Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 48

Temat: Z serii pogromcy mitów - sonda lambda, czy na pewno tylko oryginał?

  1. #21
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Żaden z producentów uniwersalnych sond (Bosch, NTK) nie dopuszcza lutowania przewodów - wszyscy oferują specjane zagniatane złączki, którymi łaczy się kabel sondy uniwersalnej z wtyczka sondy oryginalnej. Ba, stosowanie contac sprayu we wtyczce jest wyraźnie zakazane. Przykład tutaj:
    http://rb-aa.bosch.com/aa-pl/sondylambda/downloads.htm
    Każdy oczywiście może robic jak mu się podoba, ale zdrowy rozsądek nakazuje kierowanie się instrukcją instalacji opracowaną przez producenta - szczegółowa dostarczana jest z każdą uniwersalną sondą
    Ostatnio edytowane przez Maciek-156 ; 19-11-2012 o 11:08
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  2. #22
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,464

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek-156 Zobacz post
    Każdy oczywiście może robic jak mu się podoba, ale zdrowy rozsądek nakazuje kierowanie się instrukcją instalacji opracowaną przez producenta - szczegółowa dostarczana jest z każdą uniwersalną sondą
    Oj tam zdrowy rozsądek.
    Po co nam on przecież my Polacy wiemy lepiej od jakiegoś szwaba jak mamy łączyć kable
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  3. #23
    Użytkownik Romeo Avatar euroscan
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Katy Wroclawskie/ Wrocław/ Legnica
    Auto
    147 TS 1.6, bez wariatora
    Postów
    685

    Domyślnie

    chwila , chwila panowie, nie popadajmy w megalomanię..... co innego zalecenia producenta a co innego proces technologiczny..... jak to sobie wyobrażanie na warsztacie i chodzić z lutownica pistoletową, kalafonia, pedzelkiem z topnikiem, co tam jeszcze..... producent ogranicza czynności technologiczne do minimum..... czyli dla niego minimum to złączka zaciskana i już.... co nie znaczy że lutowanie nie jest także dopuszczalne i stosowane w technice warsztatowej, szczególnie w polsce i u nas na forum.... jeśli to forium jest demokratyczne , to zróbmy glosowanie i wynik głosowania przyjmijmy do realizacji ad hoc ....

  4. #24
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Głosować sobie możesz do woli, nawet nad tym że słońce krąży wokół ziemi, ale praw fizyki to raczej niezmienisz - lut tworzy dodatkowe ogniwo zafałszowujące wyniki pomiaru sondy i tyle w temacie
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  5. #25
    Moderator Znawca Avatar Teddy84
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Legnica
    Auto
    156 2.0 Turbo/Giulietta 1.4TCT MY'16
    Postów
    1,284

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek-156 Zobacz post
    Głosować sobie możesz do woli, nawet nad tym że słońce krąży wokół ziemi, ale praw fizyki to raczej niezmienisz - lut tworzy dodatkowe ogniwo zafałszowujące wyniki pomiaru sondy i tyle w temacie
    Tylko że współczesne sterowniki silników mają systemy autoadaptacji żeby tak małe zmiany sygnałow niwelować w jakimś tam zakresie. Przecież wszystkie sondy lambda nie wychodzą idelanie takie same a i rożnie sie starzeją. Jakby tak mała zmiana jak lut na kablu miała by wpływać na sygnał to byś przy kazdej zmianie CPNu latal na serwis dostroić elektronikę. Wy róbcię jak chcecie ja lutuje skręcam etc zależnie od sytuacji i nigdy nie miałem z tym problemów. Każdy ma wybór i serwisuję swoje auto jak tam mu pasuje. Róbta co chceta byle by sobie humoru nie psuć przydługimi wywodami.
    BTW. Jak już jesteśmy przy lutach ogniwach itd to mam wrażenie że koledze się sonda lambda myli z termoparą do której stosuję się przewody kompensacyjne etc. i dla odczytu której są nie wskazane jakiekolwiek łaczenia a sam przewód ma być maksymalnie krótki.
    Ostatnio edytowane przez Teddy84 ; 19-11-2012 o 19:53

  6. #26
    Użytkownik Romeo Avatar euroscan
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Katy Wroclawskie/ Wrocław/ Legnica
    Auto
    147 TS 1.6, bez wariatora
    Postów
    685

    Domyślnie

    no fakt , nie zawsze demokracja jest dobra na wszelkie zło.... ale jak można nie przestrzegać zaleceń technologiicznych naszego sąsiada.... autor tego tematu powinien być skazany na niebyt do końca swoich dni na tym forum..... P.S. czy te wszystkie psujące się rzeczy w AR to nie czasem produkt tego samego producenta co zalecenia technologiczne, przypadek czy CO ?

  7. #27
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar RafcioL27
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Świdnik
    Auto
    AR 156 2.0 TS 2000r.SW + LPG
    Postów
    472

    Domyślnie

    Ale po co sie kłócić?, jak można się bić!

    Podsumowując:
    mocujmy kable sąd tak aby zapewniały bezpieczną i długotrwałą konstrukcję.
    Wybur zostawmy sobie w zależności od zdolności manualnych
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez RafcioL27 ; 20-11-2012 o 15:35

  8. #28
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Ja jednak proponuję trzymać się instrukcji montażu uniwersalnej sondy lambda producenta:

    1. W czasie wymiany sondy przestrzegać ogólnych zasad bezpieczeństwa związanych z naprawami pojazdów.
    2. Element pomiarowy sondy lambda jest wykonany z ceramiki i aby uniknąć uszkodzenia nie należy sondy uderzać.
    3. Zdjąć kapturek ochronny z sondy przed montażem. (gwint sondy posmarowany jest specjalnym smarem ochronnym zapobiegającym zapiekaniu)
    4. Ostrożnie odłączyć wtyczkę starej sondy od instalacji. Wtyczka i wiązka z niej wychodząca będą użyte ponownie.
    5. Zwrócić uwagę na długość wiązki starej sondy i długość kabli wychodzących z nowej sondy uniwersalnej. Obciąć wiązkę przy starej sondzie tak, aby po połączeniu z sondą uniwersalną całkowita długość wiązki pozostała niezmieniona. Wykręcić starą sondę lambda.
    6. Odizolować kable starej wiązki na długości około 6 mm.
    7. Zidentyfikować przeznaczenie poszczególnych kabli w starej wiązce. Uwaga: Producenci samochodów mogą używać różnych kodów kolorystycznych do oznakowania kabli w wiązce. W celu ułatwienia identyfikacji w tabelkach 1 i_2 przedstawiono przykładowe kody kolorystyczne wybranych producentów. W przypadku wątpliwości należy skorzystać z dokumentacji technicznej producenta pojazdu. Złe podłączenie kabli grozi uszkodzeniem ECU!
    8. Upewnić się, że na kablach sondy uniwersalnej znajdują się koszulki termokurczliwe. Wsunąć odizolowane końcówki kabli w odpowiednie metalowe tulejki znajdujące się na końcach kabli sondy uniwersalnej. Zacisnąć je pewnie w tulejkach przy pomocy odpowiednich cęgów elektrotechnicznych.
    9. Nasunąć koszulki termokurczliwe na połączenia i obkurczyć je przy pomocy ciepłego powietrza, aby uszczelnić izaizolować połączenia.
    10. Zamontować sondę lambda w pojeździe. Moment dokręcania 47Nm (4,84 Kgm).
    11. Podłączyć wtyczkę do instalacji samochodu
    A tu z obrazkami:
    http://www.moto-profil.pl/news/uniwe..._sondy_ntk.pdf
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  9. #29
    Użytkownik Romeo Avatar Aster156
    Dołączył
    08 2011
    Auto
    Ford Ka MKII, Citroen C3 II
    Postów
    838

    Domyślnie

    Z tą oryginalną sondą boscha to chyba jest coś na rzeczy, bo wczesną wiosną, w znanym sklepie zakupiłem boscha za ok. 350 złotych i wywalało dwa błędy: sondy i integratora. Pomyślałem, że pewnie i przepływka kończy swój żywot, więc kolejne 350 stówki na ori Boscha i dalej dupa. Pomyślałem, że skoro wywaliłem tyle kasy to i 100 zeta mnie nie zbawi więc kupiłem sondę z tego samego źródła, z którego kupował kolega -autor wątku. Wymieniłem i jak na razie (100 km) jest spokój, auto jedzie normalnie, przyspiesza znacznie lepiej i do tej pory żadnego błędu. Pojedzimy dłużej to zobaczymy. Jak padnie to przynajmniej nie będzie dużego uszczerbku w kieszeni.

    Za ori sondę zapłaciłem nie 350, a 280 zł.
    Ostatnio edytowane przez Aster156 ; 21-11-2012 o 18:53

  10. #30
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar RafcioL27
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Świdnik
    Auto
    AR 156 2.0 TS 2000r.SW + LPG
    Postów
    472

    Domyślnie

    No to koledzy wrzućcie linka gdzie kupujecie i jaki numer, może to naprawdę się sprawdzi
    Ja też jestem tego msamego zdania po co przepłacać?

Podobne wątki

  1. Czy to na pewno sonda ?
    Utworzone przez Majkelek w dziale 166
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 17-07-2015, 20:18
  2. Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 25-03-2015, 07:34
  3. Problem z sonda lambda - która to sonda :(
    Utworzone przez xsnailx w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-01-2014, 21:28
  4. Sonda Lambda do wymiany, tylko nie wiem która. V6
    Utworzone przez maciek.b52 w dziale 166
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 17-11-2013, 22:57
  5. [156] Sonda Lambda - oryginał czy zamiennik
    Utworzone przez wal_kon w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-12-2011, 10:53

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory