrzny bez demontażu, wraz z pierścieniem osłony i denka? Czy tylko środek tzn. grubość tego elementu, który jest pokazany na powyższych zdjęciach (obudowa)? Wyszło mi, że środek mierzy ok 3 cm, a z pierścieniami ok 4,6 cm i teraz nie wiem co zamówić...

  10. #20
    Użytkownik Romeo Avatar DamianS
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Lancia Thesis Centenario, Lancia Phedra Platino
    Postów
    705

    Domyślnie

    W AR 159 JTD 105KM przegub wewnętrzny powinien być homokinetyczny. Nie bardzo mogę sobie wyobrazić z jakiego powodu ktoś miałby ten element przerabiać. W Lancii Kappa sytuacja jest inna bo w oryginale przegub wewnętrzny występuje razem z półosią i kosztuje z 1200 PLN.
    Jeśli masz przegub dobrany po nr VIN nie powinno być błędu z doborem części chyba , ze korzystasz ze sklepu który handluje wszystkim i korzysta wyłącznie z katalogów producentów części które zawierają masę błędów.


    Przegub lewy i prawy zdecydowanie powinien być identyczny.


    Możesz podesłać mi nr VIN – sprawdzę jaki masz przegub wg Eper.
    Ostatnio edytowane przez DamianS ; 12-01-2012 o 09:55

Podobne wątki

  1. Przegub wewnętrzny 156 1.9 JTD
    Utworzone przez Hexinio11 w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12-09-2014, 06:43
  2. Ar 156 2,5 Przegub wewnętrzny
    Utworzone przez ceber127 w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 18-02-2014, 10:19
  3. Przegub wewnętrzny
    Utworzone przez Stanley w dziale 166
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 06-07-2010, 19:19
  4. Przegub wewnętrzny
    Utworzone przez bastan w dziale 166
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15-07-2009, 22:00
  5. [156] Przegub wewnętrzny
    Utworzone przez provokator w dziale 156
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 20-11-2008, 22:47

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory