Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Temat: Próba zmiennej geometri łopatek

  1. #1
    sbudzisz79
    Gość

    Domyślnie Próba zmiennej geometri łopatek

    Witam proszę was zróbcie małe doświadczenie w swoich AR 2.4 jtd(136KM) zdejmijcie wężyk z gruchy sterującej zmienną geometrią łopatek i zaobserwujcie czy czuć zmianę podczas przyspieszania. Proszę was o tą próbę ponieważ ja podczas tej próby nie odczuwam żadnej różnicy i nie wiem czy to normalne, wydaje mi się że nie .
    Ostatnio edytowane przez fr33 ; 08-11-2010 o 17:59 Powód: ort.

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar Izane
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Mysłowice- Śląskie
    Auto
    Alfa 159 1.9JTDm, MiTo 1.4 155KM Były: Alfa Romeo Giulietta QV TCT,Alfa Romeo 156 2.4JTD
    Postów
    1,888

    Domyślnie

    Chyba raczej normalne, ponieważ grucha jest w takiej fazie do 3000 obrotów i dopiero przy 3000 ciśnienie jest takie że zmienia położenie gruchy a zarazem łopatek, więc do 3000 obrotów nie powinnieneś czuć różnicy z wężykiem i bez, natomiast bieg 4 i 5 bez takowego wężyka odczujesz, że przy ponad 170 km/h to Cię Matiz wyprzedzi.
    Oczywiście teoretycznie tak myśle


    Ps ten wężyk zaślepiłeś aby nie uciekało powietrze mam nadzieje?



    - Chyba że nie skumałem pytania
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150@190 KM
    Alfa Romeo MiTo 1.4 T.B. 155KM
    Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde TCT '16

    Alfa 156 2.4 JTD CF2 136@175 KM 370 NM Sportpack

    "Moja jest tylko racja i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!"

  3. #3
    klekot ™ gorol Quadrifoglio Verde Avatar bocian
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    SD ( Dąbrowa Górn. )
    Auto
    156 1.6 TS , GT 1.9 JTD ,159 SW Ti 2.0 jtdm , Volvo 4.4 V8 , Jeep GC WK2 5.7 Hemi
    Postów
    14,782

    Domyślnie

    Cytat Napisał Izane Zobacz post
    przy ponad 170 km/h to Cię Matiz wyprzedzi.
    Oczywiście teoretycznie tak myśle
    "tak myślę " powiadasz Lizany ?
    otóż wyprowadzę cię z błędu - nie myślisz
    gdyż ponieważ aczkolwiek za chu...a
    matiz nie poleci ponad 170 ( no chyba że ze sporej przepaści )
    więc jak ma jeszcze na domiar wszystkiego cokolwiek wyprzedzać

    no chyba że nadal w owym doświadczeniu bierzemy pod uwagę wyżej wzmiankowaną przepaść z której to oba pojazdy ( matiz i alfa ) spadają , jednocześnie dodając coś hamującego upadek alfy z tejże przepaści ( np jakiś rodzaj spadochronu lub coś o podobnych parametrach ) a rzeczonego matiza pozostawiamy w spokoju celem swobodnego upadku zgodnie z działaniem przyciągania ziemskiego

    i na chwilę obecną na tym zakończyć chciałbym swój wywód teoretyczny

    pozdrawiam









  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar Izane
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Mysłowice- Śląskie
    Auto
    Alfa 159 1.9JTDm, MiTo 1.4 155KM Były: Alfa Romeo Giulietta QV TCT,Alfa Romeo 156 2.4JTD
    Postów
    1,888

    Domyślnie

    Matiz to była tylko taka teoretyczna przykrywka Tak naprawdę matiz ten miał silnik z Alfy 156 2.4 JTD 136 KM i dociążony został tak aby miał taką samą mase jak Alfa 156 2.4 JTD i lecą na próbe, Alfa bez wężyka a MAtiz z wężykiem i MAtiz wygra bo będzie miał przy ponad 3 tyś obrotów zmienioną geometrie czyli lepszą wydajność hehehe

    No ale co do tematu to tak jak napisałem wcześniej, różnicy do 3000 obrotów nie powinnieneś mieć prawa zobaczyć dopiero powyżej tego
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150@190 KM
    Alfa Romeo MiTo 1.4 T.B. 155KM
    Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde TCT '16

    Alfa 156 2.4 JTD CF2 136@175 KM 370 NM Sportpack

    "Moja jest tylko racja i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!"

  5. #5
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar iNTELL
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    159 SW 1,9JTDm, 156 SW 1,9JTD, Spider 3.0 V6, Audi A8 3,7 V8
    Postów
    341

    Domyślnie

    Cytat Napisał bocian Zobacz post
    "tak myślę " powiadasz Lizany ?
    otóż wyprowadzę cię z błędu - nie myślisz
    gdyż ponieważ aczkolwiek za chu...a
    matiz nie poleci ponad 170 ( no chyba że ze sporej przepaści )
    więc jak ma jeszcze na domiar wszystkiego cokolwiek wyprzedzać

    no chyba że nadal w owym doświadczeniu bierzemy pod uwagę wyżej wzmiankowaną przepaść z której to oba pojazdy ( matiz i alfa ) spadają , jednocześnie dodając coś hamującego upadek alfy z tejże przepaści ( np jakiś rodzaj spadochronu lub coś o podobnych parametrach ) a rzeczonego matiza pozostawiamy w spokoju celem swobodnego upadku zgodnie z działaniem przyciągania ziemskiego

    i na chwilę obecną na tym zakończyć chciałbym swój wywód teoretyczny

    pozdrawiam

    Pytanie tylko czy odpięty wężyk zachowa się jak spadochron

  6. #6
    sbudzisz79
    Gość

    Domyślnie

    Pytam dlatego że moja AR jest trochę "mułowata" tak mi się wydaje? , kupiłem ją we Włoszech z depozytu gdzie stała 4 lata bez uruchamiania , brakowało w niej trochę części : przepływomierz+ wąż dolotowy powietrza do turbo , sterowanie erg i inne mniej ważne pierdoły ,części pokupowałem zamontowałem i od początku wydawało mi się że to auto stać na więcej , teraz uczepiłem sie tej gruszki sterującej u mnie jak zdejmę wężyk to nie ma żadnej różnicy w przyśpieszaniu ani na niskich obrotach ani jak pisał kolega pow . 3000 po prostu auto idzie równomiernie przyśpiesza ale wydaje mi się że to nie jest to od 0-100km/h 13sek. prędkość maks 200 z tym że do 170 wmiarę się buja potem potrzeba duużżooo czasu aby doszło do 200 i bez żadnych wzniesień tylko na prostej lub delikatnie z górki.
    Auto jak kupiłem miało 104 tys. km teraz ma 140 tys i się nic nie zmieniło, pomóżcie czekam na wasze sugestie.

  7. #7
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Kąty Wrocławskie.
    Auto
    była AR156 1,9 JTD 110 2001; AR147 1,9 JTD 2003, Stelvio, jest 159,1,9 200KM, Giulia 280KM
    Postów
    1,552

    Domyślnie

    Jak zdejmujesz wężyk od podciś. na wolnych obrotach to sztanga sterująca geometrią turbiny dośc energicznie powinna wysunąc sie z gruchy.Po założeniu wężyka ma wrócic na swoje miejsce bez jakichkolwiek zacięc. Jak tak chodzi to z turbo i sterowaniem raczej jest Ok.

  8. #8
    sbudzisz79
    Gość

    Domyślnie

    Kolego u mnie przy zdjęciu wężyka na wolnych obrotach nie ma żadnej reakcji sztangi , jadana reakcja jaka następuje to podczas przegazówki rusza się nieznacznie o 2-3mm

  9. #9
    jacek1968
    Gość

    Domyślnie

    W silnikach 2.4 CF2(136 km) i CF3 (140 km) , jest rozna zasada sterowania zmienna geometria turbiny.
    W CF 2 zmienna geometria steruje cisnienie wytwozone przez turbo , w CF 3 zmienna geometria steruje elektrozawor na pasie przednim i podcisnienie wytwozone przez pompe prozniowa.
    Stad tez w CF3 mozna przeprowadzic test dzialania zmiennej geometri przy pomocy FES 2.5.
    W CF 2 mozna to sprawdzic przy pomocy sprezarki powietrza , podajac na wezyk okolo 0.7 bara , takie cisnienie powinno spowodowac calkowite wysuniecie sie tzw sztangi z gruszki.

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    Cytat Napisał sbudzisz79 Zobacz post
    Kolego u mnie przy zdjęciu wężyka na wolnych obrotach nie ma żadnej reakcji sztangi , jadana reakcja jaka następuje to podczas przegazówki rusza się nieznacznie o 2-3mm
    jak się rusza to ok, a jakie masz ciśnienie doładowania podczas maks. przyspieszania?

Podobne wątki

  1. Ustawienie Geometri kół tylnych alfa romeo 156
    Utworzone przez mrlukasz w dziale 156
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 10-07-2020, 15:40
  2. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 09-07-2014, 07:58
  3. czy 2.0 ts ma kolektor o zmiennej długości?
    Utworzone przez bennyhill4 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19-10-2010, 18:56
  4. Kierownice zmiennej geometrii bez ruchu
    Utworzone przez Stanley w dziale 166
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 19-10-2010, 10:35
  5. regulacja zmiennej geometrii turbiny
    Utworzone przez bizum w dziale 166
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-06-2010, 08:36

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory