Strona 1 z 6 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 56

Temat: Uwaga przestroga, można uwalić ecu

  1. #1
    Użytkownik Romeo Avatar motofan
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Słupsk
    Auto
    Było Alfa Romeo 156 2.0 T.SPARK 16V 1999r jest Renault Laguna II 1.8 Dynamic
    Postów
    1,257

    Domyślnie Uwaga przestroga, można uwalić ecu

    W zeszłym tygodniu bawiłem się w wymianę silnika krokowego i przepustnicy. Chciałem po wymianie zresetować parametry i wykonać adaptacje silnika. Chciałem użyć standardowo do tego celu AlfaDiaga, ale z jakichś powodów nie chciał odpalić na laptopie i musiałem użyć FES (Fiat Ecu Scan). Za pomocą FES wykonałem reset i postępowałem zgodnie z instrukcją programu- reset, wyłączyć zapłon, 30 sekund, włączyć zapłon, 30 sekund, jazda 10km. Nie zdążyłem przejechać 200 metrów i silnik zaczął się dławić, zaczęła się zapalać kontrolka od wtrysków, silnik gasł. Na drugi dzień, bezproblemowa jazda do pracy. Po pracy wyjechałem 300 metrów auto zdechło i nie chce odpalić. Pompa paliwa przestała podawać paliwo, pod maską słychać dziwne odgłosy przekaźników. Holownik musiał mnie zaciągnąć do mechanika bo auto zaczęło wariować.

    I teraz diagnoza. Pompa sprawna, przekaźniki sprawne, bezpieczniki sprawne. ECU wyłącza pompę paliwa z niewiadomych przyczyn. Po podłączeniu pod komputer u mechanika stało się jasne. Oprogramowanie sterownika (ECU) miało źle wprowadzone parametry, oraz źle wykonany reset oprogramowania. Do resetu użyłem kabla niebieskiego z czerwoną diodą z przełącznikiem do sterownika poduszek, sterownika ECU i sterownika ABS produkcji viaken. Oprogramowanie jakie użyłem do resetu to FES.

    Chciałbym przestrzec pozostałych kolegów przed wykonywaniem resetu na tym oprogramowaniu z tym kablem, gdyż można uszkodzić ECU. Diagnosta powiedział że miałem spore szczęście że nie skasowałem całkowicie softu.
    Ostatnio edytowane przez motofan ; 18-10-2011 o 08:36 Powód: Update
    spalanie 7.8l/100km
    ====================================
    pomoc w diagnostyce komputerowej Alf

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Ciekaw jestem opinii kolegi bubu321.


    A ja mam dwa pytania:
    1. Czy po resecie przystąpiłeś do jazdy na zimnym silniku, czy najpierw zagrzałeś silnik do włączenia wentylatora, a potem rozpocząłeś jazdę?
    2. Co zrobił mechanik, że teraz jest dobrze?
    Ostatnio edytowane przez SG0240 ; 18-10-2011 o 06:59

  3. #3
    Użytkownik Romeo Avatar kiepas96
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Czerwionka-Leszczyny
    Auto
    Alfa 156 1.8 TS
    Postów
    602

    Domyślnie

    A nie jest to tak że ten czas wyłączenia włączenia zapłonu przy kasowaniu jest ustalony przez ecu a nie fesa/alfadiaga i powinno to być 90s anie 10s
    Poza tym Ty jako stary zwalczać falowania w m155 powinienieś wiedzieć że do tego silnika najlepszy jest alfadiag, mi np. nigdy nie udało się skasować kompa fesem
    Kabel raczej nie ma tu nic do tego
    Zobaczymy co bubu powie na ten temat, też jestem ciekaw

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar motofan
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Słupsk
    Auto
    Było Alfa Romeo 156 2.0 T.SPARK 16V 1999r jest Renault Laguna II 1.8 Dynamic
    Postów
    1,257

    Domyślnie

    -Po resecie przystąpiłem do jazdy na zimnym silniku, nie był rozgrzany.
    -Mechanik przystąpił w pierwszej kolejności do sprawdzenia mechanicznych części typu pompa, przekaźniki, po wymianie pompy na inną było tak samo, załączała się i gasła. W końcu podłączył sterownik pod komputer, nie wiem co to było ale jakaś duża stojąca maszyna chyba typu BOSH. ok 5 minut coś tam ładował, słyszałem że ze trzy razy ustawiał się krokowy, więc chyba robił reset ECU. Wydaje mi się że po prostu wykonał poprawnie reset i po tym zabiegu pompa zaczęła działać, auto odpaliło za pierwszym razem, przekaźniki przestały strzelać.

    ---------- Post added at 09:46 ---------- Previous post was at 09:44 ----------

    Kiepas wiem że powinienem robić to AlfaDiagiem, ale akurat nie chciał się odpalić, więc użyłem FES- ostatni raz.

    ---------- Post added at 09:48 ---------- Previous post was at 09:46 ----------

    Dodam, że kiedy był ten problem z ECU, odłączenie go od AKU nic nie pomogło.
    spalanie 7.8l/100km
    ====================================
    pomoc w diagnostyce komputerowej Alf

  5. #5
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Dębica
    Auto
    AR 156 1,8 TS 2001; Croma 1,9 16V 2005
    Postów
    1,295

    Domyślnie

    ja dodam od siebie tyle ze 30s to zdecydowanie za malo. robilem reset u siebie kilka razu i czekalem ok 3 minut bo jak za pierwszym razem zrobielm reset i odczekalem te ok 90s to samochod odpalil ale zgasl i tak kilka razu go odpalalem a on gasl. musialem odpalic i ptrzytrzymywac na obrotach zeby nie zdechl. nastepnym razem zrobilem reset, odczekalem dluzej i bez problemu odpalal.
    Z powodów osobistych i światopoglądowych odmawiam składania zeznań.

    PILKA NOZNA DLA KIBOLI !!!

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar motofan
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Słupsk
    Auto
    Było Alfa Romeo 156 2.0 T.SPARK 16V 1999r jest Renault Laguna II 1.8 Dynamic
    Postów
    1,257

    Domyślnie

    Jeden plus tego złego resetu był taki, że falowanie ustąpiło kiedy wykonałem reset FES-em- ładnie trzymał obroty kiedy zdjąłem bieg, na dojeżdżaniu także nic nie falowało, miał lekko zwiększone obroty, bo trzymał tak ok 1100, ale falowania zero. Teraz znów jest falowanie.
    spalanie 7.8l/100km
    ====================================
    pomoc w diagnostyce komputerowej Alf

  7. #7
    Użytkownik Romeo Avatar kiepas96
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Czerwionka-Leszczyny
    Auto
    Alfa 156 1.8 TS
    Postów
    602

    Domyślnie

    no a ten fachowiec na falowanie nic nie mówił?

  8. #8
    Użytkownik Romeo Avatar motofan
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Słupsk
    Auto
    Było Alfa Romeo 156 2.0 T.SPARK 16V 1999r jest Renault Laguna II 1.8 Dynamic
    Postów
    1,257

    Domyślnie

    Już faceta nie męczyłem tym falowaniem bo wiem że trudno będzie to naprawić. Ja się w ogóle cieszyłem że auto zadziałało i mogę jeździć. Zły reset ECU kosztował mnie 540zł, więc nie uśmiecha mi się aby jeszcze więcej bulić mechanikowi za szukanie falowania.

    ---------- Post added at 10:54 ---------- Previous post was at 10:50 ----------

    Co do falowania to sądzę jednak że winę ponosi ECU, bo przy błędnym resecie chodził przez chwilę jak w zegarku dopóki całkiem nie zdebilniał.
    spalanie 7.8l/100km
    ====================================
    pomoc w diagnostyce komputerowej Alf

  9. #9
    M&M
    Gość

    Domyślnie

    Najlepiej niech wypowie się BUBU ale mojm zdaniem resetem nie mozna wykasować softu, czy go uszkodzić.

  10. #10
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Ja robiłem reset zarówno FES-em, jak i Alfadiagiem - i nic się nie działo, ale czekam 90 sek. przed ponownym uruchomieniem - zgodnie z nauką kolegi bubu321.
    Może ta jazda na zimnym silniku było powodem tego, że ECU złapało jakąś "głupotę" i zaczęło wariować, a może te 10 sek. było za mało.
    Poczekajmy na opinię kolegi Bubu.
    W każdym razie 540 zł to chyba jednak spora przesada.
    Ostatnio edytowane przez SG0240 ; 18-10-2011 o 15:26

Podobne wątki

  1. Przestroga
    Utworzone przez M&M w dziale 156
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 16-02-2012, 09:44
  2. przestroga dla wszystkich
    Utworzone przez nymo w dziale 156
    Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 26-01-2012, 19:16
  3. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 16-12-2011, 16:05
  4. UWAGA UWAGA!!! Mój własny film o mojej 145-ce
    Utworzone przez kiler w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 23-03-2007, 23:18

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory