Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 44

Temat: Regulacja temperatury z nawiewu

  1. #11
    marcinc
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz156 Zobacz post
    Czujniki temperatury wnętrza.
    Ktoś kiedyś pisał na forum że są tam małe silniczki , które wymuszają obieg powietrza przez nie aby mogły poprawnie kontrolować temperaturę wewnątrz pojazdu. Może tam jest problem?
    Czy ten czujnik ma także wpływ na pracę wentylacji, kiedy nie jest ustawione pokrętło na AUTO?

  2. #12
    marcinc
    Gość

    Domyślnie

    Ktoś pomoże z rozwiązaniem problemu który wcześniej opisałem?

    Zaobserwowałem jeszcze kolejny objaw. Wczoraj jechałem Alfą w trasie, regulacja temperatury znowu nie działała. Po krótkim postoju na parkingu, zgaszeniu i odpaleniu auta, regulacja zaczęła działać prawidłowo. Cuda chyba jakieś...

    Cytat Napisał marcinc Zobacz post
    OK, znalazłem ten silniczek. Gdyby ktoś w przyszłości szukał to jest mocno schowany pod deską z lewej strony (patrząc od pasażera).

    I teraz kolejny problem... Obserwowałem pracę tego silniczka bez demontażu od nagrzewnicy. Chodzi w całym zakresie swoich obrotów. Jednak dziwnie reaguje na sterowanie z pokrętła przy panelu ogrzewania:
    • ustawiamy pokrętło na najbardziej zimne: silniczek ładnie jedzie do końcowego położenia
    • przestawiam pokrętło o 1-2 kolejne stopnie: silniczek dalej ładnie obraca się o kolejne kroki
    • przestawiam pokrętło dalej o 1-2 stopnie: silniczek nie przesuwa się o kolejne kroki, tylko jedzie do końca na maksymalne położenie
    W czym może być problem? W silniczku, w panelu ogrzewania?

  3. #13
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Maro1500
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    LbN
    Auto
    AR 156 1,9JTD SW
    Postów
    429

    Domyślnie

    i jak rozwiązaliście ów problem, u mnie zaczyna się dziać podobnie czyli w całym zakresie leci ciepło. Jedynie na max zimno leci zimno. Chyba że samochód się wychłodzi i temp bedzie ustawioa na 18 wtedy jest ok. Gorzej jak się chce cielpej... cieplo bedzie juz do konca jazdy...

  4. #14
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Otwock
    Auto
    Alfa Romeo 156 2001r. 2.5 V6 + LPG
    Postów
    24

    Domyślnie

    Hehe mam ten sam problem, dlatego teraz jeżdzę na AUTO i jest wszystko OK, jakoś mi to nie dokucza

  5. #15
    iamo
    Gość

    Domyślnie

    Miałem to samo,
    pomogła wymiana tzw. modułu komfortu, nie wiem czy tak to się nazywa,
    ale ustrojstwo to było odpowiedzialne między innymi za nieświecące światełka nad głowami pasażerów z tyłu.

  6. #16
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    Gdynia
    Auto
    156 2.5 V6 190HP 1999, 159 1.9jtdM 150KM 2006
    Postów
    1,317

    Domyślnie

    Koledzy, widać nie wiecie, jak działa climatronik w samochodzie (u nas niepełny, bo sprężarkę i obieg zamknięty trzeba ręcznie włączać). Temperatura zawsze jest sterowana automatycznie, niezależnie od ustawienia pokrętła siły nawiewu. System jest tak zaprogramowany, żeby po nagrzaniu się silnika do określonej temperatury włączyć nawiew najcieplejszego powietrza tak, aby najszybciej nagrzać wnętrze. Moment odpalenia grzania na max widać dobrze po ustawieniu pokrętła nawiewu na auto,w pewnym momencie zaczyna mocno dmuchać. Moment ten jest uzależniony od temperatury zewnętrznej, temperatury w aucie i temperatury silnika - generalnie chodzi o to, żeby silnik jak najkrócej działał na tzw. ssaniu, czyli żeby szybko osiągnął temperaturę roboczą. Potem dopiero grzejemy w środku

    Słowem - tak ma być, że silniczek nie rusza się co krok, ale w pewnym momencie jedzie na max. Układ ma za zadanie jak najszybciej nagrzać wnętrze auta, dlatego wieje gorącym powietrzem. Odnośnie "za gorąco" - dajcie nawiew na szybę i na nogi, otwórzcie jedną kratkę nawiewu z tyłu. Temperatura będzie się rozkładać po aucie i będzie ok. Uczucie gorąca jest przy włączeniu nawiewu na "twarz", największe przy otwarciu dodatkowo dużej środkowej kratki w "domku" xD

  7. #17
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Maro1500
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    LbN
    Auto
    AR 156 1,9JTD SW
    Postów
    429

    Domyślnie

    Pragnę się z Tobą raczej nie zgodzić lub może nie do końca przyznać Ci racje. Bo belle mam już od roku i zawsze było ok. Stało się to nagle. To raz, a dwa jak wyjaśnisz taką zaszłość w silniku diesla, tak samo jak benzyna? Diesel inaczej się grzeje jak benzyna. A trzy, czyli to normalne wg. Ciebie że przy temp. otoczenia ok 5-10'C, temperaturze roboczej silnika ok 70-80'C i temp. na pokrętle ustawionym poniżej 18, ale nie max zimno i nawiew na auto czy na 2-3 bieg, jeździe ponad 30 min z kratek leci dość ciepłe powietrze. Na tyle że robi się poprostu ciepło, to normalne??? Oj chyba nie No chyba że od zawsze nawiew był popsuty i teraz się naprawił?!

    A i gdy leci ciepłe z nawiewów, w środku jest ciepło, włączam klimę i dalej z nawiewów leci ciepło to jest ok? Dopiero przestawienie pokrętła temp. na max zimno skutkuje zimnym powietrzem z nawiewów To akurat w tym momencie Twoja teoria się nie zgadza. No chyba że jak już napisałem niesprawny wcześniej układ się naprawił
    Ostatnio edytowane przez Maro1500 ; 13-01-2012 o 19:56

  8. #18
    marcinc
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał dcfan Zobacz post
    Koledzy, widać nie wiecie, jak działa climatronik w samochodzie (u nas niepełny, bo sprężarkę i obieg zamknięty trzeba ręcznie włączać). Temperatura zawsze jest sterowana automatycznie, niezależnie od ustawienia pokrętła siły nawiewu.
    No być może nie wiem... Tylko czy cała ta Twoja teoria działa także w sytuacji ustawienia pokrętła szybkości wentylatora na pozycję inną niż AUTO (1,2,3..)? Logiczne by było, że wtedy układ działa w trybie ręcznym.

    Więc wytłumacz mi dlaczego:
    - jak ustawię nawiew na 1, temperaturę na max > robi się sauna w samochodzie, czyli działa ok
    - jak ustawię nawiew na 1, temperaturę o jeden skok poniżej max > wieje zimne powietrze

  9. #19
    Użytkownik Znawca Avatar kylo1986
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Auto
    166 2.4 20v Fl x2, 159 1.9 8v
    Postów
    1,990

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinc Zobacz post
    No być może nie wiem... Tylko czy cała ta Twoja teoria działa także w sytuacji ustawienia pokrętła szybkości wentylatora na pozycję inną niż AUTO (1,2,3..)? Logiczne by było, że wtedy układ działa w trybie ręcznym.

    Więc wytłumacz mi dlaczego:
    - jak ustawię nawiew na 1, temperaturę na max > robi się sauna w samochodzie, czyli działa ok
    - jak ustawię nawiew na 1, temperaturę o jeden skok poniżej max > wieje zimne powietrze
    Tak masz racje to co napisał kolega wyżej tyczy się tylko trybu AUTO

  10. #20
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Kacper_agh
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    156 2.0 TS 1997
    Postów
    415

    Domyślnie

    U mnie pojawił sie podobny problem jak tu opisywany, a stalo sie to po wymianie przełączników do nawiewów ( tych całych pokreteł itp. ) ( zmienialem bo mi sie popalily lampki podswietlania a mialem okazyjnie drugi z dzialającym podswietlaniem) i tak sie włąsnie troche dziwne zachowuje gorące powietrze. i moze przyczyna jest tam? tylko nie wiem czy stary mialem popsuty czy ten nowy jest popsuty .
    Alfa Romeo:Giulia 2.0 '18- w budowie/159 2.0 '10 - na sprzedaż /156 2.0TS '97 -moja pierwsza -zgniła/156 2.0 JTS - trzymam na klasyka
    Pozostałe: Uaz 469 2,6i(Isuzu) - w błoto / Isuzu Trooper 3,5 V6 - w błoto / Volvo XC90 2.4D - nudziarz / Honda CB750 '91/ Fiat 126p '96

Podobne wątki

  1. Regulacja temperatury nawiewu
    Utworzone przez Raiden w dziale 166
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-09-2022, 21:08
  2. Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 29-08-2021, 19:19
  3. Padła regulacja nawiewu
    Utworzone przez kos w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 03-10-2016, 22:29
  4. Regulacja temperatury
    Utworzone przez norbert007 w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 01-07-2014, 21:01
  5. Regulacja temperatury nawiewu
    Utworzone przez zenek2562 w dziale 166
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 03-12-2013, 10:58

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory