Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Temat: Tempomat . Zapala się kontrolka, tempomat nie działa

  1. #1
    Użytkownik Ogier Avatar Prezes_07
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    Sosnowiec/Suwałki
    Auto
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD 115 KM
    Postów
    159

    Domyślnie Tempomat . Zapala się kontrolka, tempomat nie działa

    Witam, zakładam po raz kolejny temat o tempomacie gdyż przeczytałem nie powiem wszystkie bo pewnie nie przeczytałem wszystkich tematów o nim ale na bank zdecydowaną większość i co mi chodzi...

    w moim aucie nie działa tempomat, gdy jade kontrolka się zapala po włączeniu na ON na manetce i to na tyle by było, później już nic nie działa, nie da się go zaprogramować ani nic w tym stylu, doczytałem o tych kostkach przy pedałach i przy przepustnicy, ale czy mógłby ktoś pomóc w tym jak sprawdzić czy one działają?? czy któryś zaowdzi... i jeszcze jedno, który to bezpiecznik od tempomatu?? Czy podłączenie do kompa coś da?? bardzo bym potrzebował tej zabawki bo za tydzień wyjeżdżam do CRO, i bardzo bym prosił o nie spychanie mnie do innych tematów, bo jest napisane tylko żeby sprawdzić obwód czy się zamyka, ale ja chciałbym wiedzieć jak... jakby ktoś mógł opisać.... bardzo proszę o pomoc

  2. #2
    Użytkownik Ogier Avatar Prezes_07
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    Sosnowiec/Suwałki
    Auto
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD 115 KM
    Postów
    159

    Domyślnie

    pomóżcie proszę koledzy

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Ciężko będzie zdiagnozować na odległość. Jedź na komputer i wyrocznia prawdę Ci powie. Jeśli któryś z czujników ma błąd lub nie działa to Ci pokaże komputer. Gdyby siedział bezpiecznik od tempomatu nie świeciła by Ci się kontrolka. Ten bezpiecznik jest też odpowiedzialny między innymi za elektryczne lusterka więc i one musiały by nie działać. Tutaj masz instrukcję do AR 156 http://instrukcje.fiat.pl/files/ar_1..._-_09-2003.pdf i w niej na stronie 238 zaczynają się opisy bezpieczników. Ty masz niby rocznik 2002 ale sprawdzałem z poprzednią (która jest zresztą forum podana) i ten bezpiecznik się zgadza z modelem po całkowitym FL.

  4. #4
    Keeperek
    Gość

    Domyślnie

    Najwyraźniej problem tkwi w manetce lub w niesprawnym włączniku pedału sprzęgła lub hamulca. W pierwszej kolejnośći sugeruje wyciągnąć włącznik sprzęgła i włącznik hamulca. Musisz sięgnąć pod kierownice, odpiąć wtyczke i przekręcić włącznik i go wyjąć. Potem musisz wziąć miernik elektryczny, ustawić na sygnał dźwiękowy, przyłożyć sondy do pinów i zobaczyć czy zwiera/rozwiera w zależnośći od naciśnięcia.

    Jeśli te włączniki działają prawidłowo to sugeruje dostać się do kostki od manetki, i również pomierzyć czy zwiera odpowiednie piny. jak dasz fotke swojej kostki to Ci powiem który z którym ma sie zwierać.

    Ogólnie ten tempomat to wcale nie taka skomplikowana sprawa. Całość składa się z manetki, włącznika hamulca, włącznika sprzęgła i kontrolki. Ten układ podaje napięcie na odpowiednie piny sterownika silnika, reszte robi sterownik
    Ostatnio edytowane przez Keeperek ; 20-06-2010 o 12:00

  5. #5
    Użytkownik Ogier Avatar Prezes_07
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    Sosnowiec/Suwałki
    Auto
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD 115 KM
    Postów
    159

    Domyślnie

    ok, to porobie tego zdjęcia i wstawie je tutaj, rozpierałem to i widziałem tę kostkę przy manetce, natomiast jak patrzylem na pedał gazu to jest jedna kostka czarna dosyć wysoko umiesczona na sześć pinów obok siebie w jednej lini, wpinana od góry, przy hamulcu właśnie widziałem tylko biały czujnik dosyć nisko, co wydawało mi się jest tylko od świateł stopu, działa na zasadzie właśnie zwarcia, jak pedał sie naciska to przestaje się stykać z czujnikiem i światła zaczynąją działać. jest biała i jak dobrze pamiętam ma 4 lub 5 pinów, przy sprzęgle nie wdziałem żadnej kostki, ale lepiej poszukam. przy manetce pięc kabli jest. i biała wtyczka, jutro porobie zdjęcia

  6. #6
    Keeperek
    Gość

    Domyślnie

    Pedał gazu zostaw w spokoju. Interesuje nas tylko pedał hamulca i sprzęgła. Na bank nad pedałem sprzęgła jest włącznik, troche ciężko go wyciągnąć ale da się. Trzeba to robić po omacku.

    Zerknij na ten schemat:

    Włącznik hamulca jest oznaczony jako I30. Nie wiem dlaczego na schemacie jest tylko jeden, ale podejrzewam że włącznik na sprżęgle działa identycznie i rozpina ten sam obwód. Ale sprawdzenie obu nie wymaga nawet patrzenia na schemat. Zwróć uwagę na H7. To jest schemat kostki od manetki. Na pin 3 (przewód pomarańczowy) przychodzi zasilanie przez bezpiecznik B1. Jeśli na manetce dasz ON to powinny być zwarte piny 3 i 1. Jeśli naciśniesz RES to pownny być zwarte 6 i 1. Jeśli Przytrzymasz "+" ma być zwarte 5 i 1. Jak przytrzymasz "-" to ma zwierać 4 i 1. Jeśli tak jest to manetka jest ok, szukamy przyczyny gdzie indziej.
    Ostatnio edytowane przez Keeperek ; 20-06-2010 o 13:16

  7. #7
    Użytkownik Ogier Avatar Prezes_07
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    Sosnowiec/Suwałki
    Auto
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD 115 KM
    Postów
    159

    Domyślnie

    Kolego, zrobiłem tak jak mówiłeś!! Sprawdziłem wtyczkę tak jak pisałeś. wszystko było ok. za kazdym razem obwód się zamykał i było ok, więc zacząłem szukać dalej i znalazłem ten czujnik na sprzęgle. był faktycznie identyczny jak na hamulcu, ale dostałem go po omacku i okazało się, że był wciśnięty. sprężyna się zakleszczyła i był cały czas wciśnięty, więc obwód był cały czas rozwarty. wyciągnąłem palcami cięgienko i wskoczyło na swoje miejsce i sprawdzałem je zgniatając i działa super. nareszcie mam swój wymarzony tempomat w pełni sprawny :-) <jupi> dziekuję Ci serdecznie.
    Ostatnio edytowane przez Majkel ; 21-06-2010 o 08:29

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar Endriu Ka
    Dołączył
    06 2014
    Auto
    156SW 1.9 JTD multijet 16V 140KM
    Postów
    225

    Domyślnie

    Dołączę się do postu by nie zaśmiecać forum.
    Ta manetka od tempomatu to powinna się wyginać w każdą stronę?Swoja mogę nawet do deski docisnąć,a druga sprawa kabelek od manetki nie powinienem iść wewnątrz?U mnie idzie bokiem.I oczywiście tempomat nie działa,świeci za to ładnie w manetce,na zegarze już ciemność.

  9. #9
    Użytkownik Romeo Avatar cuoreventi
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Alfa 156 2.0 JTS 16v
    Postów
    4,198

    Domyślnie

    Fabryczna manetka tempomatu w 156 wygląda tak:


    Jest ona zamocowana stabilnie, a jedynymi częściami które się poruszają są pierścienie +/- oraz ON/OFF
    Jak widać, nie ma też żadnych zewnętrznych przewodów ani podświetlanych elementów.
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	$_57.jpg
Wyświetleń:	1098
Rozmiar:	84.9 KB
ID:	147386   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	$_57.jpg
Wyświetleń:	1037
Rozmiar:	70.0 KB
ID:	147387  

  10. #10
    Użytkownik Świeżak Avatar Endriu Ka
    Dołączył
    06 2014
    Auto
    156SW 1.9 JTD multijet 16V 140KM
    Postów
    225

    Domyślnie

    To mam coś namieszane,bo u mnie nie ma nic normalnego.Już podejrzewam,że moja Alfa to jakiś składak.Manetka moja wygląda całkiem inaczej.Jest długa i wąska.Mogę nią poruszać w każdą stronę,jak joystickiem.Jutro wrzucę fotkę.Chyba,że zaraz się ubiorę i polecę na parking.

    Editoleciałem...bo mnie to męczy cały dzień.To że nie ma tego bajeru +/- i ON/OFF to nie szkodzi,dorobi się.Więc to jest jakaś samoróba?
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PA060093.jpg
Wyświetleń:	848
Rozmiar:	62.8 KB
ID:	147388   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PA060094.jpg
Wyświetleń:	860
Rozmiar:	61.8 KB
ID:	147389   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PA060097.jpg
Wyświetleń:	841
Rozmiar:	48.0 KB
ID:	147390   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PA060098.jpg
Wyświetleń:	850
Rozmiar:	35.0 KB
ID:	147391   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PA060099.jpg
Wyświetleń:	975
Rozmiar:	56.7 KB
ID:	147392  

    Ostatnio edytowane przez Endriu Ka ; 06-10-2014 o 22:28 Powód: fotki

Podobne wątki

  1. Nie działa tempomat
    Utworzone przez tropiciel4 w dziale 147
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 19-03-2022, 16:23
  2. [159] Tempomat nie działa. Przy odpalaniu kontrolka tempomatu zapala się prawidłowo
    Utworzone przez plancior w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 28-07-2019, 19:26
  3. NIe działa tempomat
    Utworzone przez Roni1988 w dziale 166
    Odpowiedzi: 59
    Ostatni post / autor: 12-11-2017, 11:56
  4. Nie działa tempomat
    Utworzone przez neo_bytom w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 21-12-2015, 21:48
  5. [MiTo] Jak działa tempomat?
    Utworzone przez metan w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22-01-2011, 23:33

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory