Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Temat: Zawieszenie przód + tył, wymiana

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar MISSIEKS
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    ZEBRZYDOWICE, WADOWICE
    Auto
    ALFA 159 SW 2.4 JTDM Q4 - jest, ALFA 156 SW FL 1.9 JTD 115 - była
    Postów
    109

    Domyślnie Zawieszenie przód + tył, wymiana

    Witam Koleżanki i Kolegów
    Niedawno mojej alfie stuknęło 170tyś km i że ostatnio zaczęło coś pukać w przodzie - pojechałem sprawdzić zawieszenie. Diagnoza - luzy na stabilizatorze i na tulejach górnych wahaczy. Nie są to duże luzy, ale pomału trzeba się przymierzać do wymiany. Pytanie do osób z doświadczeniem, które przerabiały ten temat. Ponieważ całe zawieszenie jest jeszcze fabryczne, czy wraz z wymianą górnych wahaczy, gum na stabilizatorze i łączników wymienić profilaktycznie też dolne wahacze? W obecnej chwili na dolnych wahaczach luzów brak, lecz na forum spotkałem się z opiniami, że po wymianie samych górnych po 2-3 miesiącach lubią zacząć stukać nie wymienione dolne. Jest to dodatkowy koszt ok. 700 zł , ale nie chciałbym aby po paru miesiącach znowu coś stukało i i trzeba było znowu rozbierać zawieszenie. Wiadomo znowu koszt robocizny, geometrii.

    Dodatkowe pytanie – czy wahacze poprzeczne w tyle trzeba wymieniać jakoś parami, czy można pojedynczo??

  2. #2
    fabick
    Gość

    Domyślnie

    Fabryczne zawieszenie przy 170.000 km? Na lawecie zrobiła te 170 tysi, czy jak?

  3. #3
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    159 2.4 JTDM 200Km, 2006, 220Km 450Nm
    Postów
    270

    Domyślnie

    Jak najbardziej możliwe - ja mam w swojej najechane 160 000 i mam nadal fabryczne górne wahacze

  4. #4
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    04 2011
    Auto
    Saab 900 LPT classic & BMW 318d F30
    Postów
    212

    Domyślnie

    Ja mam w swojej 188000 i też nic nie zmieniane. W tej chwili mam luzy na górnym lewym wahaczu oraz na stabilizatorze.
    Właśnie jestem w trakcie zamawiania nowych górnych wahaczy, łączników i gum drążka reakcyjnego.
    Reszty nie ruszam skoro nie ma takiej potrzeby.
    Przebieg cały zrobiony za zachodnią granicą.

  5. #5
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar sumka33
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Gliwice
    Auto
    ALFA ROMEO 156 SW 1.9 JTD FL, 2005;ALFA ROMEO 147 1.9 JTD FL, 2008
    Postów
    351

    Domyślnie

    Cytat Napisał fabick Zobacz post
    Fabryczne zawieszenie przy 170.000 km? Na lawecie zrobiła te 170 tysi, czy jak?
    Jak kolega pisał to całkiem normalne... Moja bella ma 190.000 km po autostradach i dopoiero w zeszlym roku wymienilem gorne wahacze i stabilizator.Missieks ja na twoim miejscu jak chcesz miec spokoj to:
    1. Primo- Stabilizator przedni w naszych samochodach to bardzo newralgiczna część do której dostęp jest tragiczny. Wymiana samych gum daje efekt bardzo krótkotrwały zwłaszcza przy polskich dziurawych drogach ( nie zdziwiłbym się gdybyś w następnym roku znowu miał luzy). Dlatego najlepszą rzeczą jest (jak zaleca to serwis) wymiana całego stabilizatora na orgoryginał (ricambi orginalii). Cena oryginalnego stabilizatora to 280zł + koszt robocizny (który jest różny).
    2. Duo-primo- Górne wahacze w naszych samochodach to jeszcze większy bardziew jak stabilizator wiec jak kupisz zamiennik to licz się z tym że możesz po 10 tyś. mieć większe luzy jak te wahacze które masz właśnie w samochodzie. Moim skromnym zdaniem jak wymieniać to raz a porządnie. Poczekaj troszkę aż uzbierasz trochę więcej gotówki i kup oryginalne TRW ricambi orginalli - tylko te. Na korpusie tych wahaczy po wewnętrznej stronie ma być odlany napis TRW (nie wydrapany jakimś punktakiem) oraz odlany nr katalogowy oraz znak fiatowski rotor w kółku, wybita cecha TRW na główce sworznia, odlana cecha TRW na osłonce gumowej sworznia oraz odlany znak producenta boge z napisem FIAT na tulejce. Inne to tańsze zamienniki (TRW również miało droższy oryginał i tańszy zamiennik - żeby tu ktoś nie próbował polemizować - brat pracuje w TRW w dziale kontroli jakości)
    3. No i primo ultimo - nie wiesz w jaki, stanie są dolne wahacze w samochodzie (ale z tego co piszesz to oryginały). Jeżeli założymy że górne będziesz wymieniał dopiero pierwszy raz to dołu bym nie ruszał. A to dlatego że konstrukcja zawieszenia jest w naszych autach w taki sposób rozwiązana że dolne wahacze w wytrzymują dłużej. Jestem przeciwnikiem wydawania zbędnych pieniedzy żeby wymienić coś dobrego na lepsze. Lepiej wydać to na porządne oryginalne części które musisz wymienić i dobrego mechanika który porządnie ustawi później geometrię.
    4 No i Primo finito Pozdrawiam i powodzenia. A jak masz za dużo pieniędzy i Cię ona drażni to daj dzieciom...

  6. #6
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    04 2011
    Auto
    Saab 900 LPT classic & BMW 318d F30
    Postów
    212

    Domyślnie

    Kolego sumka33, możesz mi wskazać gdzie można dostać oryginalny stabilizator za cenę którą podajesz w swoim poście powyżej?
    Chyba jednak się skuszę na wymianę całego stabilizatora bo nie mam pewności co do jego stanu i umiejętności mechaników.

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar kamien007
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Łęczna
    Auto
    Alfa Romeo 156 3.2 Q2 rok 02 Azzurro Nuvola
    Postów
    689

    Domyślnie

    o ja zadziwiacie mnie panowie ja u siebie przejechałem 10tys na gornych wahaczach aż wkońcu się wkurzyłem i włożyłem PU.
    V6 są powody do mruczenia
    156 V6 98 2.5 Blue cosmo: było
    156 V6 99 3.0 Azurro Nuvola: było
    156 V6 02 3.2 Q2 Azurro Nuvola, 155 1.8 8v

  8. #8
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Wieruszów
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.0 JTS LPG 2002r po LF
    Postów
    1,982

    Domyślnie

    Czy ktoś mi może powiedzieć co się może zużyć w stabilizatorze oprócz tulejek gumowych?
    Moja Bella

  9. #9
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar sumka33
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Gliwice
    Auto
    ALFA ROMEO 156 SW 1.9 JTD FL, 2005;ALFA ROMEO 147 1.9 JTD FL, 2008
    Postów
    351

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz156 Zobacz post
    Czy ktoś mi może powiedzieć co się może zużyć w stabilizatorze oprócz tulejek gumowych?
    Jak masz AR 156 i sam sobie ją naprawiasz ( nie oddajesz komuś żeby Cię wyręczał) to pewnie byś wiedział że miejsce gdzie przylega guma do drążka się wyciera. Po pewnym czasie owo miejsce jest wyrobione, pełne wżerów i nierówności. Standardowo panowie w "warsztacikach" w to miejsce wstawiają nowe gumy które po 5-10 tyś km są zjechane jak trampek. Pozdrawiam

    ---------- Post added at 18:32 ---------- Previous post was at 18:28 ----------

    Cytat Napisał godol Zobacz post
    Kolego sumka33, możesz mi wskazać gdzie można dostać oryginalny stabilizator za cenę którą podajesz w swoim poście powyżej?
    Chyba jednak się skuszę na wymianę całego stabilizatora bo nie mam pewności co do jego stanu i umiejętności mechaników.
    Kupowałem go rok temu chyba u tylkofiat na allegro ale zabij mnie bo nie jestem pewiem... ludzie też chwalą na forum tanifiat na allegro

  10. #10
    Użytkownik Świeżak Avatar MISSIEKS
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    ZEBRZYDOWICE, WADOWICE
    Auto
    ALFA 159 SW 2.4 JTDM Q4 - jest, ALFA 156 SW FL 1.9 JTD 115 - była
    Postów
    109

    Domyślnie

    Cytat Napisał sumka33 Zobacz post
    Jak kolega pisał to całkiem normalne... Moja bella ma 190.000 km po autostradach i dopoiero w zeszlym roku wymienilem gorne wahacze i stabilizator.Missieks ja na twoim miejscu jak chcesz miec spokoj to:
    1. Primo- Stabilizator przedni w naszych samochodach to bardzo newralgiczna część do której dostęp jest tragiczny. Wymiana samych gum daje efekt bardzo krótkotrwały zwłaszcza przy polskich dziurawych drogach ( nie zdziwiłbym się gdybyś w następnym roku znowu miał luzy). Dlatego najlepszą rzeczą jest (jak zaleca to serwis) wymiana całego stabilizatora na orgoryginał (ricambi orginalii). Cena oryginalnego stabilizatora to 280zł + koszt robocizny (który jest różny).
    2. Duo-primo- Górne wahacze w naszych samochodach to jeszcze większy bardziew jak stabilizator wiec jak kupisz zamiennik to licz się z tym że możesz po 10 tyś. mieć większe luzy jak te wahacze które masz właśnie w samochodzie. Moim skromnym zdaniem jak wymieniać to raz a porządnie. Poczekaj troszkę aż uzbierasz trochę więcej gotówki i kup oryginalne TRW ricambi orginalli - tylko te. Na korpusie tych wahaczy po wewnętrznej stronie ma być odlany napis TRW (nie wydrapany jakimś punktakiem) oraz odlany nr katalogowy oraz znak fiatowski rotor w kółku, wybita cecha TRW na główce sworznia, odlana cecha TRW na osłonce gumowej sworznia oraz odlany znak producenta boge z napisem FIAT na tulejce. Inne to tańsze zamienniki (TRW również miało droższy oryginał i tańszy zamiennik - żeby tu ktoś nie próbował polemizować - brat pracuje w TRW w dziale kontroli jakości)
    3. No i primo ultimo - nie wiesz w jaki, stanie są dolne wahacze w samochodzie (ale z tego co piszesz to oryginały). Jeżeli założymy że górne będziesz wymieniał dopiero pierwszy raz to dołu bym nie ruszał. A to dlatego że konstrukcja zawieszenia jest w naszych autach w taki sposób rozwiązana że dolne wahacze w wytrzymują dłużej. Jestem przeciwnikiem wydawania zbędnych pieniedzy żeby wymienić coś dobrego na lepsze. Lepiej wydać to na porządne oryginalne części które musisz wymienić i dobrego mechanika który porządnie ustawi później geometrię.
    4 No i Primo finito Pozdrawiam i powodzenia. A jak masz za dużo pieniędzy i Cię ona drażni to daj dzieciom...
    Dzięki za odpowiedź.
    Zrobię tak jak radzisz. Jeżeli chodzi o górne wahacze do zawsze brałem pod uwagę tylko wymianę na TRW lub Lemforder. Chce jeździć, a nie cały czas siedzieć w warsztacie. Co ciekawe, wczoraj pytałem w zaprzyjaźnionym sklepie o części i za górne wahacze TRW usłyszałem cenę 220zł a za oryginały OE FIAT 185zł. Jeżeli chodzi o stabilizator to myślałem o wymianie samych gum, ale chyba faktycznie zacznę szukać całego stabilizatora w dobrej cenie. Dolne obecnie nie mają luzów, na szarpakach stwierdzili że są ok., więc zostaną.
    Co do pieniążków to również nie lubię ich bezsensownie wydawać jeżeli nie ma takiej potrzeby, ale jak już coś robię to chce to zrobić porządnie i mieć spokój, a nie wracać do tematu co chwila – dlatego moje pytania.

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Trzeszczące zawieszenie przód
    Utworzone przez Kuba1973 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 01-02-2015, 10:26
  2. [159] Trzeszczy zawieszenie przód
    Utworzone przez whitefunk w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 16-07-2013, 18:14
  3. Zakup części, wymiana, zawieszenie przód AR 147
    Utworzone przez morios w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 07-04-2012, 07:56
  4. Zawieszenie przód wymiana tulejek, sworzni itp?
    Utworzone przez Omarek86 w dziale 166
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-09-2011, 17:13
  5. [156] zawieszenie przód
    Utworzone przez gord w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16-10-2008, 21:25

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory