Strona 37 z 37 PierwszyPierwszy ... 2728293031323334353637
Pokaż wyniki od 361 do 364 z 364

Temat: [diagnostyka] spomaganie prac przy diagnostyce auta z pomocą oscyloskopu samochodowe

  1. #361
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    Dzięki. Na wejściu ma sygnały tylko z czujnika TP.

    No, wiem, że masz rację. Informację zwrotną o pozycji TP, ECU bierze z czujnika TP. Czujniki są sprawne, wszystko co zasilane jest 5V działa. Patrząc na to jakie błędy wyrzucają można by uznać, że monitorują tylko czujniki. Tylko, że mądry sterownik umiałby monitorować kilka obwodów, nie tylko ten. TP ma więcej obwodów nie tylko ten jeden. Ma 4 obwody. Na razie jeszcze ich nie rozrysowałam, muszę to zrobić, wtedy będzie łatwiej. Niestety jak siadam do elearna, to się zniechęcam i zapominam piny.

    Tam chyba jest silnik DC, sterowany z ECU poprzez podwójny mostek-H, złożony min. z 4 tranzystorów, który powoduje przełączanie prądów, które płyną do serwoTP w postaci sygnału PWM, o zmiennej szerokości impulsu. Taki mostek bierze zasilanie z akumulatora poprzez główny przekaźnik silnika, a z drugiej strony podłączony jest do masy. To już dwa obwody do kontrolowania poprzez ECU. Kolejny obwód to główne centrum dowodzenia TP czyli mikroprocesor przez mostek H do serwomotoruTP. W tym obwodzie ECU ma dwa wyjścia drive. Sygnały z czujników wchodzą do ECU przez wejścia analogowe. Kontrola przekaźnika głównego (zasilania działa), bo ECU umie wyrzucić błąd za niskiego napięcia i stosowny żółty komunikat. Tylko próg wynosi 7V… Kontrola obwodu czujnika TP działa == wywala błędy. Kontrola obwodu uziemienia – nie wiem jak się odbywa. Kontrola serwomotoruTP, no po prostu myślałam, że ECU jakoś kontroluje jaki prąd puszcza, w jakich warunkach, ale nie mam na to dowodów.
    Jeśli układ działa poprawnie prąd z akumulatora płynie przez przeciwstawne tranzystory 1, 4 lub 2,3 zależnie od potrzebnej polaryzacji impulsów. Jeśli prąd popłynie przez zbieżne tranzystory, wtedy napięcie ucieknie do masy i dojdzie do zwarcia w obwodzie, chyba z winy obwodu sterującego (ECU). Nie powinno być wtedy napięcia. Stan jest taki, że napięcie jest, tylko nie ma impulsów. Nie mam to przemyślane, co się tam może dziać. Jakby nie przełączało się czasem w PWM.
    - ECU przełącza prądy, przynajmniej w czasie testów. W warunkach powstawania błędu nie wiem. Wiem tylko, że np.: wychodzi z czujnika TP na pozycję ujemną TP, co znaczy, że jest poza progami napięciowymi, które zarejstrowałam na czujniku. Przyczynę można by było ustalić, tylko w czasie powstania błędu.
    - ponieważ ECU wyrzuca błędy, należy uznać, że kontrola sterowania działa.
    - nie pasują mi napięcia na wyjściach z ECU do serwoTP. Jeśli obydwa mostki-H biorą napięcie z aku, poprzez główny przekaźnik silnika, to napięcie na obydwu wyjściach ECU powinno być takie jak na aku lub niższe, w przypadku utraty prądu na obwodzie zasilania. I na jednym pinie jest takie jak na aku. Ale na drugim jest dużo wyższe niż na aku, dochodzi nawet do 15V. Tego nie rozumiem. Skąd tam pojawia się takie napięcie?
    - chyba, że to jest jakieś referencyjne napięcie mikroprocesora. P0606 oznacza nieprawidłowe napięcie referencyjne głównego mikroprocesora. Powstaje jeżeli są jakieś nieprawidłowości mikroprocesora, który kontroluje działanie TP. Błąd taki pojawiał się sporadycznie na dwóch sterownikach i można go wywołać. Przynajmniej mi się to udało.
    - do tego dochodzi zmienne napięcie, zależnie od rpm, ale na razie to pomijam, nie ogarniam, może chodzi o prąd.
    - nad samym PWM jeszcze się nie zastanawiałam, tyle tylko, że impulsy są b. krótkie, czy szybkie rzędu mikrosekund oraz że impuls ma ok. 1,9kHZ, taki wychodzi z ECU.

    TP otwiera się w MAR na ok. 6-8st. To daje 0,4V na 8st. Z góry to jest niemal 10st dla 100% otwarcia zaworu TP. To daje chyba od 0 – 10% dla stanu przepustnica zamknięta. ECU umiałoby pokazać wartości w %, ale widać, że mu się nie chce. Jak z tego wyjść na porównanie z MAF, póki co nie wiem. Nad resztą, nad VE to muszę się zastanowić jeszcze. Nie miałam czasu. W jeździe teraz znowu nie wyrzuca błędów TP. Nie znajduję przyczyny, warunków, kiedy je wyrzuca. Chyba, że jak z katalizatorem, trzeba pojechać dokładnie w jakiejś sekwencji jezdnej testu drogowego. Trudno badać coś co tylko czasem szwankuje.
    - zostało mi zbadać przy ECU sygnały z wyjść do TP. Spróbuję.
    - zarejestrowałam w MAR, pozostałe i pod kontrolą MES, bo myślałam, że może chociaż się przeciwstawi, tylko, że to w MAR było. Ale ECU raczej pomyślało coś innego … Ponieważ chcę zrobić test drogowy, chodziło mi bardziej, czy badać tylko czujniki, czy jednak zobaczyć sygnał ECU – TP w jeździe? Sama nie wiem, czy jest sens badać czujniki w jeździe, jest pozycja TP w MES… Kwestia, czy mogą się w ogóle rozjeżdżać i z czy to porównać...

    https://www.dropbox.com/s/rx126yxz0v...r_mes.zip?dl=0
    https://www.dropbox.com/s/k2xjdr1c8d...ow_TP.zip?dl=0
    Ostatnio edytowane przez Majka ; 19-09-2015 o 00:42

  2. #362
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    Jeżeli ECU monitoruje tylko np.: 25% obwodów elektrycznych to zostaje się poddać… Niektóre są wspólne dla różnych, ale nie wszystkie. Nie chce mi się dzisiaj dywagować. Może za dużo oczekuję od ECU... Muszę rysować. Poza tym samej mi się kiepsko myśli… Pomożecie mi?

    Oscylogramy pod kontrolą MES:
    - wyjścia sterujące ECU, na serwoTP,
    - testy drogowe – sygnały sterujące serwoTP oraz TP1/TP2 z d4b.
    - nie opisałam kanałów, bo nie grałoby wtedy z MES, a w czasie testów martwiłam się, że się laptop rozładuje i dlatego tak. Bez zasilacza jest mi kiepsko.
    - testy drogowe takie sobie, próbne. Bez przekonania je robiłam i było tłoczno na drodze.

    https://www.dropbox.com/s/0nmslt4l8v...a_ECU.zip?dl=0
    https://www.dropbox.com/s/cfjil80iso...ogowe.zip?dl=0

  3. #363
    Użytkownik Romeo Avatar euroscan
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Katy Wroclawskie/ Wrocław/ Legnica
    Auto
    147 TS 1.6, bez wariatora
    Postów
    685

    Domyślnie

    szkoda że w jakiejś GT JTS, 156 JTS ktoś inny nie pomierzy tego TP, bo tak to grzebiemy się w jednym i tym samymm miejscu... dalej nie mamy wzorca..., może w jakimś dniu do mnie zawita GT JTS, to bedzie obmierzona z przodu do tyłu, właściciel długo jej nie dostanie...
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tp1.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	108.2 KB
ID:	179201  

  4. #364
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    Dzięki. Prąd kontroluje przez PWM, ale nadal nie wiem jak. Nie udało mi się na razie zrobić analizy impulsów, ani też analizy z MAF, ale te „tłumienia” to raczej na poprawne nie wyglądają. Tylko, że sterownik nie wyrzuca wtedy żadnych błędów. Tak z nazwy. To są błędy definiowane przez producenta, a co miał na myśli, nie wiem. Gdy wyrzucał to nie były to błędy kontroli serwomotoruTP, ani obwodu serwomotoruTP
    - wyrzucał błędy czujnika TP, błąd niezgodności, a następnie robił STOP – deaktywował system kontroli serwoTP i odcinał paliwo przy 3000 rpm.
    - potrafił też wyrzucić błąd momentu obrotowego (niezgodność), a to chyba niepoprawna kontrola serwoTP.
    - czy to są błędy kontroli serwo-TP, nie wiem.

    Napisałeś może problem z wyjściem różnicowym. Ale nadal jeszcze nie rozumiem dlaczego tak uważasz i co z tym należy zrobić? TP i wtryski, to jest sterowanie bez przekaźników, może nie mocą, ale inaczej. Pewnie miało być stabilniej i pewniej.

    Założyłam, że tam jest mostek-H, bo nie ma przekaźnika. Też założyłam, że silnik jest bezszczotkowy, że nie ma elektromagnesu. Dlatego tak, bo rozrusznik jest napędzany w pewnym sensie podobnie, a w jego obwodzie jest przekaźnik. Dlatego rozważam układ kontroli wyjść ECU – TP, serwomotruTP, przez mikrokontroler. Wtedy mógłby sobie jeszcze analizować różne parametry… może… Może głupia analogia, ale tak mi pasowało. Taki system powinien dać uniezależnienie się od zmian napięcia w na aku. I to pasuje, TP działała, nawet, gdy napięcie spadało poniżej 7V. Przyjęłam, że komunikacja jest jednak dwukierunkowa, po eksperymencie z zamykaniem i otwieraniem TP ręką, tam jednak pojawiała się zmiana napięcia i powstawało p0606. Po prostu też mi chodzi o to, czy jest możliwe, że TP nie słucha ECU i dlatego tłumi te pulsacje PWM, bo ustawia się w nieco innej pozycji niż zadana, drga? Z drugiej strony nie wiem, czemu napięcia na wyjściach ECU na serwoTP są różne, co daje w efekcie na łączu różnicowym napięcie na PWM zmienne, zależne od rpm. Może jeszcze zrobię test drogowy, gdzie te piny będą oddzielnie badane. Doczytam jeszcze, bo tej elektronicznej kontroli nie rozumiem… Najwyżej coś się nauczę.
    - nie wiem czy w związku z tym kontrola obwodu serwo-TP, którą narysowałam jest poprawna. Rozkład pinów masów – wymyśliłam (piny są z elearna, ale ich trasa wymyślona), na zasadzie, że musi być coś w rodzaju „czujnika masy” ze złączenia przewodów… Gdzieś musi pomiary robić, aby wyrzucać inne błędy powiązane z masą.

    Tam zaznaczyłam pomiary rezystancji i ich wartości, które znalazłam w sieci. Czy one są prawdopodobne i czy warto je wykonać? Czemu na serwoTP jest zakres rezystancji? Na czujnikach, to chyba nie, bo z napięć, które pomierzyłam, to nie ma wskazania. Ale na serwoTP, czy na ECU? Czy pomiar rezystancji na serwoTP wykluczy serwoTP jako sprawcę zamieszania?
    Czy takim miernikiem jaki mam, niższych raczej lotów – mogę wykonać taki pomiar? Ma chyba taki zakres, ale już nie pamiętam, coś było ważne w mierniku do tego pomiaru… I czy warunki badania i piny, które wzięłam z sieci są poprawne?

    Na ten moment, błędy TP się już nie pojawiły, więc nie mogę zbadać napięć, gdy zapali MCSF z tego powodu. Objawy subiektywnie odczuwam, bez błędów, zwłaszcza w jeździe w korkach, gdzie jest dużo operacji sprzęgłem i hamulcem. Wtedy też TP musi często reagować. Ale nie chcę wymieniać TP, bez tak mniej więcej pewności, że to słuszna wymiana… Ponieważ uważam, że tylko nowa/odnowiona w fabryce TP da konkretną odpowiedź… Rozważałam naprawę w Warszawie, ale po historii z alternatorami, mam pewne obawy…

    Podpowiecie mi coś jeszcze? Naprawdę nie da się inaczej, niż poprzez badanie innego JTSa? A jeśli one w ogóle mają problemy z TP, przy pewnym przebiegu? Skąd to wiedzieć…

    Rysunki obwodów moimi oczami są w załączniku. Zobaczycie?

    Badałam spontanicznie wcześniej. Możliwe, że powtórzę niektóre testy, malując do nich propozycje obwodów i testów. Ale tylko niektóre.

    Gdybym kupiła zestaw rozwojowy do arduino, miałabym mostek H i serwomotor i mogłabym zobaczyć jak to działa. Ale mam zestaw podstawowy. Czy to coś rozjaśni, gdyby dokupić mostek H i serwomotor i taki test zrobić? Czy to będzie zupełnie coś innego?


    rysunki.zip

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Analizator magistrali CAN, potrzebny, zbędny w diagnostyce auta
    Utworzone przez bubu321 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 17-01-2018, 13:27
  2. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-12-2012, 19:27
  3. [GTV] pomoc przy diagnostyce
    Utworzone przez viruskill w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 28-02-2012, 21:29
  4. świeża diagnostyka mojego auta - i co dalej??
    Utworzone przez Rodeush w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 17-08-2011, 11:06

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory