Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Temat: Zdjęcię paska klinowego 1.9 JTD 8V

  1. #1
    smooder
    Gość

    Domyślnie Zdjęcię paska klinowego 1.9 JTD 8V

    Witam koledzy,

    czy ktoś może mi podpowiedzieć jak zdjąć pasek klinowy?? Widziałem już kilka manuali, ale żaden nie tyczy się mojego silnika. Co trzeba poluzować żeby zdjąć pasek i czy lepiej próbować od góry po podniesieniu maski czy lepiej zdjąć koło??

  2. #2
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar lesio80
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    tychy
    Auto
    Narazie Fiat Panda 1.2 i 60 szalonych chabet , AR będzie za jakiś czas
    Postów
    417

    Domyślnie

    Zeby zdiąć pasek kinowy (mam ten sam motor) najlepiej zdiąć koło, od góry nie warto bo jest młao miejsca i po co się męczyć. A więc :
    - zdejmujesz koło
    - zdejmujesz nadkole , oczywiście nie trzeba ale można se troche życie ułatwić
    - wyposażą sie w pożadny klucz oczkowy 15 najlepiej z przedłużką (żaden nasadowy czy oczkowy łamany bo nie ma sensu jest mało miejsca i nie ułatwisz se roboty)
    - poluzować musisz rolkę samonapnającą (rolka jest plastikowa czarna i znajduje się powyżej koła pasowego korbowodu po lewej stronie, jest troszkę schowana za metalowym nadkolem, - wszystko opisałem patrząc od strony koła jak je zdejmiesz)
    - Poluzować nie znaczy odkręcić (śruba na rolce ma lewy gwint) musisz ćisnąć klucz w dół jak byś chciał dokręcać śrubę, wtedy cała rolka będzie schodzić w dół i luzować napięcie paska
    - potrzebna jest druga osoba do tego aby zdiąć pasek (dla ułatwienia) ponieważ sprężyny napinacza są czasami naprawde twarde i potrzebne są dwie ręce do ciśnięcia
    - zakładasz w tej samej kolejności , tylko moja rada : jak będziesz zakładał pasek to ponakładaj go na wszystkie rolki oprucz koła klimatyzacji, będzie łatwiej nałożyć , ty napinasz a druga osoba nakłada od góry
    Pwodzenia i uwaga na ręce bo czasami klucz lubi objechać albo zjechać ze śruby

  3. #3
    smooder
    Gość

    Domyślnie

    Serdeczne dzięki kolego!! Z Twoim opisem na pewno dam radę, mam jeszcze tylko jedno pytanko: można odpalić silnik ze zdjętym paskiem?? Bo sprawdziłbym też pracę koła pasowego.

  4. #4
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar Wiwix
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    Bielsko-Bia�a, Poland
    Auto
    156 SW 1,9jtd mały ale wariat 145 kuca
    Postów
    131

    Domyślnie

    Dobrze napisane

  5. #5
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar lesio80
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    tychy
    Auto
    Narazie Fiat Panda 1.2 i 60 szalonych chabet , AR będzie za jakiś czas
    Postów
    417

    Domyślnie

    Możesz odpalić ale : nie będzie dziłać wspomaganie i klima
    Koło pasowe korbowodu jest z tłumikiem drgań więc może wpadać w lekkie wibracje także niech cię to nie zwiedzie że coś nie tak bo pod obciążeniem paska wszystko się niweluje. Radzę też pooglądaj gumę w kole czy nie jest popękana, bo jeżeli jest to może czekać cię wymiana (ja tak miałem bo pękła ze starości i zużycia - objawem było głośne walenie jak dostało obciążenia od załączania klimy)

  6. #6
    smooder
    Gość

    Domyślnie

    Jeszcze raz dzięki za pomoc

    pozdrawiam

  7. #7
    smooder
    Gość

    Domyślnie

    Witam

    odświeżę temat, bo intryguje mnie jedna sprawa. W jaki sposób działa napinacz paska klinowego?czy on powinien tak podskakiwać i dziwnie wibrować?? pytam, bo zanim zabrałem się za wymianę paska zauważyłem, że pasek jakoś dziwnie "lata". Nie chodzi płynnie tylko podskakuje i może to powoduje telepanie z tych okolic, którego próbuje się pozbyć??

  8. #8
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar Wiwix
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    Bielsko-Bia�a, Poland
    Auto
    156 SW 1,9jtd mały ale wariat 145 kuca
    Postów
    131

    Domyślnie

    Jeżeli(nie wiem co dokładnie tam jest ale obstawiam sprężyna) jest już za słaba lub po prostu pękła to pasek jest za luźny i może skakać oraz piszczeć, przynajmniej ja tak miałem

  9. #9
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar lesio80
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    tychy
    Auto
    Narazie Fiat Panda 1.2 i 60 szalonych chabet , AR będzie za jakiś czas
    Postów
    417

    Domyślnie

    Jeżeli Koło napinacza przcuje osiowo i pozostaje w jednej pozycji , czyli nie posiada drgań do mogłbym wykluczyć napinacz.
    U mnie był problem z kołem pasowym wału korbowego, tłumik drgań który sie w tym kole znajduje zwyczajnie się zużył (zmęczenie materiału) i guma zaczeła pękać. Efektem było właśnie lekkie (na początku) wibracje paska klinowego na początku podskakiwał, w miarę postępu zużywania pojawiły się drgania poprzeczne przenoszone już z koła pasowego , i było to bardzo widać a pużniej i słychać.
    Sprawdził bym jeszcze rowki prowadzące na kołach pasowych czy nie są zapchane jakimiś śmieciami to też może powodować takie odbjawy
    Opcja kolegi Wiwix o pękniętej sprężynie albo już słabej też jest bardzo podstawna, ale to można sprawdzić samemu ręcznie :
    jak pisałem wyżej tylko objawem będzie to że bez wysiłku rolkę pociśnież na dół, a niestety musi iść ciężko bo jest napięta sprężyna (sama nazwa wskazuje - napinacz)

    ---------- Post dodany o godzinie 13:04 ---------- Poprzedzający go post został napisany o godzinie 13:00 ----------

    Na początku sprawdz jak się zachowują rolki podczas pracy silnika, czy któraś nie bije albo podskakuje

  10. #10
    smooder
    Gość

    Domyślnie

    Popatrzyłem co i jak i zobaczyłem, że pasek najbardziej podskakuje w okolicach koła alternatora więc może poszło sprzęgiełko na alternatorze.Koło pasowe z przodu wygląda ok nie ma jakiś dużych luzów, ale go nie odkręcałem więc może z tyłu jest rozwulkanizowane. Pasek wydaje się za luźny, więc napinacz też może działać nieprawidłowo.

Podobne wątki

  1. Piszczenie paska klinowego
    Utworzone przez Fitek w dziale 147
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 15-04-2014, 10:51
  2. Rwanie paska klinowego 1.9 JTD '98
    Utworzone przez harry w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19-07-2013, 09:50
  3. Rolki paska klinowego 1.9 JTD 115 KM
    Utworzone przez grabsoon w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 30-06-2012, 09:10
  4. [145] Napinacz paska klinowego
    Utworzone przez mlodyrhx w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 27-03-2009, 11:47
  5. [155] Rolka od paska klinowego
    Utworzone przez KUBAS w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 02-03-2009, 19:36

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory