Stary silnik skończył się po wkręceniu paska klinowego w pasek rozrządu tłok wyszły przez miskę olejową.
Kupiłem silnik bez osprzętu z anglika o tym samym numerze 67601 w stanie wydawałoby się idealnym ( i sądzę że tak jest silnik ma 60 tys mil i siedział w alfie 147 której ktoś wjechał w bok . Silnik był odpalany przy mnie zresztą mam na niego jeszcze gwarancje rozruchową sprzedawcy)
Własnym sumptem dokonałem przekładki kolektor metalowy został mój, cewki moje rozrząd nierozpinany z paskami został z anglika.. Jedyny problem to że mój stary silnik miał metalową osłonę i cewki były masowane bezpośrednio do osłony a w tym nowym obudowa plastikowa więc zmasowałem każdą cewkę bezpośrednio do akumulatora Z anglika dostałem też nowy czujnik położenia wału korbowego i przepływkę sprawną identyczna numerem boscha jak miałem w starej a czujnik położenia wałka rozrządu oczywiście został z anglika jako część nierozpinanego rozrządu.
Po transplantacji ku mojej dzikiej radości silnik zapalił od razu, jednak zapaliła się czerwona marchewka sygnalizująca błąd wtrysku . Silnik mulił nie daje się wkręcać w obroty i się szybko grzeje. Podpiąłem to pod komputerek , i wywaliło zwarcie masy w czujniku halla (położenia wałka rozrządu)
Czyli rozpiłem rozrząd zmieniając jednocześnie na nowy pasek (blok ery pożyczyłem, na sto % jest założony prawidłowo kupiłem nowy czujnik wałka i złożyłem to od nowa do kupy.
Niestety, ku mojej irytacji zmiana czujnika wałka rozrządu nic nie dała, nadal wywala ten sam błąd palącą się marchewką Autko dalej ledwo jeździ.
Sprawdziłem czujnikiem czy nie ma jakiś przerw na kablach są tam trzy przewody w tym jeden to ekran zwarłem na krótko do czujnika ciśnieniowego do którego podłączany jest ten czujnik halla ale wszystko z przewodami ok. Autko tak jakby w ogóle nie widziało że ma zamontowany czujnik wałka bo po jego odłączeniu nie ma żadnych zmian.
Co źle robię lub co mam jeszcze zrobić zaczynam myśleć że to ta obudowa teraz plastikowa silnika poprzednio metalowa daje jakieś bledy, Zmasowałem tylko cewki. Może to coś z oprogramowaniem silnika Nie mam o ty niestety pojęcia.
Czekam na porady
Alfista od 1996 roku
Darek S
Lublin