Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Pęknieta głowica - co mogło być przyczyną?

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2021
    Auto
    AR 156 2.4 JTD
    Postów
    4

    Domyślnie Pęknieta głowica - co mogło być przyczyną?

    Cześć wszystkim, dziś okazało się najgorsze, pękła głowica w moim 2.4 jtdm 20v. Jako, że mam całkiem potężną zagwozdkę co mogłoby być przyczyną, zwracam się do Was. Otóż już wcześniej wymieniałem silnik ze względu na również pękniętą głowicę (takie auto kupiłem niestety), po i podczas swapu uważam, że raczej nie pomineliśmy niczego tzn. wszystko popodłączaliśmy, odpowietrzyliśmy każdy układ itp itd. Gorzej z tym, że mechanik usunął chłodnicę oleju argumentując to tym, że "nic nie daje a jeszcze się popsuje i będą problemy". No i tak przejechałem mniej lub więcej 3-4 kkm zapominając o tym fakcie, w tym czasie alfa zaliczyłą autostradę 1200km przy trybie jazdy 170,180-200,205km/h. (nie kłamiąć, były to w większości prędkości rzędu ok. 195, 200kmh) Kilka dni później na krótkim postoju płyn chłodniczy zagotował sie aż wyleciał przez korek, spojrzałem na wskaźnik temperatury i niby pokazywał, że w normie ale przez dalsze kilka km przekonałem się, że jednak tak nie jest - temperatura zaczęła błyskawicznie iść do góry podczas postoju. Zdiagnozowałem, że układ się zapowietrzył i faktycznie po odpowietrzeniu auto jako tako trzymało swoją temperaturę. I tak jeździłem... dopóki nie Alfa nie zaczęła kopcić na biało.. I tutaj dziś wszystko jasne - głowica nadaje się na szrot i tak rozmyslając przypomniałem sobie o tej chłodnicy olejowej, tak więc pytanie jest czy mechanik zrobił mnie w bambuko usuwająć chłodnice oleju, czy przyczyną, tj. zostałem poinformowany, mogło faktycznie być "ostre przyciskanie auta przez dłuższy czas" (to musi być ta trasa na autostradzie, bo po tym tylko jeździłem po mieście, może też lekko agresywnie ale w granicach rozsądku).

    PS. Jak rozumiem, bez chlodniczki oleju ciśnienie w bloku silnika może powodować przedostawanie się oleju do układu chłodzenia. co mogło go zapowietrzyć na wskutek czego zagotował mi się płyn i głowica powiedziała papa - taki jest mój tok rozumowania
    Ostatnio edytowane przez adulu2 ; 30-06-2021 o 22:57

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    05 2016
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 jtd 16V
    Postów
    609

    Domyślnie

    Cytat Napisał adulu2 Zobacz post
    Gorzej z tym, że mechanik usunął chłodnicę oleju argumentując to tym, że "nic nie daje a jeszcze się popsuje i będą problemy".
    Nie wiem co było przyczyną, ale usuwanie chłodnicy oleju, która była obecna w fabrycznej konfiguracji to głupota. Ludzie te chłodnice dokładają do aut, nie usuwają.

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    Chłodnica oleju jest po to, by chłodzić olej- producent daje ją do auta dlatego że jest ona konieczna ,inaczej by mógł jej nie dawać i zaoszczędziłby nieco pieniędzy (dobrze że mechanik nie usunął jeszcze chłodnicy płynu chłodzącego). Bez chłodnicy oleju olej nabiera zbyt dużej temperatury i to może być jak najbardziej przyczyną uszkodzenia uszczelki pod głowicą, co jest najbardziej prawdopodobne podczas dużego obciążenia silnika. To co napisałeś jest przykładem ignorancji mechanika, radziłbym już go nie słuchać a najlepiej go zmienić. Poza tym, radziłbym sprawdzić pompę płynu chłodniczego, dawno była zmieniana? Jeśli wskaźnik pokazuje dobrą temp. a w innym miejscu płyn się gotuje, to może być skutek tego że pompa słabo pompuje płyn i nie przemieszcza się on jak powinien w układzie chłodzenia.

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2021
    Auto
    AR 156 2.4 JTD
    Postów
    4

    Domyślnie

    Oczywiście o tym, że usuwanie chłodnicy oleju było głupotą zdałem sobie sprawę... niestety o wiele za późno. Podczas wkładania nowej głowicy wsadzę ją z powrotem, pompa wody była wymieniana przy wkładaniu nowego silnika, 5kkm temu. Czy 4 godzinna jazda z kilkoma przerwami ok 10 minutowymi po mniej lub więcej ciągłym obciążeniu 3000-3500 RPM na 6 biegu w jedną i po paru godzinach w drugą stronę jest w stanie wykończyć zdrowe 2.4 jtd? Pytam, bo chcę mieć konkretny argument a trudno mi uwierzyć, że tylko to go zabiło.


    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    Chłodnica oleju jest po to, by chłodzić olej- producent daje ją do auta dlatego że jest ona konieczna ,inaczej by mógł jej nie dawać i zaoszczędziłby nieco pieniędzy (dobrze że mechanik nie usunął jeszcze chłodnicy płynu chłodzącego). Bez chłodnicy oleju olej nabiera zbyt dużej temperatury i to może być jak najbardziej przyczyną uszkodzenia uszczelki pod głowicą, co jest najbardziej prawdopodobne podczas dużego obciążenia silnika. To co napisałeś jest przykładem ignorancji mechanika, radziłbym już go nie słuchać a najlepiej go zmienić. Poza tym, radziłbym sprawdzić pompę płynu chłodniczego, dawno była zmieniana? Jeśli wskaźnik pokazuje dobrą temp. a w innym miejscu płyn się gotuje, to może być skutek tego że pompa słabo pompuje płyn i nie przemieszcza się on jak powinien w układzie chłodzenia.
    Uszczelka pod głowicą jest o dziwo w dobrym stanie, poszła sama głowica niestety.
    Ostatnio edytowane przez adulu2 ; 30-06-2021 o 16:29

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    Wodzisław Śl.
    Auto
    Giulietta Veloce 1.75 TCT
    Postów
    488

    Domyślnie

    A jak temat wtryskow? Przelozone ze starego silnika? Jesli tak to moze tu jest winowajca? Pomijam fakt chlodnicy oleju... To na pewno co najmniej pomoglo.
    W tych silnikach glowica raczej nie byla problemem, a fakt pekniecie pierwszej juz daje do myslenia

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2021
    Auto
    AR 156 2.4 JTD
    Postów
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał DieselJTD Zobacz post
    A jak temat wtryskow? Przelozone ze starego silnika? Jesli tak to moze tu jest winowajca? Pomijam fakt chlodnicy oleju... To na pewno co najmniej pomoglo.
    W tych silnikach glowica raczej nie byla problemem, a fakt pekniecie pierwszej juz daje do myslenia
    Wtryski dostałem razem z nowym silnikiem, nie przekładaliśmy ich ze starego. Generalnie że starego silnika przekładaliśmy cały osprzęt bo dostaliśmy goły słupek z wtryskami.
    Ostatnio edytowane przez adulu2 ; 30-06-2021 o 23:04

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    05 2016
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 jtd 16V
    Postów
    609

    Domyślnie

    Nikt przez forum nie wywróży co było przyczyną. Dobry mechanik powinien zapoznać się z tematem, obejrzeć głowicę, sprawdzić całą resztę i wtedy może próbować ustalić przyczynę.

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2021
    Auto
    156
    Postów
    2

    Domyślnie

    szczerze mówiąc to takie wróżenie z kryształowej kuli co mogło się stać bez oględzin auta

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2021
    Auto
    AR 156 2.4 JTD
    Postów
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamkyn Zobacz post
    szczerze mówiąc to takie wróżenie z kryształowej kuli co mogło się stać bez oględzin auta

    Oczywiście, że mają Panowie rację, zależało mi jedynie o opinię czy brak chłodniczki oleju mógł być faktyczną przyczyną zajechania silnika.
    PS. góra silnika (oprócz głowicy) była w na prawdę dobrym stanie, o dole silnika się nie wypowiem, bo nie wiem jak to wygląda. Dzięki wszystkim za pomoc

Podobne wątki

  1. [159] Pęknieta głowica
    Utworzone przez izdebski8 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 17-03-2021, 00:40
  2. Głowica - co mogło ją uszkodzić?
    Utworzone przez karol90 w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 16-05-2012, 23:33
  3. [145] Co się mogło stac.
    Utworzone przez SocikZero4 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 26-03-2011, 19:30
  4. [164] Głowica pęknieta czy uszczelka już do wymiany
    Utworzone przez Dyny164 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 16-07-2010, 15:28

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory