Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: [156] Czujnik sprzęgła, jakie objawy uszkodzenia.

  1. #1
    pawlak42
    Gość

    Domyślnie [156] Czujnik sprzęgła, jakie objawy uszkodzenia.

    Witam, zauważyłem że mam uszkodzony czujnik sprzęgła, nie wiem czy dzien czy miesiac czy rok.
    Znajduje się nad pedalem sprzęgła, czy może ktoś mi wyjaśnić jakie skutki mogą być uszkodzenia tego czujnika, po co może być komputerowi informacja o wcisnietym sprzegle ? Mam manualna skrzynie, AR 156 2.4 JTD 1999r. Może od niego szarpać sprzeglo przy ruszaniu - choć moim zdaniem to dwumasa już siada. Po co jest ten czyjnik?!?:-)

    Wysłano z HTC Desire z użyciem
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	uploadfromtaptalk1345614191699.jpg
Wyświetleń:	1473
Rozmiar:	67.0 KB
ID:	66803  

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar Izane
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Mysłowice- Śląskie
    Auto
    Alfa 159 1.9JTDm, MiTo 1.4 155KM Były: Alfa Romeo Giulietta QV TCT,Alfa Romeo 156 2.4JTD
    Postów
    1,888

    Domyślnie

    To samo pytanie :-) od początku mam błąd tego czujnika, a nie wiem za co one w ogóle odpowiada
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150@190 KM
    Alfa Romeo MiTo 1.4 T.B. 155KM
    Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde TCT '16

    Alfa 156 2.4 JTD CF2 136@175 KM 370 NM Sportpack

    "Moja jest tylko racja i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!"

  3. #3
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    04 2011
    Auto
    916 i 955
    Postów
    2,260

    Domyślnie

    Czujnik daje sygnał do ECU, mówiący że silnik zostanie odciążony. Dawki wtrysku się zmieniają, jednocześnie spadek obrotów po naciśnięciu pedału jest spowalniany. Ma to na celu zmianę biegu bez szarpnięć.
    Drugi powód to tempomat. Przy wciskaniu pedału sprzęgła powinien się wyłączać.

  4. #4
    pawlak42
    Gość

    Domyślnie

    Ją mam ulamany ten cypek który po puszczenie sprzęgła powinien się wcisnąć...
    Tzn że na ta chwilę mam non stop zmieniona dawkę paliwa i auto jest słabsze? Może przez to też więcej palić...
    Dobrze myślę?

    Wysłano z HTC Desire z użyciem Tapatalk PL (spolszczone przez gusto z samsunggalaxy.eu)

  5. #5
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    04 2011
    Auto
    916 i 955
    Postów
    2,260

    Domyślnie

    Niekoniecznie.
    To co się dokładnie dzieje z ECU to wie tylko konstruktor.
    Koszt używki jest minimalny. Nie zastanawiałbym się tylko go wymienił.

  6. #6
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar zales00
    Dołączył
    12 2010
    Mieszka w
    Siedlce/Parczew
    Auto
    AR 147 1.9 JTD 2003r.
    Postów
    374

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawlak42 Zobacz post
    Ją mam ulamany ten cypek który po puszczenie sprzęgła powinien się wcisnąć...
    Tzn że na ta chwilę mam non stop zmieniona dawkę paliwa i auto jest słabsze? Może przez to też więcej palić...
    Dobrze myślę?

    Wysłano z HTC Desire z użyciem Tapatalk PL (spolszczone przez gusto z samsunggalaxy.eu)
    Na mój głupi chłopski rozum auto nie będzie słabsze bo jak kolega wyżej napisał dawka paliwa nie zostanie zmniejszona po wciśnięciu sprzęgła. Skutek jest tylko taki że może więcej palić, ponieważ obroty wolno opadają i występują szarpnięcia przy zmianie biegów spowodowane właśnie zbyt wolnym opadaniem obrotów.

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar pawciu87
    Dołączył
    12 2008
    Mieszka w
    Wieluń
    Auto
    BMW F31 318d
    Postów
    958

    Domyślnie

    ja miałem uszkodzony w AR 156 i AR 147; skutki: oczywiście brak tempomatu, szarpania podczas zmiany biegów, oraz dodatkowo w 147 działo się coś takiego że przy każdej zmianie biegów auto robiło sobie samo "przegazówki", obroty wtedy skakały przy wciśnieciu sprzęgła o jakies 500-1000 obr/min... używany czujnik to jakieś 30-35 zł z przesyłką, tylko trzeba wiedzieć jaki bo są różnej długości

    pozdr Paweł

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Casio
    Dołączył
    03 2015
    Auto
    Włoskie, doładowane
    Postów
    727

    Domyślnie

    Czy jeśli tempomat działa prawidłowo, brak błędu na kompie odnośnie niesprawności czujnika to czy istnieje prawdopodobieństwo, że i tak czujnik może być uszkodzony? Podczas zmiany biegów obroty dość szybko lecą u mnie w dół, przez co muszę kręcić mojego diesla dość wysoko żeby uniknąć szarpnięcia.

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta Avatar tomano
    Dołączył
    08 2017
    Mieszka w
    LLE
    Auto
    ALFA ROMEO 156 1.9JTD AR 159 1,9 jtd
    Postów
    403

    Domyślnie

    Cytat Napisał Casio Zobacz post
    Czy jeśli tempomat działa prawidłowo, brak błędu na kompie odnośnie niesprawności czujnika to czy istnieje prawdopodobieństwo, że i tak czujnik może być uszkodzony? Podczas zmiany biegów obroty dość szybko lecą u mnie w dół, przez co muszę kręcić mojego diesla dość wysoko żeby uniknąć szarpnięcia
    Sprawdz w MESie powinno się zmieniac aktywny-nieaktywny przy wciskanju sprzęgła

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Casio
    Dołączył
    03 2015
    Auto
    Włoskie, doładowane
    Postów
    727

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomano Zobacz post
    Sprawdz w MESie powinno się zmieniac aktywny-nieaktywny przy wciskanju sprzęgła
    Sprawdzałem i czasami tuż po przełączeniu stacyjki w pozycję MAR i przy wciśniętym sprzęgle program pokazywał wartość "wyłączone", w sensie nie wciśnięte. Może tak ma być, nie wiem. Każde późniejsze wciśnięcie/wyciśnięcie pokazywane było prawidłowo.

Podobne wątki

  1. [156] przepływomierz - czyszczenie i objawy uszkodzenia.
    Utworzone przez alces1 w dziale 156
    Odpowiedzi: 144
    Ostatni post / autor: 11-11-2018, 21:19
  2. [159] Nietypowe objawy zużycia sprzęgła ? 1.9 150km
    Utworzone przez loco145 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 11-03-2014, 11:54
  3. [1.8 TS] Silniczek krokowy jakie są obiawy uszkodzenia...?
    Utworzone przez ziulek61 w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 02-01-2012, 01:51
  4. Objawy uszkodzenia koła pasowego dwumasowego
    Utworzone przez majster w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-06-2011, 08:46
  5. Objawy Sprzęgła
    Utworzone przez sobi112 w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 03-06-2010, 11:39

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory