Strona 5 z 14 PierwszyPierwszy 1234567891011121314 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 138

Temat: Zaworek odmy

  1. #41
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Myślę, że to zachowanie ciepłego silnika wynika z braku powietrza dodatkowego, jakie do tej pory silnik otrzymywał właśnie z tej części odmy i dlatego pewnie musi chwilę potrwać, aby silnik krokowy odpowiednio zareagował i trochę uchylił przepustnicę.
    Dobrze byłoby, aby w tej sprawie wypowiedział się jakiś spec od elektroniki.
    A moje dalsze przemyślenia są takie:
    1. Wiele samochodów ma tzw. kanał obiegowy z zaworem stożkowym sterowanym silnikiem krokowym. Takie rozwiązanie służy do sterowania wolnymi obrotami i niedopuszczenia do gaśnięcia silnika po zdjęciu nogi z gazu (np. przy dojeżdżaniu do świateł). Wtedy silnik krokowy otwiera zawór i motor otrzymuje dodatkową porcję powietrza, co zapobiega zgaśnięciu silnika przy zamkniętej przepustnicy. Oczywiście w tym rozwiązaniu jest osobny czujnik położenia przepustnicy, który w naszych alfach jest w krokowcu.
    2. Być może konstruktorom alfy chodziło o to, żeby przy takim rozwiązaniu, gdzie silnik krokowy steruje bezpośrednio przepustnicą, a nie zaworem w kanale obiegowym, zapewnić silnikowi powietrze dodatkowe poprzez wykonanie dodatkowej części odmy, w której podczas wolnych obrotów panowałoby duże podciśnienie, umożliwiające zasysanie powietrza bezpośrednio z rury ssącej przed przepustnicą. W tej sytuacji połączenie to spełniałoby 2 funkcje - odprowadzenie gazów ze skrzyni korbowej dla wolnych obrotów oraz przede wszystkim dostarczenie powietrza dodatkowego. I tutaj właśnie, jak sądzę, niezwykle istotne jest utrzymanie odpowiednich parametrów przewodu. Jak wiadomo ilość zasysanego powietrza dodatkowego będzie uzależnione od średnicy i wielkości podciśnienia panującego w przewodzie. Dlatego pewnie w momencie zacinania się zaworka z powodu dużego zaolejenia, następuje falowanie obrotów bo silnik krokowy, sterujący tylko przepustnicą, nie ma wpływu na ilość zasysanego powietrza przewodem dodatkowym i musi potrwać chwilę, aż dokona odpowiedniej regulacji klapą przepustnicy - wtedy następuje falowanie.

    Jedyne, co mnie nurtuje i nie bardzo mogę tego wytłumaczyć to jest odpowiedź na pytanie: Dlaczego po odłączeniu tej części odmy silnik pozbawiony powietrza dodatkowego nie gaśnie po zdjęciu nogi z gazu ?

  2. #42
    Użytkownik Rowerzysta Avatar piter_alfa
    Dołączył
    12 2008
    Mieszka w
    Mysłowice
    Auto
    Giulia Super 2.2 JTDM '17
    Postów
    454

    Domyślnie

    SG0240 to co mówisz jak dla mnie ma sens. Ale powód dlaczego tak zrobiono jest mi nieznany. Porównywałem rozwiązania odmy w kilku innych silnika co prawda Fiata, ale nigdzie nie spotkałem się z takim rozwiązaniem. Dlaczego po odłączeniu tej części odmy silnik pozbawiony powietrza dodatkowego nie gaśnie po zdjęciu nogi z gazu ? Trudno powiedzieć. Nie dość że nie gaśnie to jeszcze przestał falować. Zmierzyłem średnice oryginalnego węża i dlatego pozostawiłem 12 mm żeby przynajmniej w średnice przewodów już nie ingerować. Chociaż podejrzewam, że przy takim ciśnieniu jakie tak panuje te 2mm różnicy by raczej nie zrobiły.

  3. #43
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    W rurze ssące przed przepustnicą nie ma dużego podciśnienia. Podciśnienie występuje tylko w kolektorze za przepustnicą i osiąga największe wartości przy zamkniętej przepustnicy. Jest to spowodowane tzw. stratami miejscowymi. Właśnie pewnie w tym tkwi cała tajemnica problemu. Teraz po takim zabiegu, jaki zrobiłeś, całe zasysane powietrze przechodzi przez przepustnicę i wygląda na to, że silnik krokowy bardzo dobrze radzi sobie z nową sytuacją. Proponuję poczekać trochę z ostatecznymi wnioskami, ale chyba wychodzi na to, że ta problematyczna część odmy może wcale nie jest tak bardzo potrzebna.
    Ja jestem ciekaw opinii innych alfistów. Może ktoś mocny w teorii silników mógłby zweryfikować moje rozważania.

  4. #44
    Konik
    Gość

    Domyślnie

    A nie byłoby lepszym rozwiązaniem zastosowanie innego niż oryginalny zaworka zwrotnego na tym przewodzie z równoczesnym pozbyciem się tego który starcza na chwile tylko? Czy to nie załatwiłoby raz na zawsze sprawy falujących obrotów przy dojeżdżaniu do skrzyżowań/puszczeniu auta na luz?
    Czy skierowanie dwóch rurek przed przepustnicę nie spowoduje jej nadmiernego zabrudzenia?
    Czy stanowi jakies rozwiązanie zaślepienie obydwu krućców za i przed przepustnicą a krućców na silniku wyposażenie w filtry odmy?
    Ostatnio edytowane przez Konik ; 05-03-2009 o 22:51

  5. #45
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Ja myślę, że nadmiernego zaolejenia przepustnicy nie powinno być. Ona już i tak jest trochę zaolejona od głównej odmy. Zresztą inne samochody mają tylko odprowadzenie odmy przed przepustnicą i nic im się nie dzieje. Można oczywiście zastosować inny zaworek zwrotny. Ja kiedyś próbowałem wykorzystać do tego celu zaworek paliwowy, jaki można kupić prawie w każdym sklepie lub na allegro za ok. 20 zł (są dostępne różne średnice 8, 10 i 12 mm). Zaworek ten działał dość dobrze, tylko wydawał taki trochę dziwny dźwięk - podobny do gruchania gołębi.
    Dość dobre wydaje mi się całkowite odłączenie odmy, zaślepienie odpowiednich króćców przed dostępem lewego powietrza i zastosowanie filtrów - tyle tylko, że wtedy trzeba by pomyśleć o takim wyprowadzeniu gazów, żeby nie przenikały do kabiny. No i oczywiście trzeba by uważać na przeglądach, bo podobno niektórzy diagności się czepiają.
    Natomiast w moim samochodzie jest inny problem. Kiedy tylko podłączę tę część odmy, od razu wolne obroty szaleją do ok. 2000. Wiem na pewno, że zaworek mam sprawny, więc jedynym wytłumaczeniem jest to, że samochód otrzymuje niekontrolowaną przez krokowca pewną ilość powietrza dodatkowego i nie może sobie z tym poradzić. Najdziwniejsze jest jednak to, że kiedyś przy takim połączeniu nic się nie działo. Być może mam uszkodzone ECU.

  6. #46
    provokator
    Gość

    Domyślnie

    koledzy a te obroty to falują wam cały czas czy tylko na zimnym silniku? bo u mnie faluje na zimnym, szczególnie w zimę, dopiero jak się rozgrzeje, zgaszę auto, odpalę ponownie i pracuje idealnie... i nie bardzo wiem gdzie tu przyczyna...

  7. #47
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    To raczej nie odma. A robiłeś reset krokowca i ECU? Napisz, czy masz LPG.
    Ostatnio edytowane przez SG0240 ; 08-03-2009 o 16:23

  8. #48
    provokator
    Gość

    Domyślnie

    resetowałem parametry adaptacyjne... a to na krokowca jest jakaś oddzielna komenda? no mam LPG ale mimo wszystko trochę dziwne że dzieje się to tylko na zimnym...

  9. #49
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Na elektronice się specjalnie nie znam, ale jak kolega bubu321 (jeden z najwybitniejszych znawców elektroniki w alfach) robił mi reset to oddzielnie resetował parametry adaptacyjne silnika krokowego, a oddzielnie ECU.
    U mnie też od niedawna zaczęło się falowanie obrotów na zimnym silniku, ale tylko na LPG. Faluje tak do ok, 60 st., a potem jest OK. Właśnie przed chwilą zatankowałem do pełna i falowanie na zimnym ustało - pewnie zwiększone ciśnienie gazu w butli pomogło. Podejrzewam, że mam już stwardniałe membrany w parowniku i dokąd się nie nagrzeje to dostaje za mało gazu i faluje. Jak wymienię membrany to napiszę, czy pomogło.

  10. #50
    Konik
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał SG0240 Zobacz post
    Podejrzewam, że mam już stwardniałe membrany w parowniku i dokąd się nie nagrzeje to dostaje za mało gazu i faluje. Jak wymienię membrany to napiszę, czy pomogło.
    Jeśli bella przestawia się na gaz to parownik powinien mieć już koło 20stopni, a o stwardniałych membranach to ja jeszcze nie słyszałem. Pierwsze co to bym profilaktycznie filtr gazu sprawdził. Ja u siebie miałem w sekwencji zakładane wężyki do wtryskiwaczy o zwiększonej średnicy wew. np. Nie wiem czy to pomoże. Ale skoro mówisz o tej małej ilości dostarczanego gazu to o tym wspomniałem.

Podobne wątki

  1. Zaworek odmy V6 2.0 TB
    Utworzone przez Piotriix w dziale 166
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 23-03-2013, 20:58
  2. [GTV] Zaworek nagrzewnicy
    Utworzone przez Eugene w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 07-11-2011, 14:29
  3. [155] Zaworek zwrotny odmy
    Utworzone przez rrybski22 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 09-10-2011, 11:19
  4. Zaworek odmy demontaż
    Utworzone przez tomimacko w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 24-03-2010, 00:36
  5. [156]zaworek zwrotny odmy
    Utworzone przez tomkap w dziale 156
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 29-04-2008, 11:24

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory