Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Temat: kolejny temat o zawieszeniu / amortyzatorach - co wybrać ;)

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar rustupl
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Bytom
    Auto
    156 2.4 '03
    Postów
    298

    Domyślnie kolejny temat o zawieszeniu / amortyzatorach - co wybrać ;)

    Halo halo - dzień dobry

    Wiem, że wątków w tej tematyce na forum było już bardzo wiele. Zasadniczo dużą część z nich przeczytałem, jednak dalej nie urodziła się w mojej głowie jasna i klarowna odpowiedź.

    Z uwagi na konieczność wymiany zawieszenia, stoję przed dylematem co wybrać. Pierwsze zasadnicze pytanie to takie, czy wogóle obniżać auto. Wątpliwości powstają dlatego że:
    - auto użytkuję dość często - myślę że bez problemu można przyjąć ok 50kkm rocznie (a może się zdarzyć że i więcej);
    - czasem zdarza mi się podróżować w 5 osób;
    - czasem zdarza mi się podróżować z zapakowanym bagażnikiem i to w dłuższe trasy (tak na oko myślę że do 250kg maxx!! chodź może i przesadzam) - z tym że wtedy już bez pasażerów na tylnej kanapie;
    - letnie oponki to 225x40 przy feldze 8J18 et32

    Wiem co mnie czeka po obniżeniu jeśli chodzi o właściwości oraz komfort jazdy, natomiast jedno z głównych pytań to: czy nie będzie nic obcierać przy -30mm i takich felgach?

    Jeśli już decydować się na taki krok, to jaki zestaw będzie najlepszy ? B6+eibach, czy może Koni STR.T lub coś innego

    Naczytałem się o różnych amorach, począwszy od B4 (najpierw wychwalane, później stanowczo odradzane), B6 (zachwalane, ale znalazłem też głosy że dla pozerów hehe), hyaby, sahsy, no i te tańsze jak monroe itp. I naprawdę już nie wiem na co się zdecydować !!

    Może jednak olać pozytywy wynikające z obniżonego zawiasu i załadować monroe ze standardowymi springami ? i w efekcie w tej kwocie co kupiłbym B6 to monroy wymieniłbym ze 3-4 razy

    Liczę na jakieś pożyteczne informacje od was

    Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR 156, 1.9 MJet, 2005
    Postów
    29

    Domyślnie

    B6 są znacznie twardsze od standardu. Po wymianie przestałem mieć problem z zawadzaniem osłoną o progi zwalniające.

    Jeżeli chodzi o obniżenie to przy polskich drogach nie zdecydowałbym się.

  3. #3
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar Camey
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Alfa 156 V6
    Postów
    494

    Domyślnie

    Podepne się trochę pod Twój temat bo i ja stoje w podobnej sytuacji co Ty (zakładam 225/40/18 na felgę 8/18 ET30) tylko, że ja mam prawie nowe amorki i dokupie póki co krótsze springi aż wytłukę amorki. Z tego co rozeznałem temat:

    - Bilstein B4 - seryjna, miękka zwiecha bez obniżenia
    - Bilstein b6 - twardszy amortyzator do seryjnych springów ale producent deklaruje, że nadaje się do krótszych sprężyn (MAX - 30mm)
    - Bilstein B8 - to samo co b6 tylko krótszy skok, amorek do sprężyn obniżających.
    - Koni STR. T o nich nic nie wiem
    - Koni Sport - ktoś je ma na forum i chwali, amorki z regulacją twardości (dobry stosunek jakości do ceny) choć o amortyzatorach Koni krąży opinia, że po pewnym przebiegu lubią się wylać. Przy najbardziej komfortowym ustawieniu porównywalne do B8
    - Koni FSD - technologicznie bardzo fajne amorki; miękkie na gorszych drogach a na lepszych robią się twardsze, nie wiem czy problem dotyczył AR 147 czy 156 ale w którejś z nich był problem z montażem. Cena lekko ponad 3000 zł

    Amortyzatory typu sachs, fast, maxgear, kayaba, monroe, to amortyzatory do standardowego zawieszenia i ich zakup do 18" felg jest delikatnie mówiąc idiotyczny.

    Co do sprężyn:

    - sprężyny SportPack - obniżenie - 15/20mm
    - Eibach ProKit - obniżenie -30 cena ok 600 zł
    - Sparco - 35mm ale widziałem je tylko do 1.9 JTD więc do 2.4 i 2.5 nie podejdą
    - H&R -30/35mm bardziej komfortowe od ProKit ale cena ok 1000 zł

    Istnieje jeszcze coś takiego jak MTS robią amortyzatory, sprężyny i gwiny. Nigdy nie miałem z nimi do czynienia ale jeżeli za ceną idzie jakość to ja nie spał bym spokojnie jeżeli komuś poleciłbym tego producenta (na forum jest temat "MTS czy Eibach") tam możesz trochę poczytać.

    A co do pozostałych pytań. Jak już zdecydowałeś się na 18" to obniżenie to konieczność. Na seryjnym setupie Alfa na 18" będzie wyglądała jak na szczudłach. Jeżeli nie możesz się zdecydować ile obniżyć Belle to załuż 18stki i sam zdecydujesz ile chcesz ją dać w dół.
    Nic nie powinno obcierać.
    A co do wyboru zestawu to Co nie pomogę bo sam się jeszcze zastanawiam. Jeżeli zdecydujesz się na minimum -30 mm to bierz B8 albo Koni. Jak sprężyny ze SP to i B6 wystarczy. Sprężyny ProKit będą najtwardsze z tych co napisałem, H&R najbardziej komfortowe.


    P.s. Amortyzatory monroe to ZŁO !!! Jak się na nie zdecydujesz to lepiej sprzedaj te felgi

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar odrobina156
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    Ropczyce
    Auto
    Stelvio Sprint MY 2020 Blue Misano Lancia Ypsilon Platinum 1.3 mje
    Postów
    822

    Domyślnie

    Mając fabrycznego sportpacka przy silniku 2.4jtd do normalnej jazdy bilstein B4 się nada czy raczej B6?

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta Avatar rustupl
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Bytom
    Auto
    156 2.4 '03
    Postów
    298

    Domyślnie

    Na 18'' już śmigałem cały zeszły sezon - na standardowym zawieszeniu (takie bylo zamontowane w momencie kupna). Tragicznie to nie wyglądało, jednak to nie to o co chodzi.
    Twoja wypowiedz upewnia mnie w moich przekonaniach no i trochę również wyjaśnia.

    Myślę że pozostanę jednak przy opcji B6 (lub B8 bo różnica w cenie jest kosmetyczna). Z tym że:
    - przy -20mm mogły by być B6 - tylko pytanie skąd załatwić takie sprężyny ?
    - przy -30mm wypadało by B8 + eibach

    A pytanie jeszcze jedno: orientuje się coś co kryje się dokładnie w zestawie Eibach B12 Pro-Kit ? Napisałem maila do eibacha, ale póki co jeszcze nie odpowiedzieli.

    A jeśli ktoś ma jakiekolwiek jeszcze dodatkowe uwagi lub opinie to pisać, pisać informacji nigdy za wiele :-)


    @odrobina: z tego co ostatnio wyczytałem, niektórzy zakładali niższe springi do B4, jednak opinie które czytałem raczej odradzają takie rozwiązanie. Tak jak Camey pisał: Bilstein B4 - seryjna, miękka zwiecha bez obniżenia

  6. #6
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar Camey
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Alfa 156 V6
    Postów
    494

    Domyślnie

    Cytat Napisał odrobina156 Zobacz post
    Mając fabrycznego sportpacka przy silniku 2.4jtd do normalnej jazdy bilstein B4 się nada czy raczej B6?
    Są tacy co na seryjny amor zakładają spring -40mm i się jakoś tłuką. Choć jak się tym jeździ to nie wiem. Osobiście brałbym B6+SP nie tylko ze względu na lepsze działanie ale i z tego powodu, że 2.4 trochę waży i zamęczyłby B4.

    Rustupl: sprężyny -20mm czyli Sportpack dostępne w ASO ale nie znam cen, ewentualnie używki z allegro. Jeśli mogę Ci coś zasugerować jeżeli liczysz na większy komfort to weź pod uwagę sprężyny H&R. Wiem, że są droższe ale nie męczą tak jak ProKit. Rożnica to coś koło 300~400 zł.

    O B12 nic nie wiem.

    W sumie lekko odbiegne od tematu ale Rustupl na jakim modelu opon jeździsz ??

  7. #7
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar coxu
    Dołączył
    02 2009
    Auto
    Megane 3RS CUP-S
    Postów
    296

    Domyślnie

    jest jeszcze jedna zaleta b6 w porównaniu do b4. od b6 w górę można je regenerować np. w zerkopolu.
    Alfa Romeo 156 SW GTA Q2 (10.2010 - 12.2016)
    Alfa Romeo 156 2.5 V6 (01.2009 - 12.2010)

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar rychuslu89
    Dołączył
    02 2012
    Mieszka w
    Poznań, Poland
    Auto
    alfa romeo 166 t.s.
    Postów
    862

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chrab Zobacz post
    Jeżeli chodzi o obniżenie to przy polskich drogach nie zdecydowałbym się.
    buehehe , w temacie mojego auta też mi ktoś pisał że na "polskie drogi..bleble ble" nie wiem gdzie jeździcie po jakich górkach i pagórkach czy Alfa u was robi za auto terenowe czy co , ale u mnie po -30mm oprócz tego że Auto przyjemniej wygląda to żadnych skutków ubocznych

  9. #9
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar Camey
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Alfa 156 V6
    Postów
    494

    Domyślnie

    Cytat Napisał rychuslu89 Zobacz post
    buehehe , w temacie mojego auta też mi ktoś pisał że na "polskie drogi..bleble ble" nie wiem gdzie jeździcie po jakich górkach i pagórkach czy Alfa u was robi za auto terenowe czy co , ale u mnie po -30mm oprócz tego że Auto przyjemniej wygląda to żadnych skutków ubocznych
    Fakt faktem drogi poowoli są coraz lepsze i prędzej można zdecydować się na obniżenie ale weź pod uwagę, że zarówno 2.5 v6 jak i 2.4 JTD ważą więcej niż Twój silnik i charakterystyka prowadzenia jest delikanie inna no i przy obniżeniu miski olejowe szczególnie z 2.4 bardzo lubią spotkać się z wystającymi studzienkami

  10. #10
    klekot ™ gorol Quadrifoglio Verde Avatar bocian
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    SD ( Dąbrowa Górn. )
    Auto
    156 1.6 TS , GT 1.9 JTD ,159 SW Ti 2.0 jtdm , Volvo 4.4 V8 , Jeep GC WK2 5.7 Hemi
    Postów
    14,782

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustupl Zobacz post
    - przy -30mm wypadało by B8 + eibach
    do -30 spokojnie B6 styknie po mojemu








Podobne wątki

  1. Kolejny Temat Centralnego zamka
    Utworzone przez rooney w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 15-11-2016, 23:22
  2. Kolejny temat o wahaczach....!
    Utworzone przez bat25 w dziale 156
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 26-04-2011, 21:44
  3. Kolejny temat na temat ... wycieraczek.
    Utworzone przez dzony43 w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22-04-2011, 12:57
  4. [155] Kolejny temat o braku mocy..
    Utworzone przez masterOfplaster w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 03-09-2009, 10:31
  5. [146] Brak mocy... kolejny temat... ;)
    Utworzone przez rodik w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-08-2009, 15:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory