Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: [langtitle=nt]Alfa[/langtitle] 156 2.0 JTS 2003 - kody błędów

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2017
    Mieszka w
    B
    Auto
    AR 156 FL 2.0 JTS
    Postów
    51

    Domyślnie [langtitle=nt]Alfa[/langtitle] 156 2.0 JTS 2003 - kody błędów

    Cześć wszystkim.

    Szukałem jednak nie znalazłem identycznego problemu.

    Otóż po kupnie "Alfika" 2.0 JTS wcześniejszy właściciel z góry uprzedził, że są dwie cewki do wymiany - 1 i 2 od rozrządu, tak zwane no name. Weszły dwa nowiutkie bosche.
    Błąd cewek (nie pamiętam jaki numer błędu) zniknęły rzecz jasna. Pozostał błąd sondy P2237. Pojawiał się systematycznie po wykasowaniu, bez różnicy czy auto pracowało "mocno" czy też delikatne miejska jazda.

    Dziś wieczorem zabrałem auto na przejażdżkę, około 30-50 km z prędkością plus 180km (niestety maksa nie osiąga, raptem 205 km/h więc pewnie przy okazji mam problem z nagarem).
    Po zgaszeniu auta i ponownym odpaleniu problem z lambdą zniknął samoczynnie. Jednak później (nadal na rozgrzanym silniku) wywaliło mi p0303 "misfire on 3rd cylinder". Auto szarpało przy przyśpieszaniu powyżej 2-3 tys obrotów - coś jak tryb awaryjny.

    Kontrolka znikła, OBD2 nie pokazywał jej w "zalogowanych" tylko w "przewidywanych". Skasowałem wszystko. Będę to jutro obserwował.
    Jednak jest pytanie, jaka może być prawdopodobna przyczyna tego błędu, co sprawdzić, na co zwrócić uwagę.

    Auto lubi sobie "szarpnąć" na biegu jałowym, na obrotomierzu wskaźnik nawet nie drgnie przy tej czkawce. Po prostu sobie "pierdnie" od czasu do czasu.

    Czy wtryski dają o sobie znać? Może ta sonda wymaga jak najszybszej wymiany? Proszę o jakieś porady, wskazówki, silnik ma pewny przebieg - ponad 105k km.

    Z góry dziękuje za rzeczowe i konkretne/pomocne posty.

    Pozdrawiam
    M.
    Ostatnio edytowane przez Tidimel ; 17-08-2017 o 22:49

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2017
    Mieszka w
    B
    Auto
    AR 156 FL 2.0 JTS
    Postów
    51

    Domyślnie

    Aktualizacja.

    Żadnego błędu dzisiaj nie otrzymałem na konsoli. Auto popierduje sobie na jałowym biegu, szczególnie gdy włączę klimę, wiadomo, większe obciążenie.

    Ktoś coś podpowie poradzi czy prosto na serwis?

  3. #3
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Wieruszów
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.0 JTS LPG 2002r po LF
    Postów
    1,982

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tidimel Zobacz post
    Auto szarpało przy przyśpieszaniu powyżej 2-3 tys obrotów - coś jak tryb awaryjny.
    Mogą być wtryskiwacze lub wariator..???
    Cytat Napisał Tidimel Zobacz post
    Auto popierduje sobie na jałowym biegu, szczególnie gdy włączę klimę, wiadomo, większe obciążenie.
    Takie nieśmiałe wskazanie na wtryskiwacze.
    Zobacz na diagnostyce komputerowej czy nie występuje błąd składu mieszanki paliwowej na którymś cylindrze.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Tidimel Zobacz post
    (niestety maksa nie osiąga, raptem 205 km/h więc pewnie przy okazji mam problem z nagarem).
    A ile te auto powinno wyciągnąć.?
    Moja Bella

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar Mongoose
    Dołączył
    04 2013
    Auto
    156 Sportwagon 2.0 JTS
    Postów
    1,326

    Domyślnie

    Wtryskiwacze raczej zostaw w spokoju, obstawiałbym jako ostatni element do sprawdzenia. "Popierdywanie" to rzecz normalna, zatkaj odmę zza przepustnicą i będzie działał idealnie. Do 1500obr JTS działa na ubogiej mieszance bogatej w powietrze. "Popierdywanie" da się zlikwidować poprzez usunięcie odmy, lub wyczyszczenie kolektora z zaworami z nagaru, np. poprzez wodorowanie.

    Niespalana mieszanka na 3 cylindrze, to efekt szybkiej jazdy i niedokładnego spalania w wyniku udupionej cewki, starych świec, uwalonej sondy lub faktycznie uwalonego wtrysku. Temat też przerabiałem, w jednej alfie pomogła wymiana cewki, w drugiej świecy. W JTS nie oszczędzam, wymieniam świece na platynówki, kilka stówek, ale spokój murowany. Poza tym zostaje też sonda, wymień ją, bo ona może przekłamywać wyniki i wtedy dostaje za dużo paliwa i od razu wywala błąd spalania. Z uszkodzoną sondą nie wolno jeździć, bo zniszczysz silnik.

    Jak włączysz klime, to jest faktycznie większe obciążenie. Każdym samochodem telepie wtedy z wydechu

    JTS powinien ciśnąć po prostej drodze 220km/h, ale trzeba pamiętać, że nasze auta nie są nowe, więc wynik ok 210 uważam za normalny.
    Ostatnio edytowane przez Mongoose ; 18-08-2017 o 08:48

  5. #5
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    Do 3000 rpm pracuje na mieszance uwarstwionej, a z założenia są to mieszanki ubogie. Tyle, że w tym silniku mieszanka uboga ma się utworzyć w komorze spalania, w taki sposób, żeby na lambdach było 1. Za wyjątkiem zakresu obrotów pracy w open loop. Ubogość tej mieszanki trzeba by szacować z kąta wyprzedzenia zapłonu i kąta wtrysku.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2017
    Mieszka w
    B
    Auto
    AR 156 FL 2.0 JTS
    Postów
    51

    Domyślnie

    Błąd lambdy zniknął chyba na dobre, jednak ciągle mam problem z P0303 - wypadanie na 3 cylindrze. Przy przyśpieszaniu potrafi migać MCSF, a auto praktycznie nie przyśpiesza (tryb awaryjny?) jednak po chwili znika i pracuje normalnie. Bład się zapisuje, po podłączeniu OBD pokazuje w "prawdopodobnych" Check nie świeci się non stop.
    Po rozmowie z moim mechanikiem w następnym tygodniu przełożymy cewki (mam dwie nowe założone jak pisałem wyżej). Mam nadzieję, że to wina cewki zapłonowej, jeśli tak to wymienię od razu pozostałe dwie na Boschowskie.
    Przy okazji sprawdzę jak wyglądają świece... i będę szukał dalej
    Ostatnio edytowane przez Tidimel ; 19-08-2017 o 09:34

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar Mongoose
    Dołączył
    04 2013
    Auto
    156 Sportwagon 2.0 JTS
    Postów
    1,326

    Domyślnie

    Cytat Napisał Majka Zobacz post
    Do 3000 rpm pracuje na mieszance uwarstwionej, a z założenia są to mieszanki ubogie. Tyle, że w tym silniku mieszanka uboga ma się utworzyć w komorze spalania, w taki sposób, żeby na lambdach było 1. Za wyjątkiem zakresu obrotów pracy w open loop. Ubogość tej mieszanki trzeba by szacować z kąta wyprzedzenia zapłonu i kąta wtrysku.
    Chyba się z Tobą nie mogę zgodzić... Do 1500obr działa na ubogiej, potem role oszczędności przejmuje wariator i powyżej 3000obr pełen ogień. To jest JTS, nie GDI

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2017
    Mieszka w
    B
    Auto
    AR 156 FL 2.0 JTS
    Postów
    51

    Domyślnie

    Wybrałem się specjalnie na trasę. Błąd sondy przepadł chyba na dobre, może kat na trasie porządnie się 'wypalił'. Cały czas praktycznie powyżej 3k rpm. Niestety P0303 (tylko ten jeden) powoduje check engine przy próbie przyśpieszenia z 1ego 2ego biegu z obrotów poniżej 2-1.5 k rpm.

    Tak więc mógłbym potwierdzić, że do 1.5k rpm jest uboga dawka paliwa, która zapewne może nie być spalana odpowiednio przez 3 cylinder z racji świec lub cewki.

    Zauważyłem też dzisiaj przy zdjęciu tej plastikowej pokrywy z silnika, że przy drugiej i trzeciej cewce znajduje się olej. Jestem pewien, że mechanik przy wymianie pierwszej i drugiej cewki od rozrządu przeczyścił te miejsca szmatką więc sączy mi się zapewne olej z mocowania świec/cewek. Co z tym fantem zrobić? To samo co w tym temacie? LINK. W moim przypadku tego oleju jest znacznie mniej.

  9. #9
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mongoose Zobacz post
    Chyba się z Tobą nie mogę zgodzić... Do 1500obr działa na ubogiej, potem role oszczędności przejmuje wariator i powyżej 3000obr pełen ogień. To jest JTS, nie GDI
    GDI ma różne modyfikacje i to jest GDI.
    Słusznie, że masz wątpliwości, ja też mam, inną mieszankę pokazują testery, i inny kąt wtrysku. Dane rejestrowane są sprzeczne.
    - alfaOBD pokazuje, a właściwie pokazywał, uwarstwioną do 3000 rpm, tak też wiele osób uważa. Nie jest to jednak parametr ciągły. To samo pokazuje examiner.
    - z kątów wtrysku wynika, że uwarstwiona jest tylko na jałowym,
    - także z kątów wtrysku i czasu wtrysku wynika oraz ciśnienia paliwa, że na małych i średnich obciążeniach jest to mieszanka jednorodna uboga. Te parametry też mają znaczenie. A samo przechodzenie uwarstwiona – jednorodna uboga – jednorodna, jest w funkcji obciążenie do rpm. To czy jest jednorodna uboga czy jednorodna, zależy też od kąta wyprzedzenia zapłonu i kąta wtrysku, bo kąt wtrysku wypada w suwie ssania. Mieszanki uwarstwione – wtrysk paliwa w suwie sprężania, a taki występuje w tym silniku tylko w open loop. Mieszanka jednorodna uboga może być uzyskana w pętli zamkniętej, przy lambda 1 lub nieznacznie powyżej 1. Na jednorodnej też powinien utrzymać lamda == 1, lub nieznacznie poniżej 1. Tyle, że to nieznacznie to między 1400 a 2000 rpm oraz powyżej 5000 rpm. Chodzi o stałą jazdę. Zważywszy na start-up, którego celem jest obniżenie emisji spalin, HC podczas zimnego rozruchu, trudno sobie wyobrazić, żeby było inaczej. Podczas przyspieszania ma być bogato, max lambda – 0,85. Zależnie od pozycji TP – 0,85 do 1. Zależy też od prędkości samochodu, itd... To do 1400 rpm zależy też od obciążenia i prędkości pojazdu.
    - gdyby chcieć szacować i zrobić mapę spalania, trzeba by to robić z kąta wyprzedzenia zapłonu i kąta wtrysku i pokazać na osi obciążenie do rpm . Nie potrafię.
    - jeśli chodzi o zmianę faz rozrządu, to wg mnie nie jest stała, na mapie obciążenie w funkcji obrotów. Jest to element sterowania momentem obrotowym.
    - trudno zresztą oceniać na podstawie starych gratów z problemami co najmniej z emisją spalin. Sterownik musi stosować jakieś kryteria do przełączania fazy wtrysku, i jednym z nich jest pewnie szacowanie zapłonu i sam kąt wyprzedzenia zapłonu. Pewnie jeszcze inne... Jeśli coś wymuszą zmianę kąta wyprzedzenia zapłonu, może zwyczajnie nie być spełnione kryterium dla zmiany fazy wtrysku.
    - ma model temp. spalin, szacuje z zapłonu, czy innych parametrów, na pewno korzysta z tego przy start-up i zmianie trybu mieszanki. Teoretycznie powinien zubożać w przypadku rozpoznania problemu z katalizatorem, tak by zmniejszyć emisję spalin, może nawet powinien to robić cyklicznie, tak by utrzymać temp. spalin na poziomie optymalnym dla pracy katalizatora. Jak jest – nie wiem.
    - chwilowo nie zajmuje mnie to, a wpływ zaworu dwukomorowego na podciśnienie w kolektorze ssącym.
    - o jakim ogniu piszesz? Widziałeś JTSa na pełnym otwarciu wtrysku, czyli 6ms w jeździe?
    Ostatnio edytowane przez Majka ; 21-08-2017 o 00:13

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2017
    Mieszka w
    B
    Auto
    AR 156 FL 2.0 JTS
    Postów
    51

    Domyślnie

    Aktualizacja.
    Przełożyliśmy cewkę 3cią na cylinder 2gi. 2ga cewka powędrowała na 3ci cylinder.
    Po przyciśnięciu pojawia się błąd P0302 czyli wypadanie zapłonu na 2gim cylindrze.
    Diagnoza prosta - padająca cewka. Jutro zawędrują kolejne dwie nowe cewki (miesiąc temu wymieniłem dwie). Także po wymianie wszystkich cewek dam znać jak to będzie wyglądało.

    Co do oleju pod plastikową pokrywą silnika - korek od oleju miał uszkodzoną uszczelkę. Komory cewek i świec suche jak wiór

    Pozdrawiam.
    M.

Podobne wątki

  1. OBD II - Kody błędów
    Utworzone przez phantom71 w dziale 147/156/166/GT
    Odpowiedzi: 265
    Ostatni post / autor: 13-10-2020, 10:15
  2. [159] kody błędów Alfa 1.9 jts 2006r.
    Utworzone przez MarkoMax w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 08-08-2016, 13:18
  3. [GTV] Kody błędów GTV
    Utworzone przez PrzemonZly w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 17-12-2014, 07:34
  4. kody błędów
    Utworzone przez aikwaw w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 29-11-2014, 14:40
  5. Kody Błędów 1.9 JTD
    Utworzone przez sobi112 w dziale 156
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 10-11-2011, 21:28

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory